Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2015, 01:43   #1
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Tennis

Deschid acest topic in cinstea prietenului nostru cosmin742000. Cu toata prietenia sincera pe care i-o port, doresc sa purtam discutiile aici.
Si chiar daca parerile noastre sunt total opuse, oricand poti sa inveti ceva de la cineva care este pasionat de un anumit fenomen.

Intrebarea mea pentru el, deschisa pentru oricine, e urmatoarea:

Credeti ca Halep va participa la turneul de la Miami? Sau va abandona in turul 3?
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2015, 07:58   #2
Razvan600
Senior
 
Razvan600
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 99
Halep va juca direct in turul 2 la Miami, dar oboseala isi va spune cuvantul. S-a vazut pe toata durata turneului de la Indian Wells ca are si niste probleme medicale. Presimt ca nu va ajunge mai sus de turul 3
Razvan600 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2015, 09:04   #3
XShadowX
Junior
 
XShadowX
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 45
Va juca cu siguranta si la Miami insa din pacate cred ca se va opri in sferturi sau semifinale cand va da probabil peste Serena care nu se va mai retrage de data aceasta , tot respectul pentru Halep insa tenisul feminin se imparte in 2 : Serena Williams si restul .

Cu siguranta in viitorul apropiat va ajunge nr. 1 WTA si va castiga turnee Grand Slam insa dupa ce se va retrage Serena , pana atunci no way ... Nici nu are rost sa mai vorbesc de Maria Sharapova care este si ea o super jucatoare , o legenda vie...

CONCLUZIE : GO Halep !!! Toata Romania e cu tine !!!

Last edited by XShadowX : 24 Mar 2015 at 09:07.
XShadowX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2015, 10:15   #4
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Halep este nr 3. Exista Williams si Sharapova si restul, din care se desprinde Halep. Este foarte buna, sa vedem daca mai creste in mentalitate, nu in joc pentru ca are momente in care da lovituri pe care nu le vezi nici la cele 2. Nu imi place ca s-a schimbat fata de anul trecut, a inceput sa icneasca la lovituri, este uneori foarte nervoasa(mai ales la finala de la Indian Wells). Cu o asemenea atitudine nu va progresa.

Eu cred ca atunci cand renunta din diverse motive, asa cum este foarte posibil sa o faca si la Miami isi face calcule, sau cineva ii face calcule pentru clasament. E destul de ciudat punctajul cu puncte pe care sa le aperi fata de anul trecut. Se concentreaza pe ce e important. Am crezut si ca joaca la pariuri, pierde meciuri pe care nu ar trebui sa le piarda, unde desigur sunt cote mari pentru adversara, dar pana la urma poate doar calculele pentru clasament o fac sa se lase invinsa.

Nu stiu daca e chiar asa fragila, cu toate accidentarile astea. Daca e asa nu e de bine, mai are 10 ani in fata de jucat, accidentarile se vor inmulti.

Mi s-a parut nedrept ce a zis o jucatoare, pe care nici nu o stiam de fapt si nici nu i-am retinut numele, ca nu isi va aminti nimeni de ea, ca nu e la nivelul celor mari. Dar poate are dreptate, daca stati si enumerati jucatoare din trecut de cate va amintiti ? Le numarati pe degete. Cris Evert, Billy Jean King, martina Navratilova, Martina Hingis, Stefi Graff si .....Si uneori iti amintesti nu pentru ca erau foarte bune ci erau frumoase, Kurnikova, Sabatini de ex. Desigur asta sunt eu, altii poate retin mai multe.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2015, 14:45   #5
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Sa fie asa cum spuneti si sa ajunga intr-un final locul 1. Desi ma indoiesc.
Nu are un lucru esential in tenis. Serviciul. Daca Fissete ala sau cum l-o fi chemand a sesizat acest lucru si a obligat-o sa lucreze mult la acest capitol, (bine, atunci nu era Halep-vedeta de acum), mai nou fata a declarat ca l-a ales pe Ionita pentru ca o intelege si lucreaza ce vrea ea la antrenamente. Wtf?
revenind la numarul 1, poate ca odata cu retragerea Serenei, care are 34 de ani, asa ca nu va mai duce mai mult de 2 ani, ramane totusi Sharapova. Iar daca si ea va calca pe urmele Serenei ca longevitate, (acum avand doar 28 de ani), si va mai continua 5-6 ani, Halep la 30 nu va mai fi in tenis, cel putin la ce declara ea acum. Ca e graba mare la facut copii. Sa fie multi si fete, ce altceva pot eu sa-i urez!
Asa ca numarul 1 eu il vad ca si exclus. Poate printr-o conjunctura, cine stie?

Legat de Miami, nu stiu de ce dar ceva imi spune ca va continua atata timp cat nu va avea adversare din primele 15 in fata. Cand va aparea acest obstacol va abandona pe motive medicale.

Ps. Interesant mi se pare si daca Serena participa. Acu 4 zile medicii s-au speriat cand au vazut ce probleme are, (asta ca sa citez un titlu din netul mioritic), ca acum sa mai joace 3-4 partide... Ciudat!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2015, 09:31   #6
XShadowX
Junior
 
XShadowX
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 45
Posibili adversari la Miami Open 2015

În drumul spre finală, Simona Halep are un tablou foarte dificil, poate chiar şi mai greu decât cel de la Indian Wells, unde a avut de tras pentru a câştiga trofeul.

Posibile adversare:

Turul 2: Nicole Vaidisova
Turul 3: Camilla Giori / Magdalena Rybarikova
Optimi: Viktoria Azarenka / Jelena Jankovic / Flavia Pennetta
Sferturi: Eugenie Bouchard / Madison Keys / Lucie Safarova
Semifinale: Serena Williams / Garbine Muguruza / Ana Ivanovic

Ii tinem pumnii romancei !!! GO Halepeno
XShadowX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2015, 08:33   #7
XShadowX
Junior
 
XShadowX
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 45
...incepe a doua saptamana a OPEN-ului de la Miami

Halep - Pennetta, în optimi la Miami! Italianca are 3-0 în meciurile directe cu Simona, dar cele două nu s-au mai întâlnit din 2013

Simona Halep îşi continuă drumul la Miami Open, iar în optimi o va întâlni pe Flavia Pennetta (locul 28 WTA).

După ce a trecut de Camila Giorgi în două seturi (6-4, 7-5), în meciul contând pentru turul trei, Halep va lupta pentru calificarea în sferturile Miami Open tot cu o jucătoare din Italia. Flavia Pennetta s-a calificat în optimi după ce a trecut de Victoria Azarenka, la capătul unui meci extrem de echilibrat, ambele seturi fiind câştigate de italiancă la tie-break: 7-6 (5), 7-6 (6).

GO Halepeno !!!
XShadowX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2015, 22:40   #8
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
greu, dar sper sa conteze mult varsta...

Ps. Oricum ar fi, doar un orb poate sa nu observe jocul prost pe care il are in acest an... Din pacate e din ce in ce mai slab, de la meci la meci.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2015, 08:51   #9
XShadowX
Junior
 
XShadowX
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 45
Halep e intre ultimele 8 jucatoare la OPEN-ul din Miami ...

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami, după ce a câştigat cu 6-3, 7-5 meciul cu Flavia Pennetta. Imediat după meci, românca a declarat că dorinţa de a o învinge pe Pennetta, după cele trei meciuri consecutive pe care le pierduse înainte de jocul de marţi dimineaţă.

Adversara Simonei din sferturile de finală va fi americanca Sloane Stephens (22 de ani, locul 45 WTA), care în faza optimilor de finală a învins-o pe elveţianca Belinda Bencic, scor 6-4, 7-6

"A fost un meci foarte greu, am fost condusă cu 5-2 în setul al doilea, am fost foarte nervoasă, m-am certat şi am revenit în teren mult mai agresivă. Până la urmă am câştigat meciul şi sunt foarte fericită. Îmi aduc aminte meciul contra ei de la US Open, am fost dezamagită că am pierdut atunci. Mi-am dorit să joc din nou împotriva ei, am fost mult mai agresivă, am avut mai multă incredere", a spus Halep.
"Ea e o mare jucătoare, a luptat foarte mult în setul doi, dar şi eu am muncit din greu! Am jucat bine, dar au fost ceva emoţii la un moment dat şi în setul doi nu am lovit aşa cum ar fi trebuit. Eu vreau doar să fiu mai agresivă şi să lovesc cât mai adânc. Sunt foarte fericită că am câştigat. Am mai multă încredere în mine acum, cred în şansele mele", a declarat la final Halep, pe terenul de joc.
XShadowX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2015, 12:02   #10
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Golanesc gest facut de Halep chiar intr-un meci oficial al unui turneu important.
Respect ceea ce a realizat, munca pe care a depus-o, dar sa ii strigi antrenorului: Bate din palme, nu sta degeaba!, e ordinar.
Unde mai e relatia antrenor - elev? Se comporta ca si ciobanii care probabil ca sunt un model in comunitatea din care provine. Ionita este practic un muncitor pe tarlaua lui Halep. Denigrant si umilitor. Proasta crestere crunta, bagaj de prostie carat peste tot de aceasta tarancuta, chiar si la Miami.
Am condamnat permanent reactia celor care ii "spuneau pe nume" jucatoarei romance, dar din pacate, prin deciziile de a se debarasa de toti oamenii care aveau un dram de inteligenta si bun simt si mai ales prin ceea ce a aratat ieri, le da dreptate si ma determina sa schimb tabara. Nu imi face placere sa recunosc ca m-am inselat, dar adevarul este prea evident.
RUSINE!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 09:31   #11
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
acum , sa va zic ceva "marilor" iubitori de tenis care se uita la tenis de cand joaca o romanca la nivel inalt... daca la turneul de la indian wells , serena nu se retragea , halep nu castiga si nu mai faceam atata tam tam. acum s-a vazut valoarea. bravo simona.

si ma bucur ca , in lista de facebook, si pe gsp.ro nu am mai vazut mesaje de genul : bravo simona! sau simona cea mai tare! etc...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 10:42   #12
XShadowX
Junior
 
XShadowX
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 45
BRAVO Simona Halep !!! ... suntem mandri de tine

”Este ok, ea a fost mai bună decât mine. E mai bună decât mine pentru că e numărul 1 în lume şi pentru că e Serena”, a declarat Halep, care va continua să ocupe locul 3 mondial, în spatele Serenei şi al Mariei Şarapova. În finala de la Miami, programată sâmbătă seară, Serena Williams o va întâlni pe Carla Suarez Navarro.
”Am fost un fan al Serenei de mult timp, am învăţat foarte mult de la ea. Când câştiga un turneu de Mare Şlem, eram ca un copil şi îmi plăcea să o privesc, cum joacă şi luptă până la final. E numărul 1 şi câştigă în continuare turnee, e minunat ce face pe teren. O respect atât profesional, cât şi ca persoană”, a încheiat Halep.

Va prezint cateva reactii din presa internationala dupa meci :


Chris Evert : "Nimeni nu poate face nimic când Serena joacă astfel"

"Simona Halep poate deveni marea rivală a liderului WTA"

"După o luptă aprigă, Williams se impune în faţa lui Halep la Miami", a notat tennisnow.com
"Serena Williams a supravieţuit unei riposte dure a Simonei Halep şi a acces în finală. Williams s-a forţat din toate puterile pentru a o face KO pe Simona Halep în primul set al semifinalei lor de la Miami, dar Halep a determinat-o pe Williams să joace trei seturi şi a fost aproape să-i administreze o înfrângere. În cele din urmă Williams a trecut de Halep, scor 6-2, 4-6, 7-5, obţinând a 20-a victorie consecutivă. Felul în care joacă i-a făcut pe mulţi să considere că românca poate fi marea rivală a lui Williams în anii următori. Rămâne de văzut dacă va fi aşa, dar chiar şi posibilitatea ca o jucătoare să ameninţe supremaţia lui Williams este o veste pentru WTA, circuit în care Williams a doborât multe «pretendente la tron» în ultimii ani", adaugă sursa citată.

"Duelul ar fi trebuit să aibă loc luna trecută în California, la Indian Wells. Dar în sfârşit seria de victorii a Serenei Williams a coincis cu cea a Simonei Halep, şi a meritat aşteptarea. Am asistat la lovitură după lovitură. A fost dictarea lui Williams împotriva îndemânării lui Halep în a dactilografia. Şi Williams a reuşit să găsească soluţii pentru a se impune", menţionează şi New York Times.

"Americanca şi Simona Halep au oferit publicului din Miami un spectacol superb în semifinale. Şi în ciuda rezistenţei sale frumoase, românca a fost învinsă de numărul unu mondial", scrie Le Figaro

"Serena Williams a câştigat un meci epic, Simona Halep învinsă la fotofinish", a notat tennisworlditalia.com. "Spectacol mare în a doua semifinală a turneului, un meci foarte frumos", adaugă sursa citată.
XShadowX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 11:53   #13
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Nu-mi amintesc cine scrisese amintirile din detentie din care voi povesti . In fine , era vorba de un detinut care de ani de zi isi executa pedeapsa intro temnita comunista . Omul ajunsese un schelet din cauza conditiilor infioratoare de acolo ( munca epuizanta , mancare putina si proasta , batai , s.a.) . Intro seara viseaza omul nostru ca vine la el nevasta-ta ( pe care n-o mai vazuse de multi ani ) cu un platou urias plin de bunatati : pui fripti , siraguri de carnati , jamboane , afumatura , sunca , s.a. bunatati de care nu mai avusese parte de la intemnitare . Reactia detinutului a fost una paradoxala , si-a luat nevasta la cearta si a intrebat-o de ce a adus doar amaratul ala de platou . Facuse atata foame atatia ani incat i se parea minuscul uriasul platou pe care cu greu il cara sotia lui . Bineinteles ca s-a trezit a doua zi stomacul gol si cu buzele umflate .

Cam asa suntem noi cei care comentam performantele Simonei Halep .Locul 3 e prea mic pentru o tara care are mai putine terenuri de tenis decat cel mai amarat judet ( county ) din cel mai amarat stat american . Cred ca primele 30 licee din Idaho au mai multe terenuri si mai multi antrenori de tenis decat are intrega Romanie .
Sa ne vedem lungul nasului si sa fim multumiti cu ce avem . Asa strambam noi mereu din nas si pe urma ne trezim cu buzle umflate . Am avut doua echipe in CL in urma cu cativa ani si faceam mofturi . Acum nu mai trecem nici de calificari .
Asa facem si cu premiile cinematografice de la Cannes , Berlin , s.a.
Ieri eram lihniti si ne saturam cu Sergiu Nicolaescu , astazi fara vreun Oscar nici nu ne dam jos din pat . Boiereala .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2015, 13:57   #14
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
bravo Simona , pentru refuzul de a juca in FED CUP inpotriva echipei Canadei!

Japita asta mica, se bucura ca e romanca si ca iubeste romania, dar cand are meci PENTRU Romania , nu joaca......pt. e obosita.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2015, 18:49   #15
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
cica "japita" (tarancuta, etc.) ... nu ca as fi un mare infocat al tenisului sau ca mi-ar pasa in mod deosebit de reactiile la adresa Simonei Halep, dar se merge mult prea departe cu astfel de afirmatii, in conditiile in care in principiu la un sportiv ar trebui discutate doar performantele sportive;

oricum fed cup e o competitie prea putin relevanta in comparatie cu turneele din circuitul wta; sa fim seriosi, cati fani ai tenisului si in ce masura cunosc clasamentele sau rezultatele din fed/davis cup raportat la cele atp/wta?
deci si daca o dam pe patriotism, o mai mare favoare i-ar face Halep Romaniei castigand (sau obtinand rezultate favorabile) la Roma, Madrid sau mai ales Roland Garros, decat daca ar trece de Canada in fed cup..
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2015, 20:35   #16
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by loud.rocks:
cica "japita" (tarancuta, etc.) ... nu ca as fi un mare infocat al tenisului sau ca mi-ar pasa in mod deosebit de reactiile la adresa Simonei Halep, dar se merge mult prea departe cu astfel de afirmatii, in conditiile in care in principiu la un sportiv ar trebui discutate doar performantele sportive;

oricum fed cup e o competitie prea putin relevanta in comparatie cu turneele din circuitul wta; sa fim seriosi, cati fani ai tenisului si in ce masura cunosc clasamentele sau rezultatele din fed/davis cup raportat la cele atp/wta?
deci si daca o dam pe patriotism, o mai mare favoare i-ar face Halep Romaniei castigand (sau obtinand rezultate favorabile) la Roma, Madrid sau mai ales Roland Garros, decat daca ar trece de Canada in fed cup..

Amin , frate .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2015, 20:38   #17
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Iata ce am gasit acum pe net:
http://www.gandul.info/puterea-gandu...imona-14109187

România este Simona
asta ca titlu pe care il gasesc destul de inspirat


iar asta din interiorul articolului, idee cu care rezonez de-asemenea:
Quote:
"Şi asta nu datorită grijii statului şi guvernului român. Simona Halep este produsul ei înseşi, a părinţilor şi sponsorilor ei privaţi.

Aflat în plină glorie, Ilie a ameninţat că rămâne în străinătate şi nu mai joacă pentru România, dacă nu i se dă o vilă. Şi i s-a dat.

Simona Halep n-a cerut nimic.

România e datoare faţă de ea."


Asta ca sa si vedem cine zbiara si acuza... Marele roman!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 12:35   #18
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Pentru mine , Simona Halep inca nu a castigat nici un mare turneu important si daca ma duc undeva in strainatate nu o sa ma mandresc ca sunt din aceeasi tara cu Simona Halep decat atunci cand o sa castige un mare turneu.

Daca presa asta de rahat din tara asta care , sa umple un jurnal de stiri, vorbesc numai de micile reusite ale Simonei, si lumea mica asimileaza ideea : Halep = Romania, atunci sa ne fie rusine da?

La fel incercam sa le zic oamenilor si de Bute, ca toti vedeau in Bute Romania! cand juca Bute era eveniment national, si uite ca dupa 1 infrangere zdravana , mai nimeni nu vb despre el acum. Si asa o sa ajunga si Halep.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 14:33   #19
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
nu compara Bute cu Halep. D-soara a jucat si cu nr 1 si cu nr 2 mondial. Nu a jucat doar cu anonimi. Iar dsoara cand a ajuns in fata acestor jucatoare nu s-a facut de ras, indiferent ce s-ar spune de catre noi aici.
Iar locul 3 intr-o ierarhie mondiala e ceva. E chiar ceva foarte important. In ce domeniu mai avem un numar 3 mondial. Nici la gimnastica nu mai avem. NICAIERI! Asa ca, locul 3 pe un sport individual e foarte mare lucru.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 15:18   #20
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
am cumparat Bute cu Halep doar la mediatizarea abuziva si scandaloasa. Si daca e locul 3 ce? tu esti om care se bucura nespus la locul 3?
cat despre MARILE performante ale simonei, putem mentional doar o finala de grand slam! UNA! si aia evident pierduta! :

Si sa nu aud cliseul classic auzit deja de mii de ori : "e inca tanara " .
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells