Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Apr 2011, 20:03   #21
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Nu pot, nu moderez eu forumul cinemagia.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related

Last edited by nume : 13 Apr 2011 at 20:05.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2011, 15:43   #22
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
E ok sa avem si aici si la Cronica unei morti neanuntate cuvinte in memoriam als.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2011, 17:18   #23
cinema_ro
Novice
 
cinema_ro
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 4
Originally Posted by silver_boy:
M-a indurerat teribil, TERIBIL, vestea dispariţiei lui Leo. Cat de multe se explica acum ( prin spectrul bolii) : dorinţa lui de izolare ( plecarea in Argentina ), "risipa" internaută, febra cu care comenta pe forumuri...Un om, realmente, exceptional. Nu cunosc maxima mai cretină decât maxima asta romanească care spune ( ahh, atat de otv-ist ) cum că: "nimeni nu e de neînlocuit". Ei bine, alex leo serban, e de ne-înlocuit. Dacă filmul era pentru el un compositum al artelor ( amestec de imagine, sunet , "literatura",) personalitatea lui era, şi ea, asijderea: ( adică, amestec de maistream, elitism, decadent, dandysm, spirit de fronda, altruism,hedonism etc într-un dozaj atipic care-l făcea ceea ce a fost: o personalitate atipică.)
Nu e vina lui că unii forumişti n-au stiut sa acceseze in el infinitele lui resurse de bonomie. Dacă aveai proasta inspiratie sa-l deranjezi, primeai ce meritai. Pamfletele lui ( loc unde, vorba lui Arghezi, " uritul si ocara se decantează în esenţe pure") deveneau simfoniile unor ciocane la capătul cărora oponenţii ieşeau turtiţi ca nişte doze goale de bere aşezate pe calea ferată. O fi fost, poate, şi nedrept. În fond, cine nu e ? Ar trebui operat, atunci când este " judecat" ( ce odios lucru să judeci pe cineva care nu se mai poate apăra! ) cu justa măsură. Căci Leo era şi de o generozitate iesită din comun. Oare, câte vedete culturale de la noi, ( iar el era, incontestabil, o "vedetă" culturală) acceptau să se întâlnească cu neica-nimeni, cu admiratorii, cu scenarişti obscuri, cu forumişti, cu regizori în devenire, cu cinefili de rând, etc., cu alte cuvinte, să-şi rupă din timpul preţios de dragul unuei şuete care nu avea niciodată garanţia că se poate transforma într-un dialog ? Să scrie, zeci, sute de mesaje, de emailuri? Nu e asta, oare, expresia desăvârşită a pasiunii, şi- de acolo- mai departe: a generozităţii însăşi? Dincolo de toate malentendu-urile, de toate umorile, rămâne talentul şi sensibilitatea lui literară inconfundabilă ( pt mine: un Truman Capote altoit cu Mihail Sebastian) laolaltă cu talentul critic ( speculativ) de cinci stele, căci .Alex Leo Şerban presta în eseurile sale asumate o hermeneutică de cea mai bună calitate. Reciţi-l în eseurile din Idei în Dialog, în Dilema, în Dietetica lui Robinson, în consideraţiile despre Proust etc. şi o să înţelegeţi ( mă refer la tinerii, noii, forumişti) că juca la categoria grea a celor ştiutori de carte, a cărturarilor ...Mă simt mândru că am avut privilegiul să beau o bere cu el şi să-i strâng mâna! Iar celor care s-au întîlnit cu el doar sub zodia umoral-virtuală, aş vrea să le spun doar atât: Leo, în ciuda măştilor, adesea strîmb purtate, avea o candoare de copil! Dumnezeu ( da, Dumnezeu, pt că Leo nu a fost niciodată un ateu, ci un agnostic) să-l ierte! Mie, unul, îmi va lipsi enorm!

Subscriu.
Şi mie îmi va lipsi enorm!


A trecut aproape o săptămână şi nu pot să mă împac cu ideea că ALŞ nu mai e. E greu să scrii câteva rânduri despre el acum pentru că durerea este imensă.

Leo a ieşit (mult prea devreme!) din această lume. M-a emoţionat teribil finalul din emisiunea “Literatura de azi”, când a spus - "Mie mi se pare că lucrul cel mai elegant pe care-l poate face cineva este să iasă din acestă lume pâş-pâş, în vârful picioarelor. Pur şi simplu, să dispară puţin câte puţin. Să nu mai rămână nici măcar rânjetul, ca la Pisica de Cheshire."
Leo a ieşit pâş-pâş, fără să ne dăm seama. (Puţini ştiau că este bolnav şi şi mai puţini ştiau că este în ultima fază) Aşa că vestea asta a venit pe neaşteptate şi ne-a marcat profund, pe noi, cei care i-am admirat inteligenţa si l-am iubit.


Din păcate, văd că sunt mesaje care s-au concentrat pe cauza morţii sale. Ce importanţă are care este exact boala care i-a fost fatală în cele din urmă?! Nu are nicio relevanţă! (Oricum, ştiu că a suferit.) Contează doar ce a lăsat în urma sa. Şi, a lăsat foarte multe!


Ne rămân textele sale (care merită (re)citite) şi amintirile cu el.


Rămas bun, dragă Leo! Odihneşte-te în pace!
cinema_ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2011, 15:15   #24
cinema_ro
Novice
 
cinema_ro
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 4
A fost creat un blog în memoria lui Alex Leo Şerban:

http://inmemoriam-als.blogspot.com/
cinema_ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 05:45   #25
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by mafalda:
ALS nu a murit de cancer limfatic sau de leucemie, cum a aparut in presa, ci a murit de SIDA. Acesta este tristul ADEVAR. De ce lumea cultural artistica prefera minciuna cancerului limfatic sau a leucemiei {...} Cine are nevoie de minciuna cancerului? La ce foloseste?

Păi probabil inclusiv cei "de aceeaşi orientare sexuală" cu decedatul - pentru că, până una alta, o infectare cu SIDA trădează o doză zdravănă de inconştienţă ( promiscuă ) şi nu prea cred că asta pică aşa de bine.
a de bine. </p>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 08:00   #26
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
"o infectare cu SIDA trădează o doză zdravănă de inconştienţă ( promiscuă ) şi nu prea cred că asta pică aşa de bine"

de ce sa pice sau sa nu pice? pe mine, sincer, nu ma afecteaza in niciun fel faptul ca el era cum era sau nu era sau ca a murit de ceva ce defapt nu era sau poate era...
poate daca lumea si-ar deschide ochii si ar citi ce scrie omul si ce face (sau a facut) in viata in loc sa se gandeasca si sa fie pe nedrept scarbiti de o posibila infectare cu boli "exotice", toata lumea asta care se invarte in jurul unor idei preconcepute, s-ar destepta si ar fi mai buna... si mai culta.

P.S. Am recitit topicul si am plans. Si imi pare rau ca unii oameni, chiar si acum, dupa moarte, inca il urasc. Si ma gandesc... unii dintre ei, care au scris fals ca totul e ok, cand de fapt nu e, isi merita soarta de muritori in moarte.
Acum cateva zile rasfoiam pe aici. si il citeam cu atat de multa placere incat rautatile astea gratuite, sincer, imi rup sufletul.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:11   #27
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si ce daca avea SIDA? E o boala (bine...sindrom). Cand ai o gripa mai usoara sau o banala raceala (o extrema) sau cancer pulmonar (o alta extrema) te intreaba cineva ceva? Pentru ca ambele pot "trada o doza zdravana de inconstienta". Cand vad unele comentarii nu pot sa nu ma intreb in ce secol suntem...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:23   #28
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Sunt mult mai putine modurile in care poti lua sida decat cele in care prinzi o raceala.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:26   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
Si ce daca avea SIDA? E o boala (bine...sindrom). Cand ai o gripa mai usoara sau o banala raceala (o extrema) sau cancer pulmonar (o alta extrema) te intreaba cineva ceva? Pentru ca ambele pot "trada o doza zdravana de inconstienta". Cand vad unele comentarii nu pot sa nu ma intreb in ce secol suntem...
da,exact!
si inca ceva: SIDA se poate transmite nu numai pe cale sexuala. sunt atatea cazuri cand persoanele s-au imbolnavit fiindca au luat contact doar cu sangele unui bolnav de SIDA,nu numai in Romania, este adevarat.
sa nu uitam ca spitalele publice din Romania colcaie de virusi si bacterii greu de tratat.
poti contacta oricand o forma de hepatita, nu numai A,poate chiar C si habar n-ai c-ai luat-o din spital.
nu stiu daca se poate descrie in cuvinte cum arata o sectie de chirurgie dintr-un spital de provincie. nu va doresc sa ajungeti acolo nici macar pentru o banala extirpare de apendice.riscati prea mult.
ALS o fi murit de SIDA.nu e treaba noastra decat daca vrem sa barfim in loc sa ne vedem barna din ochi.putem sa avem oricand aceeasi soarta.exista intotdeauna un foarte mic risc sa fie asa....
si-atunci? cum ar fi sa rada altii de noi? si sa ne judece? eu zic sa mai terminam cu prejudecatile si sa acceptam ca suntem oameni.imperfecti,dar oameni. si murim cu totii, indiferent ca de SIDA sau ca ne-a cazut vreun bolovan in cap!

si ca o ironie! mi-aduc aminte de vremurile cand ni se faceau vaccinurile la scoala...
nu cred ca schimbau acul prea des.nici macar nu existau seringi de unica folosinta pe vremea aceea...

Last edited by rvn : 31 May 2011 at 17:41.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 17:51   #30
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Sunt mult mai putine modurile in care poti lua sida decat cele in care prinzi o raceala.

Asa e, dar neglijenta e o cauza destul de importanta pana si la cea mai banala raceala, iar aceeasi neglijenta fata de acea banala raceala poate sa conduca de fapt la o meningita pentru o persoana mai putin norocoasa, la o pneumonie etc. Dar sa trecem peste cazul asta, cate cazuri de stigmatizare cunosti in cazul bolnavilor de cancer pulmonar (oricine stie ca fumatul e o cauza foarte importanta)? Dar in cazul ciroticilor (intalnite la bautorii "de meserie")? Dar la simpla hipertensiune arteriala? Cineva care are SIDA (indiferent de modalitatea prin care a dobandit-o) e stigmatizat, in timp ce altii cu boli la fel de grave sau chiar mai grave sunt compatimiti. Imediat ce e o boala sexuala toata lumea e indignata, asta e de fapt problema. E o rusine asociata acestor boli din timpuri care au trecut de mult. Se presupune ca societatea a mai evoluat de atunci, dar nu prea se vede...

In fine, suntem cam off-topic aici. Ideea e ca e irelevanta boala de care suferea ALS, important e ce a lasat in urma, cu atat mai mult cu cat suntem pe un site de film, nu de barfa. Comparatiile care urmeaza sunt injuste, diferenta intre ALS si ceilalti fiind mult prea mare, dar cu toate astea trebuie sa mentionez ca sunt atatea mari personalitati in lumea asta care fie au fost alcoolice, fie au murit de boli asemanatoarea (de exemplu Freddie Mercury), fie au facut cine stie ce alte lucruri respinse de societate, dar pe cine mai intereseaza astea? E important si cum au trait, dar pentru noi, cei care ramanem dupa ei, e mult mai important ce au lasat.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:00   #31
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Tu, adineauri, ai pus semnul egal intre sida si o raceala, cu privire la metode de preventie. Ti-am aratat doar ca ai gresit.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:35   #32
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
De fapt nu am pus semnul egal nicaieri...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:40   #33
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
De fapt nu am pus semnul egal nicaieri...
exact asta am constatat si eu.

oricum,danonino a vrut sa fie subtil si a reusit.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:42   #34
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ma tem ca voi nu ati inteles ce vrea sa spuna Liviu...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:53   #35
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
neglijenta e aceeasi in toate cazurile, ca mod de manifestare a modului cum riscam...
prejudecatile ne fac sa radem numai atunci cand neglijenta ne face sa uitam de prezervativ.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 18:55   #36
TheRainInSpain
Senior
 
TheRainInSpain
 
Join Date: May 2011
Posts: 94
Eu consider ca nu-si au rostul dezbaterile pe teme medicale aici. Alex Leo Serban a fost un mare om de cultura. Lasati-l sa se odihneasca in pace si, eventual, apreciati-i opera. Merita.
TheRainInSpain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 19:02   #37
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Liviu-:
Dar sa trecem peste cazul asta, cate cazuri de stigmatizare cunosti in cazul bolnavilor de cancer pulmonar (oricine stie ca fumatul e o cauza foarte importanta)? Dar in cazul ciroticilor (intalnite la bautorii "de meserie")?

Cunosc/am auzit de extrem de multe cazuri de stigmatizare in astfel de situatii. Ca şi în cazurile de accidente provocate în timpul practicării "sporturilor extreme" de ex. Şi cred că şi tu ai auzit de astfel de situaţii - dar acuma, cum se zice în poker, "mergi la cacealma".
". </p>
</p>
Dar na ... observ că unii au ... cum le zice ... prejudecăţi ? ... că numai o boală ca SIDA duce la "stigmatizare". Fireşte - în vreme ce acuză în stânga şi în dreapta pe alţii. </p>
"Stigmatizarea" e de fapt - de cele mai multe ori - teamă faţă de o boală contagioasă ( cancerul nu are "proprietatea" asta dincolo de alte probleme ) şi cam atât.</p>
</p>
Quote:
Si imi pare rau ca unii oameni, chiar si acum, dupa moarte, inca il urasc
</p>
</p>
Ură ?? Asta e o exagerare cam fără rost.</p>
</p>
Quote:
E o rusine asociata acestor boli din timpuri care au trecut de mult.
</p>
</p>
Ruşinea e ceva relativ. Dar pentru combaterea/diminuarea riscului se fac cursurile de educaţie sexuală prin şcoli - şi asta nu în timpuri care "au trecut de mult" ci acuma. </p>
</p>
În fine - e pe lîngă subiect rău de tot discuţia dar na ... </p>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 19:06   #38
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Coshava:
Quote:
Si imi pare rau ca unii oameni, chiar si acum, dupa moarte, inca il urasc
</p>

Ură ?? Asta e o exagerare cam fără rost.
nu e o exagerare. e purul adevar. daca tu nu poti sa il accepti e treaba ta.

P.S. pana la urma, cei cu <p></p>-urile alea? ca nici pana in ziua de azi nu mi-am dat seama. esti vreun programator ratat sau ce?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 19:24   #39
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by dragonfly_drk:
P.S. pana la urma, cei cu <p></p>-urile alea?

Habar n-am - asa ies.

Quote:
Alex Leo Serban a fost un mare om de cultura.

Asta o să se vadă cel mai bine peste câţiva ani.
</p>
</p>
Personal mie unul criticile şi mesajele sale de pe-aici ( din altă parte nu am prea auzit de dânsul ) mi s-au părut ... puerile de-a dreptul prin agresivitatea gratuită ce o conţineau. Tot ce pot să sper că nu sunt prea reprezentative per ansamblu. </p>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2011, 19:30   #40
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Coshava:
Personal mie unul criticile şi mesajele sale de pe-aici ( din altă parte nu am prea auzit de dânsul ) mi s-au părut ... puerile de-a dreptul prin agresivitatea gratuită ce o conţineau. Tot ce pot să sper că nu sunt prea reprezentative per ansamblu. </p>

tocmai asta era farmecul lui si prin asta se evidentia... sunt sigura ca dupa ce o sa il citesti mai bine, o sa te indragostesti de stilul lui. din cate am observat, el aducea un plus de viata discutiilor. ceea ce nu oricine poate face.

cat despre <p>-urile alea, iti recomand sa dai preview la mesaj inainte sa postezi si sa stergi tot ce e in plus.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells