Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Nov 2002, 16:02   #1
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Slabutz, slabutz...

Nu stii ce e, film politist, film de epoca,
prea multe intrigi nemotivate, prea multe detalii colaterale, prea multe personaje, admosfera ratata....
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2002, 22:14   #2
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Un film slab rau, nu inteleg pe ce a luat atatea premii. Mai bine se numea un documentar despre cum traiau burghezii in anii '30, din Anglia, alaturi de cohorta lor de servitori...
In rest incercarea de a aduce atmosfera din romanele Aghatei Christie a fost total esuata...
In final cu ce ramai dupa filmul asta??
Probabil, doar cu niste lectii cum sa aranjezi tacamurile la masa sau cum sa lustruiesti pantofii stapanului...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2002, 00:36   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
filmul este super-marfa!
intr-adevar incearca sa refaca atmosfera din cartile Agathei Cristie dar filmul nu intentioneaza sa fie o poveste politista...se vede destul declar chestia asta din modul in care e rezolvata crima sau mai bine zis din incompententa detectivului!
eu consider filmul interesant tocmai datorita modului in care sunt ilustrate conflictele dintre personaje si elementele caracteristice epocii.
mi-au placut foarte mult si actorii, in special Ryan Philippe care efectiv a fost surprinzator.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2002, 13:57   #4
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Bun, recunosc ca scopul filmului nu este sa prezinte o crima si rezolvarea sa, in stilul Agatha Christie...
Dar, totusi eu imi pun mereu intrebarea cand ies de la un film: ce o sa imi ramana in minte din filmul asta, dupa o saptamana,sa zicem...
Filmul n-are actiune, numarul personajelor este mult, mult prea mare pentru un film, personajele sunt superficial prezentate... deci, inca odata intreb: cu ce ramai in minte dupa ce vezi Gosford Park??
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2002, 15:23   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Gosford Park este un film de atmosfera motiv pentru care, sincer, nici n-ar trebui sa ramai cu prea multe informatii dupa ce il vezi! cel putin eu asa consider...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2002, 14:53   #6
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
admosfera de repetitie si de balamuc regizoral poate :smile
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2002, 12:54   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hai mai Floydman...ce-i cu raspunsul asta...atmosfera de balamuc regizoral?adica cum?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 11:06   #8
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
regizorul a reusit sa faca din pelicula asta mai curind un jam session, un fel de material brut , necizelat, ziceai ca e mai degraba filmat in culise decit in decoruri, multi veneau multi plecau nu mai stiai cine cu cine si care e numele lor, zici ca era un reportaj despre un hotel sau o casa de odihna intr-o statiune balneara plina cu bolnavi...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2002, 13:54   #9
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
sincera sa fiu si pe mine m-a surprins un pic filmul in ceea ce priveste partea cu srrvitorii...nu ma astptam sa fie chair asa de multi si sa existe si la ei chestia cu gradele:servitorul x al contelui y statea in capul mesei etc.
dar poate chiar asa stateau lucrurile...poate tot balumucul ala chiar se intampla...nu cred ca tine de regizor...poate in cel mai rau caz de scenarist!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2002, 07:45   #10
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
mdea, poate ca ai dreptate, balamuc scenaristic atunci... :razz:
dar cred ca si regizorul putea tempereze viteza cu care se succedau cadrele (si aici sa nu imi spui ca tine de montaj!!!), si sa puna putina esenta in scene, care sunt mult prea lapidare... totul e grabit in acel film..., asta am vrut sa spun. creza o senzatie nashpa...

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Floydman pe 2002-12-12 08:46 ]</font>
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2002, 07:48   #11
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
i-matei, sa stii ca nu prea erau multi burghezi pe acolo, majoritatea erau nobili...:smile:
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 05:10   #12
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Eu am regretat ca nu m-am dus sa vad filmul asta, dar stiti ce m-a speriat cel mai rau? Trailer-ul arata foarte neclar si intunecat, parca pelicula era veche de o mie de ani, arata asa chiar si la Hollywood Multiplex, si atunci mi-am zis ca o sa fie cam nasol sa ma chinui asa doua ore.

Cum a fost de fapt imaginea?
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2003, 16:37   #13
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
imaginea a fost ok,numai ca nea tzitziit c!urul de frig ca era un curent groaznic unde aveam noi locurile . cinema corso e un cinematograf terorist iarna...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2003, 08:00   #14
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Mie mi-a placut filmul. L-am vazut prin toamna, nu era infiorator de frig la cinema. Mi-a placut ideea de a vedea un film cu 30 de personaje principale, cu scandaluri amoroase , financiare si afaceri de familie.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2003, 00:41   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Floydman, tu zici ca se succedau cadrele prea repede (si da, asta tine de montaj din ce stiu eu)...chestia asta se inatampla tot din cauza atmosferei. cel putin atunci cand se faceau pregatirile parea totul foarte real..eu n-am trait in perioada respectiva dar am intrat intr-o bucatarie cand se faceau pregatirile pentru un eveniment important...si crede-ma, este cam aceesi chestie!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2003, 16:18   #16
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Originally Posted by ricutza:
... dar am intrat intr-o bucatarie cand se faceau pregatirile pentru un eveniment important...si crede-ma, este cam aceesi chestie!

ricutza, ce cautai tu in bucatarie la acel eveniment important?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2003, 04:58   #17
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eram doar specatator stai linistit...ma distreaza extrem de tare sa vad cum toata lumea se cearta cu toata lumea! :lol:
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2003, 08:07   #18
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Hm...ce idei..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells