Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2014, 00:27   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Iconoclast IV

Deschid un thread aici pentru a anunta filmele ce vor intra in joc pentru noul turneu initiat pe forumul Iconoclast.
Turneu Iconoclast IV
Reamintesc regulile jocului:
Saptamanal se va trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un thread propriu. Thread-ul ramane deschis pentru votare doua saptamani. Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
La sfarsitul turneului va fi ales prin vot si premiat cel mai bun comentator.
Premiul consta intr-un abonament digital la cunoscuta revista de cinema Sight & Sound:
http://www.bfi.org.uk/news-opinion/s...-subscriptions

Primul film a intrat deja in concurs. E vorba de
Harry and Tonto (1974) de Paul Mazursky
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 01 Dec 2014 at 00:32.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2014, 23:40   #2
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Al doilea film din Turneul Iconoclast IV este La chamade (1968) Alain Cavalier
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2014, 04:39   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Al treilea film din Turneul Iconoclast : Kara no Kyoukai:The Garden of Sinners - Paradox Spiral (2008) de Takaaki Hirao, este pus in discutie.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 15:15   #4
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Tocmai m-a lovit o intrebare si-mi pare rau ca am ratat momentul pre-turneu. De ce nu propune nimeni filme romanesti la turneele astea?
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 15:39   #5
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
glumind putin ti-as raspunde "ca alea nu e filme"- f'tle mortii si zeii si ... curv'le draq'lui de tarfe ... asta asa ca sa citez cea mai folosita replica a filmelor romanesti, prezenta in aprox 95% dintre marile noastre productii.
Doar degradare si dezinformare post comunista si anti revolutie....Aaa! si cel mai tare manual de injuraturi...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 15:41   #6
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
A fost un film romanesc propus de Mercutio(Glissando) ...si o idee de a incepe un turneu doar cu filme romanesti. Eu unul nu as propune asa ceva pt. ca am vazut foarte putine.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 16:57   #7
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Glissando a fost propus chiar de aniela.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 18:18   #8
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Si as mai fi propus acum unul romanesc daca nu as fi deschis direct lista mea de filme -de luat de pe net, ca la filmele romanesti ma duc la cinema.

alali, eu cred ca s-au mai schimbat nitel lucrurile de la avalansa (de inteles, dupa parerea mea) de injuraturi din filmele anilor '90. Lasandu-l deoparte pe Mungiu (care se numara printre preferatii mei, dar care, sa zicem, ca nu e pe gustul tuturor), mai e o lunga lista de filme romanesti actuale destul de interesante. Oare pentru ca am ramas toti cu ideea ca filmele romanesti sunt proaste si nu vrem sa le mai dam o sansa? De asta nu le propunem?

Da, eu am ales Glissando mai demult pentru ca este filmul meu romanesc (si nu numai) preferat. Doar ca atunci nu am avut timp sa particip intens la turneu, din cate imi aduc eu aminte.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 18:58   #9
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Scuze, toata viata am crezut ca Mercutio l-a propus 8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 19:46   #10
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by White1:
Scuze, toata viata am crezut ca Mercutio l-a propus 8-|

Toata viata

Eu as fi propus un film romanesc, dar toata lumea ar fi stiut ca eu l-am propus, doar eu tot incerc sa facem un turneu doar de filme romanesti de ani de zile. Motivul meu e cit se poate de egoist, asa o sa ajung sa vad si eu filmele romanesti de referinta. Intr-o zi o sa mai incerc sa readuc turneul romanesc in discutie, nu stiu cind va fi asta.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 19:56   #11
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Eu m-as simti mult mai "competenta" sa discut problemele din filmele romanesti. Ca asa ma uitam la La chamade si ma gandeam ca nici Deneuve nu are aer de pitipoanca, ci e stilata si ne-stridenta, nici Charles nu pare sa traiasca din banii facuti de tac-su in moduri suspecte. Si mai inainte Harry nu a avut nici o treaba cu mosul de vinde flori in ghiveci la metrou la Dristor. Eu inteleg ca trebuie sa mai iesim din lumea noastra, dar parca nu mai revenim niciodata pe aici sa ne mai descarcam nitel.

Dar intre timp m-am uitat la Gruz 200 si m-am lamurit ca situatia in Romanik e roz fosforescent prin comparatie. Asa ca acum ma pot intoarce in liniste la homosexualii si japonezii din turneu. Nu mai simt nevoia sa dau cu dintii de realitate.

Last edited by aniela07 : 20 Dec 2014 at 19:59.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 20:23   #12
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by aniela07:
Eu m-as simti mult mai "competenta" sa discut problemele din filmele romanesti. Ca asa ma uitam la La chamade si ma gandeam ca nici Deneuve nu are aer de pitipoanca, ci e stilata si ne-stridenta, nici Charles nu pare sa traiasca din banii facuti de tac-su in moduri suspecte. Si mai inainte Harry nu a avut nici o treaba cu mosul de vinde flori in ghiveci la metrou la Dristor. Eu inteleg ca trebuie sa mai iesim din lumea noastra, dar parca nu mai revenim niciodata pe aici sa ne mai descarcam nitel.

Dar intre timp m-am uitat la Gruz 200 si m-am lamurit ca situatia in Romanik e roz fosforescent prin comparatie. Asa ca acum ma pot intoarce in liniste la homosexualii si japonezii din turneu. Nu mai simt nevoia sa dau cu dintii de realitate.



daca vrei totusi, aniela, poti schimba filmul tau cu unul romanesc.
si mie mi-ar placea sa discutam un film romanesc, mai ales unul actual.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2014, 18:47   #13
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
As cam vrea Mishima. Mi l-am si luat, l-am pus la pastrare. Noroc ca am fost prevazatoare, acum cu disparitia piratilor, cine stie... Dar ma oftic ca nici macar nu mi-a trecut prin cap sa propun un film romanesc. Inacceptabil.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2014, 20:14   #14
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
ma bag si eu in seama desi nu are legatura cu cea ce discutati voi...
Dar am vazut la aniela afirmatia conform careia "piratii dispar". Ce vrea sa insemne asta? Nu stiu ce efec are sau va avea in romania legea "big brother" ce tocmai s-a aprobat. Stiu doar ceea ce am citit prin online. Cum ca nu e nevoie de niciun mandat, ordin etc, ca puterea asta o are doar SRI-ul pentru a combate acte de terorism si de siguranta nationala, iar pirateria atenteaza la siguranta nationala prin afectarea bugetului de stat. Atat.
Dar nu stiu efecte concrete pe care le produce... Imi puteti da, va rog mai multe detalii... ?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2014, 23:40   #15
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Aniela se referea la raposatul thepiratebay, cred.

In privinta legii sigurantei cibernetice sau cum i-o fi spunand, treaba sta cam asa:
Inainte, procurorii puteau solicita isp sau operatorului de telefonie date despre activitatea utilizatorului numai in baza unui ordin judecatoresc, dupa inceperea urmaririi penale in rem sau, mai rar in cazul internetului, in personam. Tot ce era prins in interiorul perioadei de supraveghere erau probe, ce era anterior sau ulterior perioadei prevazute, chiar daca erau lucruri rele si urate, nu puteau fi probe.

Acum, au picat numai in baza unui ordin judecatoresc si dupa inceperea urmaririi penale.
Procurorul, durandu-l in coor de judecator, formuleaza o cerere motivata. Motiv: bai isp, io vreau sa aflu despre traficul de date sau despre convorbirile lui Igrecica pentru ca, intelegi, amicul meu din psd cu care ies saptamanal la gratare (si care are o minunatie de pustoaica de 15 ani pe care o adulmec discret cand nu ma vede taica-su) nu poate sa-l sufere si am decis sa-i cautam nod in papura. In urma cererii astfel motivate, procurorul are acces la activitatea pe internet sau la convorbirile telefonice ale sarmanului Igrecica, inclusiv la istoric, adica la datele anterioare notificarii. Daca va gasi ceva, se va sesiza din oficiu conform legii si gata dosarul penal. Cam astea sunt efectele concrete, o nimica toata.

Acum serios, chiar s-a promulgat legea asta? Ma asteptam la o minima rezistenta din partea lui Iohannis, le e dator astora mai tineri...

p.s. lua-v-as reclamele-n antena EADS.

Last edited by c0nt : 24 Dec 2014 at 01:31.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2014, 12:22   #16
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
http://www.ziarulunirea.ro/sfarsitul...ne-302323.html

Sfârșitul intimității în spațiul virtual! Senatul a adoptat Legea Big Brother care îngrădește libertatea online

Vineri, 19 decembrie, Legea Securităţii Cibernetice a fost adoptată de Senat, în calitate de cameră decizională.

Legea a trecut tacit de Camera Deputaţilor pe 17 septembrie, apoi a ajuns la Senat, iar astăzi a fost adoptată cu unanimitate de voturi, ceea ce înseamnă că Puterea şi Opoziţia şi-au dat mâna, scrie adevarul.ro.


Societatea civilă a reacționat promt astăzi cu mesaje care au devenit virale în spațiul virtual, în doar câteva ore:

“Legea Big Brother a trecut de Parlament. Dacă va fi promulgată de Președinte, cei conectați la internet vor fi supravegheați de MApN, MAI, MAE, MSI, SRI, SIE, STS, SPP, ORNISS și CSAT. Providerii vor fi obigați să ofere statului informații private. Practic, vorbim despre îngrădirea libertății online și violarea intimității. Este un moment bun să-i amintim lui Klaus Iohannis că a ajuns președinte datorită celor care se organizează în spațiul virtual și să lase internetul așa cum e”, este unul dintre mesajele la care aderă, la fiecare oră ce trece, câteva mii de internauți.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2014, 13:13   #17
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Da, eu ma refeream la TPB. Sufar ca un caine ca acum trebuie sa scotocesc pe net de-nebunesc ca sa gasesc ultimul numar din the economist varianta audio. noroc cu vacanta asta de sarbatori ca am timp sa verific alternativele si poate ma apuc iar de magar (imi placea ca si continut, dar pana iti instalezi toate alea trebuie sa bei vreo 10 beri sa scapi de draci; naiba stie daca si asta mai functioneaza). Dar suficient cu frustrarile mele internetice.

Cat despre legea cu pricina, a fost contestata de PNL sau ceva de genul asta, daca nu ma insel...

Last edited by aniela07 : 24 Dec 2014 at 13:17.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2014, 22:12   #18
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Al patrulea film din Turneu Iconoclast, Mishima: A Life in Four Chapters (1985) de Paul Schrader, a fost postat pentru discutii.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2015, 22:20   #19
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Al cincilea film din Turneu Iconoclast este The Killing of a Chinese Bookie (1976) de John Cassavetes.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2015, 04:08   #20
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Al 6-lea film din Turneul Iconoclast este: Fill the Void (2012) de Rama Burshtein.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells