Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Aug 2008, 13:46   #221
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Supastar,imi place foarte mult cum scrii si multe opinii( coincidenta) ti le impartasesc,am zis ca iti voi raspunde.
Nu inteleg Pitbull( care e un sensibil) si Supastar (care e superinteligent),parerea mea, de ce nu va contraziceti cu argumente ca pe vremuri.Netul e inselator,va fi bine.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 14:01   #222
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E un mare regret al meu; când ne-am cunoscut (initial pe forum, apoi si în realitate), ne simpatizam, ne stimam, si chiar divergentele de opinii ni le exprimam argumentat, respectuos si constructiv; dupä un timp, din motive obscure, Supastar a trecut la atacuri gratuite si nepoliticoase. Delicat, i-am sugerat cä m-a dezamägit profund, si sper sä fie doar o impresie trecätoare; spre bucuria mea, si-a prezentat scuzele într-un mesaj privat, si i le-am acceptat; spre supärarea mea, atitudinea lui a continuat sä se degradeze, depäsind cu mult nivelul unor contraziceri decente (cu scuzele de rigoare, trebuie sä spun: a devenit mârlan - desi eufemismul folosit de el e "mai ascutit"). Ca atare, am înteles cä nu doreste o revenire la bunele relatii, iar acum în majoritatea cazurilor îi ignor atacurile - cu exceptia celor în care-mi oferä replica pe tavä, ca aici.
Deci, cu pärere de räu, mi-am pierdut nädejdea cä va mai "fi bine" vreodatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 14:45   #223
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
eu il stimez in continuare pe pitbull si am incercat sa ma pastrez rational in toate subiectele de discutie (chiar si alea cu securitatea! ).
cand mi-am cerut scuze, am facut-o pentru ca am considerat k asa este elegant din partea mea deoarece la un moment dat mi-am depasit intentia pe care o prezint si in acest post.

nu-mi vine a crede ca pitbull nu vede lipsa de obiectivitatea de care da dovada in 90% din discutiile din ultimul an si ceva. nu cer sa fie de acord cu pareri contrare celor proprii, dar e extrem de agasant faptul ca pur si simplu nu raspunde (sau raspunde cu atacuri la persoana! vezi buticut) la opinii contrare si cand apare cineva care ii sustine o idee sare imediat cu o atitudine de exultare si linguseala aproape scabroasa.

poate nu m-ar fi deranjat atat de tare daca ar fi fost asa (sau daca l-as fi vazut eu asa) de la inceput. ce regret eu este k nu mai pot discuta in contradictoriu pe argumente cu pitbull; cel mai relevant este episodul cu sweeney todd in care parca era imun si la argumentele lui buticut si la ale mele.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 16:02   #224
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä nu vreau sä transformäm acest topic (si nici vreun altul, de altfel), într-un meci de "ba da / ba nu; ba tu / ba tu", eludez aspectele de ordin general, privitoare la multiple cazuri, situatii si subiecte de discutie, si voi da doar trei räspunsuri punctuale:
- cuviincios îmi permit sä remarc cä, dacä o întâmpinare ca aceea pe care i-am fäcut-o eu lui Bogie mai sus (consensualä, dar hiper-vizibil glumeatä si cu un strat chiar gros de ironie si autoironie) e luatä drept "lingusealä aproape scabroasä", nu pot conchide decât cä emitentul opiniei are mari probleme de perceptie; e cam ca si cum ar lua un gândäcel drept pitpalac, pe baza aripilor...
- Buticut si-a dovedit calitatea intelectualä, prin permemabilitate la dialog, astfel încât în scurt timp amândoi ne-am recunoscut excesele din primele ciocniri si am ajuns sä comunicäm prieteneste; ca urmare, consider tendentioasä orice speculare a acelui conflict, de cätre terte pärti, indiferent în favoarea cui.
- Contraargumentele apropo de "Sweeney Todd' nu erau efectiv contraargumente, ci argumente primare (nu în sens peiorativ), aflate la nivelul autorilor - cu ale lor intentii si mijloace de realizare. Eu l-am opus contraargumentele mele imediat urmätoare. Buticut si Supastar n-au adäugat un set nou de contraargumente, ci au sustinut demersul initial la propriul lui nivel (la modul: "ba da", sau "totusi"). Precizez cä asta nu înseamnä cä eu sau ei am fi mai cu mot - ci doar cä n-as fi putut replica decât repetând ceea ce mai spusesem o datä, si ajungeam sä ne învârtim în jurul cozii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 18:37   #225
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Haideti,cat va ia sa cititi niste opinii si sa raspundeti? Ce-ar fi sa scrie doar un user si ceilalti sa aprobe?
Ne-ati ranit sentimentele,domnule Pitbull.Credeam ca e vb de dialog :?
Nu fiti dur cu Supastar,e talentat.Si e mai interesant dialogul,cum spuneam...Chiar ati fost dur cu Buticut,n-o mai dati dupa visin.Noi tot asteptam CONTRAARGUMENTELE dvs,degeaba va eschivati.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2008, 16:37   #226
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Originally Posted by Pauline Kael:
Frumosule,ce ai scris dumneata mai sus(alambicat si amalgamat de ma apuca ipohondria) nu ma impiedica sa mai cumpar doua trei DVDele cu "300" si sa-l mai vad de cel putin doua ori.

Cumpara, draga, DVD-urile alea si uita-te la el de cate ori poftesti (mai erau unii care se uitau la Lord of the Rings sau Matrix pana la dementa; fiecare cum il taie capul).
Pe ALS nu-l injur (sper ca nu la mine te-ai referit), nu sunt nici traditionalist, nici constipat (desi si Transformers mi s-a parut un jeg).
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2008, 12:37   #227
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Bogie:
Originally Posted by Pauline Kael:
Frumosule,ce ai scris dumneata mai sus(alambicat si amalgamat de ma apuca ipohondria) nu ma impiedica sa mai cumpar doua trei DVDele cu "300" si sa-l mai vad de cel putin doua ori.

Cumpara, draga, DVD-urile alea si uita-te la el de cate ori poftesti (mai erau unii care se uitau la Lord of the Rings sau Matrix pana la dementa; fiecare cum il taie capul).
Pe ALS nu-l injur (sper ca nu la mine te-ai referit), nu sunt nici traditionalist, nici constipat (desi si Transformers mi s-a parut un jeg).

Bogie a scris mai demult:

Quote:
fanii hardcore s-au bucurat afland ca un critic le confirma capodopera (desi ei sunt lobotomizati de imaginile sulitasilor musculosi, de basinile patriotice si machismul ridicol); au aparut apoi pretinsii rafinati, nici macar snobi ci afectand snobismul, incercand sa-si etaleze bun-gustul, incercand sa declare filmul o creatie de valoare

Bogie,eu nu am facut nici o referire directa la tine,btw,enchantee.N-am vazut Transformes,am auzit ca e cu niste roboti,si nu prea am chef de el.
Care fani hardcore?De obicei astia critica cel mai mult filme ca "300".Eu n-am vazut ca aia aveau muschi,mi s-a parut firesc daca toata ziua isi trageau la gioale sa nu le atarne celulita ca in picturile lui Rubens cu Eros si cu femeile alea de 1,70 m cubi(de precizat ca admir f mult pictura lui Rubens)."Basinile patriotice",ete na,n-ai citit Odiseea? Sau de cand faptele epopeice(chiar si surogat sau usor kitsch) sunt de negat ,(asa cum a devenit o fitza,mai ales printre intelectuali sa negi religia sau crestinismul."Machismul ridicol"sau empiriocriticism desuet,sau "femeia eeeterna poveste" sau misoginism si misandrism,bla bla.Sa stii ca matriarhatul mai functioneaza la pachiderme,animale superioare noua din multe puncte de vedere
Cu ultima parte sunt de acord,nu e o creatie de valoare,dar e un film bun,modern,divertisment de calitate,mie mi-a placut.Nici oracolul si regina nu ti-au placut?Machist ,machist dar cat...
Vine si "Watchmen".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2008, 18:40   #228
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Are cineva comicsurile lui Frank Miller sa le sharuiasca?
Prefer "300" ,"Sin City" mi se pare seaca povestea.Si s-au gandit sa scoata in curand o gaselnita dezumflata numita "The Spirit" o copie palida a lui "Sin City".Asa banuiesc.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 14:29   #229
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Multumiri domnului Gionloc si mult succes in toate
Care ati mai vazut filmul? Eu m-am uitat de doua ori si ma mai uit peste vreo doi ani,trebuie sa -l uit...ca sa -l revad.
Am vazut pe net ca urmeaza in 2009 sau 2010 un proiect 300.Oare cu ce e? Stie cineva?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 14:43   #230
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Mai Pauline
Te rog eu din sufletelul meu:
Lasa topicurile moarte asa cum sunt, nu mai dezgropa mortii.

Macar de ar fi un fil mai de Doamne ajuta, dar e si vai steaua lui.

Multumesc.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 19:27   #231
TomSawer
Novice
 
TomSawer
 
Join Date: Apr 2008
Location: Focsani
Posts: 7
Mai fato! Inteleg ca nu ai nici o treaba cu domeniul asta care se numeste comics, dar nu inteleg de ce te afli in treaba. Pune mana si citeste cele sapte volume Sin City si dupa aia spune ca povestea e seaca. Cat despre The Spirit, e un clasic scris si desenat de un maestru Will Eisner foarte admirat de Miller. Tocmai de aceea el ecranizeaza unele din comicsurile lui. Doar putina documentare inainte de a posta aberatii.

PS Orice comics vrei il gasesti pe amazon.com (trimit si in Romania). Dar cum romanul nu are cultura necesara de a savura o astfel de poveste pe hartie o ia dupa ODC.
TomSawer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 19:38   #232
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by TomSawer:
Mai fato! Inteleg ca nu ai nici o treaba cu domeniul asta care se numeste comics, dar nu inteleg de ce te afli in treaba. Pune mana si citeste cele sapte volume Sin City si dupa aia spune ca povestea e seaca. Cat despre The Spirit, e un clasic scris si desenat de un maestru Will Eisner foarte admirat de Miller. Tocmai de aceea el ecranizeaza unele din comicsurile lui. Doar putina documentare inainte de a posta aberatii.

PS Orice comics vrei il gasesti pe amazon.com (trimit si in Romania). Dar cum romanul nu are cultura necesara de a savura o astfel de poveste pe hartie o ia dupa ODC.
Omule,o carte poate fi capodopera,iar ecranizarea sa poate fi infecta sau invers,la fel cu comicsu,acest site se numeste CINEMAGIA,nu COMICSMAGIA,300 poate este bun ca si comics,dar 300 este o mizerie infecta si jegoasa,imputita si asa mai departe.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 19:42   #233
TomSawer
Novice
 
TomSawer
 
Join Date: Apr 2008
Location: Focsani
Posts: 7
Si unde ma contrazici? :shock:
TomSawer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2008, 20:17   #234
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by TomSawer:
Mai fato! Inteleg ca nu ai nici o treaba cu domeniul asta care se numeste comics, dar nu inteleg de ce te afli in treaba. Pune mana si citeste cele sapte volume Sin City si dupa aia spune ca povestea e seaca. Cat despre The Spirit, e un clasic scris si desenat de un maestru Will Eisner foarte admirat de Miller. Tocmai de aceea el ecranizeaza unele din comicsurile lui. Doar putina documentare inainte de a posta aberatii.

PS Orice comics vrei il gasesti pe amazon.com (trimit si in Romania). Dar cum romanul nu are cultura necesara de a savura o astfel de poveste pe hartie o ia dupa ODC.
Tipule,chill,relax.Prima data pot sa trec cu vederea faptul ca m-ai jignit de doua ori intr-o postare("postez aberatii,romanul n-are cultura" si trusime din astea scremute).Chiar nu voiam sa ma obosesc sa-ti raspund,dar,pt ca sper ca vei mai posta si sa nu zici ca nu esti bagat in seama ,raspund.
1.Mi-a placut filmul,m-am distrat,nu e obligatoriu sa placa tuturor.("300"adica,mi se pare o ecranizare reusita,spre deosebire de" Beowulf"care e o animatie nereusit,ca si tehnica)
2.Am citit si gugaluit ,stiu ce a scris Miller,care sunt alea bune,care nu(Batmanii si altele,nu am chef sa ma "documentez' )...E parerea mea si e chestie de optica personala neobturata de prejudecati cum vad eu sau fiecare un lucru."The Spirit" mi se pare o copie a lui "Sin City"FILMUL ca si tehnica,acelasi alb-negru cu ceva pete de culoare ,nu mi se pare original sa repeti aceeasi formula,dar povestea probabil nu este atat de socanta si bulversanta.Eisner stiu ca a inventat"Sheena" ,nu cred ca e unul din cele mai reusite seriale de gen sau chiar...comicsuri.N-ai de unde sa stii ce i-a manat in lupta,sa colaboreze ,si daca intr-adevar au atat succes.
Cat despre comiscsuri,daca imi trebuie ,se mai ofera cate un gentleman sa mi le imprumute,nu te-am deranjat cerandu-ti-le tie....N-am toata ziua la dispozitie sa le caut pe Amazon.
Cu drag,Becky.
Astept "Watchmen".
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells