Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2006, 09:52   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Proof

L-am vazut aseara. Un film excelent, foarte bine scris & regizat, in care Gwyneth Paltrow face rolul carierei. Mi s-a parut mult peste celalalt mad-math-genius movie din ultimii ani, A Beautiful Mind. Din cite am auzit e o adaptare dupa o piesa de teatru in care joaca tot Gwyneth. Anyway, great movie. Highly recommended.
9/10.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 10:24   #2
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
subscriu. am scris despre el la 'cel mai recent'.
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2006, 20:11   #3
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Super-genial film...
Absolut toti actorii joaca perfect, o piesa de teatru superb adaptata pentru cinema
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2006, 19:16   #4
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
mi s-a parut sub "a beautiful mind". "a beautiful mind" are mult mai multa poveste, dramatism, mai multa mad science stuff (expusa realist si convingator), si povestea e mult mai interesanta si mai complexa. "proof" mi s-a parut cam subtirel prin poveste si prin ce are de spus despre procesul asta de creatie. gwynneth si gillenhaal (sau cum s-o scrie)convingatori, la fel si hopkins, dar se vede de la o posta ca cei care se ocupa cu facutul filmului si scrisul scenariilor habar nu au despre what is science and discovery about. dp lor de vedere e un fel de mantra, amestecata cu multa schizofrenie si inspiratii divine si talent dat de la dzeu. un film decent per total but these guys have got nothing to say.
oricum, multumiri lui Airlight, ca m-a facut sa vad filmul.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2006, 19:25   #5
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
n-ai pentru ce, in cazul asta pentru ca - stii care-i culmea ? chiar nu conteaza demonstratia cu pricina. aia-i o marota, un pretext, un mcguffin.

ar putea conta insa chestii ca alea zise in biserica, ca alea nespuse intre parinte si copil, ca deciziile pe care le fac in filmul asta niste personaje.

e un film de subtext, cred ca incerc eu sa zic aici, si unul deosebit de savuros.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2006, 19:35   #6
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
in cazul asta sensibilitatea mea schioapata, pentru ca pe mine nu m-au atins scenele respective mai deloc.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2006, 21:43   #7
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Bine

Am vrut sa va scriu despre Bubble, dar am primit o veste prea frumoasa asa ca va scriu maine

O seara geniala.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2006, 10:01   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by europe_east:
oricum, multumiri lui Airlight, ca m-a facut sa vad filmul.

pai da, k eu degeaba scriu despre el ink din sept. 05, la 'premii, fest.' (de la venetia), k nimeni nu (ma) citeste...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2006, 14:42   #9
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
adevarul e ca tineam minte ca ai scris despre el la venetia si ca ai zis ca e bun, asa ca era in 'coada' mea de filme, dar Airlight s-a extaziat atat de mult la el incat am zis ca sa-i dau prioritate. so don't be upset. 'a prairie home companion' for eg. e top of the list si la mine.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2006, 22:47   #10
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
8.5/10
Este peste "A beautiful mind", mult mai natural, mai psihologic, mai 'aproape' de spectator.
Totusi cadre mult mai putin estetizate si lucrate in comparatie cu A beaut. mind.
Un flou extraordinar de reusit datorita montajului.
Muzica intra foarte foarte bine pe situatie.
Interpretare ireprosabila.
Very good movie.
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2006, 13:44   #11
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Si mie mi-a placut foarte mult Proof,este foarte bine jucat.Partea matematica a scenariului cu privire la teorema demonstrata e foarte slaba nu avem nici macar un indiciu despre ce teorema ar fi vorba iar notitele pe care le scria Catherine in caiet erau aiurea.Tot asteptam sa vad ce-a descoperit dar nimic.In rest filmul e bun iar John Madden revine in forta dupa o pauza de cativa ani.Anthony Hopkins e genial ca de obicei.
Recomand acest film.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2006, 22:28   #12
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
mie filmul nu mi-a placut. mi se parea ca vad o telenovela si asta din cauza urletelor neincetate ale personajelor.. intotdeauna cand navighez pe tv si trec peste un post telenovelistic, dar intotdeuna in filmele alea cineva se cearta.. cam asta se petrece si aci mai tot timpul.

apoi... hmmm... jocul d-nei Paltrow era putin prea teatral pentru cinema.









.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2006, 02:31   #13
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu m-a incantat. si "tatal" si "copila" joaca bine, dar filmul e subtirel... asa, un exercitiu dramatic.
oricum, ii multumesc lui als pt recomandarea pe care a facut-o acestui film. eu am retinut-o.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 20:44   #14
KIM
Novice
 
KIM
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1
apropo de cea zis east_europe de science si pr creatie,astia par convinsi ca geniul matematicii e in a calcula sume uriase ( discutia de la petrecere/ din scena cu spaghetele). Si filmul e destul de schematic.Sora cea exagerat enervanta, cu “ochelari de cal”, aproape caricaturizata, cat si cea neinteleasa, exasperata printre altele de jojoba,urland si interogand constant pe aceeasi intonatie [ la drept vb, de ce ar fi crezuto ? bun, prima ei reactie impulsiva se justifica, dar “sentimentul tradarii” devine absurd-chiar si pt o pers traumatizata- versus compotamentul lui H-scena din fata masinii] ; lipsa totala de reactie cand cele 2 surori au confirmarea ca fie ea,K, fie el,R, CHIAR AU DEM ceva extraordinar, converstia aceea gratuita in care K alearga cu mobilul la ureche, evindentiind inca o data totala neglijenta din partea celeilalte progenituri…O serie de replici si cadre superflue care nu vad ce aprofundeaza/aduc nou in tematica, exceptand faptul ca la sf detestam pers pp mai mult decat pe sorasa, cu tot cu discursul ei martirizant din biserica.
KIM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 21:12   #15
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Prost film, rece ca mortu'. Mult mai cald mi s-a parut delirul poetico-matematic al lui Hopkins, singura scena memorabila dintr-un film pasabil. O reproduc aici, ca are ceva din Giorgio Seferis si Borges:

'"Let X equal the quantity of all quantities of X. Let X equal the cold. It is cold in December. The months of cold equal November through February. There are four months of cold, and four of heat, leaving four months of indeterminate temperature. In February it snows. In March the Lake is a lake of ice. In September the students come back and the bookstores are full. Let X equal the month of full bookstores. The number of books approaches infinity as the number of months of cold approaches four. I will never be as cold now as I will in the future. The future of cold is infinite. The future of heat is the future of cold. The bookstores are infinite and so are never full except in September..."
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2006, 21:43   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Ambra Blu:
Prost film, rece ca mortu'. Mult mai cald mi s-a parut delirul poetico-matematic al lui Hopkins, singura scena memorabila dintr-un film pasabil. O reproduc aici, ca are ceva din Giorgio Seferis si Borges:

'"Let X equal the quantity of all quantities of X. Let X equal the cold. It is cold in December. The months of cold equal November through February. There are four months of cold, and four of heat, leaving four months of indeterminate temperature. In February it snows. In March the Lake is a lake of ice. In September the students come back and the bookstores are full. Let X equal the month of full bookstores. The number of books approaches infinity as the number of months of cold approaches four. I will never be as cold now as I will in the future. The future of cold is infinite. The future of heat is the future of cold. The bookstores are infinite and so are never full except in September..."

observatie justa a "detectivului" Ambra. e de gasit - sometimes - o poezie deliranta, kitsch-oasa. eu am ras cand Hopkins scria/gandea la racoare si natura statea sa ninga/fulguiasca cu puf de gaina...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2006, 06:37   #17
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai da, tipic (pt ambra) sa strimbe din nas la un film bun... :lol:
but the striking thing is - of course - k se-ntilneste cu alt mofluz al placerilor cinefile: mr herbert, cel-care-nu-gusta-woody-allen-de-nicio-culoare!

first, ambra dear, hotaraste-te asupra termenilor: ori e prost, ori e pasabil? caci pasabil - regardless of what u think - nu e sinonim cu prost: ala e 'jetabil'; 'pasabil' inseamna k 'merge'... ca passe!

second - da, f buna observatia cu formulele delirant-matematice ale lui hopkins: si pe mine, cind am vazut filmul la venetia, m-a frapat 'formula' asta - 'the future of cold is infinite' -, mi s-a parut un poem intr-un vers... doar k - rupta de contextul, cu adevarat borgesian, al demonstratiei - mi s-a parut o combinatie de john donne & emily dickinson...

si totusi, nimic - chez ambra - dspr interpretari??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2006, 06:59   #18
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
(...) mr herbert, cel-care-nu-gusta-woody-allen-de-nicio-culoare!
...stai ca ultimul Woody, "Match point", aproape mi-a placut la a doua vizionare...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2006, 07:09   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt k e atipic?
pt k el nu apare?
dar la 'crimes & misdemeanors' cite vizionari ai dat?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2006, 07:26   #20
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pt k e atipic?
pt k el nu apare?
dar la 'crimes & misdemeanors' cite vizionari ai dat?

da, pt ca e atipic, pt ca Woodyshor nu apare si... ambianta in care l-am privit era extrem de placuta si relaxanta...
dsp ''crimes & misdemeanors'' nu-ti raspund...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells