Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2007, 11:52   #1
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Marii maestri ai filmelor horror

S-ar putea sa mai fie vreun topic asemanator dar din nou argumentez ca locul unui astfel de subiect e aici, la Horror
Cu alte cuvinte, care credeti ca sunt acei mari (sau mici dar importanti) regizori ce au influentat in mod decisiv impunerea acestui gen de filme; si nu refer numai la Murnau, Robert Wiene sau alti pionieri in domeniu, ci si la realizatori mai recenti care au creat capodopere sau filme de referinta ale genului (gen Carpenter, Craven,etc).
Si normal, care sunt preferatii vostri si d c ?
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2007, 09:58   #2
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Ma bucur sa vad ca topicul asta creste si infloreste... NOOOT
Dehh, banuiesc ca a existat vreun subiect asemanator cand sectiunea HORROR era mai mare si lucrurile is deja discutate...
Eu unu' chair eram interesat de parerile unora sau altora (cunoscatori in domeniu evident)+ ceva recomandari+ ceva repere... :?
Pe mine nu m-au m-au dat pe spate nici Craven ( seria "A Nightmare on Elm Street" de ex) nici Carpenter (cu "Vampires", "They Live", "The Fog", nici macar "Halloween" /poate doar "The Thing"). Cronenberg ("The Fly", "Videodrom") in schimb m-a impresionat prin originalitatea temelor abordate, dar creatiile lui nu se incadreaza chiar in genul horror.

In ceea ce priveste filmele asiatice de profil pe care le-am vazut ("Dark water"-versiunea originala, "the Eye", "Shutter",etc) toate sunt parca la fel, nu fac decat sa te sperie si asta intr-o maniera oarecum gratuita. Sper sa ma contrazica cineva si sa-mi ofere si contra-argumente.
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 09:24   #3
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Macar inchideti in p**a mea topicul daca nimeni n-are nimik d zis
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2007, 19:33   #4
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by florryinn:
Macar inchideti in p**a mea topicul daca nimeni n-are nimik d zis
nu inca...

e uite, ca intra cineva si aici.
Regizori de filme nu neaparat horror dar catalogate ca fiind " de groaza" ar fi si Coppola cu " Bram Stocker's Dracula" si Neil Jordan cu " Interview with the Vampire"

ce zici de ele?
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2007, 09:06   #5
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312

Pai ce sa zic... "Bram Stoker's Dracula" m-a dazamagit oleaca pt. ca ma asteptam la altceva (nu stiu d c ... pt. ca oricum auzisem ca respecta destul de fidel romanul ); insa e totusi un film dragut, cu o imagine si efecte frumoase si cu o perspectiva totusi noua asupra povestii (in sensul ca filmul se axeaza pe latura "umana" a vampirelului).
"Interview with a Vampire" e in schimb unul din filmele mele preferate deoarece mi se pare fascinant modul in care este portretizata intrega societate vampireasca de-alungul timpului, recurgand si aici la o oarecare umanizare a acestor asa-zisi "monstri". Mi s-a parut ca a avut o atmosfera care parca t facea sa fii in mijlocul povestii, care t facea sa intelegi motivatiile personajelor, care t facea sa vezi lumea prin ochii unui vampir.
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2007, 09:25   #6
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
Mie filme horror/de groaza mi se par acelea care t iti dau o senzatie de frica,dezgust,etc, care ramane cu tine in momentul in care s-a terminat filmul si care t atinge la nivel personal.

Un astfel de film a fost pt. mine "Repulsion"(a lui Polanski) - care mi s-a parut plictisitor si atipic , pt. un film de groaza cel putin, la inceput (desi nu e de fapt de groaza, e de cosmar); insa in final toata acele lucruri plictisitoare isi aveau rostul lor... iar dupa ce s-a terminat am stat vreo ora sa ma dumiresc in legatura cu ce-am vazut.

Un alt film aproape la fel a fost pt. mine si "Blair Witch Project" (desi unora nu le-a placut)
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 21:42   #7
Pui
Junior
 
Pui
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 73
joel schumacher personal il consider un mare autor de filme horor contemporan .......mai mult de filme psihologice dar acestea nu pot fi concepute fara un strop de groaza
__________________
"Prostii mor da' prostia ramane.."(I.L. Caragiale)
Pui is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2007, 12:48   #8
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
@Pui

Si la ce filme te-ai gandit? (in afara de "8MM")
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 19:35   #9
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
genul asta da a fost inventat de ameircani ca denumire cind le-au invetat pe toate ca sa poata sa vinda pe categorii... dar exista film horror si in afara americii si ala ii mult mai bun...

lasati-ma sa aduc aminte de Giallo.... un super curent de film horror italienesc unde taticul era/este... Dario Argento... si sa nu uitam nici de... Jesus Franco cu ale sale erotic horrors... si discutia poate devia catre japonia si corea a coror viziune catre kaidan... este fabuloasa...

apropo de dario dargento... asia argento fiica lui care a facut un super autoportret film in 2000 "Scarlet Diva"...

dar nu stiu daca acest thread este dedicat si filmului cult... pentru ca orice film horror care se respecta devine cult... si bintuie in mintile noastre ale tuturor...

PS: la americani horrorul este vazut ca consumat si uitat... thrills and popcorn... dar mai exista o lume intreaga in afara de USA..nu?
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2007, 13:39   #10
florryinn
Guru
 
florryinn
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 312
@ omulrosu99
Din pacate sunt prea mic (ca varsta) ca sa stiu de curentul asta... "gialo"... dar banuiesc ca asa inveti lucruri noi si interesante.

Despre Dario Argento insa nu am o parere chiar asa de buna, desi am vazut cateva din filmele sale (iar cel mai mult mi-a placut "Suspiria"), dar mi se par (cam toate din pacate) ca au un scenariu cam slab si inconsistent. Imi place insa uneori modul lui, mai deosebit, de filmare...
florryinn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2007, 10:28   #11
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
THE MASTERS OF HORROR

Pai ar fi cam asa:
Tobe "Chainsaw" Hooper - pentru ca horrorul nu va mai fi niciodata la fel dupa TCM. Cine a mai avut pina atunci ideea unui shocker cu alura de documentar?
Dario Argento - chiar daca in majoritatea filmelor interpretarea si scenariul lasa de dorit, atmosfera e de nota 10. Jenifer imi da si acum fiori pe sira spinarii.
Takashi Miike - poate cel mai indraznet si controversat dintre toti.
Lucky Mc Kee - un nou venit care promite mult (Cine a vazut May, stie ce zic).
Stuart Gordon - pentru ca a reusit sa-l aduca pe ecran pe H.P.Lovecraft intr-o maniera interesanta.
Sam Raimi - inainte de a o lua pe ulei cu Spiderman.
Tot aici trebuie amintiti regizorii care nu s-au specializat pe horror, dar care au in CV-ul lor capodopere ale genului - Kubrick cu Shining, Friedkin cu The Exorcist, Polanski cu Rosemary's Baby.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:08.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells