Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jul 2006, 09:38   #21
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Lady_Skar:
Da. Mi-a placut.
Dar cred ca o mare parte din vina o poarta faptul ca sunt female. Desi am vazut filmul cu doi XY si lor le-a placut poate mai mult ca mie, so who knows. Filmul are defecte, este clar... dar in vreme ce X-men 3 a avut prea mult actiune si prea putin suflet, la SR situatia a stat invers. Ceea ce mie-mi convine insa nu convine si box office-ului.
Superman nu-are suflet. Nici n-are nevoie . E din otel . Chiar daca au mers pe ideea sa faca ceva care sa atinga partea sensibila, lacrimogena, au facut-o cam aiurea pentru ca nici un moment din film nu reuseste sa impresioneze in asa masura incat sa zic ca merita vazut doar pentru asta. In schimb scenariul este total lipsit de inspiratie. da impresia ca nu s-au putut hotara intre un remake sau o continuare. Singurele elemente noi ar fi cu pustiulache ala mic a lui Lane si boyfriendu'. Trist pentru atatia bani aruncati pe fereastra (desi si-au scos ei parleala) si pentru ca au dezamagit atatia fani care au ramas cu ochii in soare in cautarea Supermanului.
E o pasare? E un avion? Mda........
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2006, 13:44   #22
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Sticks and stones may break my bones but words will never hurt me.

Si lui Gaandalf i-a placut la nebunie, stiu pentru ca el a fost unul dintre XY-urile despre care v-am vorbit.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2006, 18:10   #23
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Ma bucur ca exista macar cineva caruia i-a placut.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2006, 19:09   #24
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by Lady_Skar:
Si lui Gaandalf i-a placut la nebunie, stiu pentru ca el a fost unul dintre XY-urile despre care v-am vorbit.

Si banuiesc ca eu sunt al doilea :-)
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 12:38   #25
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by M0n0:
Deci daca ar fi sa aleg intre X-Men 3 si SR as alege mai degraba X-Men...
Cine vrea sa vada un super-erou cu super-sentimente? E scarbos...(vezi "My Super Ex-Girlfriend...nu l-am vazut dar am vazut secvente)
XY-urile cu care ai mers tu nu au vazut deloc partea sentimentala a filmului...au vazut cgi-urile si gagica lois...

For crying out loud.. asha e banda desenata! cu sentimente!
omg..
anyway, mie filmul mi s-a parut finely crafted, poate prea putin "salbatic", dar facut cu mult bun simtz.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2006, 15:13   #26
bill_the_butcher
Veteran
 
bill_the_butcher
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 183
Am vazut filmul in sfarsit si ii dau nota 9 din 10 pentru ca mi-a placut mai mult ca orice alt film cu super-eroi.
Superman este clasic. Cea mai buna explicatie o da Bill in Kill Bill 2. Zboara, are putere de sacrificiu si nu minte. Este ideal din orice privinta, iar Brandon Routh intra foarte bine in pielea personajului. Zambeste si redevine serios atunci cand trebuie ºi nu exista obstacol care sa nu-l poata doborî.
Povestea lui este diferita de batman sau spider-man, eroii de rand ai Americii.
Sunt curios cum o vor continua, acum cã a intrat in scena si un copil. Sper sa regizeze acelasi Bryan Singer. Mi-a placut atmosfera filmului. Am mai citit tampenii, cum ca unora nu le-a placut pentru ca mantia nu era prea rosie, iar albastrul din costum aducea mai mult a gri. Nu m-a deranjat, iar Brandon Routh mi-a placut mai mult decat Christopher Reeve. Chiar e cea mai reusita interpretare a unui super-erou
__________________
I'll festoon my bed-chamber with your guts!!!
bill_the_butcher is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 10:15   #27
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
ZzzzzzzZZZzzz..........

Bai da ce mai amestecatura de actiune si drama prosteasca.Nu prea e asa smecher filmul cum spun alti.Mai bine ma uit la Spiderman sau ceva cu genul SF ca de exemplu "CEI 4 FANTASTICI " decat Superman Retuns.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2006, 21:47   #28
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Dragii mei... filmul a fost foarte misto si se vede foarte clar mana de profesionist a lui Bryan Singer in domeniul filmelor cu super eroi... impecabila imagine, sunet, montaj si nu in ultimul rand efecte speciale.
O chestie care m-a surprins total placut a fost Brandon Routh, care pana la filmul asta a fost un ilustru necunoscut. A jucat excelent rolul lui Superman intrand foarte bine in pielea personajului. In mod sigur o sa mai auzim de el...
Kevin Spacey a jucat impecabil ca de obicei... rolurile malefice oricare ar fi ele ii vin oricum ca o manusa.
Singura parte care nu mi-a placut a fost faza in care Superman ridica insula aia formata... mi s-a parut total trasa de par faza sfidand orice legi ale fizicii si chiar ale bunului simt...
Dar oricum chiar si cu aceasta "hiba" per total filmul mi-a placut...
8,5 din 10 e nota care i-o dau...

Good work again Mr. Singer! 8)
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2006, 13:25   #29
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Cred ca am sa mai arunc o privire scurta dar atenta la filmul asta.Poate mi-am tras pareri prea pripite, poate este ceva mai mult de capul lui
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jul 2006, 20:58   #30
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
M-a deranjat MinRep cu afirmatia sa despre superbul Batman Begins si am vrut sa-i dau peste nas cu o parere in contradictoriu la Superman Returns ... well, se pare ca am de asteptat alt film.
SR is the biggest piece of crap I've ever seen. Ironic e ca nici nu ai de ce sa te iei pt ca filmul asta e la propriu un NIMIC, un loc gol, o insiruire de sunete si niste culori. M-am distrat de 10 ori mai bine privind procesu de defragmentare pe fundalul trancanelilor harddiskului.
Scenariu: Superman revinde, Luthor are plan malefic, Superman il opreste. uau. 2 ore jumate umplute de evenimente marunte, absolut neimportante, care nu imping nici actiunea nici emotiile (sublime dar inexistente) ... omg, chiar nu am ce critica, filmul asta n-a avut absolut nimic in el ... de remarcat talentul regizoral care incearca sa imi fure o lacrima plictisindu-ma ultima juma de ora cu viori dezacordate care cica ar trebui sa ma intristeze ca Uber-omu s-ar putea sa nu scape. tragic dom'le, tra-gic. Lasa-te nene, nu esti Mel Gibson, iar noi chiar stim raspunsul la 2+2.
In concluzie ... MinRep, astept alta ocazie
__________________
'Un film trebuie raportat doar la ce se vrea a fi'
Eu
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 11:54   #31
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
Daca producatori peliculei Batman vor concepe si un film numit "Batman Returns", atunci sigur ca "Superman Returns" va avea de suferit.Diferenta dintre aceste pelicula ar fi doar ca puterile eroilor nu sunt la fel si ca dusmani
nu sunt aceasi.................in rest egalitate.
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 12:15   #32
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
http://www.imdb.com/title/tt0103776/
__________________
'Un film trebuie raportat doar la ce se vrea a fi'
Eu
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 15:15   #33
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Herzeleid:
M-a deranjat MinRep cu afirmatia sa despre superbul Batman Begins si am vrut sa-i dau peste nas cu o parere in contradictoriu la Superman Returns ... well, se pare ca am de asteptat alt film.
[...]
In concluzie ... MinRep, astept alta ocazie
Si eu de-abia astept... Iar mai devreme sau mai tarziu o sa apara si sequel-ul la "Batman Begins".
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 17:36   #34
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Superman s-a intors la fel ca Batman..dar au iesit ambii pe usa din dos...un crap la fel de mare ca Hollywood-ul...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2006, 21:53   #35
sandokan
Veteran
 
sandokan
 
Join Date: Jul 2005
Location: barlad
Posts: 248
sandokan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 08:17   #36
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
un mic preambul
nici nu v-ati obosit sa il crucificati putin pe blue boy ... dar nu e nici o problema. infectia acestui topic isi are originea in cuvintele lui nightwane care el da tonul si voi (b)oilor cantati in struna. vorba domnisoarei uber kul lady skar, este enervant ... de ce oare ? si ca sa va raspund nu va pot sublinia decat ca acesta este stilul lui. se trezeste peste noapte, i se pune pata pe x-men, absoarbe absolut orice a fost, scris, desenat, compus si regizat si restul e garbage. but i still love you man!

ce urmeaza ...
nu mi-a placut de lois... girl's got no ass... that's for sure. dar filmul blew me away. de ce? pentru ca este superman you fucking idiots. nu m-am dus sa vad un film de 2h30' in care sa ma doara ochii de actiune non-stop si cu muzica inaltatoare si d'aia de te incurajeaza. i "flew" over to ur stupid city just so i can see this movie. si mi-a placut. da mi-a placut. DA, nu mi s-a parut atat de ridicol precum oamenii X cu "hold the line" si cu wolverine who's got super pants that can't be pulverized...

m-am luat la tranta verbala cu niste prieteni care sunt foarte pretentiosi in materie de filme si nici ei nu au aruncat cu pietre in film in piata publica. toti m-au intrebat ... what's with all the heart ? dl. Tarantino si multe episoade din Justice League Unlimited (in special finalul sezonului 3 - "cartboard world" i'm living in) ar justifica acest bagaj de "heart" care il cara filmul dupa el. si inca ceva apropo de "heart" - Bruce Timm cu "The Death of Superman" - nitpick "Identity Crisis" si pe urma poate asociati cuvintele "superman" cu "heart".

brandon routh ... a fost maestru. you fucking idiots! ce film ati fost sa vedeti ? ... ah! nu ... va spun eu: ati downloadat un puroi de versiune CAM-XVID de pe net si n-ati vazut sau inteles nimic din film si veniti si scuipati in public. patetic. brandon l-a jucat mai mult pe christopher reeve decat pe clark kent. aici va spun numai de mimica fetei - watch the 1st 2 movies again. pe mine m-a lasat cu maxilarul in punga de M&Ms.

nu stiu care bou vorbea de "too much hair" ... excuse synger for trying to make him look as natural as possible... hair does get wet... si ca sa mai urlu putin: toate imaginile iconice care sunt in filmul asta unde dracu le-ati laudat ? No, wait... you didn't! dupa cum se bine stie ca superman stands for all that american bullshit... trebuia sa fie evidentiat drept cel mai iconic superhero of all times. Synger fluiera la faza asta cu secventele din spatiu, space shuttle & embracing the sun .... inca odata: you fucking idiots!
Originally Posted by i_matei:
Singura parte care nu mi-a placut a fost faza in care Superman ridica insula aia formata... mi s-a parut total trasa de par faza sfidand orice legi ale fizicii si chiar ale bunului simt...
he can move entire planets ... deci ... sa trecem mai departe...
nu mi-a placut compasiunea lui kitty pentru superman (reliuata), dar spacey a fost pe masura asteptarilor. am ajuns sa il urasc din tot sufletul. asa da film. asa da personaje.
Originally Posted by M0n0:
XY-urile cu care ai mers tu nu au vazut deloc partea sentimentala a filmului...au vazut cgi-urile si gagica lois...
asta nu face decat sa arate ce ai sesizat tu in film.

ridicol:
"piano playing henchman" (and i quote lady skar)
"you've shown me pleasures" - that's just wrong on soooo many levels

editing ? tot zicea minrep ... filmul avea peste 3 ore ... au fost taiate 16 scene care vor fi pe dvd, deci la capitolul asta se ia de mana cu king kong. sa tai atat de mult si sa iti iasa si montaj de nota 10 - mai greu.
iar la coloana sonora - prima data cand am auzit chiar m-am enervat. in sala de cinema a fost totally OK.

toate peste toate - film nu excelent dar film bun. film de synger. film de nota 9. film iconic.

p.s. - @minrep - i've always had a thing for spider-man and i always will but the 1st & 2nd movie are 9 year olds oriented.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 18:12   #37
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by Gaandalf:
nu m-am dus sa vad un film de 2h30' in care sa ma doara ochii de actiune non-stop si cu muzica inaltatoare si d'aia de te incurajeaza.
Cosmarul oricarui pasionat de filme :?.
f*** idiot!!!!!!!
Originally Posted by Gaandalf:
ati downloadat un puroi de versiune CAM-XVID de pe net si n-ati vazut sau inteles nimic din film si veniti si scuipati in public. patetic.
Inca o data iti dai cu parerea aiurea.
f*** idiot!!!!!!
Originally Posted by Gaandalf:
toate peste toate - film nu excelent dar film bun. film de synger. film de nota 9. film iconic.
PS: Faptul ca esti moderator iti da dreptul sa faci pe toata lumea idioata? Daca DA, inca o data You f*** idiot.
Daca ti-a placut, sanatate, da' nu trebuie sa jignesti pe nimeni. S-a-nteles?
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 18:36   #38
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
E clar ca eu si Gaandalf am vazut doua filme diferite (), deci nu am sa insist aici. Totusi, sunt de acord cu urmatoarele:

Originally Posted by Gaandalf:
nu mi-a placut de lois... girl's got no ass... that's for sure.

dupa cum se bine stie ca superman stands for all that american bullshit... trebuia sa fie evidentiat drept cel mai iconic superhero of all times.

spacey a fost pe masura asteptarilor. am ajuns sa il urasc din tot sufletul.

ridicol:
"piano playing henchman" (and i quote lady skar)


In schimb, mie mi-a placut faza cu "you've shown me pleasures". Pare genul de chestie pe care un personaj jucat de Spacey ar face-o fara ezitare. Poate nu Lex Luthor, dar replica batranei adauga o nota aparte de personalitate personajului jucat de Spacey. Care in unele locuri, mi s-a parut mie, incearca prea mult sa-l imite pe Hackman (la fel cum Routh sau cum il cheama il imita pe Reeve).


P.S.:
Originally Posted by Gaandalf:
p.s. - @minrep - i've always had a thing for spider-man and i always will but the 1st & 2nd movie are 9 year olds oriented.
Pastrez sperantele ca partea a treia va castiga la capitolul maturitate, iar treilerul anunta lucrul asta (sper ca nu e numai de fatada)...

In schimb (sa termin cu un comentariu rautacios) seria "Batman" are putine sanse de improvement. Ultima stire zice ca Heath Ledger e Joker. :? Tot e mai bine ca Sean Penn, dar imi permit sa fiu sceptic...


[/i]
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 20:08   #39
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by GhitzaCartitza:
S-a-nteles?
ghitza putza ... dupa ce mai bifezi cativa ani la activ... atuncea sa imi dai mie quote pe cinemagia. du-te si uita-te la tokyo drift ca iar ai nimerit prost tastele.
moderator la Acum pe Ecrane ? Moi? ghitza tata! in ziua de azi medicina face miracole pentru oameni ca tine.

@ minrep: as always - toata stima!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2006, 20:15   #40
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Originally Posted by Gaandalf:
ati downloadat un puroi de versiune CAM-XVID de pe net si n-ati vazut sau inteles nimic din film si veniti si scuipati in public. patetic.
Inca o data iti dai cu parerea aiurea.
f*** idiot!!!!!!
Tu si Nightwane ati comentat despre film cu o saptamana inainte de premiera in Romania. Mai precis pe 8 iulie. Imi spui si mie unde ai avut ocazia sa vezi filmul inainte de premiera la noi, daca nu de pe net? Asta ca sa nu mor a a fucking idiot.
Originally Posted by Gaandalf:
toate peste toate - film nu excelent dar film bun. film de synger. film de nota 9. film iconic.
PS: Faptul ca esti moderator iti da dreptul sa faci pe toata lumea idioata? Daca DA, inca o data You f*** idiot.
Daca ti-a placut, sanatate, da' nu trebuie sa jignesti pe nimeni. S-a-nteles?
Fiind cinemagist isi permite aceleasi lucruri care-si permite orice cinemagist. Sa puna botul pentru filmele care-i plac. Si aduce in vedere o treaba foarte importanta. This is a Superman movie. You don't like Superman, you will not like this movie.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells