Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 May 2010, 00:03   #41
DanDiana1994
Novice
 
DanDiana1994
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Categoric, Titanic.

Eu personal prefer sa ma uit la Titanic decat la Avatar.
Filmul Avatar e un film bun in care s-a investit o groaza de bani si e 98% SF(exagerez putin).L-am vazut in format 3D si nu m-a atras nimic,adica nu vada altceva decat desene animate,mi se pare ca este lipsit de profunzime si intr-un fel sau altul e o poveste tipica(un tip merge intr-un loc cu un anume scop,ajunge acolo se indragosteste de cine nu trebuia,la un moment dat tipa afla scopul lui,se supara si pe urma ii trece),desi sunt si momente originale.De admirat este peisajul din lumea aia albastra(nu stiu cum se numeste pt k dupa cum spune-am am vazut o singura data filmul si nu am fost atenta).
In schimb Titanicul atinge mult mai mult latura sensibila a unei persoane si s-ar putea zice k si aici exista o poveste tipica, dar sa nu uitam ca are la baza un fapt real,iar filmul a fost facut pe vremea cand tehnologia nu era atat de avansata ceea ce da un aer de naturalete filmului.
Incat cele doua filme au ajuns sa fie comparate,inseamna ca ambele sunt bune si la fel cum eu nu pot sa vad profunzimea din Avatar alti nu o vad pe ceea din Titanic.
In concluzie ambele filme se remarca prin ceva specific ce atrage publicul,fiind doua filme ce nu trebuiesc comaparate ci apreciate(individual).
DanDiana1994 is offline   sendpm.gif
Old 31 May 2010, 16:01   #42
CoCo_XPS
Junior
 
CoCo_XPS
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 30
Eu sunt pentru Avatar
CoCo_XPS is offline   sendpm.gif
Old 31 May 2010, 18:06   #43
flori0304
Veteran
 
flori0304
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 216
hai ca asta-i buna...
cand a ajuns titanicul sa fie comparat cu avatarul?
flori0304 is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 19:12   #44
defav
Junior
 
defav
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 28
Incredibil

Chiar , cum poti sa compari Avatar -cu Oscar pentru efecte speciale , atit, cu Titanic , un film "super -oscarizat" ? Asta asa, la masa verde, adunind si scazind , caci altfel ,personal nu gasesc termen de comparatie intre un desen animat ceva mai evoluat si un film de referinta adevarat, cu greutate.
Titanic e un "titan" printre filme , prin redarea fidela a acelei catastrofe marine, a tragediilor umane , dar si o poveste de dragoste fabuloasa. Pe linga el , Avatar e o caricatura , un film ce nu va rezista timpului desi a avut incasari record. Audienta enorma a Avatar-ului e insa reprezentativa in sectorul juvenil de virsta, se pare ca din pacate gusturile cinematografice tind spre "degustarea" unor noi senzatii ,cit mai tari ,mai exotice ,iesite din comun, scenariile cu multe gadget-uri devanseaza povestea. Oricum , putini tineri sint cei ce revad acest film, pe cind Titanic-ul cred ca a fost revazut de multe persoane , eu l-am revazut de 3 ori, si de fiecare data mi-a placut ceva in plus , asta cred ca da valoarea unei pelicule.
__________________
Viata e cea mai raspindita boala , transmisa pe cale sexuala
defav is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 19:23   #45
Myzaree
Novice
 
Myzaree
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4
Depinde. Avatar pentru efecte, idee si peisaje. Titanic pentru storyline.
Myzaree is offline   sendpm.gif
Old 05 Jun 2010, 22:44   #46
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by defav:
Chiar , cum poti sa compari Avatar -cu Oscar pentru efecte speciale , atit, cu Titanic , un film "super -oscarizat" ? Asta asa, la masa verde, adunind si scazind , caci altfel ,personal nu gasesc termen de comparatie intre un desen animat ceva mai evoluat si un film de referinta adevarat, cu greutate.
Titanic e un "titan" printre filme , prin redarea fidela a acelei catastrofe marine, a tragediilor umane , dar si o poveste de dragoste fabuloasa. Pe linga el , Avatar e o caricatura , un film ce nu va rezista timpului desi a avut incasari record. Audienta enorma a Avatar-ului e insa reprezentativa in sectorul juvenil de virsta, se pare ca din pacate gusturile cinematografice tind spre "degustarea" unor noi senzatii ,cit mai tari ,mai exotice ,iesite din comun, scenariile cu multe gadget-uri devanseaza povestea. Oricum , putini tineri sint cei ce revad acest film, pe cind Titanic-ul cred ca a fost revazut de multe persoane , eu l-am revazut de 3 ori, si de fiecare data mi-a placut ceva in plus , asta cred ca da valoarea unei pelicule.

Totusi, sa nu exageram. Nu cred ca Rose era virgina si nici Jack, inainte ca cei doi sa se intalneasca si sa se impreuneze. Daca erau virgini, atunci povestea lor de dragoste ar fi fost tot o simpla iluzie dar mult mai credibila si realista.
danonino is offline   sendpm.gif
Old 06 Jun 2010, 15:22   #47
Adelheide
Novice
 
Adelheide
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 6
Votez pentru Titanic (l-am vazut de foarte multe ori),in schimb, nici nu am avut curiozitatea sa vad Avatar (nu ma atrage nici trailerul si toata isteria asta cu o lume utopica la care viseaza cei din lumea virtuala nu-i pentru mine ).
Adelheide is offline   sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 08:57   #48
-sebastian-
Junior
 
-sebastian-
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 39
mda..este destul de greu sa compari 2 filme care au fost facute in ani diferiti ( 12 ani diferenta ) , genul de film difera , titanic fiind drama iar avatar fiind SF, tehnologia folosita fiind in favoarea avatarului 3d + cinematografele care s-au dezvoltat enorm in decursul acestor ani....toate aceste lucruri fac aproapre imposibila o comparatie intre cele 2 filme....
insa daca ar trebui sa aleg un favorit as spune: Titanic
-sebastian- is offline   sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 04:14   #49
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Unu mai prost ca altu , dar daca e sa aleg mai bine aleg un vas care se scufunda decat niste strumfi albastrii care se bat aiurea..... James Cameron a dat lovitura cu Terminator 1 si 2 , punct. Vanzarea biletelor , banii cheltuiti pentru film sunt nimicuri.
andreyuzzu is offline   sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 09:02   #50
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Cred ca n-am sa aleg nicunul,pentru mine 2 filme proaste fara de care ne era mai bine,nu?
chuckyfan is offline   sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 11:04   #51
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu. Cele doua filme nu fac parte din categoria filmelor proaste, ci din cea a celor care ne plac sau nu.
omudindulap is offline   sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 14:30   #52
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Greseala mea.scuze deci cele doua, fac parte din categoria filmelor pe care nu le gust
chuckyfan is offline   sendpm.gif
Old 14 Jan 2011, 23:19   #53
legolas05
Junior
 
legolas05
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 58
titanic este mult peste avatar
legolas05 is offline   sendpm.gif
Old 15 Jan 2011, 09:32   #54
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Originally Posted by Myzaree:
Depinde. Avatar pentru efecte, idee si peisaje. Titanic pentru storyline.

Este foarte adevarat ce ai spus.... nu prea ai cum sa le compari deoarece absolut totul este diferit, de la gen de film, pana la poveste, perioada de lansare, absolut totul. Mie mi-au placut ambele foarte mult si chiar nu as fii capabil sa le compar si sa aleg unul.
costyn162 is offline   sendpm.gif
Old 15 Jan 2011, 10:07   #55
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Nu cred ca merg comparate! Titanic-ul se bazeaza pe o poveste adevarata, in timp ce Avatar se incadreaza cu totul la SF!...Mie personal, Avatar mi-a placut doar 3D, datorita efectelor de la Imax...Titanic-ul l-am vazut de multe ori si inca m-as mai uita la el...Cum spuneam, nu cred ca Avatar-ul ar putea sa intreaca Titanic-ul...
princess_peach is offline   sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 12:21   #56
Gameandseth
Novice
 
Gameandseth
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 4
re

Avatar sau Titanic

Sunt filme total diferite,si...depinde amandoua au plusuri si minusuri iar alegerea e subiectiva pentru oricine,personal imi place povestea(storyline) din Titanic si ideea originala care a stat la baza filmului Avatar. Acum daca dai mai multa importanta povestii din Titanic decat efectelor speciale din Avatar alegerea e clara.
Gameandseth is offline   sendpm.gif
Old 04 Jul 2011, 19:28   #57
Vorador
Junior
 
Vorador
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 51
Titanic>Avatar
Vorador is offline   sendpm.gif
Old 17 Jul 2011, 22:17   #58
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Titanic a fost mai bun deoarece s-a inspirat dupa un caz real.
Cristina_ is offline   sendpm.gif
Old 19 Jul 2011, 08:27   #59
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Ai impresia ca Godfather s-a inspirat neaparat dintr-un caz real? Si e la ani lumina distanta de Titanic.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 16 Sep 2011, 14:33   #60
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
cu siguranta titanic
aura_iolanda is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells