Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2010, 16:48   #21
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
cum nu e cineva de acord cu tine ,cum e "fraier".... tipic...
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 16:52   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sau invers: cum aud un fraier, scad sansele sä fiu de acord.

Back to TOPIC.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 17:03   #23
larinho80
Senior
 
larinho80
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
go wash! nu de alta dar se cam plange lumea care merge pe la vizionarile de presa... singurul mod in care vezi si tu un film,doar ca e moca.
__________________
eu m-am nascut inca de la inceput,nu dupa
larinho80 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 17:11   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, e foarte dezagreabil sä vezi cä te faci singur de râs, chiar în fata cuiva care de obicei te pune la punct când faci pe desteptul. Asa cä ajungi sä citezi minciunile tuturor scursorilor - färä mäcar sä verifici (la fel ca atunci când dai linkuri albe si zici cä-s negre). Comportament tipic de papagal a la ambrablurica, marx si alti alsacieni.
A fost al treilea si ultimul off-topic tolerat (ca sä nu zicä lumea cä fac abuz de functie). La urmätorul, sterg totul de la #19 în jos. Altfel, le iert.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 18:12   #25
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Pit, nu te mai obosi degeaba!
De cronica mea nu zici nimic?O observatie, vreun sfat, ceva de adaugat?Hai domn' profesor!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 18:50   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi e ok, la nivelul cu care ne-ai obisnuit în ultima vreme. Comentariile critice sunt juste, organizate coerent si stäpânesti tot mai sigur stilul cronicäresc. Totusi, dacä tot mä inviti sä-mi reintru în rolul de "dom' profesor", am si câteva observatii concrete, la nivel de detaliu:

"(cu momentele de calcul matematic a fiecarei lovituri in parte si consecintele acesteia pe corpul adversarului - prin cele mai bune momente ale filmului fiind cunoscut faptul ca Holmes era amator de arte martiale)"

Cum adicä, "printre (...) momente[le] (...) filmului [este] cunoscut faptul cä Homles era amator de arte martiale"?

"valoare mult mai artistica"


Corect era "valoare artisticä mult mai mare" (eventual).

"Holmes nu este un erou de panarama ieftina si de prezentat atat de simplist.Ori Ritchie, in maniera-i bizara de a construi un personaj, crede ca oferindu-i sarmanului erou o altitudine indoielnica si foarte indepartata de originalul doylian acesta va fi mult mai agreabil unui public mai larg si de duminica."

"Panaramä" mi se pare cä sunä cam nepotrivit, în contextul stilului pe care l-ai adoptat la nivel general.
Aici se foloseste "or", nu "ori".
Atentie si la virgule (ti-am marcat cu rosu douä care aici erau obligatorii).
In genere, fii atent la detaliile märunte (punctuatie, etc.), pot fi înselätoare.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 20:01   #27
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sunt bine venite observatiile gramaticale mai ales pentru un incepator care se lasa repede dus de val si incantat de ce a scris.Bineinteles ca uita sa mai arunce o ultima privire asupra corectitudinii ortografice.Multam'!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2010, 20:12   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
We are here to serve.
Nu uita si deprinderea de a pune blanc dupä semnele de punctuatie.

(Si hai sä revenim si noi on-topic, c-am mutat scoala aciulea. )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2010, 21:20   #29
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Mie mi-a placut.Vizionarea lui "Sherlock Holmes" a insemnat si prima oara cand dau ochii cu Guy Ritchie,de aceea am si savurat stilul vioi si jucaus, de care cei care il acuza pe G.R. de variatiuni pe tema debutului sau,probabil s-ar fi plictisit.Faza de la inceput in care Holmes isi reprezinta acea strategie de atac cu care se pregateste sa-l intampine pe un inamic mi s-a parut geniala.Aproape ca mi-am zis:"Mama mia , chiar e S.H.(si nu cum se spunea pe threadul de pe cinemagia )" ; chiar am simtit amprenta unui regizor de clasa.E adevarat,entuziasmul meu avea sa se domoleasca rapid dar s-a mentinut la un nivel decent.Referitor la relatia cu cartea-" e departe grivei de iepure...".In primul rand m-a surprins faptul ca au pus povestea intr-o lumina comica,pe alocuri caricaturala.Nu stiu altii cum sunt dar eu numai comedie nu gaseam in aventurile lui S.H. . Ciufulitul de Robert Downey jr.este o insulta la adresa "gentlemantismului" eroului originar.La Jude Law ,iarasi-nicio urma din admiratia,respectul si ,intr-un fel, umilinta care defineau relatia lor in carte.In fine,poate ca nici nu s-a vrut a fi o ecranizare clasica.In rest,filmul e chiar cool.E misto filmat,montat si cu o muzica agreabila a lui Zimmer.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 01:53   #30
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Sherlock Holmes e ok, o abordare noua, incitanta, insa totodata e si un pericol, nu stiu daca mi-ar place ca eroii originali sa fie scosi din context si sa fie pusi in situatii care sa ii coboare din punct de vedere valoric in loc sa ii ridice. Ar trebui sa pun mana pe cartile lui Conan Doyle si sa il descopar pe adevaratul Sherlock Holmes, caci spre rusinea mea nu am apucat pana acum si apoi sa il compar cu filmul . Ceea ce ii lipseste cred eu acestui film este umorul negru englezesc tipic creatiilor anterioare ale lui Guy Ritchie, Snatch si Lock Stock andTwo Smoking Barrels care m-au incantat de-a dreptul.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 03:17   #31
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie nu mi s-a parut ca ii lipseste umorul negru englezesc, dar e umorul lui Conan Doyle mai mult decat cel al lui Ritchie.
L-am vazut acum cateva zile si nu mi s-a parut asa dezastruos cum ma asteptam. Jude Law a fost chiar peste asteptari si de el mi-era cel mai teama.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2010, 04:18   #32
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by miercuri:
L-am vazut acum cateva zile si nu mi s-a parut asa dezastruos cum ma asteptam.

Dezastruos, cred ca e un cuvant putin prea dur pentru Sherlock Holmes. Intradevar si pe mine m-a surprins stilul grotesc expus prin prisma personajelor si a actiunii insotite de acel umor negru englezesc care a amortizat oarecum intensitatea faptelor. Si in plus, toate aceste deficiente sunt insotite de relatia anemica dintre cei doi protagonisti, Sherlock Holmes ( Robert Downey Jr.) si Watson ( Jude Law ). Cu toate acestea, Hans Zimmer, pentru a nu stiu cata oara, salveaza reputatia patata a numeroaselor filme printr-o coloana sonora remarcabila. Recunosc faptul ca am gustat putin din acel umor negru englezesc, transformandu-mi fata incrutata de la atatea indicii si detalii neelucidate intr-una senina insotita de un zambet timid. In cele din urma, nu cred ca e un film sortit cosului de gunoi ci mai degraba pus intr-o cutie undeva sub pat.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 18:12   #33
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am câteva spoilere, cred.
Mi-a plăcut filmul. Totuşi dacă personajele nu ar fi fost tocmai Sherlock Holmes şi al său Watson, cred că ar fi fost şi mai reuşit.

Originally Posted by Pitbull:
Dezastrul începe cu începutul: protagoniştii nu mai sunt ei, cei doi eroi ai lui Conan Doyle, stilaţi şi subtili, şi atât de fermecător-complementari (Holmes, schizotimic-analitic, cu inteligenţa lui penetrantă, şi Watson ciclotimic-pragmatic, plin de empatie lumească). În locul lor, avem un James Willis şi-un Bruce Bond - sau poate viceversa, care mai mult pocnesc decât gândesc, mai mult cascadorizează decât investighează, mai mult marţialifică artistic decât să fructifice detectivistic.
Ultima oară, "am luat legătura" cu Sherlock sub forma unui joc pe calculator, iar personajul de acolo mi se pare că aduce mai mult a cel autentic... decât ce ni se serveşte în film, lucru ciudat. Mi-a lipsit şarmul şi discreţia lor.

Originally Posted by Pitbull:
strecoară când ţi-e lumea mai dragă, brusc şi ostentativ, câte o secvenţă în care maestrul detectiv deduce. Deduce în accese, fals şi fără pic de inventivitate, în formule regisorale copiate prost după "The Usual Suspects" şi verişorul lui mai nătărâng "The Illusionist", şi filmate de Guy Ritchie conform dragei lui reţete de jonglat cu vitezele - când mai iute, când mai lent, când mai fragmentat, când mărunţit de-a binelea - cu care de muuult a ajuns la suprasaturaţie, da' nu-i nimic, că lui tot îi place.
Deşi interesante, secvenţele de "pur" dedectivism şi mie mi s-au părut prea ostentative, uneori chiar greu de urmărit. Cât despre viteze chiar mi se par un plus în film sau o bilă albă. Mi s-a părut că dă bine cu atmosfera creată. Deşi prea mi-a adus aminte de Matrix, ce e cu totul şi cu totul altă mâncare de peşte [sau aşa ar trebui?!].

Originally Posted by Pitbull:
Ce-i drept, la partea vizuală omul nu-i chiar un ageamiu - luat strict ca spectacol, filmul are câteva secvenţe drăguţe: goana trăsurilor din kickstart, diversele explozii incendiare şi incendii explozive (merg la fix cu Holmes!), sau lupta finală de pe şantierul Tower Bridge, unde toţi ajung şi ilogic, şi nemotivat - doar ca s-avem un surplus de show (frumos filmat, ce-i drept).
Mi-au plăcut enorm imaginile, iar preferata mea este momentul confruntării cu... ciocanele. Amuzantă, cum de altfel au fost şi câteva replici. Cam puţine de acest gen pentru gustul meu, chiar aş fi dorit mai multe.
Cât despre scena de pe şantierul podului, aiurea mi s-a părut şi momentul când ea apare fugind mai mai să cadă, deşi iniţial părea destul de atentă în fuga ei. Dar exact cum zici, în timpul luptei chiar mă gândeam: ăştia cum au ajuns aici?! Şi dacă tot am vorbit de tipă, aş fi vrut să moară, deşi se pare că nu prea avea cum.

Originally Posted by Pitbull:
La fel de satisfăcătoare sunt şi numeroasele secvenţe de acţiune anterioare, mai ales cele unde mecanica de ceasornic a minţii e înlocuită de mecanica popicărească a hazardului
Acele secvenţe, bine structurate în film, chiar mi se par cele mai interesante şi bine gândite.

Originally Posted by Pitbull:
Despre partea actoriei, multe n-ar prea fi de spus. În locul gentlemanului desăvârşit, al cărui punct forte era calmul imperturbabil, îl avem pe e Robert Downey Jr., aşa cum îl ştim: agitat, frământat, măcinat, isteric, vulnerabil, iconoclast, amintind de "Tropic Thunder", de "Iron Man", de "Zodiac", şi de multe altele mai vechi - numai de Sherlock Holmes nu. Jude Law e ales la fel de neinspirat pentru Watson - ba chiar şi mai pe-alături, aşa că-şi pierde tot farmecul şi personalitatea cunoscute din cele aproape patruzeci de filme ale carierei, devenind incolor, inodor şi nicicum. Restul se pierd cu graţie-n peisaj.
În timp ce îl vizionam mă gândeam cum i-ar fi stat lui Johnny Depp în rolul lui Sherlock. Oare i-ar fi reuşit întâmplător mai mult şarm?

Originally Posted by Pitbull:
Nu putem ignora nici genericul (grupat integral în final) care, la fel ca la "300" de Zack Snyder, constituie categoric cea mai bună secvenţă din tot filmul.
Nici chiar aşa, dar într-adevăr este unul dintre puţinele generice ce l-am urmărit cu plăcere.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2010, 16:08   #34
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Uitasem de ceva:

Originally Posted by Pitbull:
Da, mi-amintesc un muzik care suna bine, da' nu m-a marcat.

Mi-a plăcut enorm coloana sonoră, chiar de apreciat la... superlativ.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 21:31   #35
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Holmes este un film care chiar mi - a placut!Chiar aveam nevoi de putin mister,iar Sherlock mi l - a dat.
Este un film cu actiune de moda veche,dar care a fost impresionanta.mai ales unele capcane.
Robert Downey Jr joaca foarte bine alaturi de Jude Law si glumele ala Guy nu lipsesc deloc.
Misterul nu lipseste deloc,Sherlock are chiar o misiune destul de greuta care mi - a placut.
In film sunt unele dialoguri pt. care unele persoane le - ar considera plictisitoare ,dar sunt resdefinite cu o gluma.
Per ansamblu.Sherlock Holmes este un film Foarte bun si nu aveti nimic de pierdut
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2010, 19:03   #36
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Originally Posted by vave:
Uitasem de ceva:

Originally Posted by Pitbull:
Da, mi-amintesc un muzik care suna bine, da' nu m-a marcat.

Mi-a plăcut enorm coloana sonoră, chiar de apreciat la... superlativ.

coloana sonora si actorii su facut totul din acest film. in rest nu prea mi-a placut nimic.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2010, 11:04   #37
Tom-master
Novice
 
Tom-master
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 14
Tom-master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2010, 00:04   #38
Collin
Novice
 
Collin
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 7
Originally Posted by bogdan0125:
Originally Posted by vave:
Uitasem de ceva:

Originally Posted by Pitbull:
Da, mi-amintesc un muzik care suna bine, da' nu m-a marcat.

Mi-a plăcut enorm coloana sonoră, chiar de apreciat la... superlativ.

coloana sonora si actorii su facut totul din acest film. in rest nu prea mi-a placut nimic.
cam da , actorii
Collin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells