Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2010, 23:03   #141
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
We are here to serve.

L.E.
Da, si dacä spui cä un pentagon are mai multe laturi decât un hexagon e semn de normalitate.
(Sigur, când rämânem în panä de argumente, ne refugiem în a-i face dementi pe interlocutori.)

Last edited by Pitbull : 27 May 2010 at 23:09.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 03:51   #142
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu am un soft spot pentru Batman Forever
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 10:02   #143
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by Pitbull:
"Batman Returns" e vizibil peste "Batman".
Nu cu mult, dar vizibil.
Nu e o opinie, e un fapt.

Originally Posted by Pitbull:
Sigur, când rämânem în panä de argumente, ne refugiem în a-i face dementi pe interlocutori.

Pitbull, la un verdict neargumentat raspund cu un verdict neargumentat. Si scuza-ma, te rog, era in spirit de gluma, pentru ca am crezut ca si tu ai scris tot in gluma. Chiar nu cred ca sunteti nebuni la propriu. Inca o data, scuze de confuzie.

Miercuri, shame on you!
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 17:18   #144
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
Miercuri, shame on you!
Macar nu e Batman & Robin
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2010, 17:39   #145
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Alta "perla"...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 14:08   #146
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by danonino:
O, da.
"Edward maini de foarfece", povestea unui tip care avea foarfece in loc de maini.

"crima si pedeapsa", povestea unui student care omoara 2 babe cu toporu'.

stii, n-am spus nimic despre filmul asta (care nu este EPIC, este POETIC ) pentru ca, desi m-am intors cu un chef imens de-a scrie ceva despre el, calitatea discutiei purtate in topicul asta de colegii nostri forumisti a fost suficienta sa ma multumeasca. poate nu e cazul intotdeauna, dar aici chiar sunt texte excelente, care analizeaza amanuntit un film de prima mana. poti sa-i contrazici pe cei carora le-a placut filmul, dar nu cu "imbecili" si alte alea, ca nu esti tu asa de destept si nici t. burton atat de prost pe cum il crezi.

p.s.:retine ca l-am vazut desfigurat de tehnologia asta inca rudimentara (in randul 2), de ne-am intors acasa cu ochii cat baloanele
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 15:04   #147
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by ulrich:
Originally Posted by danonino:
O, da.
"Edward maini de foarfece", povestea unui tip care avea foarfece in loc de maini.

"crima si pedeapsa", povestea unui student care omoara 2 babe cu toporu'.

stii, n-am spus nimic despre filmul asta (care nu este EPIC, este POETIC ) pentru ca, desi m-am intors cu un chef imens de-a scrie ceva despre el, calitatea discutiei purtate in topicul asta de colegii nostri forumisti a fost suficienta sa ma multumeasca. poate nu e cazul intotdeauna, dar aici chiar sunt texte excelente, care analizeaza amanuntit un film de prima mana. poti sa-i contrazici pe cei carora le-a placut filmul, dar nu cu "imbecili" si alte alea, ca nu esti tu asa de destept si nici t. burton atat de prost pe cum il crezi.

p.s.:retine ca l-am vazut desfigurat de tehnologia asta inca rudimentara (in randul 2), de ne-am intors acasa cu ochii cat baloanele

Ce dracu' subiect avea Edward Maini de foarfece??? Adaptarea?

film poetic? cum poate sa te inspire? ce iti inspira?

Last edited by danonino : 30 May 2010 at 15:16.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 18:33   #148
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by danonino:
Ce dracu' subiect avea Edward Maini de foarfece??? Adaptarea?
Mai degraba singuratatea, izolarea de o societate strinsa in chingile conformismului, oripilata de tot ceea ce considera a fi "excentric". Ori esti cu turma, ori singur, cu alte cuvinte

Originally Posted by danonino:
film poetic? cum poate sa te inspire? ce iti inspira?
Burton reuseste, in multe cazuri (iar Edward e unul dintre ele) sa creeze un univers feeric care, intr-adevar, risca, de multe ori, sa para pueril (am cazut si eu in capcana asta, am evitat multa vreme Sweeney Todd..., crezind ca e film pentru copii, pina am vazut ca era rated R).
In ceea ce priveste inspiratia, universul burtonian, in cel mai bun caz, farmeca, nu inspira.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 19:48   #149
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Windom:
Originally Posted by danonino:
Ce dracu' subiect avea Edward Maini de foarfece??? Adaptarea?
Mai degraba singuratatea, izolarea de o societate strinsa in chingile conformismului, oripilata de tot ceea ce considera a fi "excentric". Ori esti cu turma, ori singur, cu alte cuvinte


Originally Posted by danonino:
film poetic? cum poate sa te inspire? ce iti inspira?
Burton reuseste, in multe cazuri (iar Edward e unul dintre ele) sa creeze un univers feeric care, intr-adevar, risca, de multe ori, sa para pueril (am cazut si eu in capcana asta, am evitat multa vreme Sweeney Todd..., crezind ca e film pentru copii, pina am vazut ca era rated R).
In ceea ce priveste inspiratia, universul burtonian, in cel mai bun caz, farmeca, nu inspira.


Si numai prin exemplu unuia care avea foarfece in loc de maini?

forma fara fond.

se putea folosi de alt exemplu prin care sa arate trasaturile societatii.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 20:10   #150
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Asa a fost modul lui original de transpune asta cinematografic.Iar Depp a fost magistral.
Inspiratie,candoare,duiosie..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 20:15   #151
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Edward Scissorhands e sublim. 'Iti inspira' compasiune pentru o fiinta prinsa fara voia sa intr-o lume stereotipica, in care oamenii sunt de fapt ciudatii si nu el. Prin prisma acestui fapt, filmul are si o tenta ironica, pentru ca un individ 'nefinisat', cu foarfece in loc de maini, se comporta mai uman decat toti cei care il inconjurau. Nu avea maini, dar inima sa era la locul ei, in mare parte si datorita creatorului sau, care s-a ocupat sa ii scoata la suprafata acele trasaturi pozitive, acele valori umane pe care toti le avem, dar de care uitam. Oamenii din acel cartier il accepta pe Edward printre ei, doar pentru ca aveau cum sa se foloseasca de el. Degeaba spun toti: "Stiu un doctor care ar putea sa te ajute" - doar vorba era de ei, cum de altfel se intampla si in zilele noastre. Edward Scissorhands e funny, e trist, e feeric. Johnny Depp straluceste, reusind sa faca un portret comparabil cu cele facute de Boris Karloff sau de Lon Chaney, acei actori care transmiteau multe prin vorbe putine, care se foloseau de expresivitatea lor pentru a emotiona, pentru a induiosa. Privirea lui Edward era mai de efect decat 100 de cuvinte (culmea, in film nu spune mai mult de 170); era de ajuns sa ii vezi chipul, ca sa il poti citi, fara sa iti spuna exact ce simte.
Aceasta transformare subtila a lui Johnny o regasesc si in Sweeney Todd si cum prefer subtilul > overacting, le am la inima pe cele doua filme + Ed Wood.
De remarcat in Edward Scissorhands si contrastul de culori - castelul sau intunecat, izolat de lume si cartierul in care fiecare casa avea o alta culoare.

Quote:
Si numai prin exemplu unuia care avea foarfece in loc de maini?

forma fara fond.

se putea folosi de alt exemplu prin care sa arate trasaturile societatii.

It's called imagination....
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 20:36   #152
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
lasa , buticut, este prea mult...
iaurtelul nu intelege, este prea "micut"....
si apropos de ce-a zis windom, trebuie sa-l vezi de cel putin doua ori ca sa-ti dai seama de asta.

Last edited by rvn : 30 May 2010 at 20:40.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 20:38   #153
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cumea, ca dupa spusele lui, daca filmele lui Burton sunt pentru prunci de 5 ani, teoretic ar trebui sa ii placa.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 20:43   #154
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by buticut:
Cumea, ca dupa spusele lui, daca filmele lui Burton sunt pentru prunci de 5 ani, teoretic ar trebui sa ii placa.
pai., nu-i plac,fiindca atunci cand esti mic, vrei sa fii luat in seama de adulti, imitandu-i!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 14:54   #155
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Invidia, razbunarea, alinierea la un grup, violenta sunt trasaturi care ne fac ceea ce suntem. El le avea pe toate acestea suprimate. Nu era om tocmai din cauza asta. Omul nu e o fiinta perfecta si fara cusur, lucru care nu reprezinta o noutate.
Individul nostu e prost, naiv, lipsit de discernamant. Singura lui izbucnire violenta a fost atunci cand l-a omorat pe pustiul ala ca mai apoi pe fata lui sa apara candoarea. Asta e prostie.

Filmul isi pierde seriozitatea cand iti arata un individ care (ma repet a mia oara) avea foarfece in loc de maini.
Izolarea si ostracizarea individul excentric (sa aibe si acelasi numar de cuvinte) de catre societate putea fi aratata printr-un pictor sau compozitor excentric, poate chiar si un fizician sau matematician, cineva cu profunde inclinatii logice sau artistice. I se puteau adauga si handicapuri, deformari ale fetei, sau conditii injositoare medicale, care sunt foarte multe.

De ce sa arate toate astea printr-un individ imposibil existential, luat parca dintr-o revista de benzi desenate?


Povestea de dragoste este un cliseu. E oribila, siropoasa, nerealista.

Puteti sa ma inghititi ...desigur, la iaurt ma refer. Ironii si mistouri, ne intrecem?

Last edited by danonino : 31 May 2010 at 14:58.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 15:04   #156
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by danonino:

De ce sa arate toate astea printr-un individ imposibil existential, luat parca dintr-o revista de benzi desenate?

Pentru o expresivitate mai puternica. Chestia asta se numeste metafora.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 16:30   #157
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Feder, explicä-i lui Menstruatiu si cä "existential" se referä la un curent filosofic, NU are sensul de "din punct de vedere al existentei fizice". E cam la fel cu "scolastic / scoläresc", "familiar / familial", "fortuit / fortat", "lucrativ = de lucru", "mass-media = masa de nivel mediu", si alti false-friends similari, într-ale cäror capcane cade troglodimea românä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 06:17   #158
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Faptul ca nu iti place Tim Burton si ca tu consideri exemplul unui om cu foarfece in loc de maini ca fiind un exemplu penibil si, pe alocuri, rizibil, trebuie sa denote faptul ca esti un om rau. Un ticalos al carui singur scop este distrugerea armoniei frumos creionata de sindromul "curtea Frantei" de care, se pare ca, suferiti in numar mare.
Mie nu mi se pare decat ca te dai de gol ca fiind un individ fara imaginatie, genul caruia trebuie sa i se explice bancuri.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2010, 08:24   #159
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu te-as trimite pe tine sa mai citesti niste basme, si dupa ce termini cu basmele ti-as recomanda niste carti de Roald Dahl. Poate vei avea niste revelatii.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2010, 00:03   #160
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by danonino:
acum sunt prea mare ca sa ma reapuc de ele.

No shit, Sherlock?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells