Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Oct 2006, 00:21   #161
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Assault on Precint 13

Are destule bube. Pe alocuri tras de par, dar treaca de la mine. Tot mi-a placut. Noroc cu distributia. 6/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 00:51   #162
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Pecker

cred ca dintre toate filmele lui Waters, asta e preferatul meu, si asta din cauza ca e primul Waters vazut (in urma cu vreo 5 ani, pe hbo). reia teme des folosite: aceeasi familie 'at the brink of insanity' atentia cazand asupra unui sg. personaj - asupra lui Pecker, evident -, exploatarea sexualitatii prin intermediul 'artelor', fame & succes, ipocrizie etc., toate intr-o maniera mai mult decat caracteristica lui Waters. chiar daca e (mult) mai 'soft' decat primele creatii ale sale (gen Pink Flamingos), e-al naibii de entertaining.
Sinnerman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 08:50   #163
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Monster House - puteam sa traiesc foarte bine si daca nu vedeam filmul asta. Imaginatie cu galeata dar nu neaparat si consistenta.

Powerpuff Girls - The Movie - a long time ago... la cablu aveam Cartoon Network in engleza.... but no more. Urmaream mult Powerpuff - in special ptr Mojo Jojo care nu e la fel de funny in film ca si in serial. O introducere cam lunga a originilor lor dar dragut filmul. Rizibil pe alocuri.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 17:12   #164
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Originally Posted by Cinemania:
Assault on Precint 13

Are destule bube. Pe alocuri tras de par, dar treaca de la mine. Tot mi-a placut. Noroc cu distributia. 6/10

Ala nou, nu? Ca cel vechi era chiar simpatic desi cam pueril. Si mai exista si "The Nest", varianta franceza e chestiunii (sau poate mi s-a parut mie )
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 18:34   #165
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Terror_IST:
Originally Posted by Cinemania:
Assault on Precint 13

Are destule bube. Pe alocuri tras de par, dar treaca de la mine. Tot mi-a placut. Noroc cu distributia. 6/10

Ala nou, nu? Ca cel vechi era chiar simpatic desi cam pueril. Si mai exista si "The Nest", varianta franceza e chestiunii (sau poate mi s-a parut mie )

da...ala nou
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 18:42   #166
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
salut Jiji...iar ti-a dat Borcea cu televizorul in cap?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 20:01   #167
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Crank (2006)-nota 5/10.Un nebun injectat fuge ca disperatu dupa antidot.Sunt cateva faze comice,pentru a-si alina durerea isi prajeste mana cu prajitorul de paine isi revine dar il apuca din nou si face sex in public .Filmul era mai bun fara fazele astea inutile.Finalul e de tot c...ul,se arunca din elicopter iar in cadere vorbeste la telefon cu iubita (aia la care i-a tras-o in public) si ii explica ca a dat-o in bara.Intr-adevar a dat-o. :lol: .
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 21:11   #168
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Originally Posted by qwerty:
Crank (2006)-nota 5/10.Un nebun injectat fuge ca disperatu dupa antidot.Sunt cateva faze comice,pentru a-si alina durerea isi prajeste mana cu prajitorul de paine isi revine dar il apuca din nou si face sex in public .Filmul era mai bun fara fazele astea inutile.Finalul e de tot c...ul,se arunca din elicopter iar in cadere vorbeste la telefon cu iubita (aia la care i-a tras-o in public) si ii explica ca a dat-o in bara.Intr-adevar a dat-o. :lol: .

mie mi-a placut a fo cu jason :blush: . intr-adevar finalul e aiurea rau.
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 22:25   #169
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Crank a fost unul din cele mai crappy movies vazute anul asta, mi-e jena numai cand imi aduc aminte de el, un peisaj uman dezolant in sala ca si in film; typical LA wasteland, scorched brains, dumb ideas :hmm: ;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2006, 22:38   #170
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by GhitzaCartitza:
Tom yum goong .. Un pretext ca sa vad yo aproape doo ore de batai cu coate si genunchi in gura. ..

exista cel putin o scena de mare versatilitate, demna de galeria celor mai tari filme de arte martiale facute vreodata: scena intrarii lui in cazinoul/menajeria sau ce era, filmata aparent fara taieturi de montaj pe durata urcarii scarilor pe cateva etaje --in nonstop fight action :o ; in alta ordine de idei, ca si Bruce Lee, se pare ca Tony Jaa e pe bune, o spun prin interviuri cei care joaca cu el prin filme si am auzit si de la oameni care l-au vazut pe viu.
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2006, 19:07   #171
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by bellhop:
exista cel putin o scena de mare versatilitate, demna de galeria celor mai tari filme de arte martiale facute vreodata: scena intrarii lui in cazinoul/menajeria sau ce era, filmata aparent fara taieturi de montaj pe durata urcarii scarilor pe cateva etaje --in nonstop fight action :o
Si eu am ramas putin socat. Sunt cel putin 10 minute fara sa se schimbe camera. Uimitor cum e gandit astfel incat sa se obtina cel mai bun unghi de filmare. Mai ales ca unii sunt aruncati de la etaj, iar apoi, intentionat sau nu, ni se arata podeaua plina de "nefericiti". Cred ca umflau si dezumflau pernele de aer in timp record . Sau poate au folosit fire. Nu stiu. Trece la categoria CLASICE.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 00:27   #172
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
lacrimi de iubire 1/5

Mdeci urmeaza gen SPOILERE
Daca nu vreti sa serviti acest produs cinematografic cititi, sa stiti ce ati pierdut
1. acest sequel al acelei telenovele este un “film” care face abuz de doua cuvinte care incep cu “a”:
avion si actor
1.1 AVION
repetat maniacal ca sa fie spectatorul ferm convins ca ala chel si gras chiar a murit cand s-a prabusit avionul.
Care avion se tot prabuseste, cum intra un personaj in cadru cum zice “x (ala gras si chel adica, gen cotimanis sau asa ceva) s-a prabusit cu avionul si a murit.”
Nu e ca o mantra, formula variaza, se poate intalni si ca “x a murit. S-a prabusit cu avionul.”
Faza cea mai penala e ca fix dupa ce zice o tipa chestia cu AVIONUL prima data il si vezi pe ala mare si chel care e bine merci, I se reflecta lumina lunii in chelie fix langa geamul pe care se uita tipa care zice de avion.
1.2 ACTOR
Repetat obsesv, cum trece veun peonaj pe langa dan bordeianu cum il lauda ca ce ACTOR bun este. Si nu este, ba chiar este una dintre cele mai sinistre chestii din film.
Cand nu este folosit impreuna cu “bun” ACTOR este folosit si simplu, tot despre bordeianu (care seamana a michael jackson intro zi proasta)
Imi pare rau am fost imun la aceasta tentativa subtila (doh!) de imbecilizare, dan bordeianu nu este actor, cu atat mai putin un actor bun.
2. in acest film facut dupa o telenovela toti cei care au murit sau mor sunt de fapt vii.
Absolut toti
zombie de iubire, gen
3. muzica este absolut oribila! Jegnant de hidoasa, mirabolant de prost compusa si interpretata cu versuri incredibil de tembeloide.
Unde esti tu pepe, doamne, sa pui gura pe ei cu numaaaaaaa iubirea ta imensa?
4. adela popescu scapa bazma curata desi este o cazma intr-ale actoriei (si daca are vreo piesa pe soundtrack si intr-ale cantatului)
de ce?
Pentru ca formeaza un triunghi amoros cu bordeianu si papadopol ºi la cat de enevanti sunt ei doi ea saraca pare chiar oki.
4.4 adela popescu apare goala in fata semineului. Am vazut caini morti filmati mai erotic, tipa nu arata rau, inteleg ca daca apareau sfarcuri era ratingu mai restrictiv dar totusi!!!!
4.5
de ce saraca adela popescu trebuie sa culeaga papadii, cunoscute in limbaj popular drept basina porcului? Regizorul o detesta sau e pur si simplu auro-ironic?
5. regizorul este de o incompetenta vecina cu olgofrenia, face pilaf un scenariu decent (NUMAI dupa standardele filmelor facute dupa telenovele, desigur)
5.1 care e teaba cu zburdatul lui popescu si bordeianu pe dealuri cu iarba si papadii (am fost dragutz de data asta)????
Aia tot o ard iurea pe dealuri si eu mam imbecilizat de plictiseala,
5.2 exista numai trei momente filmate cat de cat decent si alea sunt copiate din horror-uri sau reclame!
6. ultima si cea mai mare magarie din acest “film:”
cum draq se poate ca intr-un film cu NICOLETA LUCIU gagica sa nu apara nici macar trei minute?
Si de ce e imbracata?
Asta e o mare nesimtire din partea scenaristilor, NICOLETA LUCIU trebuia sa aiba un rol substantial si suculent.
Verdict:
3/5 pentru momentele cu NICOLETA LUCIU (adica asculta cu urechea si danseaza cu unu care a fost in trupa ozon)
1/5 pentru film
0/5 pentru regizor
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 10:35   #173
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
dar cum de te-ai uitat la filmul asta? te asteptai sa fie ceva de capul lui???
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 11:36   #174
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
le journal d'un cure de campagne - cel mai bun film al lui robert bresson pe care l-am vazut pana acum este si unul dintre cele mai bune filme despre credinta si caracterul uman. ateu cuprins de indoieli, introspectiv (ca bergman) si filosofic (ca rohmer), bresson avea si marele 'insight' de a-si structura intreg filmul in jurul unui singur personaj - un preot cu credinta in dumnezeu incerta, martirizat in ultimele cadre.

9+/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2006, 16:35   #175
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Korben ... C'mon, tre' sa mai fie si alte telenovele... I'll be waiting for a sequel...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2006, 08:10   #176
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Ray 9/10 - un film extraordinar care nu trebuie apreciat dupa ritm.Actorul joaca genial.Jamie Fox a facut poate celmai bun rol autobiografic facut de cineva vreodata (n-am vazut Capote )

I am Sam - 9.2/10 -Din actorul joaca genial iar acea copil joaca extraordinar pentru varsta ei.Unul din cele mai emotzionante filme pe care le-am vazut shi ma mir cum de n-a luat oscarul Sean Penn.A avut un rol mai greu decat al lui Russell crowe din A beautiful mind, iar pe Denzel Washington nu l-am vazut dar cred ca este sub aceshtia 2.

Filantropica 8/10 - Am vazut shi yo in sfarshit acest mult prealaudat film romanesc. I-am dat nota cu indulgentza
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2006, 09:18   #177
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Motherfucking snakes on a motherfucking plane -> WOOT!
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2006, 14:57   #178
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
The butterfly effect 8.5/10 - Un film ce merita vazut in special pt ideea sa destul de originala shi pt modul in care te tzine in suspans pana la sfarshit.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2006, 01:08   #179
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Volver
Almodovar

are omu' asta un stil...
e o incilceala in filmul asta...

in prima jumatate am vazut pupaciune cit n-am gasit in toate filmele vazute pin-acum! (asta pentru relaxarea mea am spus-o)

ma intreb citi oameni care nu-l cunosc pe spaniol si nu rabda telenovelele au rezistat la film primele trei sferturi. ca aci are darul de a amesteca naratiunile astea de consum si drama naiva si policier-ul... ca apoi filmul explica tot, descilcie ghemul!
singurul lucru care chair mi-a placut o fost aparitia Augustinei la tv la un fel de iarta-ma/cauta-ma/suprize surprize/doftoru-X-va-vindeca-de-argint-viu-pe-contract dela ei!!
a, si Penelope... o defineste Almodovar fara incetare!

mie scenariul, fie el cit o fi fost premiat la Cannes, mi s-o parut tare naiv in unele sustineri (toata insiruirea de fapte legate de plecarea lui Paco, de ex.).. a, ca la final asa fain se leaga fiecare aspect de fiecare aspect, gestul Raimundei de a lua asupra sa plecare lui Paco (vezi istori aei cu taica-su!)... de ce la marginea riului... de ce realtia cu mama a fost aceea...

Volver nu e un film slab, e un film chiar bun, insa in genul lui Almodovar, un gen pe care eu (in afara lui Hable con Ella) nu prea il gust. mi-l pot face placut, pot duce in el tot felul de sensuri, insa, avind in vedre fortarile si limitele pe care le tot cauta regizorul, adica avind in vedere cit de mult ma oboseste cinematografia lui, nu prea am sa o fac chiar acum

gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2006, 02:31   #180
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mie Volver mi-a placut...
te lasi asa fascinat de stilistica lui Almodovar, labirintica, savurezi pasaje, intervale, replici, gesturi, culori, poponetzul Penelopei... constati la final ca te-ai obisnuit cu ideea de moarte, nu-ti mai este asa de frica...
7,5/10. si totusi, sub La Mala Educacion...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells