Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Oct 2006, 06:18   #1
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
lucruri strigatoare la cer/ aiuritoare/aburitoare

Preluand ideea lui Plesu... some of them:

screaming stuff:

Intreruperea emisiunii de pe (I)Realitatea Tv pe motiv ca in freza lu Beckham bate vant dambovitean (tocmai cand Plesu si Liiceanu discutau la rubrica omonima despre asasinarea jurnalistei Anna Politkovskaia...)
Orice discurs despre "manelizarea" televiziunilor, orice analiza sociologica, antropologica, despre "starea natiunii" poate fi inlocuita cu succes, de-acum inainte, prin proiectia secventei cu pricina. Tautologica, involuntara(?), cinica si kitsch. is talk about "us "

tot la categoria ( subiectiv) screaming... ar mai fi folosirea lui Akebono la turneele K1. Absolut la toate meciurile adversarii au spalat podeaua cu el.
Tipu e pur si simplu carne de tun, rotund, greoi ca un elefant, incapabil sa dea un pumn. Chiar si adversarii au inceput sa-l bata mai cu mila. Ultimul, frankensteinul ala de Incioi...

the last ar fi ...folosirea lu Baseasca jr. pe post de marioneta media.
Tipa aia n-are, saraca, nicio statie. Cu...nimic.
Jurnalistii o tot umfla in pene, i se pun intrebari "serioase" despre politica, partide, doctrine...e invitata la tot soiul de "partuze" ..si ce mi se pare mai grav e ca a inceput sa se ia in serios.

alt lucru de data asta "aburitor" ar fi raspunsul cretinoid pe care il dau anumiti producatori de emisiuni si "emisii" cand li se imputa calitatea de rahat a productiilor: "daca nu va place, schimbati postul"
Replica asta de cacao a devenit scuza lor vesnica.
Uite ca io nu vreau sa schimb postul, mai bine schimbati voi emisiunea!
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2006, 10:47   #2
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Strigator la cer mi se pare intreruperea "Blue Velvet" pe Pro Cinema (intr-un moment cheie), pentru ca CTP-ul sa ma intrebe daca mi-am imaginat vreodata cum arata diavolul, dupa care sa-mi spuna ca David Lynch si l-a imaginat pentru mine! "And I still can see Blue Velvet through my tears"
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2006, 13:05   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
LOL
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 13:20   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
da, si kyle maclachlan e un 'flacaias sters' care nu prea avea ce cauta in film...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 16:03   #5
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by notorious:
da, si kyle maclachlan e un 'flacaias sters' care nu prea avea ce cauta in film...

ceea ce nu e un lucru strigator la cer
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 16:09   #6
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
personajul lui maclachlan, a carui inocenta si 'normalitate' (in mod evident voita !) contrasteaza cu monstruozitatea unor personaje precum cel al lui hopper, este absolut esential pentru film. la fel de 'sters' este, la o adica, si personajul laurei dern. dar, desigur, CTP a ramas in minte doar cu satana...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 16:17   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by notorious:
dar, desigur, CTP a ramas in minte doar cu satana...

omu' se afla pe buza iadului
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 16:57   #8
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by notorious:
dar, desigur, CTP a ramas in minte doar cu satana...

ceece Lynch nici nu voia !
sa-i mijloceasca lui CTP o intilnire cu satana. si noua cu CTP!

si mai e strigator la cer faptul ca toate lucurile strigatoare la cer nu sint auzite de nimeni !
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2006, 22:49   #9
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Re: lucruri strigatoare la cer/ aiuritoare/aburitoare

Originally Posted by silver_boy:
Intreruperea emisiunii de pe (I)Realitatea Tv pe motiv ca in freza lu Beckham bate vant dambovitean (tocmai cand Plesu si Liiceanu discutau la rubrica omonima despre asasinarea jurnalistei Anna Politkovskaia...
Asta nu e cazul extrem. Cea mai tembela chestie de genul asta a fost acum vreo 3 ani cand, dupa 50 de ani, erau aduse in tara osemintele lui Carol al II-lea. Bun sau rau conducator, nu conteaza - evenimentul era unul important oricum. Din nefericire, se suprapunea cu un meci de fotbal. Dificil de ales, nu? Si atunci ce solutie a gasit TVR-ul...? Un duplex, desigur. Au impartit ecranul in 2 parti, una cu slujba religioasa pentru fostul rege al Romaniei, celalalta cu meciul. Ca sa nu se supere nimeni.
In acelasi spirit impaciuitor a actionat si Realitatea saptamana trecuta. In timpul emisiunilor lor de seara, fie ca se discuta despre pensii sau despre Basescu, mai difuzau pe ecran imagini live cu ce mai faceau "galacticii". Asta in timp ce in platou (si deci ca voice-over la imagini) discutiile despre intretinere si securisti continuau. Singurii neglijati de Realitatea in chestia asta au fost nevazatorii, care au fost privati de bucuria de a vedea autocarul celor de la Real Madrid, si au ramas doar cu talk-show-ul. Dar banuiesc ca vor gasi astia de la televiziuni o solutie si la problema asta, ca se vede ca sunt inventivi.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 01:59   #10
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Academicianul C. Ivanciuc, trompetist sef la unchiu secu, dupa ce ani de zile a "infierat" , a "inlemnat" , a "plasticat" , colaborationismul, coruptia, neprofesionalismul, lipsa de morala, si ce-a mai gasit el de anchetat.

ca trecutu nostru, nu umbla lelea...
nea Cornele...


2. "Gandul Concentrat" titlul dizarmonic, incalificabil, cu care ( se pare) va aparea, relansat, cotidianul CTPului...
Cum poti sa numesti un cotidian, in halul asta: "Gandul Concentrat" ???
sau o fi fost ideea, diluata, a lui s(c)arbica...?
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 13:12   #11
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
absolut strigator la cer este faptul ca eu nu am mai avut net acasa de peste 1sapt
Strigati la cer impreuna cu mine! :huh:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 14:11   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by silver_boy:
2. "Gandul Concentrat" titlul dizarmonic, incalificabil, cu care ( se pare) va aparea, relansat, cotidianul CTPului...
Cum poti sa numesti un cotidian, in halul asta: "Gandul Concentrat" ???
sau o fi fost ideea, diluata, a lui s(c)arbica...?
poate ca e vorba de titlul unei rubrici, ca altfel e nasol...
pe alta parte, s-ar putea sa ne obisnuim si cu acest titlu.
scria als undeva ca "aLtitudini" e un titlu nefericit (...), dar uite ca uneori revista lui Lefter e la altitudine
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 15:03   #13
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by silver_boy:
"Gandul Concentrat" titlul dizarmonic, incalificabil, cu care ( se pare) va aparea, relansat, cotidianul CTPului...
Cum poti sa numesti un cotidian, in halul asta: "Gandul Concentrat" ???
sau o fi fost ideea, diluata, a lui s(c)arbica...?
Mie si "Gandul" mi se paruse un titlu prost cand l-am auzit prima data, desi daca ii spunea "Noul Adevar" sau "Adevarul pe scurt" putea fi mai rau. Dar intr-adevar, aluziile la denumirile fostelor ziare/emisiuni/etc., asupra carora nu mai ai drepturi, nu suna prea grozav (vezi Dilema Veche sau Recursul Etapei). Oricum pana la urma te obisnuiesti cu orice denumire.

Daca m-ar intreba CTP pe mine, cel mai potrivit titlu ar fi Gandul Rau. Dar cred ca nu e genul care sa fie amuzat de ironii de-astea.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 17:51   #14
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Supastar:
absolut strigator la cer este faptul ca eu nu am mai avut net acasa de peste 1sapt
Strigati la cer impreuna cu mine! :huh:

nu trebuie strigat; trebuie doar lasat un mesaj pe robotul telefonic al lui dzeu (dieu, god, gott etc) - asha, k in 'mighty aphrodite' :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 18:45   #15
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Alex Leo Serban:
nu trebuie strigat; trebuie doar lasat un mesaj pe robotul telefonic al lui dzeu
Si daca nu merge asa, Project Mayhem cu sediile locale RDS e tot timpul o varianta.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 20:50   #16
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
apropo' de titluri puse la betie...
Cronicarul ( Romaniei Literare) semnala si el intr-un numar, mai putin inspirata abreviere a unei rubrici din Dilema Veche care apare in Dilemateca: 3,14TECA
( rubrica, altminteri, foarte faina )

si tot apropo' de titluri... am cunoscut candva un poet ciudat ( ca toti poetii) care mi-a marturisit ca a renuntat sa mai scrie carti in detrimentul titlurilor de carti. Chestie care mi s-a parut geniala. La ce bun sa mai scrii carti cand poti de-a dreptul sa le pui numai titlurile? Si mi-a recitat o duzina. Am fost trist o zi intreaga.
Erau proaste!

si total offtopic ( cum ii sade bine romanului) io tin cu varujan :happy:
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2006, 23:03   #17
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
cam transpirat Varujan zilele acestea.
chestia cu securitatea, daca a fost, se va lumina mai mult...
faptul ca a pus botul la Ov Vantu nu-l recomanda deloc bine...
mediocritatea sa transpare, mai ales, cand se repede sa comenteze - rotund, aproximativ, abia tangibil, armonios, cu sensibilitate (e si poet) - pe toate subiectele...
sa vedem ce fac liberalii, care liberali m-au dezamagit mai mult decat Basescu...
fauna politica.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 04:32   #18
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Originally Posted by herbert:
faptul ca a pus botul la Ov Vantu nu-l recomanda deloc bine...
.

dear herbert, in definitiv si la urma urmei: cine n-a pus botul la SOV ???
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 08:33   #19
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by silver_boy:

si total offtopic ( cum ii sade bine romanului) io tin cu varujan :happy:

io NU! :sick: cum dracu a ajuns armeanu asta extremist asha d sus?! mai-mare la liberali, vicepresedinte al uniunii scriitorilor, acu wanna-be comisar european... i mean, helLO?? d unde pina unde, nene?! p c s bazeaza? p troc politic si jocuri d glezne in culise?
gimme a break!
eu zic mai bine sa nu-l voteze. adik,, va dati seama, saracii europarlamentari, cum ar trebui sa s skimonoseask sa-i pronunte numele? :lol:

eu l-as fi pus p razvan ungureanu, minsitrul d externe. si, desi eram 'fan' tariceanu pina la faza cu 'dl dublu v', pot spune k m-a dezamagit profund...
nu stiu dk vv a colaborat, sau nu, cu securitatea; dar e un personaj suficient d unsuros & alunecos & whatever pt a NU fi propus pt o functie atit d importanta... end of story.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2006, 17:22   #20
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
glumesti, nu? 8) cum sa fii 'fan' tariceanu? si mie la inceput imi placea, avea prestanta, imi placea ca era o contra-balanta la aiurelile lui basescu (gen anticipate)..dar ulterior numai tampitele a facut ( conflictul cu macovei, decizia de capul lui de a retragele trupele rom. din irak, etc, etc..)
bine, nici cu basescu nu-s f. fericit, dar cel putin e politician, nu o caricatura bine imbracata, ca tariceanu.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells