Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jan 2012, 15:26   #101
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
au aparut cotele la casele de pariuri?

L.E am gasit:


Oscars Best Picture
The Artist 3/10 paddypower
The Descendants 9/2 bet365
Hugo 14 paddypower
War Horse 16 bet365
The Help 33 bet365

restul aici

Last edited by charles : 24 Jan 2012 at 15:39.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 15:31   #102
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://www.stanleybet.ro/pariuri_speciale.php



Desi ar trebui sa le actualizeze.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:12   #103
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
  • O analiza mai detaliata pe care am facut-o in cateva minute
  • - Nu ma asteptam la 9 filme nominalizate pentru Best Picture. Interesting, dar WTF, ce cauta Extremely Loud and Incredibly Close acolo? Ma asteptam la celelalte nominalizari indulcite, gen War Horse si The Help, dar nu la EL&IC. Ma bucur ca si-a gasit loc si Copacelul pe acolo , dar imi pare rau de absenta unor filme precum The Girl with the Dragon Tattoo, Tinker Tailor Soldier Spy si Drive, care macar are un nom pt Sound Editing. Se pare ca Extremely Long and Incredibly Boring, cum zicea cineva e The Reader-ul din anul acesta, care all in all mi-a placut, dar nimeni nu se astepta sa fie nominalizat pt Best Pic. Which reminds me...tot Daldry a regizat si acel film. Probabil ca daca erau 10 nominalizari, ar fi intrat si The Girl with the Dragon Tattoo, era loc atat pentru Copacel cat si pentru Fata .
  • Interesant ca Demian Bichir a fost nominalizat, he kinda deserves it. Ma asteptam oarecum la o noua miscare Javier Bardem - Biutiful, bagand un extremely dark horse in cursa, dar Fassy? They have no shame. Macar Oldman e acolo. Se pare ca impresia generala cauzata de J. Edgar i-a afectat sansele lui DiCaprio. Better luck next time.
  • Best Actress - hurray for Rooney, dar boo! pentru ca nu au inclus-o pe Tilda. La Elizabeth ma asteptam, dar speram ca macar Tilda sa fie si ea pe acolo. Desigur ca nu au avut balls sa nominalizeze un film precum We Need to Talk About Kevin la ceva.
  • Supporting Actor - Brooks? Hello!!
  • Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Melissa? Huh? Ma asteptam la Shailene Woodley
  • Best Achievement in Directing - Happy for Malick, dar pacat ca Fincher a ramas pe dinafara
  • Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen - Bridesmaids?? DA FUQ? No 50 50? Win Win? Young Adult? Heh, macar A Separation e acolo
  • Best Adapted Screenplay - No complaints here, poate l-as fi inlocuit pe The Ides of March cu The Girl with the Dragon Tattoo, dar macar nu l-au bagat in lista pe extrem de overrated-ul The Help, care va lua maxim doua Oscaruri.
  • Best Animated - Surprise, surprise! No Tintin! Chiar voiam sa scriu inainte ca probabil nici nu va primi nominalizare, pentru ca e un lucru stiut ca Academia nu suporta tehnica de motion captura folosita si in Tintin si probabil ca animatia a fost factorul decisiv, contand mai mult decat story-ul sau celelalte detalii tehnice. N-am auzit de A Cat in Paris pana acum, dar cica ar fi forgettable. Interesanta insa nominalizarea pt Chico & Rita.
  • Best Foreign Language Film of the Year e ca de obicei imprevizibila. M-au surprins filmele lasate pe dinafara inca dinainte sa se anunte nominalizarile si pana in ultima clipa ma temeam ca A Separation nu va primi nominalizare, fiind anuntat ultimul.
  • Best Achievement in Cinematography - No big complaints here, too bad Tinker Tailor Soldier Spy didn't get one
  • Best Achievement in Makeup - Credeam ca vor nominaliza Gainsbourg si chiar il vedeam drept castigator. Hmmm
  • Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score - No love for The Girl with the Dragon Tattoo.
  • Original Song - Huhhh?? Doar doua cantece nominalizate? Am 50% sanse sa o nimeresc pe cea corecta .
  • Best Documentary - Interesant ca au nominalizat Paradise Lost, in ciuda controverselor. Am mai vazut documentare pe tema respectiva, care chiar e un caz socant de incompetenta, in care trei tineri au fost inchisi pe nedrept. Si Johnny militase pentru eliberarea lor . Ma mir ca nu au nominalizat Project Nim, eu chiar ma asteptam sa castige. Heh, macar Pina e acolo.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:14   #104
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Chambord:
Oricum, uitandu-ma pe nominalizarile astea imi dau seama ca n-aveti nici o sansa la concursul de predictii. Asa ca, gasiti-va altceva cu care sa va jucati. The laptop is mine and I'm gonna rule the World with it ! MUHAHAHAAAAAAAAAAAA

Da, le-am cam ratat și la globuri și aici, dar mai e o lună și multe se pot schimba. De-abia aștept să te bat din nou la predicții, nu de alta dar anul trecut ai fost delicios prin supărarea ta.

Altfel ce să spun mă bucură nominalizările domnișoarelor de onoare și mă supără că The Girl with the Dragon Tatoo nu e și la cel mai bun film. Și din câte văd Johnny Depp nu a luat nominalizare deși la globuri a luat. Nu mă plâng.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:21   #105
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ Mda, ma mir ca nu a fost si el nominalizat pt Hugo in calitate de producator. La Globuri n-a fost nominalizat . La predictiile anterioare eu ma ofticasem cel mai mult, fiindca pierdusem la tragerea la sorti . Of of daca puneam Inside Job in loc de Exit Through the Gift Shop. Cham glumeste si el, ar trebui sa fie evident ca nimeni nu-mi mai ia laptopul anul asta! Muahahahaha.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Jan 2012 at 16:28.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:27   #106
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by sergiuseling:
De-abia aștept să te bat din nou la predicții, nu de alta dar anul trecut ai fost delicios prin supărarea ta.

Not gonna happen. I'm much wiser this year Dar delicios o sa fiu si anul asta, nici un fel de problema, numai ca pe motiv ca am castigat. Oricum, presupun ca nu vrei alt laptop din moment ce nici pe primul nu prea l-ai folosit.

@buti: hai sa-ti cant ceva:

nevermiiiiiiiiind you'll fiiiiiind a laptop like miiiiiiiiine, i wish nothing buuuuut the beeeeeeeest fooooooor yooooooooooooou toooooou

mai am doar 5 categorii la care trebuie sa mai gather intel ca sa ma decid, in rest, i have the winners in my pocket.

Last edited by Chambord : 24 Jan 2012 at 16:31.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:28   #107
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Cel mai delicios ar fi sa vina acum Stefan sa ne spuna ca anul asta n-avem concurs de predictii
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:29   #108
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da, se pare că numai laptopuri vă trebuie.
Eu m-aș mulțumi cu locul 1 și un DVD cu Clueless "Whatever!" Edition
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:32   #109
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
ba au confirmat si stefan si gloria ca va fi, poate chiar cu premii mai mari / multe
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 16:38   #110
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Lasand gluma la o parte, m-as multumi si cu nimic, si asa cei de la Cinemagia m-au rasfatat destul. Asta nu inseamna insa ca nu vreau sa castig . Good to know that Cham. One laptop for me and one for you .

Daca am numarat bine, Hugo are cele mai multe noms (11), urmat de The Artist cu 10. Chiar ma bucur de atentia de care se bucura The Artist, vazut si placut, foarte mult chiar. O sa postez pe cinemagia review-ul cand apare si la noi in cinematografe. Nu obisnuiesc sa scriu reviews lungi, dar The Artist a meritat unul .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 24 Jan 2012 at 16:41.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 17:21   #111
Cypryan27
Novice
 
Cypryan27
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 5
Pentru cei care se asteptau ca Tin Tin sa fie nominalizat, nu va mai face-ti sange rau, amintiti-va de Polar Express, a fost ignorat la oscarul din 2005 la categoria ce-a mai buna animatie din acelasi motiv - motion capture - . Per total sunt multumit, un singur lucru m-a nedumerit, de ce numai doua melodii .. ma rog, ei stiu ce fac.
Cypryan27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2012, 19:25   #112
MadalinaGabriela
Junior
 
MadalinaGabriela
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 36
am vazut si eu nominalizarile .ma bucur pentru Brad Pitt ca ambele filme in care a jucat sunt cel putin nominalizate insa unde este DiCaprio?! a facut un rol incredibil ni j. Edgar
MadalinaGabriela is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 11:30   #113
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cel mai mult imi pare rau pentru "Drive" care nu a prins nicio nominalizare ( de abia a smuls una la Globuri). Eu il vedeam nominalizat pentru regie, dar se pare ca premiul la Cannes nu a fost de ajuns sa ii convinga si pe americani.
Eu cred ca lupta reala se da intre "The Artist" si "Hugo" care trateaza ambele inceputul cinematografului (mut si sonor), dar Scorsese a mai castigat eventul cu "The Departed" si Hazanavicius e francez deci practic provine dintr-o cinematografie rivala. E o decizie grea si oricare ar fi aceasta, rezultatul va merita.
"The Descendants" pare un film foarte bun, dar subiectul pare caldut pentru a primi pentru cel mai bun film.
In rest, cred ca "Tree Of Life" isi va insusi premiul pentru imagine.
"The Girl With The Dragon Tattoo" sunt ca va primi si el ceva pentru montaj&mixaj de sunet si montaj.
Mai am eu si alte preferinte, dar ajunge.
Ma bucur mult pentru nominalizarea lui "Real Steel" pentru efecte vizuale si nu m-ar mira sa castige (robotii din film sunt construiti, nu creati CGI, doar in batalii sunt redati asa), dar fiecare din categoria asta are sanse.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 12:20   #114
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Are Drive si aici una, la Sound Editing. Nu ca ar fi prea semnificativa .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 13:57   #115
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Trist..
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 14:00   #116
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Măcar are premiul Nice Try oferit de Quentin Tarantino.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2012, 22:22   #117
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Dezamagire aproape totala.The Artist isi merita toate nominalizarile,dar Moneyball,The Descendants si Extremely Loud & Incredibly Close (de care am citit ca e foarte prost,nu l-am vazut)?Nu mai zic ca Tintin merita nominalizarea (chiar Oscarul!) mai mult decat pisica in ghete si ca Tilda Swinton e peste Viola Davis cu mult.Si cea mai tare chestie mi se pare ca Drive are mai putine nominalizari decat Transformers: Dark of the Moon.
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 13:51   #118
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
The Descendants is this year's Up in the Air...
Best Pic & Director sunt deja locks, dupa decernarea de aseara...

Told ya!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 29 Jan 2012 at 13:56.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2012, 23:02   #119
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Sper sa fie si Best Actor.
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2012, 03:49   #120
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
The Descendants ain't winning shit at the Oscars, maybe not even Clooney. Inca e frontrunner-ul meu, dar tind din ce in ce mai mult spre Dujardin sau Oldman.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 30 Jan 2012 at 04:55.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells