Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Oct 2006, 17:00   #141
oculus
Novice
 
oculus
 
Join Date: Oct 2006
Location: pe geam
Posts: 5
Send a message via MSN to oculus Send a message via Yahoo to oculus
the breakfast club - mi-a placut. pentru ca cei 5 desi aveau temperamente total diferite s-au inteles pana la urma. uneori e bine sa fii pedepsit
__________________
cu stima, radu
oculus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2006, 20:17   #142
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by RinTinTin:
Originally Posted by Cinemania:
One Hour Photo

Nimic nou. R. Williams acelasi ca in orice film cu iz psihologic. 6/10
good atmosphere, profesionist facut (sentimentul de insingurare e redat foarte misto), dar miza se pierde la final. se rasoleste rau de tot filmul la final.

sa rasoleste cam dupa prima jumatate de ora
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2006, 09:24   #143
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
in privinta lui lui one hour photo sunt de acord mai degraba cu rin tin tin - are cateva idei despre singuratate si izolare superbe - inca tin minte scena aia in care mama si baiatul incep sa se 'roage' pentru sy (asa in chema ?), in paralel cu williams care intra, in aceeasi rutina, pe usa apartamentului mereu gol... merita vazut. intr-adevar, de stricat, se strica la final, cand sy chipurile o ia razna si ii forteaza pe sot si amanta lui sa si-o traga. :sleep: in plus, are o imagine foarte rafinata !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2006, 20:18   #144
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Thank You for Smoking - 3.5/5: De ce nu fumeaza nimeni in filmu' asta??? De ce??? DE CE?!?!?! Cum te apuci sa faci un film care trateaza incorect politic problema fumatului si sa nu fumeze nimeni intr-o ora jumate de proiectie??? :huh: What the fuck is this??? C'mon!!! :hmm: ......................... Film bun. Mi-a placut.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2006, 20:51   #145
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
An Unfinished Life (2005)

Superb (aici s-ar putea sa fiu subiectiv). Parca Robert Redford si M. Freeman n-au aratat aceeasi prospetime din rolurile lor mai bune, dar tot mi-au placut. Iar JLo a parut ca se forteaza pe alocuri, dar a avut momentele ei bune. Becca Gardner, in schimb, e castigul filmului. Nu e cel mai bun film iesit de sub mana lui Lasse Hallström, but still... 7.5/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2006, 07:45   #146
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
the devil wears prada incepe foarte bine, cu verva si umor, sharp si indraznet, plin de ironie blanda la adresa snobismului din the fashion world, pt ca in final sa se baseasca serios. dar merita vazut pt alte lucruri. personajul lui meryl streep nu e intrecut in umor si farmec decat de neobosita lui interpreta. de fapt, toti actorii, de la hathaway la stanley tucci, joaca excelent.

toate personajele lor sunt niste stereotipuri din lumea modei: vipera cu inima de gheata, care isi arata, ca o scaparare de lumina in bezna noptii 'sufletul' (& the other usual crap), asistenta dornica de afirmare devotata trup si suflet viperei sus-citate, homosexualul trendy si afabil, ratusca urata care se isi pierde drumul la umarul... (stai!) ACELEIASI vipere cu inima de gheata. iar itinerariul pe care il urmeaza nu ascunde ABSOLUT nici o surpriza: mai intai isi schimba toalele, apoi isi schimba sufletul, apoi isi arunca toalele si se 'umanizeaza' la loc cat ai bate din palme.

totusi, n-are mai putin farmec. personajele, cu exceptia lui streep, te implora sa le iubesti, chit ca ai avea toate motivele sa le antipatizezi profund. ironia la adresa lor e blanda, nu musca, nu taie. suficient cat sa-ti ramane 'dragute'. si, la urma urmei, de ce le-ai uri ? adica, doar ne distram...

try see this one. mie mi-a placut.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2006, 10:36   #147
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
A Fish Called Wanda... la inceput am zis ca nu merita, dar spre sfarsit a fost really funny. in plus, imi place Kevin Kline.
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2006, 15:19   #148
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
A Prairie Home Companion
Robert Altman

un film care poate fi citit pe mai multe niveluri:
- ca biografie a autorului,
- ca exercitiu cinematografic autoreferential,
- ca diegeza propriu-zisa...

un film concentrat si aproape complet.
unul dintre cele mai reusite filme ale domnului Altman (sigur cel mai bun dela The Player si Short Cuts incoace).
in film se desfasoara country Meryl Streep, Woody Harrelson si multi altii.
Kevin Kline e un superdetectiv adus din clasicele noir - vezi si numele lui. iar monologurile-i sint delicioase, precum e si imaginea si constructia intregilor scene narate din off de personajul sau.
Tommy Lee Jones are un rol spectaculos (ca rezonanta interna!) de numai cateva secunde.
pe toti actorii astia i-a pus in situatii inedite avand in vedere carierele lor de pana acum.
si... mai apare si un inger wendersian.
si e mult umor de calitate si mult talent in facerea acestui film!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2006, 16:54   #149
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
tocmai am vazut si eu PREERIA lui altman... oarecum un nashville refreshed & updatat, cel putin la nivel muzical. in orice caz, cinismul si ironia subversiva din 'tinerete' sunt mult atenuate, dar stilul si rafinamentul au ramas intacte.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2006, 18:31   #150
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
The Illusionist - 9...
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 08:15   #151
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
Hartia va fi albastra 9/10

inca un film romanesc, inca un nod in gat care nu va trece prea repede, inca un argument cu care sa sustin ca filmele romanesti sunt cele mai bune....
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 10:34   #152
Fgxf
Junior
 
Fgxf
 
Join Date: Jul 2006
Location: Timisoara
Posts: 48
ce parere aveti de Session 9? tocmai l-am vazut... creepy.
__________________
Words of a ...becoming rastaman
_____________________________________
http://i32.photobucket.com/albums/d11/Fgxf/b4_657.gif
Fgxf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 12:17   #153
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Fgxf:
ce parere aveti de Session 9? tocmai l-am vazut... creepy.

destul de fain...mie mi-a placut datorita atmosferei (creepy)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 12:43   #154
Dea_Tofog
Senior
 
Dea_Tofog
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Originally Posted by Cinemania:
Originally Posted by Fgxf:
ce parere aveti de Session 9? tocmai l-am vazut... creepy.

destul de fain...mie mi-a placut datorita atmosferei (creepy)

dragut, dar copiat dupa alt film al carui nume nu il spun pt a nu strica surpriza finalului...
__________________
Daca iti place Russell Crowe http://groups.yahoo.com/group/go_russ_go
Dea_Tofog is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 12:54   #155
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Deschisesem un topic despre "Session 9" la Horror dar in urma boicotului lui Nightwane (pe care il sustin), nu mai e. Dar do tell, pe cine copiaza Mr. Brad Andesron? Din punctul meu de vedere esenta filmului nu e finalul, ci modul in care se suprapun cele doua povesti: cea de pe banda si cea din realitate. Privind in paralel ai impresia ca ai de-a face cu ceva ancorat in supranatural (o forta negativa care isi face simtita prezenta in azil, in genul "Blackstone Chronicles" de la John Saul) cand, de fapt povestea de pe banda vine in completarea celei din realitate, aducand solutia problemei. Stres, frustrare, alienare, furie, crima.

"One Hour Photo" vine de la Mark Romanek, tipul responsabil pentru http://www.youtube.com/watch?v=Je_vRAFrRhQ, deci dpdv vizual omul stie meserie.

La recomandarea lui Ambra Blu (adresata lui Bubu, cred) am vazut "Tsotsi" despre care habar n-aveam ca a luat Oscar pentru cel mai bun film strain in 2005. Un tanar sud-african porecilt Tsotsi (in traducere golan/borfas) conduce o gasca de hoti care locuiesc intr-o periferie saracacioasa a Johannesburg-ului si castiga bani jefuind oamenii la metrou. Dur, cu o privire de gheata Tsotsi treuie sa-si tina sub control echipa dar si sa incerce sa ramana lucid in timp ce traume din copilarie ies la suprafata. Regizorul ne prezinta o Africa de Sud construita pe contraste: orasul luminos, cu cladiri inalte de sticla si suburbiile cu case cu sisteme de alarma si garaje cu masini de lux in antiteza cu periferia unde oamenii locuiesc in baraci fara apa curenta sau curent electric. Tsotsi nu este dect un produs al societatii, o victima colaterala a unei lumi macinate de SIDA si de violenta. Un copil descoperit pe bancheta din spate al unei masini furate ii trezeste sentimenta paterne dar si trairi contradictorii iar personajul se vede in fata unei dileme morale: sa continue o existenta in promiscuitate sau sa obtina iertarea/mantuirea printr-o fapta altruista. Mai uman decat "Cidade de Deus" filmul ofera un tablou asupra unei lumi prea putin cunoscuta. Cred ca in sfarsit o sa incerc si eu "Enfantul" Dardenne-ilor.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 17:02   #156
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Iberia
Carlos Saura

superb !
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2006, 20:17   #157
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
FEAST - 10/10
deci feast your eyes ca trebuie... asteptam din 2005 sa il vad si acum iese UNRATED ... si o doamne ce portie nemaipomenita horror ca subgen al horror-ului traditional (gloria le stie :lol: ).
e cel mai plat film cu niste ratati, niste hill-billies izolati si baricadati intr-un bar, care se chinuie tot filmul sa impiedice niste monstrii sa-i manance. toate regulile din horror sunt luate, mestecate si scuipate. fara monstrii care se vad cate putin, un dinte, un ochi sau un picior ... astora chiar le place in lumina reflectoarelor... si inca cum ca o fac doggy style (da ati auzit bine: monstrii se fut iar she'bitch sta capra)... pana sa ajungi sa iti faci preferinte in randul personajelor se moare pe capete, fara regula, fara respiro, instant.
imi aduce aminte de "from dusk till dawn", la fel de cool si de bine realizat doar ca personajele sunt mai transparente. dialog funny, smart si perfect plasat ... pana si prezentarea personajelor e facuta cu un oarecare cool twist, gen army profile. produs de Matt Damon si Ben Afflek + un small part al lui Jason Mewes in rolul actorului Jason Mewes
gore level = off the motherfucking scale.
loooved it. :love: :love: :love:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2006, 21:14   #158
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Tom yum goong sau Ong Bak 2. Tot cu Tony Jaa. Evident. Normal. Fara el nu se poa'. Omul e indragostit de elefanti. Ce sa zic? Face un drum pana in Australia sa-si recupereze pachidermele. Un pretext ca sa vad yo aproape doo ore de batai cu coate si genunchi in gura. Triliarde de nefericiti sfarsesc cu membrele rupte. Pana la urma "familia" se reintregeste, da' doar pe jumate. Frezeaza, ca sa zic asa, atmosfera filmelor cu Bruce Lee, cand adversarii sunt din ce in ce mai dificil de invins. Da' de fapt, asa e in toate filmele, deci forget about it. Savurati.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2006, 10:46   #159
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Crank - nu stiu ce nota sa ii dau. oricum a fost haios si foarte dinamic ce e drept. Putea foarte bine sa se numeasca si Out of Time (Denzel Washington) numai ca e indesat bine de tot cu actiune. Cocaina nu-si face efectul, mii de cutii de redbull, sex in public in inima China Town-ului si un final extrem de prost dar film de vineri seara la relax nu strica.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2006, 12:13   #160
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"What dreams may come" 6/10 Poate merita mai mult dar m-a dezamagit profund finalul karmic gen reclama Hochland. Are idei bune (ilustrarea iadului & raiului dupa psihicul fiecaruia) si imagini frumoase (cam prea pastelate pentru gustul meu) dar conceptiile & filosofiile ilustrate nu prea au coerenta. Interesant de vazut pentru imagini (in special iadul cu marea de capete) dar are multe gauri in poveste si prea mult patetism spre final. Nu prea m-am lamurit pe ce baze se realizau transformarile pe acolo si mi s-a parut enervant ca "love conquers all" (cel putin in contextul dat). Are potential dar se pierde in propria paleta de culori.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells