Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Sep 2008, 16:56   #161
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Proletar:
Originally Posted by Pitbull:
Mai degrabä, marile spirite se întâlnesc...! :happy:

nu pot nega lucrul asta

revenind la film...am vazut niste scene trase de par, mama, mama...
aceleasi clisee cu eroul care este ciuruit de gloante si umbla cu jumate de kil de sange pe camasa pe strazile orasului si inca e fresh.
sau, la inceput, cand il urmareau aia cu masina pe josh brolin si trageau dupa el, dar il nimereste un singur glont in umar...si in calea aluia apare fix la timp un rau, el inoata, cainele ala il urmareste si, bineinteles, cand sa sara la gatul tipului, acesta il impusca in ultima fractiune de secunda...hmmmmm
apoi, aceleasi clisee cu moteluri americane...cu vanzatori singuratici in desert...cu soferi la fel de singuratici in desert trasi pe dreapta si impuscati fix in frunte...cu criminali care isi trateaza singuri ranile, isi fac injectii, gasesc in farmacii fix lucrurile care le trebuie....ehhh....

singurul lucru care m-a impresionat cu adevarat a fost figura lui bardem.
e infiorator.
iar discutia cu vanzatorul singuratic din desert e terifianta.

Vai, te-ai legat de lucruri sfinte, Proletar! Nu o sa-ti mearga bine 7 ani de acum incolo!
Cum poti sa vbesti asa de urat de capodopera capodoperelor fratilor Cohen?
Nu stiai ca e cel mai tare film de anul asta ca a luat 'jde mii de oscaruri?

Evident ca e un film plin de stereotipuri, nu stiu cum de lumea nu se satura odata sa tot vada aceleais chestii....si parca auzi acum cum curg argumentele de tipul: "da, dar atmosfera filmului e asa si pe dincolo", "personajul criminalului e nu stiu cum", "unghiurile filmarii sunt interesante"....ma rog, stii tu, argumentele alea obosite....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2008, 21:44   #162
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Alex Leo Serban:
oh doamne, p topicu ala sint si postarile bietului nemescu...
hai sa-l lasam asha!
continuati aici

pt pitbull
eu am folosit, cum stii, abrevierea anglo-saxona: BCP = as in 'before cristi puiu'

Topicul este facut de Leonard cred...clasament complet filmele fratilor Coen.
Un motiv ca forumul asta sa nu fie sters:
C Nemescu a postat aici.Nu stiu cum se numea acel user care ..
On topic:Sunt de acord cu CTP,illotempore si Gorzo,Proletar(absolut realista observatia sa,Bardem are o figura macabra,in multe filme de-ale sale,in "Goya's ghosts" cand violeaza fata in inchisoare,aici..)(cu toti cei care nu agreaza filmul).
E un bluff.O iluzie.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 10:44   #163
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by illotempore2002:

Vai, te-ai legat de lucruri sfinte, Proletar! Nu o sa-ti mearga bine 7 ani de acum incolo!
Cum poti sa vbesti asa de urat de capodopera capodoperelor fratilor Cohen?
Nu stiai ca e cel mai tare film de anul asta ca a luat 'jde mii de oscaruri?

Evident ca e un film plin de stereotipuri, nu stiu cum de lumea nu se satura odata sa tot vada aceleais chestii....si parca auzi acum cum curg argumentele de tipul: "da, dar atmosfera filmului e asa si pe dincolo", "personajul criminalului e nu stiu cum", "unghiurile filmarii sunt interesante"....ma rog, stii tu, argumentele alea obosite....

No Country for Old Men e un film plin de streotipuri... Kill Bill e plin de sange... Moulin Rouge e plin de kitschuri... total surprinzator pentru niste filme care isi propun sa ironizeze anumite clisee si atitudini!

eu macar la Kill Bill am zis pas! Mi-am dat seama ca nu gust genul ala de filme drept care mi-am imaginat ca nu voi gusta nici ironia la adresa lor.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2008, 14:08   #164
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by ricutza:
total surprinzator pentru niste filme care isi propun sa ironizeze anumite clisee si atitudini!
Surprinzätor? :? Päi cum sä ironizezi cliseele, färä sä le folosesti?
...Asta, în teorie, fiindcä "N.C.F.O.M." citeazä cliseele nu cu ironie, ci cu alt tip de atitudine criticä - o detasare cinic-filosoficä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Oct 2008, 10:50   #165
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eram ironica la adresa postului lui illotempore pe care l-am si citat...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells