Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2010, 02:45   #41
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by catalinpetrescu:
filme cu Batman fac numai artistii adevarati.
Asta e o incheiere asa de apoteotica *plecaciuni* cred ca o sa mi-o pun ca semnatura.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 03:14   #42
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by catalinpetrescu:
filme cu Batman fac numai artistii adevarati.
Asta e o incheiere asa de apoteotica *plecaciuni* cred ca o sa mi-o pun ca semnatura.


Mda, multe semnaturi pot fi apoteotice, de exemplu MILF.
__________________
"Guns blazing"

Last edited by catalinpetrescu : 15 Jul 2010 at 00:20.
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2010, 09:54   #43
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by catalinpetrescu:
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by catalinpetrescu:
filme cu Batman fac numai artistii adevarati.
Asta e o incheiere asa de apoteotica *plecaciuni* cred ca o sa mi-o pun ca semnatura.
Mda, multe semnaturi pot fii apoteotice, de exemplu MILF.

BINE zice!
Da' cred si cä pot fiice.
(Dacä se sträduice...)

...Asta nu-i decât un teaser pentru cearsaful de agramatisme si aberatii incoerente postat cu douä mesaje mai sus, prin care onorabilul si-a adjudecat apartenenta cum laudae la topicul de perle "De la lume adunate"; aceeasi mäscarä, dar marcatä cu rosu, ca-n scoala primarä, la locul cuvenit:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...18#post1532618
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 12:07   #44
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
cred ca ati deviat de la subiect grav

Pentru cei care sunt interesati click link-ul de mai jos pentru interviuri de pe covorul rosu de la premiera Inception din Los Angeles si mini-concertul sustinut de Hans Zimmer ce include 5 piese din soundtrack-ul filmului. Enjoy

http://www.livestream.com/inceptionpremiere
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 12:50   #45
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mai relevant mi se pare ca ratingul pe rottentomatoes e 87% in acest moment, dupa 67 de cronici. In 2008, The Dark Knight era la 93% dupa mai bine de 250 de cronici.

fragmente din cronicile negative, pentru echilibru

For a motion picture set within the boundless reaches of the subconscious, Inception is depressingly lacking in imagination.

Writer/director Christopher Nolan is too obsessed with the mechanics of the gimmick and plot of Inception to make any intellectual leaps off the screen.

Inception is Instruction Manual Cinema, a film that spends so much time explaining the rules of its narrative conceit that it fails to either emotionally engage or, except in a few notable spots, viscerally thrill.

None of this prattling drivel adds up to one iota of cogent or convincing logic. You never know who anyone is, what their goals are, who they work for or what they're doing.

It's obvious that Nolan either can't articulate or doesn't believe in a distinction between living feelings and dreams -- and his barren Inception doesn't capture much of either.

Awesome design, effects and stunts, but where's the story?

I wanted to surrender to this dream; I didn’t want to be out in the cold, alone. But I truly have no idea what so many people are raving about.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 14:03   #46
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Bine ca n-ai dat si ce a scris Armond White, tipul ala e cea mai proasta gluma printre critici pe care am vazut-o pana acum.

Din ce am vazut i se imputa ca nu starneste emotii, dar in schimb e foarte laudat pentru imaginatie (spre deosebire de una din cronicile de pe aici) si mai ales pentru faptul ca te face sa gandesti si ca ar fi o poveste complexa.

Prima cronica negativa a fost negativa pentru simplul fapt ca nu s-a ridicat la asteptarile asupra filmului. Nu am citit-o, dar din cate am inteles nu avea mai nici un argument pentru a sustine faptul ca filmul e prost, dar foarte multa vorbarie despre "too much hype". Probabil asta e si temerea mea, sa nu fi fost umflat prea mult si sa intru cu asteptari prea mari, dar asta nu il face un film prost oricum, ci, in cel mai rau caz, o dezamagire.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 14:31   #47
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pe white nici nu-l mai vad, asa cum nu vad reclamele de pe cinemagia
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 15:47   #48
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
De ce nu e si la noi distribuit mai repede!!!!
Iar White e tipul de la New York Press care a laudat Transformers si 2012 si a zis ca The Dark Knight e prost. So yeah.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 16:03   #49
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si a desfiintat toy story 3 si altele
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 16:23   #50
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
De ce nu e si la noi distribuit mai repede!!!!

Indeed Acum trebuie sa ma intorc in Bucuresti dupa ce termin sesiunea. Sper macar sa gasesc loc la cinematograf ca sa nu vin degeaba Nu cred ca o sa fie ca la Avatar, dar cine stie...

Originally Posted by miercuri:
Iar White e tipul de la New York Press care a laudat Transformers si 2012 si a zis ca The Dark Knight e prost. So yeah.

Asta e doar de incalzire...

De exemplu review-uri negative pentru: Inception, Toy Story 3, Madeo, Un prophete, Das Weisse Band, Shutter Island, Fish Tank, Politist, adjectiv, Avatar, Invictus, Up in the air, The Road, Precious, The Messanger, Bad Lieutenant, An Education, Inglorious Basterds, District 9, Bakjwi, In the loop, (500) Days of Summer, Up, Star Trek.

Deci 3 dintre putinele filme mai bune care au iesit anul asta: Inception, TS3, Shutter Island (aici e mai discutabil din cate observ, desi personal il consider departe de a fi prost).

Din anul trecut 7/10 nominalzate pt cel mai bun film la Oscar si vreo cateva din cele mai bune filme straine.

In 2008 e la fel de interesant, 4/5 nominalizate la cel mai bun film si altele.

Gomorrah, Revolutionary Road, Curios case of... , Entre les murs, The Wrestler, Doubt, Grand Torino, The Reader, Milk, Slumdog Millionaire, Un conte de Noel, Changelling, Synecdoche, New York, Vicky Cristina Barcelona, The Dark Knight, Iron Man, In Bruges, 4 3 2.

Asta doar ca filme bune considerate proaste. E mai groaznic invers, filme proaste considerate bune: Jonah Hex, Clash of the titans, GI Joe, Transformers 2, Dance Flick, The Nanny Diaries, I Now Pronounce You Chuck and Larry, Fantastic Four 2 si altele.

Din ce scrie pe RT are vreo 100 pozitive si 300 negative. Ma intreb daca vrea doar atentie sau e chiar atat de praf...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 16:50   #51
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by miercuri:
De ce nu e si la noi distribuit mai repede!!!!

Indeed Acum trebuie sa ma intorc in Bucuresti dupa ce termin sesiunea. Sper macar sa gasesc loc la cinematograf ca sa nu vin degeaba Nu cred ca o sa fie ca la Avatar, dar cine stie...

Eu vreau sa-mi fac rezervare la avanpremiera, in mod normal nu sunt asa de 'disperata', dar mi se pare atat de frustrant ca avem de asteptat doua saptamani!! Tu inca mai ai sesiune? Eu am terminat de acum o luna din fericire...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 17:07   #52
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si eu ma gandeam sa fac rezervare, dar mai vad pana atunci. Presupun ca nu o sa fie vreun forum-meeting sau ceva de genul, nu?

Eu cam acum o luna am inceput-o, dar termin si eu sesiunea duminica si sunt liber sa vad cate filme vreau dupa Finally

LE: Un review negativ interesant... bine, o parte

"Inception may have been directed by Christopher Nolan, but Nolan's dreams are apparently directed by Michael Bay."

Last edited by Liviu- : 15 Jul 2010 at 17:17.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 18:38   #53
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Multi din aia care au reactionat negativ sunt criticii bine cunoscuti din New York, care sunt anti-Nolan, si mai sunt cei 3 tembeli White, Reed, Edelstein... oameni care adora sa fie in centrul atentiei. StefanDo te inseli, filmul sta mai bine decat Dark Knight, Dark Knight cazuse la un moment dat undeva pe la 76 pe la inceput, la fel si Inception. O sa urce stai linistit. Din 205 review-uri actuale de pe web doar 16 sunt negative. Fa un calcul.

Apropo. S-au pus biletele in vanzare deja la movieplex.

Ebert si Roeper au dat 4/4.

http://www.youtube.com/watch?v=sNcUHL8jLEU
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 20:07   #54
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Am citit cateva reviews-uri pe imdb printe care multi spun ca ideea filmului nu este originala si este inspirata si se aseamana cu animatia japoneza Paprika (2006).

Inception trailer (Paprika)
http://www.youtube.com/watch?v=hw72EyG2z7s
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2010, 20:39   #55
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Inca un motiv in plus sa vad Paprika, care sta in calculator de vreo juma de an deja. Numai bine am timp sa-l vad exact inainte de Inception ca sa-mi dau seama cat de relevanta e paralela dintre ele, in afara ideei generale. Nu pare sa fie chiar ca Matrix care aproape ca a copiat exact unele scene din GITS.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 00:17   #56
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
nici Paprika nu este primul film care este bazat pe o lume a visurilor...

daca e s-o luam de la bun inceput sunt alte filme precum Dreamscape care ar fi putut influenta Inception nu Paprika din 2006 oricum Nolan a recunoscut influenta unor filme dar conceptul sau este original deci nu vad ce-as putea sa reprosez atata timp cat omul recunoaste ... Oricum in ziua de azi sa vi cu o idee originala e foarte greu tinand cont ca s-au cam epuizat....

Oricum... am rezervat deja 6 bilete la premiera... nu prea mai gasiti s-au epuizat cam toate in cateva ore... mai gasiti pe la marginea randurilor... central nici o sansa..
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 00:53   #57
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rifa:
central nici o sansa..
WOW!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 06:20   #58
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Liviu-:
Din ce scrie pe RT are vreo 100 pozitive si 300 negative. Ma intreb daca vrea doar atentie sau e chiar atat de praf...

Attention whore...Despre Grown Ups a zis ca e "a Humanist Work of Art", comparand filmul cu cele ale lui Mike Leigh, Jean Renoir & Paul Mazursky. Nu am vazut filmul si nici nu intentionez, but c'mon...daca pana si trailerul contine glume rasuflate.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 08:05   #59
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rifa:
Din 205 review-uri actuale de pe web doar 16 sunt negative. Fa un calcul.

Vad ca pe RT a ajuns la 22 negative din 145. Calculele alea deja nu mai sunt valabile...

Ultimul comentariu ngativ de la o persoana care a notat poziiv ultima parte din Twatlight:

"Inception becomes its own nightmare by trying to be "too" smart. "

Sunt curios cum vine asta... pe acceasi pagina sunt inca vreo 3 review-uri care il lauda pentru ca e inteligent. O fi avand 22 negative, dar unele dintre ele pur si simplu nu pot fi luate in serios...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jul 2010, 08:48   #60
office20ro
Novice
 
office20ro
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
bilete

Unde s-au pus biletele in vanzare ? In reteaua CinemaCity ? Nu gasesc!
office20ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells