Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jun 2009, 20:14   #41
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Topicul ästa a devenit de mult un meci de ting-tong: "Ba da / Ba nu." Cred cä puteti promova deja de la masä, pe teren...
De obicei, în asemenea situatii, mä retrag din discutie dupä ce termin ce am avut de spus, când väd cä minimum unul din doi si-a epuizat argumentele (sau eu, sau interlocutorul), si batem apa-n piuä la nesfârsit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 20:55   #42
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
fleoshc!
maria face EXCEPTIONAL rolul din 'pescuit sportiv', rol pe care - sint convins - anamaria l-ar fi facut altfel, but what's the point here?! DC tre sa-mi plak ori una, ori alta?!
it so happens k sint prieten cu amindoua si gata sa le apar (cu pieptu de arama if necessary ) de orice injurie (si cele emanate de illo t are very close to that...)
si DA, criticile 'masculine' la maria sint TOT produsul invidiei feminine, if u ask me!

orcum, nu agreez expresii gen aia cu taritza (referitoare la mine), let's keep things less 'expressively', shall we?

ps cit dspr povestea 'cartii cu fetze' - eu sint TOTAL insensibil la 'farmecul' popular al facebookului, dar crek e dreptul oricui sa recurga la el & in ce forma/ritmicitate doreste! not my cup of tea in the least, eu am prietenii mei - un cerc exclusiv & exclusivist -, asa k nu mi-i culeg de acolo & nici nu intentionez sa largesc acel cerc...
but then again, care era probl k maria foloseste facebooku?!

Last edited by Alex Leo Serban : 07 Jun 2009 at 21:11.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 21:04   #43
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by illotempore2002:
Pescuit Sportiv e unul din filmele mele preferata romanesti. dar Maria nu isi face treaba cum trebuie. dar din cauza succesului pe care il are, nu mai e nimeni in stare sa o evaluzeze cum trebuie. sau pt ca filmul e asa de fain, capata si ea aura asta, de mare actrita.
vai de ea!
cum se poate sa fie unul dintre filmele preferate dar ea sa nu-si faca treaba bine?
cate concesii faci atunci filmului preferat? Tinand cont ca e personaj central.
E ca si cum ai spune ca ti-a placut Actorul si Salbaticii, dar Caragiu a fost cam slab...
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 21:45   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Obiectiv vorbind, se poate - mie-mi place si acum "Cu mâinile curate", desi am devenit constient cä Serj juca ca curu'. (Desigur, nu e cazul aici: Dinuleasca a fäcut magistral rolul; evident, Illo n-a vibrat - se mai întâmplä. Nici eu n-am suportat, uneori, câte un rol al cuiva bun, läudat de toatä lumea.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 21:53   #45
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... ar fi interesant de stiu DE CE nu i-a placut m.d. in rol
proasta nu pare, totusi, la filme se descurca binisor, pina la urma; ar mai fi explicatia k era indispusa / cu capsa pusa (ceea ce i se intimpla f des, lately...) sau k, pur si simplu, considera k e mai 'cool' sa fie impotriva curentului (= )

iar daca NICIUNA din ac explicatii nu sta in picioare, nu mai ramine decit fatalitatea: e completamente & definitivamente irationala!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 21:57   #46
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Pitbull:
Obiectiv vorbind, se poate - mie-mi place si acum "Cu mâinile curate", desi am devenit constient cä Serj juca ca curu'.
AI DEVENIT constient. Cred ca ti-a placut ATUNCI iar acum iti place din motive de nostalgie.
Si tot acum intelegi ca Serj juca ca curu. E vorba de sentimente, si cu astea nu te pui.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:11   #47
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ALS de ce nu zici mah adevarul? Donuleasca a fost colega de facultate cu Nemescu, erau prieteni foarte buni, ala a distribuit-o in filmele lui de studentie si dupa...asta e singurul motiv pt care a ajuns faiomoasa, filmele erau foarte bune, o scoteau in evidentza.....a avut noroc cu carul si o relatie benefica cu un artist de exceptie. mare smekerie. ne tot dam atata de gard ca ce actrita minunata este dinuleasca.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:23   #48
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
illo, nu judeci fair.

da, se poate sa fie si asta, dar asta nu scade valoarea impricinatei.
conjunctura in care a ajuns x sa joace in filme nu conteaza, e ca primul milion in afaceri, nu se discuta.
cum crezi ca a ajuns ingrid bergman sa joace? sau cine vrei tu, ia exemplul actritei tale ideale: si ea a avut aceasta sansa, pe care nu trebuie s-o intorci in sens "conspirationist". E sansa pe care s-a sprijinit orice cariera, din orice timp, orice loc.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:27   #49
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
illo este un vajnic exemplu de rrromanca conspiratista & egal-eshanjista: unii au noroc, altii nu, iar cei care au noroc nu pot avea si talent de bine ce cei care nu au noroc au tot talentul
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:32   #50
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai asta face diferenta. unele care au noroc au si talent, asta nu are. e o actrita care joaca de mana a doua. e slaba. vorbeste prost. joaca superficial. ramane o distanta cat casa intre ea si rolul pe care il are de jucat.

ce teorie conspirationista ca stiu sigur ca asa e cu distribuirea ei in rol?

ALS tu esti genul care pt ca e prieten cu o celebritate ii atribuie automat acelei celebritati calitati maxime, doar pt ca esti tu prieten cu ea (celebritatea). asta e egal cu zero. probabil ca pe aia cu care nu esti prieten ii critici negativ.

am sa justific de ce nu imi place individa. nu ma intereseaza cum a ajuns celebra, nu e treaba mea.

nu-mi place pt ca atunci cand joaca un rol, nu se suprapune perfect pe rol. mare parte din interpretarea ei tine de ea insasi, nu de caracteristicile personajului. ca sa ma fac mai explicita, se joaca mai mult pe ea decat pe personaj. cand rememorez filmul, pescuit Sportiv, imi aduc aminte de maria dinulescu, ea, actrita, iar nu de personajul prostituatei. este debarasata de rol, distantata, nu se suprapun. in schimb, Mihai, protagonistul masculin al filmului, cand ma gandesc la el nu ma gandesc la actor (nici nu stiu cum il cheama) ci ma gandesc la personaj, la proful pasionat de pescuit si la genul acela de tip prafuit din invatamant, incuiat oarecum.

Last edited by Pitbull : 07 Jun 2009 at 22:52.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:38   #51
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
illo,
unele fete pierd distribuirea in film pentru ca trenul a intarziat si ele n-au ajuns la timp la casting.
astea-s conditionari si necunoscute de care trebuie sa tii cont.
nici Rebengiuc nu trebuia sa fie Moromete, initial... Vrei sa dezvoltam subiectul?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 22:41   #52
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu am nici o problema cu modalitatea in care a ajuns tipa celebra, ce naiba. imi plac actritele,. imi plac filmele, de obicei nu prea comentez la actori pt ca nu prea ma intereseaza ei in genere, dar in acest caz particular am obiectii concrete, nemotivate de nimic personal.
am explicat mai sus de ce nu-mi place.

nu vreau sa dezvoltam subiectul, mai bine ne focusam pe alte subiecte mai interesante.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:05   #53
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Alex Leo Serban:
but then again, care era probl k maria foloseste facebooku?!
pai absolut nici una, dar am impresia ca nu intelege cum e compartimentat site-ul asta, nu neaparat ca e rau intentionata.
eu nu sunt her "friend" nici virtual nici real si ma indoiesc ca ceilalti 3000 de oameni din lista ei ar fi. exista optiunea sa-si faca o pagina de publica care e la fel ca o pagina personala, atat ca nu mai ai "friends" ci "fans". si nu-ti poti adauga tu fans, trebuie sa vina ei la tine, ceea ce mi se pare mult mai corect.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:14   #54
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Alex Leo Serban:
... ar fi interesant de stiu DE CE nu i-a placut m.d. in rol
proasta nu pare, totusi, la filme se descurca binisor, pina la urma; ar mai fi explicatia k era indispusa / cu capsa pusa (ceea ce i se intimpla f des, lately...) sau k, pur si simplu, considera k e mai 'cool' sa fie impotriva curentului (= )

iar daca NICIUNA din ac explicatii nu sta in picioare, nu mai ramine decit fatalitatea: e completamente & definitivamente irationala!

impotriva carui curent sa fiu? daca e sa ne raportam la acest forum, curentul este unul negativ mariei, adica mai nimeni nu o place....deci iacata, sunt in curent.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:31   #55
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by illotempore2002:
nu-mi place pt ca atunci cand joaca un rol, nu se suprapune perfect pe rol. mare parte din interpretarea ei tine de ea insasi, nu de caracteristicile personajului. ca sa ma fac mai explicita, se joaca mai mult pe ea decat pe personaj. cand rememorez filmul, pescuit Sportiv, imi aduc aminte de maria dinulescu, ea, actrita, iar nu de personajul prostituatei. este debarasata de rol, distantata, nu se suprapun.

si dinica face asta, si de niro, care e problema?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:37   #56
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu, ei nu fac asa ceva. ei devin rolurile pe care le joaca. De Niro devine taximetristul ala obsedat psihotic.....cand ma gandesc la Taxi Driver, ma gandesc la acel caracter nu la de niro.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:39   #57
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
long story.
greu de facut short.
sleep tight.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:40   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba da, asa fac - ceea ce nu e neapärat räu, pentru cä au personalitäti artistice foarte puternice; (întâmplätor, chiar zilele astea explicam acelasi lucru pe-aici, dezvoltând un comentariu despre Tamara Buciuceanu).
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?p=1456138
Travis a fost unul dintre primele roluri ale lui De Niro, contribuind la consacrarea lui - de-aia îl retinem mai mult ca personaj, decât ca actor în rol; pe-atunci, "stilul De Niro" încä nu se impusese.

Last edited by Pitbull : 07 Jun 2009 at 23:43.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:43   #59
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
bine, mersi, cand ajungi De Niro joci cum vrei tu....te joci pe tine pana ti se acreste
nu e cazul dinulescai, comparatia a absurda.

dar esti de acord ca pana sa ajunga De Niro cine este, a interpretat roluri, in care prezenta lui personala nu s-a simtit. adica s-a mulat pe personaj, si l-a jucat pe el, pe erou, iara nu pe el.

Dinulescu se joaca pe ea, cine e ea?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 23:51   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Topicul ästa a devenit de mult un meci de ting-tong: "Ba da / Ba nu." Cred cä puteti promova deja de la masä, pe teren...
De obicei, în asemenea situatii, mä retrag din discutie dupä ce termin ce am avut de spus, când väd cä minimum unul din doi si-a epuizat argumentele (sau eu, sau interlocutorul), si batem apa-n piuä la nesfârsit.
Originally Posted by illotempore2002:
nu vreau sa dezvoltam subiectul, mai bine ne focusam pe alte subiecte mai interesante.
..
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells