Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2011, 18:26   #3941
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ha, si eu vroiam sa intreb acelasi lucru.
Cat despre ultimul film vazut- Zboara Cocorii- o dezamagire. Ii lipseste sinceritatea altor filme rusesti (ceea ce e partial de inteles daca tinem cont de anul in care a fost realizat), are prea multe scene "dramatice", dialoguri patriotice jenante, overacting (nu imi place termenul dar aici se potriveste pentru prestatia Tatyanei Samojlova). Din cand in cand cate o scena interesanta care mai spala din pacatele filmului (cum e cea a mortii lui Boris). Din pacate nu se ridica la inaltimea titlului.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 18:31   #3942
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
Un film placut si simplu ...

Ai uitat sa precizezi titlul filmului. Banuiesc ca-i vorba de Last Chance Harvey.
Si eu sunt curios in legatura cu acel 5 dat lui In Bruges, un film caruia, in opinia mea, nu-i prea poti reprosa ceva sau, in orice caz, nu foarte multe.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 20:45   #3943
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Quote:
Zboara Cocorii- o dezamagire. Ii lipseste sinceritatea altor filme rusesti (ceea ce e partial de inteles daca tinem cont de anul in care a fost realizat)

White1, o precizare, lipsa de sinceritatea are legatura cu dogma politica a anilor respectivi? Sau tu vorbesti pur si simplu de felul de a juca caracteristic acelei perioade? Eu nu am nici o problema cu dramatismul filmului, din contra l-am adorat. Ma indoiesc sa fie devina circumstantele in care am vizionat filmul - un simpatic cinema frantuzesc plin de entuziati, intrigati de cinematografia rusa.
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 21:12   #3944
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Si propaganda politica, si jocul exagerat al Tatyanei (vezi scena in care este curtata de varul lui Boris in casa bombardata de germani), si dialogurile "instructive" (alea care iti spun cum trebuie sa se comporte un adevarat patriot) si unele scene prea siropoase.
(cand ziceam de sinceritatea altor filme rusesti ma refeream la modul mult mai natural in care sunt transmise sentimentele personajelor, fara prea multe artificii)

Last edited by White1 : 24 Oct 2011 at 21:16.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 22:34   #3945
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
Pai depinde cum analizezi. Daca le dai dialogurilor un aspect caricatural, se incadreaza bine in film. Or nu sunt din doemniul fantasticului, erau cat se poate de reale. Cine stie, poate realizarea putea fi alta. Ah, Tatyana, Tatyana, portretul femeii dramatice extrovertite, vezi cum esti incompatibila perceptia masculina moderna? ;-D
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 23:18   #3946
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Prea dramatica si cu siguranta mult prea extrovertita
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2011, 23:20   #3947
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
Real Steel - Frumos film .. Ai emotie, bucurie, tristete, drama, regasire .. de multe ori m-am bucurat sau intristat alaturi de personajele din film .. si-am stat in tensiune .. pana cand s-a aprins lumina in sala .. daca il vizionam acasa nu cred ca-l apreciam la fel ..

Nota 8 ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2011, 12:00   #3948
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
Originally Posted by bremen1980:

In legatura cu minimalismul de pe ecrane am un film portughez lung de 3 ore ''Vai E Vem'' regizat de Joao Cesar Monteiro.Sa vezi acolo minimalism belea ;un mos funky (regizorul insusi care zici ca-i un Viorel Lis famelic ) duce tot filmul in spate fara sa te plictiseasca o secunda . Obligatoriu de vazut acest film (prin orice mijloace )

Stii unde auzisem de filmul asta ? La ALS. Il pusese in topul lui pe anii 2000 cu care a participat la sondajul Film Comment. E singura data cand l-am auzit pomenit de cineva pana acum.

Cat despre Gerry, repet: Nu m-a plictisit o singura secunda. Ba chiar mi s-a parut o incantare. Dar asta poate si pt ca am trait experienta de a rataci singur printr-un spatiu "pustiu", doar tu cu gandurile tale si natura goala cu frumusetea ei primara, nemurdarita de prezenta omului. Sa fii singur e uneori atat de minunat si alteori atat de mizerabil ! (puteti sa o treceti la "truismul zilei" asta). Cinematography superb, poveste simpla si tensiune crescanda. Sometimes it's all I need from a movie.

Cred ca de la ALS il stiu si eu .L-am cautat multa vreme si in sfirsit l-am gasit .

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2011, 18:26   #3949
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
L-am vazut astazi si sunt multumit ..Poate sa stea fara rusine alaturi de animatii precum ''Persepolis '' sau ''Waltz with Bashir '' .
Prima parte care descrie viata lui Crulic pina la arestare mi-a placut mai mult .Dupa arestare filmul seamana cu ''Procesul '' lui Kafka si devine foarte deprimant .
Desenatorii au talent cu carul si sper sa bage mare si la alte proiecte de animatie.
8/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2011, 18:58   #3950
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Eu am vazut Crulic la Anim'est. Langa mine erau niste straini care, de cateva ori, nu intelegeau de ce se amuza lumea.
Eu cred ca, in prima parte, umorul sta in mare masura in modul in care isi povesteste Crulic viata, lucru care nu prea se pastreaza atunci cand filmul este subtitrat. De aceea, ma gandesc ca nu prea va prinde in strainatate, asa cum s-a intamplat cu Persepolis si Waltz with Bashir.
Dar este neasteptat de bine facut. Eu am fost destul de sceptica inainte de a-l vedea.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2011, 09:41   #3951
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
@aniela, si eu vreau sa vad Crulic , merita ? sa nu ma duc degeaba
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2011, 10:05   #3952
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
daaaaa. merita doar si prin simplu fapt ca e primul de genul asta pentru Romania.
cred ca si bremen il recomanda.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2011, 10:13   #3953
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
eu cunosc faza lui Crulic, stiu ca citisem in momentul respectiv prin presa...
mai mult ca sigur am sa merg si eu.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2011, 21:35   #3954
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Din dragoste cu cele mai bune intentii 8/10

Fiul isi da pe fata paranoia cu ocazia unui atac cerebral (care pana la urma nu se dovedeste a fi chiar atat de grav) al mamei. Nesiguranta lui ca nu va sti cum sa reactioneze in momentele care vor fi intr-adevar dificile il aduc in prim plan, fiind mereu filmat din perspectiva celorlalti, caci adevaratul personaj principal al filmului este el (nu mama), cel care incearca disperat sa controleze tot si sa elimine orice posibilitate de a se intampla ceva tragic (fiind, in acelasi timp, constient ca pana la urma asemenea evenimente nu pot fi evitate si simtindu-se dezarmat, lipsit de puterea de a le face fata).

Este bine regizat, scenele hilaro-tragice din spital, desi exagerate pentru a le potenta efectul, sunt tipic romanesti. Mi-a placut genul de umor din film.

Tehnic vorbind, filmul mi s-a parut foarte bine lucrat. Dar nu m-a captivat ca povestire, ca emotii transmise, ca problematica. Insa e bine realizat (se vede ca regizorul s-a chinuit un pic: este o scena in centrul careia, ca de obicei, se afla marele paranoic, iar doctorul, care se tot straduieste, dar in zadar, ca sa-i inspire incredere, se vede numai reflectat in monitorul laptopului pus pe screen saver -destul de recherché asa, nimic de comentat).
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2011, 01:13   #3955
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
In Time - Bun film .. are ritm .. glumite .. action .. si o doza suficienta de omenie .. e bun de mers cu persoana iubita la mall .. asa de weekend plot cam subtire .. acting a la Shia LaBeouf (cel putin din partea lui Timberlake) final usor previzibil .. dar ok .. merge .. Un 7 de incurajare ..

PS: minute bune am avut impresia ca ma uit la Equilibrium .. dar nu stiu de ce poate din cauza costumelor de piele .. hmm

Cheers !
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2011, 22:12   #3956
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Habemus Papam de Nanni Moretti

E o comedie dramatica sau o drama comica. Cum vreti. Noul papa ales intra intr-o criza de panica in momentul in care trebuie sa se arate la balcon pentru a saluta si a binecuvanta multimea. Situatia nu poate fi salvata de psihanalistul (Nanni Moretti) chemat de urgenta in ajutor, ba chiar devine comica. E dificil si neindicat sa interoghezi un papa in privinta sexului, fantasmelor, copilariei, sa-i chestionezi credinta. Papa, excelent interpretat de Michel Piccoli, evadeaza in oras, se intretine cu o trupa de actori, in incercarea de a se accepta sau redefini ca personalitate. Intre timp psihologul, blocat in interiorul palatului impreuna cu conclavul, datorita strictetii publicitatii evenimentului, omoara timpul organizand jocuri de volei intre cardinali. Imagini comice cu cardinalii jucand volei, in contrast cu formalismul si solemnitatea de la Vatican, puse in evidenta de o mise-en-scena ebluisanta. Filmul lui Moretti nu are un mesaj direct, o pozitie frontala asupra gravitatii evenimentului descris. Nici asupra existentei umane, asupra religiei, asupra psihanalizei (reiese ca aceasta se reduce mereu la deficitul parental). E doar un survol observational si vag ironic.

Last edited by Mercutio : 05 Nov 2011 at 22:18.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2011, 18:07   #3957
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cind am auzit de ''The Myth Of The American Sleepover''' nu paream prea entuziasmat fiind satul de gramezile de filme cu liceeni americani. Mi-am facut totusi timp pentru el si mi-a placut mult .Aduce cu un Dazed and Confused al anului 2010 (cam asa gindeau si cronicarii de pe rottentomatoes.com - ).Un film diafan ,lipsit de problematici usor de explotat atunci cind e vorba despre adolescenti. Totul se imbina frumos in haladuielile diversilor adolescenti care vor sa se simta bine (o berica ,o giugiuleala si daca pica si ceva se... nu se supara nimeni ) .Filmul pare sa-i mai tempereze pe cei care vad numai foc si para venind dinspre tinerele generatii.Relaxati-va oameni buni , nu toti pustii vor sa-si kilareasca colegii sau profesorii .Citeodata mai este loc si de un :

Pai viata mea i-un sprit de vara
pe timp de iarna fara sifon
Ce l-as mai bea ultima oara
inc-o seara sa nu mai mor

Inc-o data de-as mai bea cu cei dragi alaturea
si cu cei ce nu m-au prea iubit
sa cantam toti intr-un glas
timpul care mi-a ramas
de trait

Pai dragostea
i-un sprit de vara
din vita-amara
si-un puc sirop
Ce l-as mai bea
ultima oara
inc-o seara
inc-un sirop

Inc-o data de-as sorbi
noaptea pana-n zori de zi
din paharul meu
paharul ei
ma mai poate imbata
dintre toate numai ea
din femei

La moartea mea
un sprit de vara
cu cei de-afara
vreau sa cinstesc
Ce l-as mai bea ultima oara
inc-o seara
sa mai traiesc

Pai viata mea...


http://www.youtube.com/watch?v=IWuFCQcVK6U


8/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2011, 19:00   #3958
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Unde l-ai gasit ? Ca de cand il caut si eu ...
A fost la un moment dat pe mubi dar nu l-am prins in timp util.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 12:26   #3959
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Assault on Precinct 13(1976), Brazil (1985), Rise of the Planet of the Apes (2011), Ben-Hur(1959)
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2011, 13:13   #3960
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Trilogia Red Riding.

Poate am eu ceva pentru englezi dar ii dau 10 fara ezitari.

E greu de gasit dar merita.

Enjoy.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells