Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Nov 2010, 00:02   #201
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
draga che,
de parca n-ar fi limpede ca forumul acesta nu e altceva decat canalul "cinemagia" de pe mirc
"op" e pitbull
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2010, 00:11   #202
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Keep nu te enerva, că aşa-i pe forumuri! Ar trebui să ştii mai bine ca mine, că eşti mai vechi. La înscriere, nu se cere userilor recomandare şi nici să demonstreze că nu au IQ negativ.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 15:28   #203
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
keepwalking, bann trei zile
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 15:42   #204
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Pitbull, Rvn poate v-a scăpat şi postarea #2814 de la reproşuri pentru moderatori
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 15:52   #205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mie, unul, nu mi-a scäpat. M-a amuzat/întristat.
Dacä vei înväta vreodatä sä nu mai gândesti schematic, si sä vezi dincolo de aparente, vei întelege cä un mesaj ca äla, unde sub cuvintele vulgare se ascunde de fapt un fond bogat de generozitate si bun-simt, valoareazä cât mii de dejectii ale noului bannat, în care sub limbajul de orice fel (uneori urban, alteori grobian) se ascunde numai gunoi cerebral si moral.
Decizia lui Stefan e excesiv de blândä, dar n-o contest. Fie si asa...
Multumiti-i cä nu i-a dat ceea ce merita.

...Si acum, back to topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 16:11   #206
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by Pitbull:
Dacä vei înväta vreodatä sä nu mai gândesti schematic, si sä vezi dincolo de aparente, vei întelege...
Decizia lui Stefan e excesiv de blândä, dar n-o contest. Fie si asa...
Multumiti-i cä nu i-a dat ceea ce merita.
...Si acum, back to topic.

Presupunerile despre modul în care gândesc eu, despre modul în care eu nu văd dincolo de aparenţe, sunt jignitoare, valorează aproape cât o insultă.

De ce ”mulţumiţi-i”? La fel de bine poţi să îi mulţumeşti şi tu! Indiferent ce face un user, nu mi se pare normal ca moderatorul să spună despre el: ” acest agent patogen al mitocäniei, acest virus al prostiei si inculturii, acest excrement infectios,”.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 16:16   #207
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu te mai simti insultat când ti se fac observatii utile.
Nu e nevoie sä multumesti pentru ele, dacä mândria te opreste.
E OK si dacä le asimilezi tacit si înveti din ele.
This is what it's all about.

...Si nu moderatorul l-a încondeiat pe individ, ci userul.
Nu mai castrati moderatorii, sub pretextul cä, dacä au functii, n-ar avea dreptul la opinii aspre.

Iar acum, back on topic pe bune!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 16:25   #208
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by SMC:
Mie mi s-a parut infantil si mult prea lung pentru ce avea sa spuna, dar repet, se radea de am crezut ca o sa ma prabusesc cu tot randul de scaune.
Aproape ca nici nu mai auzeam dialogurile de hohotele din sala.

Da, eram si eu in sala, si mi s-a parut ca s-a ras exagerat. In fond, n-am vazut niste personaje , ci niste idei de personaje, niste schite, si de vina sigur nu a fost faptul ca s-a difuzat varianta "work in progress". Mi s-a parut ca s-a marsat exagerat pe aceleasi poante. De cate ori poti sa razi de modul automat in care raspunde vanzatoarea de bilete sau de faptul ca Mos Craciun din pvc incepe sa cante cand treci prin fata lui?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 19:38   #209
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Bine, Pitbull! Cum spui tu.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 20:10   #210
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c.ghevara:
Bine, Pitbull! Cum spui tu.
de fapt, c., m-as fi asteptat din partea ta sa taxezi imediat comportamentul colegului tau de "pasion". asa cred ca ar fi fost normal din partea ta...in fine, este a doua oara cand ai privit ca un spectator, exact ca la un film.
pacat. altminteri, tii cu tot inadinsul ca forumul sa nu fie poluat cu abjectii
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 20:18   #211
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru a câta oarä sä zic "back on topic"...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 20:23   #212
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
uite ca ma conformez, na.
si-ti pun o intrebare: care crezi tu ca a fost si este actorul roman cel mai indragit de public?
a contribuit acesta decisiv la succesul vreunui film sau a mai multora?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 20:41   #213
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Imi vin în minte Amza si Tomitä.
Da, au contribuit decisiv la succesul multor cäcaturi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 20:50   #214
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in cazul lor, succesul filmelor respective s-a confundat cu succesul lor, ca actori?
adica filmele acelea nu valorau nici cat o ceapa degerata daca nu jucau ei, asta vrei sa spui?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2010, 21:15   #215
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi nu asta ai întrebat?
"B.D."-urile, de pildä, erau niste penibilitäti tälâmbe - färä galeria de actori, nu fäceau douä parale.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 08:52   #216
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Back to topic! Zanganeala de creieri pe topicul asta. Care de care mai cocosi. Apropo, se mai vorbeste inca de filmul romanesc sau a mai ramas doar un spectacol bulevardier?
Tot citesc in diverse publicatii ca filmul romanesc nu e tratat corespunzator si altele asemeni. Ca regizorii "poate" multe dar "e priviti" rau,si etc,etc. Ok, avem potential urias, am si dovedit-o in festivaluri si varii cazuri, dar pina la urma, Noul Val (care am inteles ca s-a itzit in 2006 odata cu Cristi Puiu), produce si altceva in afara subiectelor tocite de tipul : tristul comunism, bolnavi lasati sa moara prin spitale, pensionari cu o viata grea ce zac la cozi, tinere cu bube pe fata ce avorteaza intr-o veselie? Astea sunt singurele aspecte ce caracterizeaza poporul asta? Nu mai avem si altceva cu care sa ne laudam? Un arhitect, un pictor, un muzician, un scriitor,etc.
Si discutii nesfirsite pe forumuri si ziare de ce filmul romanesc nu e gustat? Pai ce draq sa gusti ca simplu spectator? Ca sa nu mai spun ca in 99 % din cazuri filmele romanesti abunda in invective care de care mai spumoase (nu ca alte culturi nu ar folosi invectivele,doamne fereste, nu zic asta,dar la noi imi par adesea ca exceleaza si nici nu-si au rostul). Aaaaaaaaaa, se gindi domnul regizor, pai trebuie sa redam cit mai fidel realitatea,si atunci impanam filmul cu expresii neaose, ca si asa da bine si la public. Ce film frumos ar fi fost Cea mai fericita fata..... daca spre final nu s-ar fi "declamat" acele injuraturii intre membrii echipei de filmare din film. Si m-am gindit ca uite cum poti sa strici un film cu o reteta sigura folosita in toate productiile romanesti. Penibil.
Offfffff, de ce nu merg oamenii la filme romanesti? eterna intrebare a regizorului, a scenaristului, a inginerului de sunet,...............a melteanului si a spectatorului de inalta finete intelectuala. Nu ma leg de spectatorul simplu sau de cinefilul fara pretentii, fiindca ei merg oricum la film fara sa comenteze prea mult si fara sa-si puna intrebari existentiale. Si uite asa se taie paduri, se consuma cerneala si romanul nostru tot ce stie el cel mai bine sa faca, tot aia face : vorbi si nea Ion ca e si el om.

P.S. Exceptiile care intra in restul de 1% si chiar le pot numi filme, sunt : Le Concert, Restul e tacere, Nunta muta. Nu stiu de ce nu am auzit invective, nu stiu de ce au fost tratate subiecte poate "clasice" dar intr-un mod cit se poate de elegant, nu stiu de ce nu se invata nimic din ele.
Poate fiindca - enigmatici si cuminti, am mai avea multe de invatat de la "parinti".
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:17   #217
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Lelouche, răspunsul e destul de simplu. De ce să merg la un film care îmi arată lucrurile pe care le pot vedea în jurul meu, în tramvai, privind pe fereastră, la ştiri? De ce să plătesc bilet, când filmul ăsta al realităţii se derulează în jurul meu, pe gratis! Ca să văd cum un regizor face tot posibilul să imite cât mai bine o realitate pe care o cunosc, de care sunt sătul, şi din care nu mă lasă să evadez? Poveştile, basmele, romanele, teatrul au alt scop. Acoperă o altă nevoie a omului, nu cunoaşterea realităţii. La fel filmul.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:36   #218
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Objection, your Honor! Scopul artei, implicit al filmului, e acela de a creea emotie, un virtej de sentimente. Ca ele sint provocate de realitate ori basm, nu e prea relevant pina la urma. Intr-adevar, poate unora le place sa fie pacaliti frumos macar pentru 2 ore, sa li se spuna ca traim de fapt intr-o tara de basm. Unii, in schimb, se identifica cu drama. Am mai spus-o, cred ca arta adevarata se naste din angoasa (stiti exemplul cu Italia si Elvetia). Bergman nu a facut comedii deoarece a fost un artist caruia nu i s-a potrivit genul. La fel se intimpla pina la urma si cu regizorii nostri. Fac filme ce reflecta societatea in care traim, ne prezinta de multe ori uritul, intr-un mod artistic, pentru ca asta ii preocupa. Nu le putem cere sa ne ofere comedie pentru ca nu o s-o faca atita vreme cit nu vor simti acel impuls launtric spre asa ceva. Pot aparea in schimb altii, care sa ofere alternativa. Dar cu gust si intr-un mod cit de cit artistic. Daca se poate...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:40   #219
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Sa fie cumva realitatea inconjuratoare noua, un subiect atit de placut festivalurilor in detrimentul concetatenilor? Pai si ne mai miram? Noul Val nu e cumva o reinventare a neputintei de a face film de arta sau pur si simplu film fara sa atinga cutumele unei societati ce parca nu mai iese din cercul vicios al frustrarii comuniste? Ok, comunismul a fost greu, au existat morti, au existat nedreptati si de fro 20 de ani tot incercam sa ne scuturam de el, dar moda asta a comunismului folosit in pretextele tuturor filmelor incepe sa fie o obisnuinta.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:45   #220
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Windom, care alternativa? Mie, cinematografia romaneasca nu-mi expune nici o alta alternativa in afara celei mai sus mentionata.
"Uritul in forma artistica.........". Pai daca privim in jurul nostru, numai capriciile lui Goya vedem? Frumosul, artisticul, blindetea, calmitatea, dragostea nu mai au loc intr-o expunere de film romanesc? Suntem cu totii atit de gri si pe interior si pe exterior?
Parca nu-mi vine a crede.....
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells