Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Aug 2002, 16:59   #1
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39

Nu stiu daca ati auzit de festivalul asta, a avut loc in Cluj acum cateva luni. Ce e interesant e ca este facut de ungurii din Ungaria simultan in 3 tari: la ei, in Slovacia si in Romania. Oricum, in Cluj a fost prima editie, dar festivalul e mai vechi. A avut o promovare destul de buna, dar n-a fost prea vizitat (am impresia ca era vacanta de Paste si toata lumea plecase pe acasa).
Lucrul cele mai interesante pentru mine a fost o sectiune numita "The childhood of Polish Directors", in care erau prezentate niste scurt-metraje (si) de Wajda sau Kieslowski, din timpul studentiei. Unele erau chiar haioase: imi amintesc ca era unul in care se prezentau transformarile revolutionare ale Poloniei si era un elogiu adus oamenilor muncii care intretineau calea ferata cam asa: "daca dimineata intarziati la serviciu 10 minute sa nu va enervati, ci sa le multumiti, pentru ca datorita lor intarziati doar atat".
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2002, 12:01   #2
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39

La putin timp dupa ce am scris mesajul de mai sus am aflat ca la Green Hours o sa fie, in perioada 12-18 august mai multe filme de la Mediawave. Detalii, impreuna cu titluri, la http://www.port.ro
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 13:19   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
mai stii ceva festivaluri de scurt metraje prin afara (ma refer la low-budget si nu cu entry fees mai mari de 5o de para); student film fests; apropo, ceva de genul mediawave am auzit ca era si prin Praga.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2002, 15:00   #4
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39
Quote:
mai stii ceva festivaluri de scurt metraje prin afara

Nu personal. Iar de Mediawave am auzit doar pentru ca eram in acea perioada in Cluj, in Bucuresti nu vrea s-a aflat de el. Dar cred ca stii ca poti sa gasesti o stiva de festivaluri pe filmfestivals.com
Mai era o lista cu festivaluri din Europa Centrala si de Est in programul de la festivalul Transilvania, tot din Cluj.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells