Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Mar 2011, 23:47   #141
Beliblis
Novice
 
Beliblis
 
Join Date: May 2009
Posts: 2
the social network...
Beliblis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2011, 04:08   #142
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
pi si requiem for a dream

nu m-au atras deloc personajele lui aronofsky. le gasesc exagerat de paranoice, nevrotice, schizoide, intoxicate, pana la urma cheesy. povestea lor nici atat.
apoi mi s-a parut artificial modul in care vrea sa creeze o atmosfera depresiva folosind imagini alb-negru, cu purici ca la tv si close-up-uri pana la dezgust. m-au agasat in special secventele acelea in montaj rapid, repetate la nesfarsit, cu pupila care se mareste, seringa care suge, pastila inghitita si altele care mai erau pe acolo, acompaniate in plus si de sunete ca la desene animate.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2011, 07:17   #143
BikeRider
Banned
 
BikeRider
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 34
"All the President's Men" - l-am vazut de sapte ori, niciodata pana la capat. Stiu care-i faza.
Altfel, un film excelent:
http://www.imdb.com/title/tt0074119/
BikeRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2011, 23:34   #144
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Mercutio:
pi si requiem for a dream

nu m-au atras deloc personajele lui aronofsky. le gasesc exagerat de paranoice, nevrotice, schizoide, intoxicate, pana la urma cheesy. povestea lor nici atat.
apoi mi s-a parut artificial modul in care vrea sa creeze o atmosfera depresiva folosind imagini alb-negru, cu purici ca la tv si close-up-uri pana la dezgust. m-au agasat in special secventele acelea in montaj rapid, repetate la nesfarsit, cu pupila care se mareste, seringa care suge, pastila inghitita si altele care mai erau pe acolo, acompaniate in plus si de sunete ca la desene animate.

offf... imi pare rau sa aud asta. (adica sa citesc )... eu intotdeauna am vazut filmele astea ca ceva mai altfel... nu ma atragea in mod special faptul ca sunt "artistice" sau "non-artistice" ci cat ideea in sine care o transmit. Pi a fost un pic cam complex pentru mine. bine, recunosc ca l-am vazut la o varsta la care nah, nu prea am prins eu multe... insa, requiem for a dream, wooow... transmite multe. cel putin pentru mine. e drept ca stiam dinainte sa ma uit la ele ca nu e cine stie ce... dar pentru mine au avut un impact destul de mare. acum, desigur, revin la ideea initiala: conteaza foarte mult la ce varsta te uiti la ele...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 02:48   #145
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by dragonfly_drk:
Originally Posted by Mercutio:
pi si requiem for a dream

nu m-au atras deloc personajele lui aronofsky. le gasesc exagerat de paranoice, nevrotice, schizoide, intoxicate, pana la urma cheesy. povestea lor nici atat.
apoi mi s-a parut artificial modul in care vrea sa creeze o atmosfera depresiva folosind imagini alb-negru, cu purici ca la tv si close-up-uri pana la dezgust. m-au agasat in special secventele acelea in montaj rapid, repetate la nesfarsit, cu pupila care se mareste, seringa care suge, pastila inghitita si altele care mai erau pe acolo, acompaniate in plus si de sunete ca la desene animate.

offf... imi pare rau sa aud asta. (adica sa citesc )... eu intotdeauna am vazut filmele astea ca ceva mai altfel... nu ma atragea in mod special faptul ca sunt "artistice" sau "non-artistice" ci cat ideea in sine care o transmit. Pi a fost un pic cam complex pentru mine. bine, recunosc ca l-am vazut la o varsta la care nah, nu prea am prins eu multe... insa, requiem for a dream, wooow... transmite multe. cel putin pentru mine. e drept ca stiam dinainte sa ma uit la ele ca nu e cine stie ce... dar pentru mine au avut un impact destul de mare. acum, desigur, revin la ideea initiala: conteaza foarte mult la ce varsta te uiti la ele...
nu pot afirma eu ca-s proaste filmele. doar ca mie nu mi-au placut. ba mai mult m-au iritat. in special mijloacele de expresie. ok, niste tipi se drogheaza, sunt sociopati, so what? nu-i nevoie sa-mi repeti de 50 de ori aceasi imagine alegorica ca sa inteleg.
nu e vorba ca nu suport filme pe tema asta. ia de exemplu un film ca Trainspotting: e cu totul altceva. in plus o fi si ceea ce zici tu, adica varsta
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 07:46   #146
costyn162
Veteran
 
costyn162
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 151
Originally Posted by Beliblis:
the social network...

Why not????
costyn162 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2011, 15:51   #147
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
2001 A Space Odyssey am avut vreo 2 incercari sa ma uit cap-coada la el dar nu am avut rabdare.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2011, 15:48   #148
Paraiah
Junior
 
Paraiah
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 37
Un singur film Crank: High Voltage 15 minute am rezistat penal film primul parca a mai mers.
Paraiah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2011, 20:02   #149
Mellia
Junior
 
Mellia
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 25
Confessions of a Sociopathic Social Climber (2005). In primele 10 minute ma gandeam ca e o gluma, dupa alte 10 minute imi venea sa mor de nervi ca mi-am pierdut 20 de minute din viata cu o asa porcarie de film.
Mellia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2013, 22:02   #150
Ovidiu239
Junior
 
Ovidiu239
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 31
Am incercat candva sa vad pe pro.tv mult iubitul Twilight! dar dupa 15-20 de minute am innebunit am zis ca e o prostie si am schimbat canalul La fel am mai renuntat dupa aproape o ora sa vad filmul Love Actually, ma plictisise total pana atunci, n-am mai rezistat. La fel si cu un film al lui Steven Segal, Exit Wounds...
Ovidiu239 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2013, 10:13   #151
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Week-End (1967)
Scott Pilgrim vs the World
The Fountain
Breakfast at Tiffany's
City of God
The Sting
Who's that knocking at my door?

Last edited by oneflyride : 10 Jan 2013 at 10:20.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 09:01   #152
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Thumbs down The Grand Budapest Hotel(2014)

Atat de laudat era filmul incat m-a facut sa-l urmaresc si eu,dar nu am rezistat decat 15 minute dezamagitor acest film, chiar nu il recomand.NOTA 5
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 09:19   #153
nick-azh
Senior
 
nick-azh
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 100
Nymphomaniac: Volume 1 (2013)

Dezgustator...cum sa pui asa ceva in cinematografe,NU AM PUTUT VEDEA FILMUL PANA LA SFARSIT ...
nick-azh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2015, 10:28   #154
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by nick-azh:
Atat de laudat era filmul incat m-a facut sa-l urmaresc si eu,dar nu am rezistat decat 15 minute dezamagitor acest film, chiar nu il recomand.NOTA 5


e de 7.7 pe cinemagia si de 8.1 pe Imdb. eu zic sa ii mai dai o sansa, dar vezi ca nu e cu roboti, sf, alieni sau de groaza!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells