Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Mar 2008, 23:29   #1
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Filme pe Cinemagia!

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=8025

Povestea incepe bine .. e filmat frumos ... dar totul s`a stricat dupa ce a plecat fata si a inceput el sa o ia razna cu cascatu` .. cu turma ... cu romania de cacat si toate cele.As fi preferat ca povestea sa se fi rezumat doar la ei doi .. nu la viziunea lui asupra romaniei si oamenilor din romania.As fi preferat si alt actor de altfel penala a fost faza cand s`a oprit aia sa se traga in poza cu el .. trebuia sa se planga si de asta .. ca nu putem filma ca te opresc romanii prosti sa se traga in poza cu tine.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 09:32   #2
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Ma bucur ca ai deschis acest topic; ai fost mai rapid decat mine; da, aici vom vorbi despre filmele pe care le vom posta pe Cinemagia.

La "Despartire" mie mi-a placut textul: "cascatul" despre care se tot vorbeste, e o idee care m- a prins; m-a deranjat insa ca fata nu e un personaj; si de aceea parca nici drama baiatului nu m-a prins; e fain filmat, flashbackurile care rememoreaza motivele pentru care merita sa pleci, sunetul super ok. Si taximetristul e un "suport" pentru monologul tanarului Bordeianu, dar parca parca e mai conturat ca personaj prin raport cu fata.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 11:57   #3
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da .. fata nici nu`si avea rostul acolo ... mai bine arata un autocar plecand .. lasandu`ne sa credem ca e ea in el.Nici nu a schitat vreo chestie nimica tot timpul.M`a enervat la culme
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 13:16   #4
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Monologul baiatului face tot scurt-metrajul simpatic. Restul...e tacere
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 15:31   #5
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
e prost prost. :?
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 16:05   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dar de ce de ce?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 16:11   #7
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
se vede de la o posta cat de prost e..nici nu merita a fi comentat.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 20:24   #8
albert
Novice
 
albert
 
Join Date: Mar 2008
Location: lulea
Posts: 2
pfiuu ....mi-am facut cont aici special sa-i raspund istetzului...........dar pana a venit mailu de confirmare mi-a trecut inspiratzia :lol:
albert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 20:59   #9
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
am si eu o intrebare:se vor posta doar scurtmetraje romanesti sau si straine?
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 09:23   #10
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
In viziunea mea nu cred ca se poate numi altceva decat un monolog, sau dialog cu figuratie intre un om care vorbeste si doi care tace.
Flashback-urile respective sunt bagate doar pentru a iesii din monotonie, altfel un "film" slabut,
De interpretare nu zic absolut nimic. Este chiar un domeniu in care nu VREAU sa ma bag.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 10:44   #11
giorgino
Novice
 
giorgino
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
si eu...

... mi-am facut cont special pt. a va raspunde.
Observ ca mai toate comentariile sunt lipsite de substanta.
Se pare ca cei care privesc pe acest site, nu sunt in stare sa-si exprime parerea vis-a-vis de acest scurt mertaj si nu numai.
Cred ca filmuletul vrea sa reflecte o stare de spirit pe care multi dintre noi o traim. Chiar daca intuim, banuim si probabil stim ce personajul vrea sa comunice, acest film, cred ca nu vrea decat ca noi sa constientizam aceasta stare generala in care ne aflam. Este mai mult un manifest.
Mi-ar placea sa citesc pareri fondate si de ce nu, argumentate. Dar se pare ca nu suntem in stare.
V-a apucat cascatul ?
giorgino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 10:56   #12
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
daca asta e manifest, atunci declar ca ma pish pe el.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:09   #13
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Pãcat de text (monolog), personal cred cã cel care stricã totul e Dan Bordeianu, cel care aci e de-a dreptul incalificabil.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:23   #14
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Hai sa nu fim atat de radicali, poate nu avem noi toti oamenii de pe acest forum inteligenta necesara sa intelegem acest ......
manifest parca ii spusese omu. Drept e ca este si scurt, si monoloagele nu prind daca nu sunt bine interpretare, din pacate aici este marele handicap al actorului in general, crede ca daca un monolog este bine scris va si captiva publicul, din pacate actorul este pregatit sa ii dea o forma acestui monolog, la fel ca oricarui rol, sa redam din memorie niste cuvinte putem toti cei care avem de la mama natura abilitatea de a vorbi (inteligibil) si de a citi/memora un text, adica marea majoritate a oamenilor care populeaza aceasta planeta.
Se vor argumente si aici sunt de acord, dar nimeni nu a adus astfel de elemente in discutie INCEPAND CU FILMUL, deci cauzatorul acestei discutii nu a venit cu asa ceva, noi la ce am putea aduce argumente.
Si ca o nota personala, de la jumatate in colo ma tot uitam la bara aia care indica cat mai am de vazut din film, si parca nu se mai epuiza

:w00t: si la un moment i-a dat ala in sfarsit pumnul, care era atat de clar ca va veni intr-un punct :huh: Sa terminat
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:24   #15
giorgino
Novice
 
giorgino
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3
uite... asta imi place. Un comentariu clar si argumentat.
EgoN, de ce naiba nu te invita astia la cinemateca sa comentezi, sa povestesti si sa introduci publicul intr-o stare, inainte de a incepe filmul !? Ca vad ca te pricepi.

Originally Posted by EgoN:
daca asta e manifest, atunci declar ca ma pish pe el.
giorgino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:32   #16
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by giorgino:
uite... asta imi place. Un comentariu clar si argumentat.
EgoN, de ce naiba nu te invita astia la cinemateca sa comentezi, sa povestesti si sa introduci publicul intr-o stare, inainte de a incepe filmul !? Ca vad ca te pricepi.

Originally Posted by EgoN:
daca asta e manifest, atunci declar ca ma pish pe el.

nu vad de ce aduci in discutie cinemateca. daca ai vreo legatura cu 'despartire' atunci cu siguranta cinemateca e un loc nefrecventat de tine.

ce argumente vrei la asa o mizerie de film? inteleg ca ai orgoliu, dar daca imi arati o cana de cafea filmata smeker si un actor de telenovela jucandu-si propriul rol, putina autoironie nu strica. e un scenariul prost, interpretare praf si totul e ambalat cu fundite frumoase roz. e un kitsch.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:36   #17
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Ba io zic cã scenariul e bunicel, interpretarea ºi restul sunt varzã. Un regizor bun cu o echipã de actori pe mãsurã pot pune într-o luminã favorabilã un scenariu mai slãbuþ, pãrerea mea.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:38   #18
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Dar ai vro legatura directa cu acest "manifest" de ti`ai facut cont special sa raspunzi la lume ? Isi mai facuse careva dar i`a trecut inspiratia intre timp :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:39   #19
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by EgoN:
daca asta e manifest, atunci declar ca ma pish pe el.

Acum mã întreb ºi eu în ce registrul al culturii poate fi încadratã postarea de mai sus, cã tot veni vorba despre etichete?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2008, 11:44   #20
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Originally Posted by Dragomara:
Ba io zic cã scenariul e bunicel, interpretarea ºi restul sunt varzã. Un regizor bun cu o echipã de actori pe mãsurã pot pune într-o luminã favorabilã un scenariu mai slãbuþ, pãrerea mea.

Chiar daca ma repet, la monolog iti trebuie in primul rand un actor pe masura textului, este poate cea mai grea componenta din activitatea unui actor, motivul: ai cateva minute in care trebuie sa tii macar publicul, aici e si mai nasol ca nu ai pe nimeni care sa il prinda deci trebuie sa il "furi" tot tu. Regizorul te poate ajuta, la fel ca si tot restul echipei, dar nu te poate suplini.

Si legat de interpretare ( :? a existat asa ceva :shock: ) cred ca daca iau unu de pe o banca si ii bag textu sub nas, sa il invete in 10 minute, ii explic ce si cum cu interpretarea (accente, treceri, trairi etc.) am sanse 70% sa obtin o interpretare mai buna.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells