Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2005, 10:06   #1
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Fantoma de la opera

Whoa!!... Joel Schumaher a regizat filmul asta ?!?! parca nu imi vine sa cred ca a iesit ceva de buna calitate din mana omului asta...
In rest ce sa zic... seamana mult cu Moulin Rouge, ca montaj, decoruri, stil, perioada, etc... muzica e usor diferita, in sensul ca in Moulin Rouge coloana sonora e formata in proportie de 90% de cover-uri de hit-uri internationale.
In rest Gerard Butler este (mult) sub Ewan McGregor din toate punctele de vedere, dar Miranda Richardson este superba in rolul divei...
Merita vazut... chiar daca cei care au vazut anterioarele puneri in scena ar putea stramba din nas...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 10:20   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
minnie driver e diva, nu miranda richardson. e si ea pe acolo si da bine, da' she's no diva.
in rest, e ok pt un film de joel s., cu actori acceptabili si decoruri marfa. dar mie nu-mi place ce face a.l. webber in materie de muzica si piese.
gimme un fosse any time of day.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 10:03   #3
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
dupa cum am subliniat si pe 'ultimul film vizionat', singurul punct comun intre 'moulin rouge' (un film genial, un love story extraordinar si un musical socant) si 'the phantom of the opera' (un film mediocru, un love story fumat si un musical obosit & obositor) este kitsch-ul. dar kitsch-ul din 'TPOTO' tradeaza mai degraba prostul gust al lui schumi, si nu spiritul inovator al lui luhrmann: candelabre care ies din apa, fum / abur iesind din tot felul de cotloane s.a.m.d.

iar culmea kitsch-ului este atinsa din fazele incipiente, cand webber, care, din cate stiu, a semnat si muzica, ne ofera o melodie de opera remixata in stil pop '90. de asta ce mai zici ??

dar schumacher nu este un regizor prost, atata doar ca are laturi 'intunecate' (filmele 'batman', '8 mm', 'bad company' :sick, altele 'luminate' ('falling down' :love: 'tigerland', 'phone booth').
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 12:58   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ei bine, ce sa zic... pe mine m-a distrat pina m-am saturat (pe la 1/2) si am plecat...
de acord mai cu tot ce s-a spus mai sus.

minnie driver e mortala!!!

cred ca trebuie apreciata versatilitatea lui 'schumi', care trece de la minimalismul high octane din 'phone booth' la kitschul monumental de aici
- si nu se descurca prea rau... (sa nu uitam ca a fost el insusi 'decorator'! )

e un film-recycle, cu kestii (misto) luate din debaraua cinema-ului de la origini & pina-n prezent - cum ar fi alunecarea 'frumoasei' & a 'bestiei' printr-un coridor de candelabre, copy & paste dupa 'la belle et la bete' al lui cocteau.

evident, nu se compara cu 'moulin rouge'!

m-asteptam insa sa-mi placa mai putin...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 13:31   #5
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
ceva bun de Schumacher? Falling down
cit despre Moulin Rouge ( :sick: ) allow me to disagree with Notorious
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 15:13   #6
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
call me tasteless dar legat de moulin rouge si io bag degetele pe gat :sick:
insa minnie driver nu vad cum poate sa fie mortala. a fost extrem de stresanta in filmul asta. aia din sala se amuzau la tentativele ei de a fi funny, iar eu ma uitam la ei ca la zoo.
imho that is.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2005, 22:06   #7
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
interesant ca se se discuta despre acest "film" care face ca scoobydoo (desenele) sa para un horror stilat
si dsp schumi-jegosel care dupa ce a borat 2 batmanuri nici macar nu e in stare sa prabusseasca un candelabru de 2 tone cum trebuie
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 10:21   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Longshot:
call me tasteless dar legat de moulin rouge si io bag degetele pe gat

longshot si tailgunner sunt invitati sa caute un topic numit 'moulin rouge - thread reloaded', initiat de minrep, care ar putea sa le schimbe putin perceptia asupra peliculei lui luhrmann. acolo vor putea admira si cateva din primele mele postari, total off-the-point

scuze ca nu m-am obosit chiar eu sa-l caut, dar sunt cam grabit...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2005, 13:10   #9
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Re: Fantoma de la opera

Originally Posted by i_matei:
Whoa!!... Joel Schumaher a regizat filmul asta ?!?! parca nu imi vine sa cred ca a iesit ceva de buna calitate din mana omului asta...
In rest ce sa zic... seamana mult cu Moulin Rouge, ca montaj, decoruri, stil, perioada, etc... muzica e usor diferita, in sensul ca in Moulin Rouge coloana sonora e formata in proportie de 90% de cover-uri de hit-uri internationale.
In rest Gerard Butler este (mult) sub Ewan McGregor din toate punctele de vedere, dar Miranda Richardson este superba in rolul divei...
Merita vazut... chiar daca cei care au vazut anterioarele puneri in scena ar putea stramba din nas...

schumacher are cel putzin cateva filme bune:

falling down
8 MM
flatliners
poate si veronica guerin, pe felia lui

de fapt, phantom mi se pare unul din filmele lui proaste, desi regia e maiastra si decorurile beton. argumentele alea cu kitchu in comparatzie cu moulin rouge nu stau in picioare.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 10:36   #10
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
daca 8 MM se afla printre bunele lui schumacher... :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 09:40   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da 'phone booth' ce cusur are??
eu l-as pune pe asta in locul lui '8mm' ANY TIME!

in priv. lui minnie - imi mentin parerea: face un 'character part' de nota 10! dar cred ca si aici intervine un misjudgement a la cate blanchett aka kate hepburn: personajele astea trebuie sa fie stridente, 'stresante', agasante etc. trebuie judecate in fctie de ce si-au propus; as such, sint f. reusite.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 11:36   #12
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nu stiu exact cui i te adresai adineaori, dar eu il dau pe 'phone booth' la 'luminate' fara nici o ezitare !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2005, 11:19   #13
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da 'phone booth' ce cusur are??
eu l-as pune pe asta in locul lui '8mm' ANY TIME!

in priv. lui minnie - imi mentin parerea: face un 'character part' de nota 10! dar cred ca si aici intervine un misjudgement a la cate blanchett aka kate hepburn: personajele astea trebuie sa fie stridente, 'stresante', agasante etc. trebuie judecate in fctie de ce si-au propus; as such, sint f. reusite.

phone booth are ca e cam aproape identic cu inca vro 100 de filme, ca e prea piesa de teatru cu actori care numai la teatru nu te duc cu gandul, poate la un show prima tv, o camera ascunsa ceva. in fine, a fost destul de iritant. nu in sensul bun al cuvantului.
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2005, 11:20   #14
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by notorious:
daca 8 MM se afla printre bunele lui schumacher... :shock:

atunci ce-o sa faci?
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2005, 23:29   #15
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by manelesux:
phone booth are ca e cam aproape identic cu inca vro 100 de filme, ca e prea piesa de teatru cu actori care numai la teatru nu te duc cu gandul, poate la un show prima tv, o camera ascunsa ceva. in fine, a fost destul de iritant. nu in sensul bun al cuvantului.

lasa-ma sa-ti dau un sfat (nu ca ar avea vreun rost...): limba romana e o comoara, iar exprimarea corecta si coerenta - un labirint lung si intortocheat, pe care ar trebui sa-l cunosti inainte sa te aventurezi prin spatii necunoscute...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 10:02   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:

lasa-ma sa-ti dau un sfat (nu ca ar avea vreun rost...): limba romana e o comoara, iar exprimarea corecta si coerenta - un labirint lung si intortocheat, pe care ar trebui sa-l cunosti inainte sa te aventurezi prin spatii necunoscute...

are rost, draga notorious.
alta data ar fi bine sa ai mai multa rabdare si sa redactezi cu "creion" rosu constructiile agramate. macar o singura data. daca nici dupa asta nu se schimba, il "lovesti puternic in plexul solar, te urci pe el si-i ascuti dintii de caldaram" ( citat din patrimoniul cultural romanesc post '89)
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 10:26   #17
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
are rost, draga notorious.
alta data ar fi bine sa ai mai multa rabdare si sa redactezi cu "creion" rosu constructiile agramate. macar o singura data. daca nici dupa asta nu se schimba, il "lovesti puternic in plexul solar, te urci pe el si-i ascuti dintii de caldaram" ( citat din patrimoniul cultural romanesc post '89)
"Draga Herbert", nu numai ca esti total offtotipic dar mai esti si penibil.
Asta s-a vrut o glumita ? Eu ti-as ascuti dintii de alte obiecte, mai putin contondente.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 10:33   #18
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nume let it go pana nu ajungem sa primim cu totii in mail poze cu herbert gol.
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 10:44   #19
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by BeNnY:
Nume let it go pana nu ajungem sa primim cu totii in mail poze cu herbert gol.

:lol: :lol:
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2005, 13:04   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@BeNnY
susnumitul numeni ma amuza copios, desi el e convins ca ma bruiaza.
e ca un cloun cu mecanismul defectat. apare dupa fiecare postare a mea si striga: "nu-i adevarat, nu-i adevarat!, nu-l credeti!"
dupa ce m-a apreciat si gratulat (nu mai reiau aici "complimentele"), numeni s-a repezit la mine, pt ca eu n-am fost de partea lui in atacul marsav orchestrat de el impotriva lui ALS.
un personaj trist si primitiv.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells