Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2003, 01:25   #1
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Steven Soderbergh & Solaris

Ricutza, incepem & continuam aici. Ai vazut care este parerea mea...
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2003, 02:14   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut prima data Solarisul regizat de Soderbergh...dupa cam doua saptamani am vazut si varianta veche asa ca am putut face comparatia intre ele...bine, a le compara e mult prea mult spus deoarece cele doua viziuni sunt foarte diferite...
pe mine m-a impresionat mai mult varianta noua...e bazata mult mai mult pe senzatii, e mult mai aporpiata de public...cel putin eu asa am simtit-o! inceputul mi-a placut enorm! poti sa-l intelegi atat de bine pe Chris si vezi ca viata lui e oarecum lipsita de o motivatie de a trai...vezi ca-i lipseste ceva!
un alt lucru care apare in doar in varianta noua, este prezentarea relatiei dintre cei doi soti prin intermediul amintirilor lui...lucru asta nu se intampla in filmul lui Tarkovski motiv pentru care este mult mai greu de inteles!

hmmm...despere Soderbergh in general...singura mea dezamagire in ceea ce-l priveste a fost Ocean's Eleven...Traffic n-a fost chiar pe gustul meu dar trebuie sa recunosc ca este un film foarte bun...imi place foarte mult Soderbergh ca abordeaza mereu subiecte diferite si vine mereu cu idei interesante....de exemplu la Traffic mi-a placut faptul ca pana la un punct fiecare poveste avea culoare ei....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2003, 08:07   #3
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
phantasmagoria: O sa ma bag si eu in discutie ca musca in lapte, desi cred ca mai bine deschideai subiectul la Film in general si il faceai despre Soderbergh in general si nu despre Solaris in special.
Dintre filmele regizate de Soderbergh( am vazut vreo 5) cel mai mult mi-a placut si m-a impresionat Kafka. Mi-a placut cum a surprins atmosfera din romanele lui, mai ales din Castelul si Procesul. Jeremy Irons mi se pare genial. Oricum am citit ce se scria pe imdb despre acest film si m-au dezamagit oamenii aia. Mi se pare ca nu au inteles filmul, ca nu citisera Kafka inainte si ca l-au catalogat direct ca fiind un film nereusit.
Dintre celelalte filme( eliminandu-le pe cele cu Clooney si J. Roberts pentru ca ma enerveaza) as mentiona Traffic. Si mie mi-a placut cum a folosit culoarea, tehnicile de filmare si felurile de pelicule pentru a reliefa atmosfera celor 3 povesti. Mi s-a parut un film interesant, care in unele faze iti ofera o cruda portie de realitate.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2003, 08:19   #4
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Legat de Steven Soderbergh in general imi place cum poate sa faca filme complet diferite si ca subiect, dar si ca maniera de regizare, filmare etc. Imi aduc aminte si acum cum se bateau cu pumnul in piept fratzii Coen cum au filmat ei O, Brother si apoi au decolorat pelicula si i-au schimbat culorile prin nu stiu ce procedee " revolutionare" sa para decolorato-galbuie si sa sustina atmosfera filmului. . Soderbergh niciodata nu a facut atata caz cu tehnicile de filmare, desi poate avea mai multe merite.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2003, 13:37   #5
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Daca e Soder. e si marx.N-ati observat ca acest film genial numit Kafka are mai multe vertijuri(puncte) culminante tratate separat?De fapt am observat la Soder aceasta alternanta si-n alte filme(chiar si in O11).
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2003, 13:05   #6
Hell_Girl
Veteran
 
Hell_Girl
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 225
Tot filmul Kafka mi s-a parut foarte intens. Legat de punctele culminante, nu stiu ce sa zic, in ultimul timp nu se mai respecta naratiunea clasica.
Hell_Girl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2003, 14:15   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
"Kafka" este cu Jeremy Irons?....nu de alta dar tocmai mi-am dat seama ca s-ar putea sa fi vazut filmul despre care tot vorbiti voi...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2003, 14:46   #8
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
si cu ION CARAMITRU!!!!! :lol:
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2003, 11:11   #9
baubaul
Junior
 
baubaul
 
Join Date: Mar 2003
Posts: 31
Mi-a placut Solaris dar ca deobicei in filmele lui Soderbegh e greu de tinut pasul!
Despre Solaris orginal nu pot sa zic nimic pt ca nu l-am vazut!
__________________
Every man fights his own war
baubaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2003, 22:51   #10
sorcerer
Junior
 
sorcerer
 
Join Date: Jun 2003
Location: Suceava
Posts: 38
Send a message via Yahoo to sorcerer
Solaris 2002

SOLARIS este un film diferit de toate celelalte. Rareori vezi un film SF in care nu se pune accent pe elemetele SF (si pe tot ce tine de ele) ci pe asa-zisele personaje. Este foarte bine realizat. Iata ca am gasit acest film ca fiind unul romantic, urmarind o poveste de dragoste. Unii o sa-l gaseasca plictisitor (multi dintre prietenii mei au adormit la el) insa trebuie sa stii cum sa te uiti la un astfel de film. SOLARIS este unul dintre cele mai bune filme ale anului 2002. George Clooney si Natascha McElhone joaca neasteptat de bine.
Am ramas impresionat de acest film si il recomand la toata lumea!

(*) (*) (*) (*) / (*) (*) (*) (*) (*)
sorcerer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells