Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jul 2015, 15:57   #41
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
bravo Simona Halep!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 06:56   #42
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Pentru Simona (via Sergiu si Andrei)

https://www.youtube.com/watch?v=5tzPvDgKAXA

Si un articol care mi-a placut mult, pe cel mai bun site de sport de la noi (nisat pe tenis).
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 15:18   #43
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by omudindulap:
Pentru Simona (via Sergiu si Andrei)

https://www.youtube.com/watch?v=5tzPvDgKAXA

Si un articol care mi-a placut mult, pe cel mai bun site de sport de la noi (nisat pe tenis).


Un articol manipulator, super-comercial gandit si nu in ultimul rand, agitator.
Este acel tip de jurnalism care va face opozitie evidentelor doar pentru a starni valuri si pentru a isca polemici. Daca iese si putin scandal, s-a scos!

Inceput cu o prezentare a unei situatii jenante, ce nu ar trebui niciodata sa se regaseasca in paginile unui brand de presa, corect si adevarat, situatie jenanta mai ales prin reactia ce a fost/n-a fost corespunzatoare, articolul continua cu o manipulare groteasca.
Sa victimizezi ceva ce nu a fost niciodata victima mi se pare de prost gust. Despre Halep mai nimeni, din presa de specialitate serioasa, cea care conteaza, nu si-a permis sa o denigreze. Asta daca nu citesti cancanurile si cauti sportul la maneletv. In acest caz nu te poate ajuta nimeni.
Ca s-au relatat niste fapte petrecute in realitate, cred ca e normal ca s-a intamplat asa. Ca aceste fapte au fost insotite si de mici reflectii ale autorilor, e prerogativa lor in calitate de jurnalisti.

S-a scis despre schimbarea antrenorilor? Unde e vina presei? Nu s-au schimbat antrenorii? I-a schimbat presa? Sau a fost Halep cea care a apelat la o astfel de strategie? Ca de aici a inceput declinul, e doar o concluzie ce tine de logica si observatie.

S-a scris de atitudinea si comportamentul ei atunci cand l-a "pus la punct" pe antrenor in public, pe teren, in timpul unei partide oficiale? Iarasi intreb, unde e gresala presei? Chiar consider ca a fost de bun simt reactia presei noastre sportive. Nimeni nu a blamat acest gest reprobabil asa cum ar fi fost normal si la dimensiunea pe care l-ar fi meritat.
Chiar in conflictul debil cu Nastase, o somitate totusi in domeniu, presa i-a luat partea Simonei, desfiintandu-l pe maestru, atitudine corecta daca e sa-mi dau si eu cu parerea.

Si ca ultim punct, sa deplangi tu acest atac, inchipuit parerea mea, atata timp cat insasi Simona a spus ca nu e interesata de ceea ce se spune despre ea, denota ca esti mai sensibil decat o zambilica. Esti acel jurnalist care se imbata ca a baut colegul. Sau mai pe tonul articolului, ca "ai o jena" din cauza prostiei colegului, ce te obliga sa fii si tu prost.

Jenant!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 19:46   #44
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Buburuza e in semifinale unde o intalneste pe Radwanska

S.Williams joaca cu Sarapova - de aici se alege castigatoarea .

Last edited by bremen1980 : 07 Jul 2015 at 20:06.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 20:38   #45
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by bremen1980:
Buburuza e..

..o dulcica



L.E. Mergea (i-a scos in sferturi, impreuna cu partenerul indian, pe fratii Bryan) vs Tecau in semi la dublu

Last edited by omudindulap : 07 Jul 2015 at 21:23.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2015, 21:51   #46
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by bremen1980:
Buburuza e..

..o dulcica



L.E. Mergea (i-a scos in sferturi, impreuna cu partenerul indian, pe fratii Bryan) vs Tecau in semi la dublu

Ma bucur pentru Mergea care parea pierdut pe drum in ultimii ani .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2015, 20:09   #47
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Buburuza e in finală !
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2015, 20:16   #48
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Cine vrea s-o vada pe Simona acum, in finala la Rogers Cup.

http://www.cbc.ca/sports/tennis/watc...inal-1.3192639
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2015, 01:01   #49
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
am ezitat ieri sa postez ceva, doar pentru a nu o face la cald, dupa victoria pe care o consider fantastica a Simonei impotriva Vicai.
Iata ca dupa atatea incercari se pare ca Halep si-a gasit intr-un fel nasul ca sa spun asa. Acest Cahill pare-se ca o citeste bine si o si sfatuieste la fel. E clar ca s-a lucrat si la serviciu, serviciu care in meciul de ieri a fost cred ca la cel mai inalt nivel al carierei Simonei.
Nervii sunt mult mai stapaniti de asemenea. Nu mai apar acele apostrofari catre staff. Acele trimiteri la munca pe care obisnuia sa le adreseze romanului ei antrenor. Probabil ca in cazul de fata nu isi permite. Si e cu atat mai bine.

Per total, partida de ieri a fost fenomenala. Sincer, desi o apreciam pentru tenisul pe care il afisase in toata ascensiunea ei, nu credeam ca poate sa joace atat de bine. Partida de ieri a fost fenomenala. Tenis total, in forta, cu mingi castigatoare fix pe colturi. Si nu o minge data intamplator ci o sumedenie ...
Spuneam de forta... forta vazuta ieri intr-o partida de tenis feminin este incredibila. Oricand poate rivaliza partida de ieri cu o partida a baietilor. Poate nu din top 10 dar de mai jos sigur. Nu o credeam in stare pe Halep de o asa forta a loviturilor, de o asa rezistenta. Pana acum, cand Serena punea ceva putere in lovituri, Halep parea neputincioasa. Dar ieri... din alta lume... Daca ar juca asa si cu Williams, sigur o poate bate.

Superb ieri! Speram sa o tina tot asa... si nu doar cu tenisul ci si cu antrenorul.

Ps. Fissette este si el mare. A reusit sa resusciteze o Azarenka ce parea o jucatoare de pluton si cum... in ce fel.... ce revenire... !
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 13:27   #50
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by iiii:
bravo Simona , pentru refuzul de a juca in FED CUP inpotriva echipei Canadei!

Japita asta mica, se bucura ca e romanca si ca iubeste romania, dar cand are meci PENTRU Romania , nu joaca......pt. e obosita.

Eu nu as fi asa vehement , tenisul este totusi un sport individual
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 13:47   #51
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Acum am observat ca acest topic a fost deschis in "cinstea" mea..Nu stiu cine e persoana care l-a deschis , si in ce constau parerile noastre atat de diferite.Eu nu o mai pot suferi pe Halep de la finala de la RG , pt ca atunci fanii ei isterici au inceput sa arunce cu laturile lor abjecte in mine pt ca eu tineam cu MSM .Halep era pe atunci pe 2 in preferintele mele.De atunci MSM a ramas idollul meu in materie de sportivi ( de fapt nu de atunci de 12 ani tin cu MSM ) Sa definesc ce inseamna fan isteric Halepovist: este acel homuncul , care , habar nu are nimic despre tenis dar tine cu Halep doar pt ca e romanca fara sa inteleaga nimic din jocul ei ( bine ,la ce joaca acum nimeni nu mai intelege nimic din jocul ei) Ca tot veni vb de " jocul ei" Halep nu are un stil de joc nu e nici cal nici magar , nici ofensiva , nici defensiva..De la finala de la RG Halep nu a mai jucat tenis decat in 2 meciuri (cu caroline la sttutgart sicu Aza la USO , restul victoriilor ei au fost surprize (pt mine) iar infrangerile normale .Ca sa fiu si mai bine inteles Halep a fost pe 2 in preferintele mele tenisisistice , doar pt ca era romanca , felul ei de a juca nu mi-a placut niciodata.Acum cand nu mai 2 bani pe ce inseamna sa fii roman imi vine si mai usor sa nu o pot suferi.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 13:50   #52
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by iiii:
am cumparat Bute cu Halep doar la mediatizarea abuziva si scandaloasa. Si daca e locul 3 ce? tu esti om care se bucura nespus la locul 3?
cat despre MARILE performante ale simonei, putem mentional doar o finala de grand slam! UNA! si aia evident pierduta! :

Si sa nu aud cliseul classic auzit deja de mii de ori : "e inca tanara " .

De acord cu meiatizarea excesiva si scandaloasa
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 14:04   #53
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by omudindulap:
Tie ce nota ti-ai da ca om?

Stiu ca nu m-ai intrebat pe mine , dar pe o scara de la 1 la 10 , imi dau 10 ca om , 10 ca inteligenta , 10 ca obiectivitate , 10 ca , cultura , asta ca sa fiu modest
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 14:06   #54
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by iiii:
acum , sa va zic ceva "marilor" iubitori de tenis care se uita la tenis de cand joaca o romanca la nivel inalt... daca la turneul de la indian wells , serena nu se retragea , halep nu castiga si nu mai faceam atata tam tam. acum s-a vazut valoarea. bravo simona.

si ma bucur ca , in lista de facebook, si pe gsp.ro nu am mai vazut mesaje de genul : bravo simona! sau simona cea mai tare! etc...

Halep la IW a jucat cel mai slab tenis din toata cariera ei
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 22:59   #55
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Inexplicabila prestatia din semifinala...
dar poate asta explica totusi ceva:

Halep a trebuit să pregătească singură semifinala cu Pennetta!
Motivul neaşteptat pentru care Darren Cahill n-a putut s-o ajute
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2015, 23:53   #56
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by alali:

Eu as zice ca e f explicabila infrangerea..Pt mine nu a fost o surpriza.Explicatiile Simonei privind pierderea meciullui cu Penetta mi se par de domeniul SF -ului :"a fost epuizata fizic "Eu credeam ca asta mai ramasese din jocul Simonei forma fizica , ca in rest mai nimic.A avut ea meci greu cu Aza dar a avut o zi pauza , plus ca Penetta a jucat 2 meciuri in ziua meciului Simonei cu Aza , la simplu cu kvitova si la dublu , plus ca Penetta e mai batrana cu 9 ani ,.Ce sa mai ziica atunci Svetlana kuznetzova , care dupa un meci de peste 4 ore cu Schiavonne , a batut-o pe MSM intr-un meci de peste 3 ore.,.as da de ex si turneul de la Stuttgart castigat de MSM acum 3 editii dupa 4 meciuri , in zile consecutive , toate de peste 3 ore jumate , dar MSM e in alta liga dpdv fizic fata de tot restu jucatoarelor. as zice si sportivelor.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2015, 12:38   #57
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Ce titlu am dat eu si ce vorbesti tu?!
Era vorba daca fara antrenor Halep se descurca. Ceea ce a declarat ea este ... declaratie de presa.
La fel cam cum e si cu acele "accidentari" din timpul partidelor. Chemi medicul, te bandajeaza 10 minute si speri ca in acest fel ai scos-o pe adversara din joc. Si nu o face doar Halep aceasta strategie... ci toate jucatoarele, inclusiv imaculata Sharapova.

Cat priveste discursul tau de a vb de felul in care joaca Halep, e perimat si obosit. Joaca asa cum trebuie din moment ce e pe locul 2-3 de un an jumate. Si in tot acest timp a avut si sincope uriase, dar campioanele din spatele ei, cele pe care le admiri cu atata jind sunt si mai slabe ca ea din moment ce in tot acest timp, berechet, nu au fost capabile sa o scoata din top 3 sa spunem. Intelegi? E simplu!

Se tot vorbeste de conjunctura, culoar, sansa. WTF! Nu exista campioana care sa nu fi beneficiat de asa ceva. In orice sport posibil. Pana si mult iubita jucarie a lui Nicusor Ceausescu, selectionata fcsb a castigat o cupa a campionilor in modul in care a castigat-o. Nebatand Barcelona ci doar aparandu-se. Plus ca englizii au fost scosi din competitie si acum vorbindu-se ca asta a avantajat o echipa gen fcsb sa ajunga in finala, nefiind niciun club din albion in competitie.
Dar toate sunt discutii. Conteaza mai putin dupa ce castigi. In fond cum a ajuns Vinci in finala? batand pana la Williams jucatoare din afara top 20. Ba singurul meci mai tare pe care l-ar fi avut a fost castigat prin abandon. Si ce ai fi vrut? Sa renunte la tenis ca vezi doamne, o jucatoare s-a retras si i-a creat culoar? Sa fim seriosi.

Ps. iar explicatia: ca te-a injurat lumea ca tineai cu Sharapova si nu cu Halep si ca de atunci detesti aceasta jucatoare... e labila rau man! Sa placi pe cineva pe care sa il clasezi pe locul doi si sa il detesti in ziua urmatoare pentru ca nu stiu ce anonim internaut nu stiu ce ti-a spus.... esti foarte hotarat... Ma abtin sa spun ceva de MS a ta ca dupa o sa o detesti si nu vreau sa iti rapesc si ultima placere din acest sport....

Last edited by alali : 13 Sep 2015 at 12:41.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2015, 22:10   #58
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
recunoasteti personajul?
lll.jpg
daca da, ganditi-va ce sansa ar avea ea, astazi, in fata buldozerului Williams. tenisul feminin s-a schimbat extraordinar de mult in ultimii douazeci de ani, fetele au capatat mult mai multa forta si mai multi muschi. bag seama ca le-a placut la nebunie spanacul, sau...cine stie, mostenirea genetica a lucrat in favoarea lor. sincer, tenisul feminin si-a pierdut mult din farmec, tehnica, gratia, aproape ca nu mai exista, eu nu mai vad decat jucatoare care lovesc cu bata si atat.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2015, 07:19   #59
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Originally Posted by alali:
Ce titlu am dat eu si ce vorbesti tu?!
Era vorba daca fara antrenor Halep se descurca. Ceea ce a declarat ea este ... declaratie de presa.
La fel cam cum e si cu acele "accidentari" din timpul partidelor. Chemi medicul, te bandajeaza 10 minute si speri ca in acest fel ai scos-o pe adversara din joc. Si nu o face doar Halep aceasta strategie... ci toate jucatoarele, inclusiv imaculata Sharapova.

Cat priveste discursul tau de a vb de felul in care joaca Halep, e perimat si obosit. Joaca asa cum trebuie din moment ce e pe locul 2-3 de un an jumate. Si in tot acest timp a avut si sincope uriase, dar campioanele din spatele ei, cele pe care le admiri cu atata jind sunt si mai slabe ca ea din moment ce in tot acest timp, berechet, nu au fost capabile sa o scoata din top 3 sa spunem. Intelegi? E simplu!

Se tot vorbeste de conjunctura, culoar, sansa. WTF! Nu exista campioana care sa nu fi beneficiat de asa ceva. In orice sport posibil. Pana si mult iubita jucarie a lui Nicusor Ceausescu, selectionata fcsb a castigat o cupa a campionilor in modul in care a castigat-o. Nebatand Barcelona ci doar aparandu-se. Plus ca englizii au fost scosi din competitie si acum vorbindu-se ca asta a avantajat o echipa gen fcsb sa ajunga in finala, nefiind niciun club din albion in competitie.
Dar toate sunt discutii. Conteaza mai putin dupa ce castigi. In fond cum a ajuns Vinci in finala? batand pana la Williams jucatoare din afara top 20. Ba singurul meci mai tare pe care l-ar fi avut a fost castigat prin abandon. Si ce ai fi vrut? Sa renunte la tenis ca vezi doamne, o jucatoare s-a retras si i-a creat culoar? Sa fim seriosi.

Ps. iar explicatia: ca te-a injurat lumea ca tineai cu Sharapova si nu cu Halep si ca de atunci detesti aceasta jucatoare... e labila rau man! Sa placi pe cineva pe care sa il clasezi pe locul doi si sa il detesti in ziua urmatoare pentru ca nu stiu ce anonim internaut nu stiu ce ti-a spus.... esti foarte hotarat... Ma abtin sa spun ceva de MS a ta ca dupa o sa o detesti si nu vreau sa iti rapesc si ultima placere din acest sport....

In primul rand antrenorul nu i l-am ales eu . Ea si l-a ales.Viteza cu care isi schimba antrenorii , arata cat de" mult "stie ce isi doreste. .Eu tin cu Sharapova de 11 ani .La halep nu mi-a placut niciodata stilul de a juca (nici chiar pe vremea cand avea cat de cat un stil).Tineam cu ea , ca prostul , recunos , pt ca era romanca .Nu e vorba de nu sh ce alienat mintal m-a injurat , ca injuraturile le suport . E vorba ca toata lumea ( hai nu toata 90%) , nu pricepea ca eu tin cu MSM de 11 ani , si toti veneau cu argumente care mai de care mai de perfuzii in cap , dc nu ar trebui sa tin cu MSM si ar trebui sa tin cu HalepFaza e ca Halep are in Romania cam 1/10 din fanii pe care ii are MSM (tot in romania ) dar gura lor se aude mult mai tare , fiind in majortatea lor isterici.

Last edited by cosmin742000 : 15 Sep 2015 at 07:26.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2015, 07:22   #60
cosmin742000
Guru
 
cosmin742000
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,555
Concluzii dupa vizionarea la rece a semifinalelor feminine de la USO:
1) Halep vs Penetta
- cel mai slab meci al unei jucatoare de tenis din cate imi aduc eu aminte (mai slab chiar ca al Serenei cu Halep in grupe la turneul campioanelor)
-Halep a returnat in teren doar 20% din serviciile Flaviei .Din 18 servicii 2 ale Flaviei la care Simona a avansat 3 metrii in teren cu gandu la un retur castigator doar 1 (unu ) l-a pus in teren , castigator, e drept ,restu toate le-a dat in fileu
-scuza cu oboseala nu tine si daca ar tine ar fi mai grav pt Simona , am ecsplicat in alta postare dc.
-Flavia nu a facut nici ea un meci bun , dar nu a avut cu cine juca
2) Serena vs Vinci
- 2 ore de plictiseala crunta
- Serena a jucat cel mai bine de la uso , daca nu de anu asta.(serviciu i-a mers 21 de asi) , a returnat bine , comparativ cu simona , din 28 de mingi pe serviciu 2 asteptate tot la 3 metri in teren doar una a dat in fileu , restu toate in teren 4 decisive cu punct imediat
-Vinci nu a jucat grozav ,cel putin nu cum ziceau " analistii" ca a naucito pe Serena cu sliceul de rever ( nu a avut mai mult de 3 sliceuri tot meciul ) cu plimbarea Serenei pe tot terenu ( maxim 2 mingi a facut asta) , cu jocul variat ( care nu a existat)
-singurul lucru care m-a facut sa lupt cu mine sa vad plictiseala asta de meci pana la capat a fost ca mi-a confirmat teoria ca oricine poate sa o bata pe Serena indiferent de forma ambelor jucatoare.Dc nu se intampla asta mai des ? daca nu e vb de teama de victorie e un mister de nedezlegat

Last edited by cosmin742000 : 15 Sep 2015 at 18:42.
cosmin742000 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells