Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2014, 14:10   #3661
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
cum naiba nu sunt bani pentru salvamari dar sunt pentru care alegorice si carnaval la mamaia?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2014, 21:46   #3662
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Pe zi ce trece, se ingusteaza sulul de hartie igienica.
Ma refer la sulul de 50 de bani din piata, nu la ala din supermarket, cuantificat si parfumat pentru cururi de pension.

Micsoreaza diametrul sulului, in mamaliga ma-tii de afacerist harciog. Fa panglica aia de hartie mai scurta, mai lejer rulata, mai expandata, mai pufoasa, mai eterata, daca altfel nu te duce mintea sa-ti faci afacerea rentabila, dar, pliz, nu-i micsora latimea. Unde naiba o sa ajungem?
La bideu?
N-am bideu.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2014, 14:52   #3663
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
) mi-a placut asta!
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2014, 17:51   #3664
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Care-i faza cu reclama aia la kfc? Apare pe ecran si adio, forum; nu mai poti face nimic. Very smart ad, I must say.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2014, 07:40   #3665
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Adblock Plus 2.6.3 extensie de Mozilla (asta folosesc eu) şi nu vei mai vedea reclame.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 21:39   #3666
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
https://www.youtube.com/watch?v=AxJb...utu.be&t=4m44s

Base: Masura asta va crea un deficit de 5 miliarde, de unde ii recuperam?
Doamna ministru: Aaaa...e o masura buna, o sustin din tot sufletul!!! Am si un studiu...
Base: Da-ti-mi studiul.
Doamna ministru: ..................

Ce viitor maret se prefigureaza....
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:02   #3667
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, care e masura? Ce inseamna MTO? Da-mi un link, nu zic sa explici.

Am ascultat putin, n-am rezistat, parca sint niste elevi de scoala, oamenii astia au in miini destinul unei tari?

Aseara am inceput sa vad Inside Job, n-am rezistat de somn, dar era si prea tehnic pentru mine, filmul. Cum au fost lasate si s-au facut legi care sa le permita bancilor sa investeasca cu risc foarte mare. Filmul incepe cu Islanda - inainte de falimentul din 2008 era o tara cu aer nepoluat, oamenii aveau tot ce le trebuia ca sa traiasca, un fel de model de tara in care sa traiesti, cred ca excluzind frigul. Cum a privatizat statul bancile, desi nu era nevoie, cum au imprumutat bancile bilioane de dolari, de 10 ori mai mult decit produsul brut al intregii tari, cum au lasat diverse firme sa polueze si in final cum au devenit saraci. E absolut strigator la cer.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:14   #3668
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Ce inseamna MTO?.
pun pariu ca nici cei care au inventat termenul nu stiu exact.
exista o vorba care nu s-a demodat niciodata "teoria , ca teoria, da' practica ne omoara." si nu inteleg de ce toata lumea este extaziata de modul acesta in care se platesc polite. parca am asista la un meci si aplaudam cand favoritul mai da cate una la...gioale. ar trebui sa ne intereseze esentialul din tot acest circ mediatic: este sau nu, un moment potrivit pentru o relaxare fiscala? cat despre efecte, astea sunt clare si intuitiv, normale, fara a ni le explica insusi ministrul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:19   #3669
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Twinsen, care e masura? Ce inseamna MTO? Da-mi un link, nu zic sa explici.
Masura e reducerea taxelor la angajator, sa plateasca mai putini bani la stat pentru angajatii lor. Cat despre MTO: http://ec.europa.eu/economy_finance/...m/index_en.htm
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:29   #3670
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
exista o vorba care nu s-a demodat niciodata "teoria , ca teoria, da' practica ne omoara." si nu inteleg de ce toata lumea este extaziata de modul acesta in care se platesc polite. parca am asista la un meci si aplaudam cand favoritul mai da cate una la...gioale.
Daca asta ai inteles tu din imaginile alea, atunci cred ca ar fi bine sa le revezi. Reducem taxele pentru angajator => mai putini bani la buget care e deja stramtorat => de unde recuperam banii lipsa? Vorbim de miliarde de lei, o suma uriasa. Iar raspunsul ministrului finantelor e ca ea crede cu "tot sufletul"? Si nu e in stare sa prezinte nici o analiza, nici un studiu, ar trebui sa ne incredem in sufletelul ei? E stupefiant si nu are vreo legatura cu politica ci cu logica si bunul simt.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 22:40   #3671
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
Masura e reducerea taxelor la angajator, sa plateasca mai putini bani la stat pentru angajatii lor. Cat despre MTO: http://ec.europa.eu/economy_finance/...m/index_en.htm

Mersi. Complicat MTO-ul asta. Daca reduc taxele la angajator probabil le vor mari pe ale salariatilor, asta e masura peste tot. N-am inteles de ce trebuie sa ne purtam frumos cu firmele, pentru ca aduc joburi si nu cu salariatii, pentru ca sustin economia, atit cu taxele, cit si cu consumul.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 23:18   #3672
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
Daca reduc taxele la angajator probabil le vor mari pe ale salariatilor, asta e masura peste tot. N-am inteles de ce trebuie sa ne purtam frumos cu firmele, pentru ca aduc joburi si nu cu salariatii, pentru ca sustin economia, atit cu taxele, cit si cu consumul.
pai, explicatia ar fi simpla. importanta este reducerea CAS pe total, mai bine sa reduca cota angajatorului, fiindca cea a angajatului inseamna o valoare mai mare a punctului de pensie (contribui mai mult la asigurarea personala). dupa cum toata lumea stie, ambele cote sunt calculate, retinute si platite de angajator. daca se reduce cota angajatorului, cred ca nu este greu de ghicit ca asta inseamna ceva economie de cheltuieli, mai ales in cazul firmelor cu cifra de afaceri mare. in felul acesta, angajatorii sunt stimulati sa evite folosirea muncii la negru, sa evite sa riste plata unor amenzi foarte mari, in cazul in care o fac, si in felul acesta, o parte din veniturile de pe piata neagra sa treaca la vedere pentru a putea fi la randu lor, impozitate.
problema, dupa parerea mea, nu ar fi neaparat reducerea impozitarii veniturilor. angajatorul intampina tot felul de probleme legate de legislatia muncii, de drepturile si obligatiile lui, de drepturile si obligatiile angajatilor. faptul ca, peste noapte (sa presupunem), angajatorii ar renunta la folosirea muncii la negru, ar declara toti salariatii, inclusiv venitul lor real, acest lucru, nu inseamna, automat, ca vor creste incasarile bugetare. una este sa declari, alta este sa si platesti!
din nefericire, in Romania, neplata stopajului la sursa a devenit de mult timp, sport national. iar in realitate, este foarte, foarte greu, sa recuperezi de unde nu exista decat scriptic, iar faptic, aproape deloc.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2014, 23:31   #3673
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si inca ceva, nu lipsit de importanta. incepan cu luna aceasta, salariul minim pe economie a crescut de la 850 lei la 900. tinand cont ca reducerea CAS ar incepe de la 1 octombrie, poate calculele facute au avut in vedere si aspectul maririi bazei de impozitare. adica aplici un procent putin mai mic, la un venit un pic mai mare. cumva, totul tine de largirea acestei baze, fiindca in ultimii ani, cresterea veniturilor bugetare s-a bazat in mare parte pe lucrul asta, si mai putin pe impozitarea unor venituri suplimentare. este ideal sa reduci fiscalitatea si in acelasi timp, sa mentii ritmul incasarii de impozite si taxe. lucrul acesta presupune o buna cunoastere a realitatii economice, proceduri fiscale simple, dar eficiente,un sistem fiscal fiabil. din pacate, noi suntem departe de ideal.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2014, 19:43   #3674
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Mondialul de fotbal mi-a folosit mai mult decât aş fi crezut .A fost un spectacol reuşit , dar şi un bun pretext pentru o ( nouă) rundă de băgat capul în nisip.Am ales politică struţului şi am redus cât am putut expunerea mea la mass-media : ştiri radio /TV , ziare , bloguri , FB ,s.a. Au mai scăpat câteva radiaţii( niscaiva titluri de Click/Libertatea citite prin tramvaie ) , dar în mare măsură ,scutul a rezistat şi mi-am păzit mintea de vibraţii negative .
Mondialul s-a dus , scutul protector s-a dus şi el .Curiozitatea a învins şi au apărut de vreo săptămâna : Băsescu-Ponta/Petrescu , avionul doborât în Ucraina , Israel -Gaza , M. Columbeanu şi copilaşii ,Andrei Pavel divorţează , bloguri şi pagini de FB pline de înjurături şi de ura. Bonus : Victor Slav dat afară de la Pro TV .

Parcă m-aş fi întors din vârful muntelui, la furnalul unui combinat chimic sau la o groapă de gunoi .
După pauze din astea ,creierul procesează mai greu şi noutatea rămâne parţial nedigerata . Când am auzit de avionul malaezian prăbuşit am avut o reacţie demnă de EBA :'' Bă , dar cum a ajuns avionul ăla din oceanul Indian în Ucraina şi unde a stat atâtea luni ???? "

Nu ştiu până la urmă de câtă informaţie avem nevoie şi cât putem noi digera fără să facem buba la cap . Nici să nu ştim pe ce lume suntem , dar nici să ni se umple mintea de toate dramele şi spaimele lumii .
Azi am început ziua cu stângul şi m-am repezit de dimineaţă la troacă cu lături şi dai şi te enervează pe net . Afară plouă şi eu mă enervăm citindu-i pe cei atât de inteligenţi , dar din păcate atât de răutăcioşi .După câteva ore de ingerat otravă, am ieşit soarele ,am spus stop şi am ieşit prin parcuri . Altă lume , alte perspective , multe mirese , mulţi naşi /nănaşi . Sâmbătă e zi de pozat nuntaşii în parcuri . Rude arse de soare venite la nunat nepoţilor , bărbaţi în costume noi ( şi cam incomode) şi cămăşi mov/roz , mirese zâmbăreţe care-şi prind tocurile printre dalele de pe alei , baloane sparte de prichindei ferchezuiţi . Sâmbătă se pozează lumea lângă statui . Sâmbătă trebuie să stai cât mai puţin pe net

Last edited by bremen1980 : 19 Jul 2014 at 19:48.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2014, 12:18   #3675
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Mă supără ura asta îndreptată împotriva bătrânilor . Au ieşit câţiva zevzeci la marşul organizat de Antena 3 ( unde erau şi mulţi tineri) , şi brusc bătrânii din ţară asta sunt învinuiţi de toate relele . Au dus ţară în prăpastie , trag Romania în jos , pensiile lor ne mănâncă nouă viitorul ,s.a.m.d. Nu mai avem noi loc de bătrâni să trăim şi trebuie să scăpăm de ei . Se plimbă toată ziua cu cărucioarele lor prin autobuze şi nu ne lasă pe noi ăştia tineri să câştigăm mii de ero pe luna la joburile noastre glamoroase.
Mă mir că nu i-am prea auzit şi pe cei care să sară în apărarea bătrânilor
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2014, 21:40   #3676
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Si, mai mult, se plang unii din astia cu capetele pline de fumuri ca batranii si taranii au nenorocit tara asta. Bine, nu chiar toti batranii si taranii, mai mult aia atinsi de saracie, ramolisment si analfabetism, votand ca vitele, fermecati de mesajele caravanelor de stanga.
Si, cica, o vor nenoroci-o si la toamna.
Eu nu pot gandi asa despre batrani, eu mor de respect cand am de-a face cu unul. Nu conteaza cum a trait, cat a curvit si pe cati i-a calcat pe gat la viata lui. Merita respect neconditionat pentru ca e Batran.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2014, 22:08   #3677
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c0nt:
Eu nu pot gandi asa despre batrani, eu mor de respect cand am de-a face cu unul. Nu conteaza cum a trait, cat a curvit si pe cati i-a calcat pe gat la viata lui. Merita respect neconditionat pentru ca e Batran.
ca sa castigi respectul celor din jurul tau, nu trebuie sa ajungi octogenar. mi se pare absolut firesc sa ofer scaunul de langa mine, unei persoane in varsta. este o chestiune de bun simt si de educatie.mi se pare normal sa ajut un batran sa traverseze strada, sa-l ajut cu o sacosa grea, sa-i citesc pretul intr-un supermarket, sau sa-i ofer prioritate la coada. dar, atat si nimic mai mult. pe batranii din propria familie, ii poti iubi sau ii poti detesta, depinde de sentimente.
indiferent de cat de multa moralitate ne-ar coplesi atunci cand suntem sensibilizati de neputinta datorata varstei, sau de cat de cuceriti suntem de intelepciunea faptelor lor, cred ca trebuie sa cumpanim inainte de toate,OMUL si nu varsta lui:
http://youtu.be/Yrnb5SOODRI
p.s. parere personala: cu cat inainteaza in varsta, adultul redevine copil.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2014, 21:39   #3678
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
Nu, rvn, e oleaca de sarcasm in ce spun eu acolo, bremen l-a sesizat dar si-a sters postarea.
Din punctul meu de vedere, oricat ar fi el de fluid, nu respect nimic daca nu merita respectat. Babele zbarcite, vopsite si fardate, nevrand sa recunoasca fata de ele insele ca fizicul le-a scos pe linie moarta, bosorogii care isi declama cu orice ocazie alea cinspe idei in fata carora s-au plecat si de pe urma carora au profitat, samd.

Apropo, bremen, mersi pentru link-ul spre innuenda, mie nu mi-e rusine sa recunosc ca-mi place, o sa citesc tot. In fata cui sa-mi fie rusine? Daca da vreo Melancholie peste noi, indivizii ca innuenda ar fi...
Fir-ar, nu mai stiu ce ce vroiam sa spun. Hac, ma duc sa ma culc
Originally Posted by rvn:
p.s. parere personala: cu cat inainteaza in varsta, adultul redevine copil.
Intr-adevar, asa ar trebui sa fie, si nu e vorba de regresie. E neti-neti sau ce-o fi, dar nu ramolisment.
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2014, 21:49   #3679
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by c0nt:
Nu, rvn, e oleaca de sarcasm in ce spun eu acolo, bremen l-a sesizat dar si-a sters postarea.
de regula, depistez nuantele. daca tu spui ca-i sarcasm, atunci,e unul foarte negru. mesajul lui brem l-am scapat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2014, 16:22   #3680
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am șters-o pentru că generalizam prea mult .
Cazuri concrete :

1. Vineri - mă întorceam acasă cu un autobuz în care ''aeru' '' funcționa, dar nu se prea simțea . Urcă un țigan burtos pe la 40 ani , se aruncă pe-un scaun și deschide larg geamul . La câteva rânduri în față , un moșulică începe să urle : ''Inchideti geamurile , că merge aeru ' ! "" Țiganul era răcorit de ce intra pe geam așa că nici gând n-avea să închidă geamul .Moșul trepida și se înroșise de furie : ''Sunt în autobuzu ' asta niște tâmpiți care nu-și dau seama că trebuie să țină geamurile închise dacă merge aerul condiționat '' .Țiganul nici că se sinchisea de moș , nici măcar cu o înjurătură .
Coboară țiganul și moșulică ăla sare că un tigru și închide geamul . Când să se întoarcă la scaun , surpriză, cineva îi luase locul . După ce coboară moșul , o femeie :''Asta era din ăla care toată viață a lucrat în armată sau la poliție , numai astai sunt așa ...'' Adevărul e că moșul era din ăla slab , dar vânos și plin de răutate .

2. Nu suport cărucioarele cu care se tot plimbă prin autobuze pensionarii . M-am trezit de multe ori cu ditamai căruțul parcat pe câte un picior . Bineînțeles că nu era gol . Cum văd un căruț din asta , cum mă feresc .
Așteptam tramvaiul zilele astea și vine la mine o băbuță cu un căruț : ''Domnu'/baiatu' mă ajutați și pe mine să urc în tramvai căruțul asta ??? . Tocmai pe mineeeee.
Bineînțeles că am ajutat-o și bineînțeles că avea vreo 50 kg . Ce cumpărături făcuse oare femeia aia ??? Spanac cu fier (beton) sau ducea vreun calorifer la fier vechi ??


În concluzie : viață e complexă și-are multe aspecte .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells