Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Feb 2012, 23:15   #81
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by aniela07:
Am decis: saptamana asta protestez impotriva ACTA.

Dar de ce sa protestezi impotriva ACTA? Cineva lucreaza pentru ceva si pe urma sa vina alta persoana si sa ia gratis? Pirateria nu va dispare dar ACTA mai protejeaza copyrights.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Feb 2012, 23:27   #82
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Nu consta numai in asta.Daca se voteaza ACTA,operatorii sunt indreptatiti sa-ti verifice mailurile,si orice sait ai accesat.De asemenea,te poate opri nenea politai in gara,si sa-ti verifice telefonul,tableta etc.In caz ca ai ceva downloadat,ti-l confisca imediat.Chestia asta cu oprirea pirateriei e doar un pretext.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 02:30   #83
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by iiii:
@redmen, sa sti ca si eu ma gandeam la madam din plescoi, dar uite ca nu a fost sa fie dansa....

Ar fi fost aroganta maxima din partea lu` Basescu.Atunci sa fi vazut lume in strada.Hahah.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 07:36   #84
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Originally Posted by Cristina_:
Dar de ce sa protestezi impotriva ACTA? Cineva lucreaza pentru ceva si pe urma sa vina alta persoana si sa ia gratis? Pirateria nu va dispare dar ACTA mai protejeaza copyrights.

Legi care sa protejeze drepturile de autor exista deja. Legi care sa-mi scormoneasca in chiloti daca nu cumva mi-am bagat in c... vreun dvd piratat cu varianta mai lunga cu 30 de minute a lui Metropolis nu sunt inca. Si nici nu vreau sa fie. De ce sa accept legi care imi intra cu bocancii in viata privata? Pentru bugetul meu, imi cumpar legal destule carti si ma duc la suficiente filme. Dar accesul (cel putin in Romania) la noile aparitii literare si la filmele vechi este foarte limitat (pentru ca suntem, ca si multi altii, o natie care nu stie sa aleaga ce sa consume, asa ca halim tot ce ni se arunca). De ce sa dau 25 de lire pentru o comanda mizera de pe Amazon? Sau de ce sa dau 20 de euro la Fnac pentru carti de 30 de euro?
Cei care se simt neajutorati si vor un big brother in viata lor sunt invitati in State. Pe acolo voi calca si eu atunci cand o sa vreau sa mi se apere drepturile de catre niste legi abuzive. Pana atunci, i'm an only child!
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 12:26   #85
zgubi
Veteran
 
zgubi
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 178
@aniela07

m-am surprins surazand amar la ironiile tale fine.foarte revigorant ultimul post ce buna ar fi Romania si ce bine am trai in ea daca ar gandi mai multi ca tine.
zgubi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 12:36   #86
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Multumesc, esti un dragut. Dar sa stii ca lumea ar fi mai plictisitoare daca toti ar gandi ca mine. E mai bine sa ai si oameni de alta parere ca sa te mentii in forma.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 12:51   #87
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Chestia asta cu verificatul telefoanelor și al nu știu mai ce e puțin cam mult, dar țin minte cum m-am dus prin Franța, Germania în lunile de după 11 septembrie 2011 și la intrarea în orice magazin mi se controla geanta care o aveam la mine. Și n-am văzut pe nimeni să comenteze.
Și eu zic că e cam mult, dar ceva trebuie făcut.

Legat de ACTA eu sunt aproape în totalitate de acord. Dacă nu s-ar mai pirata atâta și toți am plăti bani pe divertisment poate ar ajunge și la noi servicii ca Netflix, xbox live. Și de ce nu chiar mai multe filme prin cinematografe.

Eu așa văd: scade pirateria => cresc vânzările, crește concurența => scad prețurile și avem mai multe servicii.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 12:56   #88
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Bine ca semneaza marionetele astea din guvern orice act li se pune in fata fara sa aiba vreun cuvant de spus sau macar sa se consulte cu populatia tarii.Trebuie sa se ia masuri in legatura cu voyeurii astia ca prea vor sa stie totul.Asta e doar primul pas cu pirateria,dupa aia ne trezim ca ne baga chip-uri in noi sa stie ce facem si unde suntem tot timpul.
Vorba Anielei,doar n-o sa ma las controlat de fiecare data daca am filme,muzica,programe,carti piratate de parca-s vreun traficant de droguri.
Sa iasa lumea in strada,sa fie anarhie!Imi iau masca de V for Vendetta si ma duc kamikaze in ei!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:09   #89
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by sergiuseling:
Chestia asta cu verificatul telefoanelor și al nu știu mai ce e puțin cam mult, dar țin minte cum m-am dus prin Franța, Germania în lunile de după 11 septembrie 2011 și la intrarea în orice magazin mi se controla geanta care o aveam la mine. Și n-am văzut pe nimeni să comenteze.
Și eu zic că e cam mult, dar ceva trebuie făcut.

Legat de ACTA eu sunt aproape în totalitate de acord. Dacă nu s-ar mai pirata atâta și toți am plăti bani pe divertisment poate ar ajunge și la noi servicii ca Netflix, xbox live. Și de ce nu chiar mai multe filme prin cinematografe.

Eu așa văd: scade pirateria => cresc vânzările, crește concurența => scad prețurile și avem mai multe servicii.

De unde sa platim bani pe divertisment daca salariul minim pe economie e 700 de lei?Practic,ce spui tu e ca cine nu-si permite o carte,un film,un cd cu muzica e condamnat sa ramana pe dinafara.
Eu ma indoiesc in totalitate ca n-ai apelat niciodata la piraterie, si fara ea foarte multi de pe forumul asta,inclusiv eu n-am fi avut ocazia sa vedem filme clasice sau ascultam o muzica buna.Mi se pare corect ca dupa ce ai vazut/auzit ceva piratat si ti-a placut,sa faci un efort si sa cumperi originalul ca sa fie respectat si autorul pana la urma dar practic tu sustii ca doar cei privilegiati(financiar) sa aiba acces la informatie.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:28   #90
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Bine ca semneaza marionetele astea din guvern orice act li se pune in fata fara sa aiba vreun cuvant de spus sau macar sa se consulte cu populatia tarii.

Una e ca poate a fost rea intentie cand au votat sau poate ca n-au stiut bine ce voteaza, dar, facand abstractie de aspectul asta nefericit al legii, e ca si cum ti-ai intreba populatia daca vrea sa fure. Pana la un punct legea sau ideea unei astfel de legi e cat se poate de logica si de bun-simt, chiar daca noua nu ne convine asta.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
practic tu sustii ca doar cei privilegiati(financiar) sa aiba acces la informatie.

Atat timp cat apartine cuiva mi se pare si normal. Acum depinde pana unde se merge cu ideea de informatie, dar daca ramane in legile bunului-simt, adica sa fie vorba de un film sau de o carte, e logic sa dai bani pe ea. Nici mie nu-mi place faza ca banii nu ajung decat intr-o mica masura la artist, dar asta e o alta problema (care ar trebui corectata de altfel).

Last edited by Liviu- : 07 Feb 2012 at 13:31.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:39   #91
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Haide, ma, e de bun-simt pe dracu! Cum naiba poate fi de bun-simt o lege care le permite astora sa ne verifice si-n cur?!
Desi nu mi-e foarte drag, uneori le spune bine.

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...mondial-video/
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:43   #92
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Kriss_Kringle eu vreau să pot închiria filme înainte să le cumpăr.
Momentan nu pot, practic în Cluj magazinele de închiriere a filmelor sunt ca și inexistente, dacă sunt 1-2 și ce au au doar filme noi, majoritatea care au fost și la cinema. Nici eu nu vreau să dau 50 de lei pe un DVD așa dintr-o dată, însă 20-30 de lei pe lună să văd vreo 5 filme dintr-o selecție mare aș da. Și apoi dacă îmi plac mult mai dau 40-50 de lei pe fiecare film. Dar momentan nu am această opțiune și dacă toți piratează nici n-o să am acea opțiune.

Sau vreau să mă joc un joc pe XBOX. N-am chef așa din senin să scot peste 200 de lei să cumpăr un joc și apoi mă joc o dată și putrezește pe raft. Și efectiv n-am de unde să închiriez jocuri.

Vreau mai multe servicii și mai ieftine, iar dacă banii nu ajung la cei care le oferă n-o să ieșim în câștig nici noi, nici ei.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:43   #93
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Liviu-:
Pana la un punct legea sau ideea unei astfel de legi

Oare la ce ma refeream aici? Ce rost puteau avea cuvintele astea?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:48   #94
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ideea unei asemenea legi ar putea fi considerata de bun simt numai si numai daca autorii ar mai renunta la pretentiile financiare care sunt exagerate,lucru care evident,face multa lume sa recurga la piraterie.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:54   #95
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Pai nu exista deja o lege in sensul asta?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:56   #96
ProfetulTau
Junior
 
ProfetulTau
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 41
bre dai in pusca mea pe politai
ProfetulTau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:01   #97
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by omudindulap:
Pai nu exista deja o lege in sensul asta?

Exista? Pe hartie parca e intr-o anumita forma, dar tu ai simtit ca exista o astfel de lege?

@Kriss - Pai asta e altceva. Ideea unei legi care sa opreasca pirateria e de bun-simt, la fel cum ar trebui sa fie si modalitatea ei de aplicare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:04   #98
ProfetulTau
Junior
 
ProfetulTau
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 41
Originally Posted by aniela07:
Multumesc, esti un dragut. Dar sa stii ca lumea ar fi mai plictisitoare daca toti ar gandi ca mine. E mai bine sa ai si oameni de alta parere ca sa te mentii in forma.
pro piraterie restul o suge
ProfetulTau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:12   #99
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu conteaza daca o simt eu sau nu, stim in ce tara traim si cum se aplica LEGEA, dar daca deja EXISTA una (au si fost arestati si condamnati oameni pe baza ei), deci de ce ar mai fi nevoie de inca una?!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 14:16   #100
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Pentru că e ineficientă și trebuie modificată în raport cu noul context. Dacă am merge pe ideea ta am avea încă legea educației de pe vremea lui Cuza. Doar învățau și atunci oamenii nu?
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells