Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2014, 17:02   #3621
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Auzi, Twinsen, tu iei din tot ce-am zis eu si omu numai lucrurile care-ti convin tie si le intorci pe toate partile ca sa-ti iasa cumva, cumva. nu mai face pe sfantul si detinatorul moralei absolute ca nu esti.

Te-ai gasit tu sa zici ca nationalist de extrema dreapta e atac la persoana. din cate stiu exista asa ceva pe o axa de ideologie politica. Unde-i atacul la persoana? Poate daca ii citesti mai atent postul lui ghost iti dai seama ca acolo se situeaza, de fapt (nu e singura data cand demonstreaza asta). N-o sa-mi cer scuze pentru asta. L-ai intrebat daca se simte jignit? Sau te-ai decis tu sa faci pe legiuitorul absolut?

Eu snt asa de satula de tonul tau superior si de atitudinea pasiv-agresiva pe care o imprumuti cand ti se dovedeste ca poate intreci masura incat nici nu-mi mai vine sa intru in discutii din astea cu tine. E clar ca tu ai impresia ca stii ceva mai presus decat toti de pe forumul asta...poate ne luminezi si pe noi intr-o zi care-i calea adevaraului absolut.

Da, e ok si constructiv sa ai o opinie dar nu combate opiniile altora pe un ton zeflemitor...daca vrei sa avem o discutie civilizata poarta-te ca atare. Ah, si nu ma mai ameninta de fiecare data ca-mi stergi posturi.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2014, 17:13   #3622
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
Am suferit 13 ani in temnita pentru un popor de idioti

Asta e un abuz al dreptului la opinie, chiar si propaganda in sine, ai jignit o masa de oameni gratuit. Poate ca oamenii aia care l-au votat au facut-o in necunostinta de cauza, declaratia respectiva fiind facuta dupa afisarea rezultatelor. Oamenii pot fi manipulati, ca urmare a unei educatii precare sau a altor cauze, dar sa-i etichetezi ca fiind idioti doar pentru ca au alta viziune sau pizda ma-sii, whateva, e clar un exemplu al unui mod civilizat de comunicare. Par adelante!

Da, e abuz de putere cand stergi mesaje nejustificat, chiar si tentativa. Ala nu e atac la persoana, in cel mai rau caz o ironie, ce naiba? Ma, sunt eu nebun? Ghost, te simti discreditat? Zau acu..

Nu, nu ai facut-o doar in situatiile pe care le mentionezi, ca exemplu, vezi mai sus. Si-ti mai aduc. Dar n-are sens. Eu nu mai continui, cine are ochi de vazut..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2014, 17:35   #3623
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
faraimaginatie, te invit sa citesti definitia extremei drepte din wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Extremism_de_dreapta , unde se precizeaza de exemplu: "Termenul de extremă dreaptă este, de cei în cauză, considerat ca fiind jignitor, fiind folosit de adversarii politici.". Mesajul lui ghost nu era de extrema dreapta, cel mult poate fi interpretat ca nationalist, ceea ce e cu totul altceva. Dupa cum vezi chiar si un mesaj de doi bani in care vorbesti de "vise umede", e tot nesters, desi la drept vorbind ar fi meritat asta. E clar, fac un abuz de putere de nu stiu cum il mai poti suporta...

omudindulap, nu stiu daca cunosti contextul afirmatiei acelea a lui Tutea. A fost facuta in anul 1990, dupa ce Ion Iliescu a castigat alegerile. Acelasi Ion Iliescu care e presedintele de onoare a PSD. Prin urmare era adecvata in context. Daca a devenit un delict si sa postezi una din cele mai memorabile vorbe a lui Petre Tutea, asta e, sunt vinovat. Dar mie mi se pare ca incepe sa cada in ridicol modul in care va agatati de orice intr-un atac care provine de fapt din resentimente personale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2014, 18:26   #3624
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Mersi de invitaie, o sa zic pas. Cum o sa zic pas la discutia asta. E clar ca tu numai ce vrei citesti din conversatia asta. Daca se poate numi asa.

Chiar nu mai am niciun respect pentru tine sau pentru opiniile tale deci nu o sa ma cenzurez. Chestia cu visele umede cat o fi ea de doi bani, ramane in picioare. Tu poti s-o stergi, evident, ca doar esti moderator... sau ce esti.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2014, 20:23   #3625
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Si o pace cum n-a mai fost se asternu peste intreaga omenire . Tunurile fura transformate in pluguri . Copiii inaltau zmeie pe campurile care mai ieri erau pline de morti si raniti . Mielul se cuibarea la pieptul leului . De vechile batalii fiorose nu-si mai amintea mai nimeni , doar cateva babute sperioase mai mormaiau in fata prispelor ,dar erau erau luate la bulgari de golanii pusi pe sotii . Razboiul fusese doar un interludiu si din linistea plicticoasa se hraneau toti in fiecare seara

http://www.youtube.com/watch?v=wtAs32rbrpw

Last edited by bremen1980 : 31 May 2014 at 19:09.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2014, 18:53   #3626
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Quote:
Ala nu e atac la persoana, in cel mai rau caz o ironie, ce naiba? Ma, sunt eu nebun? Ghost, te simti discreditat? Zau acu..


Deloc.Doar ca eu nu dau cu seama cam ce anume din postarile pe care le-am avut pe pagina anterioara are caracter extremist.Realitatea?Sau faptul ca l-am avut pe Codreanu la avatar?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2014, 21:00   #3627
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nimic, incercam doar sa explic ca nu ai fost victima unui atac la persoana, din moment ce tu insuti ti-ai asumat, de-a lungul timpului, o anumita pozitie. Sper ca e clar acu.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2014, 21:43   #3628
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
Originally Posted by ghost90:
Originally Posted by varu:
Ce vrem? Europa unita, suntem toti europeni, drepturile omului, drepturi si mobilitate pe piata muncii la nivelul Europei sau state nationaliste si politicieni turbati?

Nu ca as fi impotrvia a ceea ce ai zis tu, dar parca se transforma pe zi ce trece in Africa si Asia.Probabil ca nici tie nu ti-ar prea conveni daca ai fi italian sa umbli noaptea cu frica ca te cutiteaza albanezii si tiganii, sau ca unul dintre cartierele din Roma e la degetul unui tigan sarb, sau ca vine un african cu un tarnacop in mana si incepe sa imparta in stanga si-n dreapta.Asa cum poate, nu ti-ar face placere daca ai fi englez ca sa vezi cum imigrantii din tarile mult subdezvoltate ard cladiri si vestigii vechi de secole.Si exemplele pot continua, din punctul asta de vedere cel mai mare dezastru e in Suedia.


pentru ca europa nu are un antidot institutionalizat la emigrare (non ue) . si aproppo de suedia asa e, doar ca acolo daca ai vre un poster cu Codreanu s ar putea sa te trezesti infiat .
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2014, 23:50   #3629
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
bornfree, ai putea sa dezvolti putin?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2014, 21:00   #3630
bornfree
Senior
 
bornfree
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 147
sa zicem ca acolo, sunt foarte multi care ne apreciaza istoria mai mult decat o apreciem noi
bornfree is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 11:12   #3631
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Scandal mare cu adolescentul tigan batut in ultimul hal in Franta .Evenimentul a adus doua discursuri la suprafata :discursul oficial si discursul maselor . Cele doua discursuri abia daca se intersecteaza , ba chiar sunt opuse .
Oficial : legea trebuie sa-si faca datoria si tinerii care l-au bagat in coma pe acel adolescent tigan ar trebui pedepsiti . Rasismul este intolerabil si nimeni n-are dreptul sa-si faca dreptate singur .
Discursul celalalt e visceral si tinde sa ocoleasca legea si procedurile ei greoaie. Citind comentariile celor care si-au dat cu parerea despre acest caz, am constatat ca 99% pot fi cristalizate in '' Bine i-au facut , ne-am saturat si noi de tigani , acum s-au saturat si francezii/germanii/englezii...
Tiganii chiar sunt hoti , nespalati , urati ,etc.
Prea ne-au facut de ras si prea multe mizerii le-am inghitit .Era timpul ca cineva sa-i puna la punct .Acum au vazut si astia din Europa ca noi nu suntem rasisti , ci am fost prea mult timp toleranti cu acesti infractori ''
Sa nu fim ipocriti si sa recunoastem ca nu ne plac tiganii . Sigur ca daca ne-ar pune cineva microfonul la gura am fi niste ingerasi si am scoate de pe buze numai lapte si miere :'' minoritate defavorizata care ar trebui integrata, ajutata , etc , etc '' .Am avea ( la suprafata) un discurs la care ar plange si Nelson Mandela . Ce-ar fi insa in inima noastra , numai Dumnezeu ar sti .
Cred ca doar asa am putea putea pune prima caramida la integrarea acestei comunitati - sa recunoastem ca nu ne plac tiganii , ca nu vrem sa-i avem ca vecini , ca ne deranjeaza prezenta lor , ca ne provoaca frica , ca nu ne simtim bine cand ii vedem .
Fara ipocrizie si fara ''dar eu am avut un coleg tigan cu care ma intelegeam bine '' sau ''stiu destui tigani care sunt de treaba si sunt oameni seriosi si muncitori '' .Sa fim sinceri si sa recunoastem ca nu ne plac tiganii . Inainte sa-i invinuim pe altii de rasism , sa plecam intai de la noi .First step .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 15:12   #3632
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Daca 99 % dintre cei care s-au exprimat cu privire la cazul asta (desi, nu cred) achieseaza la o asemenea barbarie, e semn ca traim intr-o societate iremediabil putrezita. Nimic nu justifica ce s-a intamplat acolo. L-as putea intelege pe un tata a carui fiica a fost violata si ucisa de un salbatic scapat de ceva viciu de procedura, care ar actiona in modul in care au facut-o indivizii aia, asta si ca urmare a unui sistem juridic defectuos. Bineinteles, si in acest caz, tatal trebuie sa suporte consecintele. Dar acum vorbim de un prezumabil faptas, un copil, intr-un caz de furt..
Apoi, din cate am citit, nu mi-e foarte clar, derbedeii aia ar fi ceva africani din zona, deci nu-i vorba de rasism, ci mai degraba, glumesc, de o tentativa de eliminare a concurentei.

Am si povestit aici ca putin a lipsit, si nu exagerez, sa fiu linsat de un grup de vreo 15 retardati cu antecedente (tigani si romani) acum cativa ani, doar pentru ca l-am injurat pe unul dintre ei, din cauza caruia era sa-mi rup gatu, m-a salvat viteza (de reactie), caci altfel n-ati mai fi avut onoarea si placerea de a ma citi pe aici

Dar mie nu-mi displac tiganii
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 15:35   #3633
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
Cred ca doar asa am putea putea pune prima caramida la integrarea acestei comunitati - sa recunoastem ca nu ne plac tiganii , ca nu vrem sa-i avem ca vecini , ca ne deranjeaza prezenta lor , ca ne provoaca frica , ca nu ne simtim bine cand ii vedem.
Si daca eu as fi unul din tiganii care muncesc cinstit si nu cauta scandal? De ce ar trebui sa accept sa fiu agresat de opiniile tale rasiste?

Mie nu-mi displac tiganii. Imi displace incompetenta institutiilor statului roman care nu iau suficiente masuri pentru integrarea tiganilor si pentru pedepsirea acelora dintre ei care incalca legea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 16:51   #3634
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
S-o lamuresc mai bine pentru ca dialogurile astea au potential exploziv si nu vreau sa mai pun si eu o bomba pe foc.Bineinteles ca atunci cand am zis ca nu-mi plac tiganii nu m-am referit la mine sau la vreun cinemagician .M-am referit la un NOI virtual , dar usor recognoscibil din care fac parte cei mai multi romani .Un NOI care este rasist fie ca practica un rasism fatis ( "Sa-i trimitem pe toti in Libia ") sau unul bine camuflat si impanat cu vorbe frumoase .
Aici este de fapt problema - camuflarea si ascunderea sub pres.
Twinsen iata ce ar putea sa-ti spuna unul din acea gramada de NOI rasisti : este discursul meu rasist mai periculos pentru tine decat actiunea ta penala concreta ? Eu te injur in gand de mama , dar tu-mi dai in cap in mod fizic . Tu nu-mi tolerezi limbajul rasist , dar eu nu-ti tolerez comportamentul care ma face rasist .
Ma "sustrag " din gramada de NOI si vin opinia mea . A mea , dar furata din alte parti . Asta nu insemna ca nu regasesc si-n mine multa zgura , insa incerc s-o elimin .
Cred ca societatea laica in care traim a pus cam jos standardul dupa care sa-i judecam pe altii. Standardul se numeste TOLERANŢĂ si e un standard de compromis pentru zilele noaste .Pare la prima vedere un tel greu de atins , un tel urias ,dar privind in istorie vedem ca TOLERANŢA e doar umbra palida a IUBIRII . Asta era adevaratul scop " sa-l iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti " .A fost bara prea sus ridicata , nimeni n-o sarea si atunci a fost coborata la limita de jos .
Crestinismul a adus ideea aceasta care a parut utopica si in mare parte a fost abandonata .
Altele sunt cerintele de astazi .
Nu poti sa-l iubesti pe aproapele tau ? Atunci barem sa nu-i dai in cap .Tolereaza-l !
Cu toate astea si standardul asta a parut foarte greu si multi nu l-au trecut si nu-l trec nici astazi .
Simplificand lucrurile , la asta s-ar rezuma lucrurile .
Le spui oamenilor ca trebuie sa obtina nota 10 si ei nu pot /nu vor.
Cobori nivelul si ii treci cu nota 5 , dar si aici se impiedica .
Asta e urcusul pe care trebuie sa-l facem , de la toleranta spre iubire .
Toleranta este doar o etapa si nu varful muntelui.Drumul e lung si greu pana sus si daca as fi rautacios as spune/ scrie ca cineva ne-a ciordit coarda din rucsac . Nu dau vina pe nimeni , poate ca am uitat-o la cabana.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 19:42   #3635
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mie mi se pare ca dimpotriva, traim in una din cele mai tolerante perioade din istoria omenirii. E destul de rar in istorie sa poti sa spui in public aproape orice, sa crezi in ce religie vrei, sa ai acces extrem de larg la carti si informatie. Crestinismul nu duce la toleranta, dupa cum comunismul nu duce la egalitate. Ideile sunt generoase, dar modul in care sunt puse in practica e cu totul altceva.

Iar toleranta in sine nu e o valoare absoluta, dupa cum nici iubirea nu e. Toleranta e un act de echilibru, un compromis care aduce niste beneficii. Toleranta inseamna sa nu reactionezi negativ cand vezi doi homosexuali tinandu-se de mana pe strada, pentru ca asta nu iti aduce decat un inconvenient minor, sau nici unul. Toleranta nu inseamna sa lasi nepedepsit un furt sau o agresiune grava, comisa de un tigan sau de oricine altceva.

Iar iubirea e ceva personal. Nu e ok sa faci eforturi sa iubesti pe cineva sau sa iubesti pe toata lumea. Iubirea adevarata trebuie sa vina de la sine si nu exista retete universale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 20:11   #3636
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Bine ai spus , toleranta e cadrul minim , dar e doar primul pas. Se pare insa ca unii nici pe asta nu pot sa-l faca . Toleranta ajuta la pace si buna randuiala intre oameni , dar iubirea duce lucrurile mai departe si te face sa fii pasionat . Tolerezi unele filme , dar pe altele le iubesti si scrii despre ele. Tolerezi o colega enervanta , dar pe alta o iubesti chiar daca ea abia te tolereaza.

O fi iubirea personala, dar actiunea ei se raspandeste mai departe . Nu ma refer aici la iubirea aia tampa in care te identifici cu iarba , ramul, caprioara si potarnichea . Aia semana a panteism .Bat mai degraba spre acel sentiment generos care recunoaste in celalat un semen , un apropiat .
Stai linistit ca nu cred c-o sa vezi prea multi oameni suferind de prea multa iubire de semeni ., ba din contra .N-o sa ajunga astia sa dea o lege prin care sa ne oblige sa ne iubim mai putin Nici noi n-o sa-i iubim asa de tare pe ceilalti incat acestia se vor ascunde de noi ( sa nu-i strivim cu imbratisarile noastre) . Astea sunt utopii.

Crestinismul a avut alte scopuri si toleranta a fost doar tangential unul din ele . Alte mize a avut el in vedere de aia nici nu poti sa-l evaluezi dupa criteriul asta .

Discutia a deviat spre ce ar trebui statul sa faca , dar noi suntem mai mult decat statul .
Uite am gasit pe net doua fotografii .Crezi ca sunt rasiste ???






Last edited by bremen1980 : 19 Jun 2014 at 20:17.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 21:45   #3637
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by bremen1980:
O fi iubirea personala, dar actiunea ei se raspandeste mai departe . Nu ma refer aici la iubirea aia tampa in care te identifici cu iarba , ramul, caprioara si potarnichea . Aia semana a panteism .Bat mai degraba spre acel sentiment generos care recunoaste in celalat un semen , un apropiat .
O fi asa mare diferenta intre a te indentifica cu iarba si a te indentifica cu altul doar pentru ca e om? Pana la urma oamenii sunt foarte diferiti. Toleranta pentru mine nu e un "prim pas", nici macar vreun pas, e doar un compromis care aduce niste avantaje. Si ca orice compromis nu se poate aplica oricand. Sunt situatii cand sunt tolerant pentru ca mi se pare cea mai buna solutie, dupa cum sunt situatii in care sunt intolerant din acelasi motiv. Totul tine de context, cateodata cea mai buna cale e sa pui mana pe un ciomag la propriu sau la figurat, si sa dai...

Sa nu ajungem sa ne punem intrebari copilaresti de genul "de ce nu putem fi toti prieteni"? Pentru ca deseori avem scopuri diferite, contradictorii. Viata e o lupta, arta consta in a-ti alege bataliile in masura in care ai de ales, si a le duce cat mai bine. Chiar de alegi sa te retragi intr-o pestera, tot ai de luptat cu tine insuti. Iar iubirea reala vine de la sine, nu are prea mult sens s-o fortezi sau sa-o interzici si e legata deseori de interese personale. Iubirea de semeni e legata pur si simplu de faptul ca singur nu poti realiza la fel de mult ca intr-un grup. Are diverse forme, iubirea de familie, de oras, de tara, pana la cea universala. Ii iubesti pe cei care iti ajuta interesele si ii urasti pe altii. Asta se vede in politica de exemplu, cand vezi destui oameni simpli de pe strada care iubesc cu pasiune pe politicianul care e pe gustul lor si pe cei din aceeasi gasca si e convins ca ailalati sunt niste ticalosi. Si asta nu se poate rezolva prin o iubire neconditionata fata de toti, pentru ca pana la urma un singur politician poate fi presedinte de exemplu. Cineva castiga, altcineva pierde. Asta e viata, sa nu ne pierdem in visari idilice.

P.S. La fotbal nu m-ai nimerit, nu stiu cine sunt personajele de pe afise.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 22:41   #3638
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Tu esti pe filieara realpolitik .Il ai ca tata pe Thomas Hobbes cel care sustinea ca statul ( Leviatanul) este necesar doar pentru ca oamenii sunt rai si se ciomagesc tot timpul.Daca ei ar fi buni , n-ar mai avea nevoie de cineva sa-i arbitreze si sa -i conduca. Ii dai statului un pic din libertatea ta , dar castigi siguranta. E cunoscut si pentru motto-ul " omul e lup pentru om " -egoismul este temelia organizarii politice.
Eu sunt mai mult cu partea idealist-utopica , insa mai presar in compozitie si un pic de realism .

Ogica e panarama aia care a castigat la loterie , a pierdut biletul , a facut puscarie , iar a castigat la loterie . Un adevarat erou , un rasfatat al emisiunilor de tip Capatos.
Diego Costa e un fotbalist spaniol care n-a facut mare branza la mondialul asta . Ogica seamana destul de bine cu Diego Costa, cel putin la figura .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 22:45   #3639
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Mai explicit ce e aia "iubire tampa in care te identifici cu potarnichea si ramul" ?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2014, 23:01   #3640
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un ecologism dus la extrem in care omul nu mai este diferentiat de restul florei /faunei .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells