Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 May 2010, 00:18   #41
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mi s-a parut searbad si plictisitor filmul, asta tinind cont ca aveam pretentii de la o regizoare care a realizat cu 10 ani in urma un film absolut superb, "Italian for beginners". Cred ca i se poate intimpla oricui, sa fie fascinat de o poveste, care pina la urma nu se dovedeste in final asa de interesanta ca la inceput; pur si simplu pot fi niste factori interiori care ne-au facut sa privim povestea cu ochi subiectivi, sa ne raportam la o poveste proprie si uite asa sa cadem in plasa de a realiza un film care pina la urma e insipid vazut din exterior.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 21:22   #42
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Cum poti sa nu vezi subiectivitatea termenului "insipid" cand lumea a spus atatea lucuri frumoase despre el, pe forum si in afara lui, atat in randul publicului cat si al criticii... !? Eu, de exemplu, am fost sa-l vad de doua ori, e unul din preferatele mele pe sezonul trecut.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2010, 22:44   #43
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Prospetimea si naturaletea lui Carey a contat foarte mult si a reusit sa estompeze celelalte neajunsuri,ma refer la "plictiseala " si lipsa momentelor cu puternice accente dramatice...
Toata lumea a fost cucerita de actrita asta tanara si talentata,contand foarte mult in preferintele publicului,dar si a criticilor...
acum, parerile sunt impartite...si eu am fost de parere ca filmul e plictisitor si fara prea multa substanta...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2010, 01:15   #44
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Federico:
Cum poti sa nu vezi subiectivitatea termenului "insipid" cand lumea a spus atatea lucuri frumoase despre el, pe forum si in afara lui, atat in randul publicului cat si al criticii... !? Eu, de exemplu, am fost sa-l vad de doua ori, e unul din preferatele mele pe sezonul trecut.

Federico, m-am grabit cind am scris, ca si cum as generaliza, ca filmul e insipid. Ar fi trebuit sa spun "insipid, pentru unii, vazut din exterior". Si poate am fost prea aspra cu termenul insipid, pentru ca nu lipsa povestii m-a deranjat, m-a deranjat felul in care au fost construite personajele si asta e o parere cit se poate de subiectiva. Ma gindesc la un film cu un subiect asemanator, cu un personaj feminin aproximativ de aceeasi virsta, cu acelasi personaj masculin care seduce si de fapt e legat de o sotie si un copil, doar ca povestea se petrece in Anglia zilelor noastre, in alta clasa sociala, dar personajele sint credibile, nu mi s-a parut nimic fals, pe care il pun fara sa clipesc deasupra lui "An education". E vorba de Fish tank, aparut tot in 2009.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 11:10   #45
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Foarte buni actorii, mai ales Alfre Molina.
Filmul, insa, s-ar putea sa fie usor plicitisitor pentru unii. Cred ca femeile rezoneaza mai tare la astfel de subiecte.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 11:33   #46
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Wink

Mie una mi-a plăcut, şi nu l-am găsit deloc plictisitor, drept pentru care l-am şi nominalizat pe aici, la Oscar, dacă nu mă înşeală memoria.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2010, 11:59   #47
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Nu am zis ca nu mi-a placut filmul. Si mie mi-a placut, doar ca am semnalat unele reticente pe care le-ar putea trezi acest film la spectatorii mai putin rabdatori.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 23:49   #48
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am vazut filmul aseara.
Am fost un pic dezamagita de scenariul lui Hornby care de obicei e mai subtil si inspirat (cel putin in romane). Replicile personajelor mi s-au parut literatura (chiar daca de multe ori erau amuzante)si asta mi-a dat o senzatie de falsitate in general.
Lucrurile se aranjeaza pentru eroina prea usor. Plange un pic si gata e acceptata la Oxford. Si parintii sunt intelegatori, si profesorii, si nici dupa David nu sufera prea tare. Din punctul asta de vedere Monalisa Smile care am avut senzatia ca e din aceeasi perioada, mi s-a parut mult mai onest si mai exemplar chit ca nu e inspirat de fapte reale.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells