Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2012, 00:43   #741
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Da, locuiesc in strainatate (Spania) .. o sa scriu maine parerea mea despre TDKR.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 00:59   #742
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca vei folosi spoilere,te rog sa anunti inainte.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 06:03   #743
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Kriss_Kringle:

Probleme de editing am observat la Batman Begins,mai ales la scenele de lupta,in special cea de la sfarsit din tren,care e destul de haotic realizata si cam neclara.

Eu am remarcat problema asta in special la TDK, cand il transporta pe Dent si intervine Jokerul. Secventele respective mi se par confuze, cu probleme de continuitate si cu actiunea putin messy. Ce sa mai zic ca le "intrerupe" cu alte momente care taie putin suspansul. Sunt curioasa daca TDKR e mai bine realizat, mai doua zile, mai doua zile .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 08:52   #744
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu mai stiu de Batman (o sa le revad pe ambele inainte de TDKR), dar Inception a fost ok taiat, cu siguranta nu in stilul dezastruos al lui Snyder.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 13:18   #745
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Secventa din TDK cu transportul lui Dent e haotica si inteleg de ce este un exemplu de "asa nu". La fel, in Inception in scena cu fortareata din munti, nu stii exact unde este fiecare, unde se lupta si aproape toate secventele care implica actiunile cu cei care aparau respectiva cladire pot fi schimbate ca ordine fara sa afecteze prea mult scena.

Sunt curios insa daca aceleasi secvente ar fi fost mai eficiente daca aveau o coerenta in ele. Spre exemplu trebuia sa justifici ce cauta Jokerul cu tirul ala, cum a ajuns acolo si unde vroia sa se duca pentru ca atunci cand l-a vazut pe Batman parea putin surprins. In acelasi mod trebuia explicat cum in Inception toti cei care aparau baza militara au plecat si nu aparau camera cea mai importanta. Sa ii iei cu luneta e ok, dar asta inseamna ca sunt trupe doar pe turnuri si nu inauntru.

Nu cred ca ar fi ajutat imaginea, sau mai bine zis spectacolul de pe ecran, daca actiunile erau explicate asa incat sa aiba un sens pe care marea parte a publicului sa il inteleaga. La fel ca si TDK, Inception este ca o carte cu un artwork impresionant pe coperta pe care ai vrea sa o pui in biblioteca sau pe rafturi pentru imaginea respectiva mai mult decat pentru continutul cartii. Un film care se adreseaza publicului larg trebuia adus la nivelul publicului larg iar acela este unul mediocru.

In acest univers insa, pentru publicul larg, exista o galagie care acopera o mare parte din familia "blockbusterelor". Ce a reusit Nolan sa faca este ca fiecare instrument din aceasta orchestra sa cante bine impreuna, imaginea, sunetul, scenografia si scenariul. Publicul lui Nolan este unul foarte mare pentru ca a reusit sa acopere cel putin decent toate aceste aspecte. A spune ca exceleaza in mediocritate este un pic cam dur dar pana acum putini sunt cei care au reusit sa acceseze aceasta rezerva.

In TDK ai un film in care Jokerul arunca in aer cladiri, foloseste aruncatoare de rachete si perforeaza ochii cu un creion. In acelasi timp Jokerul este un personaj care in ciuda haosului al carui cavaler se proclama, este un personaj care are o viziune realista asupra societatii in care traieste. Nimic din ce spune nu pare fortat sau in afara lumii in care traim. Faptul ca actioneaza in felul asta in loc sa aleaga sa devina un om cu putere si sa distruga vieti in acelasi fel alege ca sa distruga sistemul abuzand de el in alt mod, unul care se preteaza reprezentarii cinematografice.

Scena care mie mi s-a parut a fi fortata din TDK a fost cea cu vapoarele si cu detinutul care "face ce trebuie". In cealalta barca totul parea ok. Ignoranta si frica sunt foarte folositoare in manipulare. "Lectia" data Jokerului a fost una care a fost ciudata nu pentru ca nu se poate intampla asa ceva ci pentru ca suntem obisnuiti cu o anume paradigma in ceea ce priveste subiectul in cauza si noi ca si cei din cealalta barca suntem ignoranti si fricosi cand vine vorba de o discutie adevarata in legatura cu partea urata a naturii umane. Singurul lucru care a fost ciudat sau cum ar spune altcineva "dat cu lingurita" a fost ceva ce noi simtim ca nu e chiar adevarat sau "plauzibil" si asta doar din cauza ca ne este frica sa spunem adevarul, acela ca numarul de oameni absolut josnici este mai mare in libertate decat cel din puscarii.

Exista multi autori si regizori cel putin la fel de talentati ca Nolan. La fel exista filme editate mult mai bine decat seria The Dark Knight sau Inception insa scenele respective de actiune nu sunt esenta si astfel sunt putin mai importante. La sfarsitul lui Inception ajungi si tu sa crezi ca tatal lui Cillian chiar vroia ca el sa sparga compania in doua si sa faca ceva ca o persoana in primul rand si nu ca un fiu al unui om foarte bogat. La fel, in TDK, decaderea si slabiciunile societatii sunt evidente si exploatate de Nolan iar filmul rezoneaza pentru cei care impartasesc macar tangential aceleasi idei.

Scene precum interogatoriul Jokerului sunt mult mai puternice decat incoerentele in scenele de actiune. Cand ii spune politistului ca i-a omorat multi colegi si ca ii stie mai bine decat el nu face decat sa spuna o realitate. Cand spune ca foloseste cutitul pentru ca simte emotiile celuilalt este un alt comentariu foarte important. Sa omori o persoane pe care o cunosti este un lucru diferit decat sa tragi cu o pusca de la 100m. De la 100m nu ajungi sa cunosti acea persoana, nu poate sa te implore sa renunti, nu stii caracterul respectivei persoane. Deci actul facut de Joker este cu atat mai sinistru cu cat e mai aproape. In acelasi fel Americanii care arunca cu dronele si omoara mii de oameni in Orientul Mijlociu sunt deconectati de orice durere aplicata celor care s-au nascut acolo si care nu sunt implicati in "distrugerea Americii". Jokerul este cu atat mai eficient nu pentru ca el conduce un tir prin oras si rade ci pentru a facut lucruri pe care orice om le considera abominabile. Insa acelasi omul pus in imperiul fricii va da din cap afirmativ cand este vorba de omorarea altor oameni nevinovati la 3000 de kilometrii de ei.

Poate nu dau eu destula atentie scenelor de actiune dar nu m-a deranjat deloc editarea din TDK sau Inception pentru ca nu a fost nimic atat de prost facut incat sa simt ca ceva nu este in regula. Doborarea elicopterului cu un cablu mi se pare ca sare in ochi mai repede decat o urmarire cu niste cadre carora poate sa le fie schimbata ordinea si rezultatul sa fie cam tot pe acolo.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 11:18   #746
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Life of Pi (Ang Lee)

http://www.youtube.com/watch?v=3mMN693-F3U

apple link

http://trailers.apple.com/trailers/fox/lifeofpi/
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2012, 11:34   #747
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Arata destul de bine vizual dar parca are un iz puternic de Disney.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 16:31   #748
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nearly 6-Minute International Trailer for Cloud Atlas

Pare interesant,de carte nu am auzit pana acum dar sunt foarte curios ce durata o sa aiba filmul tinand cont de cate povesti o sa aiba.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 21:16   #749
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Cloud Atlas (apple HD)
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2012, 15:20   #750
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Skyfall Olympic TV spot: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=YFNv5nDYMsU
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2012, 08:27   #751
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Redy:
Dap. Arata bine. Am vazut noul trailer Skyfall cand am fost la TDKR.

Cat de mult il iubesc pe Deakins. Stie ce sa faca cu formatul digital.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2012, 18:24   #752
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Zero Dark Thirty Teaser
http://www.youtube.com/watch?v=EYFhF...layer_embedded
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2012, 08:44   #753
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by buticut:
Welcome to the US propaganda.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2012, 11:22   #754
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Scenariu ''genial'' .:
http://www.imdb.com/list/TB56Gm1AqRw/#lb-1
Urmeaza ca Somalia sa cucereasca Marea Britanie si Luxemburgul sa anexeze Germania ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2012, 23:01   #755
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Les Miserables Extended First Look: http://www.youtube.com/watch?v=wwgQjfg0hZw
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2012, 23:10   #756
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stoker

It has that Chan-wook Park smell all over it

Gambit

Firth vs. Rickman pe un scenariu de Coeni.

Stand up guys

Poate un film decent cu Pacino & Walken.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2012, 23:31   #757
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Originally Posted by rifa:

I LOVE IT!!!!! melodia de pian din trailer, este atat de simpla si atat de...frumoasa....offf superb...

Cloud Atlas Extended Trailer (2012)
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2012, 00:29   #758
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Stoker si Stand up guys par interesante,de fapt cum sa nu para interesante cand unul e regizat de Chan-Wook Park si celalalt ii are pe Walken,Pacino si Arkin?Acelasi lucru nu-l post spune si dspre Gambit,care arata destul de penal chiar daca scenariul e scris de fratii Coen.

42 trailer

Eu dintotdeauna am cazut prada filmelor despre sport si asta sigur n-o sa fie o exceptie.Un mare no-no e insa melodia lui Jay-z folosita in trailer.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 21 Sep 2012 at 11:28.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2012, 12:04   #759
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Animated Looper trailer!

Probabil cel mai bun si original trailer pe care l-am vazut anul asta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2012, 18:32   #760
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Animated Looper trailer!

Probabil cel mai bun si original trailer pe care l-am vazut anul asta.

I agree!
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells