Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2012, 11:25   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Haywire

Haywire (2011)
r: Steven Soderbergh

Legenda spune ca intr-o zi Soderbergh statea si el ca omu in pat si butona telecomanda. La un moment dat da peste un post unde vede "a beautiful woman beating people up in a box". Si pe loc ii pica fisa: Cum sa nu fac un film in jurul fetei asteia ?! Fata e Gina Carano, luptatoare profesionista in circuitul MMA (Mixed Martial Arts). Iar ideea lui Soderbergh e super tare. Si nici nu era macar la prima ghidusie de genul asta. Acum vreo 2 ani facuse un film (destul de bun, inclusive tagline-ul “See it with someone you ****, care merge de minune aplicat si la Haywire) centrat pe Sasha Grey (o cunoasteti cu siguranta). In conditiile astea zapada de afara nu ne-a putut tine in loc si am bifat primul film la cinema pe anul asta. Si isi merita cu prisosinta cei 15 lei (well, 30). Filmul in sine este simplut tare. Practic, daca ti-ai mancat lapticul cu cereale la timp si ti-ai luat portia de Bond, Mission Impossible, Bourne si Alias ... povestea lui nu te mai surprinde cu ceva. Dar din secunda in care apare Gina pe ecran si pana la sfarsitul filmului, nu-ti mai poti lua ochii de la ea. Vorba cuiva, are acea "girl-from-the neighbourhood type of beauty" care combinata cu skills-urile de cafteala de care face risipa te vrajesc complet. Si mai e ceva: Scenele de lupta nu beneficiaza de obisnuitul mixaj de sunete si taieturi conexe care sa ti le bage in ochi. E mult mai Bourne-like, arata ca o bataie reala. Bineinteles si lungul sir de actori celebri pe care Gina ii insira ca pe ata, one way or another, contribuie la aerul de All-Star Game.

8 / 10 (Gina - 10, filmul in sine - 6)

Jos Basescu ! Gina Carano PRESEDINTE !!!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2012, 14:59   #2
margott
Guru
 
margott
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 389
Adevarul e ca si mie mi-a placut Gina Carano, are ceva al ei... freshness, oricum ceva diferit de actritele de la Hollywood, si ma refer in special la noul val. Filmul insa n-a prea fost pe placul meu, putin cam sec si lipsit de elemente originale.
margott is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2012, 01:08   #3
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pentru un film de actiune reuseste contra performanta de a fi total nespectaculos.Da,e un vehicul pentru Gina Carano cu scene de lupta bine regizate si executate de ea fara probleme,insa sunt telefonate fara a avea vreun efect atunci cand incep sa se desfasoare.
Gina o fi o luptatoare buna dar ca actrita are personalitatea si carisma unei muraturi,lucru care nu ajuta deloc incercarea asta esuata de film de actiune care mai are si o coloana sonora neinspirata.
Lipsa totala de amenintare de-a lungul filmului si jocul sters al lui Carano fac ca Haywire sa fie o dezamagire tinand cont de distributia de care are parte.O petarda trasa care nu reuseste sa pocneasca,ci doar sa scoata putin fum.

5/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2012, 22:25   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Kriss mai sus a pus punctul pe i, cel putin in ceea ce ma priveste. Chiar daca Gina asta arata bine si impunator, e la fel de actrita ca Sasha Grey, adica nu prea.

Lipsa asta de amenintare m-a iritat pe final, cand mi-as fi dorit un mic crescendo, ceva. De fapt este servita doar deslusirea unor motivatii, motivatii care, sincer sa fiu, nu m-au interesant prea mult, dat fiind ca nu am fost captivat de un personaj sau altul.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2012, 12:05   #5
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Saracul Michael Fassbender si-a cam luat ciomageala in Hayware . Cred ca Gina Carano nu l-a suportat in Shame si s-a razbunat in filmul asta .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells