Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Sep 2009, 12:04   #1
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tenis

Daca mai exista vreun topic pe tema asta am sa-l rog pe Cinemaniac sa le uneasca. Articolul lui Radu Cosasu dupa retragerea din activitatea sportiva a lui Andrei Pavel este minunat:

Quote:
Excelenţa Sa Andrei Pavel
September 24th, 2009 | Radu Cosaşu

Chiar dacă nu face parte din triada solară Ilie-Nadia-Hagi, Andrei Pavel e una din acele stele al căror apus iţi dă un fior, o melancolie, o plăcere în tristeţea clipei. La cîte adjective consumăm nebuneşte - de la fabulos pentru un şut, la mizerabil pentru un half - nu prea avem vorbă densă, caldă şi inteligentă în cazul unor Paveli. Dar de cîţi Paveli ne-am bucurat după Ilie şi Ţiri? Cîţi tenismeni români au mai ajuns între primii 15, ba chiar 13, ai lumii? Deoarece nu mă vor fascina niciodată în sport “Cei mai buni din toate timpurile”, sînt gata să scriu ceva mai piano că-n ultimul deceniu pentru Andrei Pavel am tremurat de multe ori - tremurul mărunt şi îndelung ca semn al celei mai expresive şi tainice emoţii. Pavel m-a făcut să trîntesc telefonul dacă, într-un tie-break, mă suna vreun civil. Pentru Pavel am cerut linişte în casă la vreo minge de set şi meci. Cu Pavel - la eşecuri şi mînii - am suferit nu de puţine ori, cam ca la eşecurile lui Ilie, dacă mi se dă dreptul la o comparaţie între geniu şi talent. Dar de cîte ori am fost bine dispus din cauza lui, de ce s-o ascund? La retragerea oricărui campion, pixul, gramatica şi inconştientul te trag spre verbele la trecut, la “a fost”… La naiba! Dacă nu a fost fenomenal, extraterestru, dacă nu a fost invincibil (cine e?), Andrei Pavel este şi ne rămîne ca un jucător excelent şi îl voi numi continuu, cu drag şi respect, Excelenţa Sa Andrei Pavel. “Şi vrei să-ţi mai spun ceva?” - vorba unui prieten afon în sport, de care nu mă pot despărţi nici cînd scriu la Gazetă. Ieri, după ce am citit ce-a spus la conferinţa lui de presă, am fost cît se poate de mulţumit. După 18 ani de tenis, Pavel nu numai că e mîndru de cariera lui, dar se poate aşeza, liniştit, la casa lui, cu familia lui. Vi se pare puţin? Prea idilic? Prea happy-end? Un scriitor brazilian a spus-o vesel şi bine: happy-end-urile sînt neplăcute în cărţi şi la cinema, dar în viaţă sînt minunate.

Şi acum cine vine la noi după Hănescu?

Problema gingaşă e cine vine în tenisul nostru după Pavel? Victor Hănescu e bun, dar nu ne mai poate surprinde, o scriu cu toată delicateţea. Anul trecut, după ce a cîştigat un turneu în Elveţia, Victor a jucat într-o semifinală, în Austria, cu Del Potro. Nu contează că a pierdut clar, altceva mă mînă în lupta cu adevărul: într-un singur an, Del Potro poate să-l învingă nu numai pe Hănescu, dar şi pe Federer. Asta m-a obsedat în tot timpul finalei de la US Open şi nici pînă azi nu deţin o explicaţie serioasă la eşecul elveţianului. Să fi fost orgoliul (după cîştigarea primului set la unul care nu-l învinsese niciodată) combinat cu uzura numită şi la ei bătrîneţe? Chestiunea totuşi rămîne? La noi, cine vine după Hăne? Vreun Copil?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2009, 19:49   #2
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
hane mai poate castiga niste turnee atp. nu imi place la el ca este "moale" in teren si in ciuda calmului aparent, are caderi de moral.tenisul e un sport de moral unde ai nevoie de incredere si uneori de agresivitate. astfel pierde meciuri pe care ar trebui sa le castige. in plus, e greu sa gaseasca nivelul necesar pentru a bate un jucator de top ten. (fara de care nu prea poti castiga cine stie ce turnee).

Pavel a fost un tennisman foarte bun. Putea mai mult in circuit, dar n-a fost sa fie. Accidentarile, lipsa de constanta....Ramanem cu amintirea fenomenalului sau rever si cu frumoasele meciuri facute in Cupa Davis...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:03   #3
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Care va uitati la finala Australian Open?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:04   #4
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
eu, cu un ochi......
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:27   #5
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
E clar, Federer n-are rival la ora actuala, Murray e inca necopt, iar Nadal e mai mult atlet decat tenisman.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:31   #6
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Nadal a avut ghinion (accidentari). Intr-adevar, Federer a redevenit "Tarul".
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 12:37   #7
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tare mi-e ca 'ghinionul' si accidentarile i se trag de la altele...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:24   #8
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sibutramina? Suntem bolnavi de scenarita.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:32   #9
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
judex, tot ce e posibil, dar cata vreme nu e nimic dovedit sau oficial este fix egal cu zero.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:32   #10
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
In cazul lui Mutu tind sa cred ca e vorba de un accident. La Nadal se vede pe el ca nu-i atat un mare talent cat un atlet cu rezultate excelente. Cum este inca fraged pentru a crede ca nu-l mai duce corpul, inclin sa consider ca slabiciunea din ultima perioada i se trage de la factori externi - avem de-a face cu un recul provocat de stimulente mai mult sau mai putin interzise.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:34   #11
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
mutu este recidivist dovedit....... asa ca n-are rost sa dezvoltam. eu ii doresc sa iasa cu bine, dar.......
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2010, 13:47   #12
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mutu e dovedit cu cocaina, care intra-n alt registru. El tragea pe nara sa se distreze, nu ca sa-si imbunatateasca performantele sportive. In plus, se pare ca in cazul asta are sanse sa scape lejer.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 01:04   #13
manwithamoviecamera
Banned
 
manwithamoviecamera
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 474
era de prevazut.
serena a cashtigat la fete, henin a avut o prezentza buna.
la baietzi, tot elvetzianul, dar murray putea sa dea mai mult, doar in setul trei s-a trezit.
manwithamoviecamera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 01:10   #14
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Mai degraba s-a relaxat Federer. Vorbeam cu un amic imediat dupa meci - chiar daca Murray lua setul trei, cel mai probabil Roger l-ar fi rupt de nervi in al patrulea.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 13:13   #15
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Da.. Federer are finete in lovituri. Gandeste bine jocul, are si rezistenta, cam tot ce iti trebuie ca sa fac performanta.Insa gresesti acolo Judex, el nu subestimeaza nici un adversar, ii trateaza ca atare. Pt. mine mereu a fost mai bun ca Nadal, care se bazeaza mult pe forta. Dar nu intotdeauna forta este echivalenta cu precizia.
ps: cati ani are Federer, 27 parca?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 14:25   #16
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Exclamation

Originally Posted by Judex:
Mutu e dovedit cu cocaina, care intra-n alt registru. El tragea pe nara sa se distreze, nu ca sa-si imbunatateasca performantele sportive. In plus, se pare ca in cazul asta are sanse sa scape lejer.

dar cata vreme e interzisa pe toate fronturile si mai ales in sport (unde esti controlat periodic), este si ramane aceeasi mancare de peste. in viziunea mea este recidivist. nu ma intereseaza scuzele. alea sunt usor de expus. si nu costa nimic. un profesionist adevarat stie ce are de facut. si daca nu stie el, are ajutoare de incredere. la Mutu, din pacate, lipsesc ambele.

daca (intr-adevar) merita indulgenta, asa sa ii ajute D-zeu!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 20:11   #17
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Hanescu joaca acum cu Murray, pe sport.ro. Hai Hane !!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 20:16   #18
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Ma intreb cine va castiga
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 20:18   #19
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Hanescu nu stiu daca are vreo victorie la un jucator de top 10, la data desfasurarii meciului respectiv. Dar nu e timpul pierdut.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 20:19   #20
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Conteaza?! Enjoy the ride.
Cu Nadal nu s-a facut de ras, ba chiar a avut niste schimburi extraordinare cu ibericul. Asa ca ca ..Hai Hane !!

I-a invins pe Gil Simon acu ceva timp, la Roland Garos si pe Nalbandian, cam astea ar fi varfurile.

Last edited by omudindulap : 13 May 2010 at 20:23.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells