Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2015, 15:55   #21
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ma intreb cati din cei care scriu aici au fost ei insisi sportivi de performanta. Eu sunt cotat in momentul de fata intre primii 100 din tara la un sport mai putin cunoscut, dar recunoscut oficial, cu federatie afiliata si sustinuta financiar de MTS. Asa ca pot sa va zic din experienta personala a celui care a incercat, nu din povesti, ca a fi pe locul 3 in tara e o performanta foarte mare care necesita talent deosebit si ani de munca grea. Si merita mult respect. Iar locul 3 in lume e ceva ce nici nu va puteti imagina. Auzi, cica "esti om care se bucura la locul 3". Da frate, doar ala singurul care e pe primul loc conteaza, restul de milioane de practicanti a sportului sunt niste loseri vai de capul lor.

@alali vezi ca te inseli cu gimnastica.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 19:20   #22
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Cam asa cred si vad si eu lucrurile. Una e ca imi place ce si cum joaca, alta e ca imi place de ea ca persoana si cu totul diferit e performanta pe care a atins-o si O SI MENTINE de aproape 2 ani. Deci nu este o intamplare!

Legat de gimnastica, ceea ce imi amintesc eu este asa:
http://www.ziare.com/articole/campio...ale+gimnastica

si da, oarescum m-am grabit cu afirmatia, referindu-ma doar la echipa. Avem un argint la individual compus si un argint la sol. Putin fata de ce eram obisnuiti.

Iata date mai exacte: http://en.wikipedia.org/wiki/World_A...eam_all-around
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2015, 20:50   #23
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Ca sa-ti placa de ea ca persoana, trebuie sa o cunosti, ceea ce ma indoiesc ca se intampla.

N-am vrut sa hranesc trollul, dar eu tin cumva la fata asta si ma afecteaza anumite comentarii injuste si nesimtite la adresa ei, desi n-ar trebui, in conditiile in care ele constituie o minoritate neglijabila reprezentatata de niste indivizi mediocri, at least.

Quote:
Să o comparăm pe Simona Halep nu cu pretențiosul domn Năstase, ci cu cele din categoria ei și din vremea ei, când sunt de trei ori mai multe turnee pe an în circuit. Serena Williams, numărul 1 mondial, are doar 14 prezențe în Fed Cup, într-o carieră profesionistă de aproape două decenii. Maria Șarapova, numărul 2, a reprezentat Federația Rusă în numai șase ocazii, în 12 ani. Cea de-a treia clasată în ierarhia WTA, Simona Halep, a jucat de 18 ori în Fed Cup pentru România, în cinci ani.

Da, un sportiv are nevoie de odihnă și de bani, doar ipocrizia se poate practica gratuit și continuu. Ne-am obișnuit să-l avem la dispoziție, ca pe un robot de bucătărie, iar de-ar putea să joace în același timp în două competiții, ar fi minunat.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2015, 20:36   #24
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Fetele joaca in Fed Cup , Simona Halep e in Fed Up Cup
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2015, 01:33   #25
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Si sa imi fac datoria de carcotas pana la capat ca sa nu fiu criticat ..

A venit si prima infrangere a lui Halep in fata unei jucatoare, alta decat Sharapova sau Wiliams. Si au si aparut primele intrebari. De ce nu a coborat Ionita in timpul meciului sa dea si el indicatii, sa faca si el ceva de banii pe care ii incaseaza fara sa faca mai nimic? Doar ne aducem aminte ca l-a prins patronu, (angajatorul adica, nu cel de la tabloul electric), cand nici nu aplauda si striga. Dar a fost pus la punct atunci si lucrurile pareau sa mearga iarasi in parametrii conveniti in ROI. Toate bune pana la ultimul episod recent in care s-au atins coarde sensibile.

Interpretarea mea e ca dupa ultima isprava a "domnului antrenor", in care si-a permis cam mult cerandu-i maestrei Halep sa se miste, si pe un ton cam poruncitor, a produs oaresce deranj.
Poate ca asa se explica de ce la acest ultim meci nu am vazut nici incurajari de pe margine, nici priviri in timpul meciului intre profesor si eleva, nimic. Sa fie oare adevarat ca lucrurile s-au precipitat? Sa aiba Halep iarasi probleme cu angajatii?

Last edited by alali : 27 Apr 2015 at 01:35.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2015, 06:32   #26
cezarika21
Novice
 
cezarika21
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 9
Victor Ioniță e mai mult un sparring partner decât un antrenor, așa că nu știu ce sfat ar putea să-i dea unei jucătoare care știe mai mult tenis decât el. A fost un jucător mediocru și este un antrenor mediocru. Singurul motiv pentru care a fost ales era că o ajuta pe Simona la antrenament și că nu cerea mulți bani. Venirea lui pe teren avea ca unic scop ridicarea moralului Simonei pentru că altfel de sfaturi nu putea să-i ofere.
cezarika21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2015, 22:22   #27
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
parerea ti-o impartasesc in proportie de 110%. Dar asta nu face altceva decat sa dezvaluiasca o alta problema muuult mai mare decat comportamentul acestei tenismene, sportive in adevaratul sens al cuvantului.
Iar cand spun sportiva, chiar sunt sincer. Nu ascund niciun fel de sarcasm in aceasta afirmatie. Nu sunt dintre aceia care sa ridic osanale dar nici cealalta extrema care sa ponegreasca performantele pe care le face de aproape 2 ani. Eu chiar cred ca, punctand si performanele atinse, fiecare sportiv cu perioada lui bineinteles, Halep este cred, undeva intre primii 10-15 sportivi ai acestei tari din toate timpurile. Ca si notorietate si impact, Halep cred ca este pe locul 2, dupa Nadia. Dar ca si comportament ... este muuult in coada, poate undeva alaturi de Mutu, manelistii de la dinamo sau spritarii de la FCStanaBucuresti.

Insa problema mare este ca ea practic nu are antrenor. Iti dai seama ce caracter denota acest adevar?! Iti dai seama ca aceasta fata se saboteaza singura?! Cine stie unde era daca avea decenta si buna crestere sa accepte sfaturi?

Ca sportiva, 10; ca om... tre sa ii pun nota in modul.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2015, 22:45   #28
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Tie ce nota ti-ai da ca om?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2015, 23:13   #29
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
e greu, daca nu imposibil sa iti faci o autoevaluare obiectiva.
Si nu am fost pus niciodata in aceste ipostaze speciale in care se afla Halep. Daca eu as face fite de genul asta probabil as afecta cateva persoane care imi sunt apropiate sau prin preajma. La nivelul acesta de expunere si mediatizare, sa iti umilesti "profesorul", impactul e mult mai mare.

Chiar de curand am vazut la Ronaldo, fotbalist pe care il detest pentru infatuarea de care da dovada oriunde poate si in special in interviuri, facand un gest care m-a surprind cand nici nu ma asteptam. De unazi a lovit un pusti cu mingea, el sutand spre poarta, iar copilul fiind in tribuna, alaturi de tatal lui. Asta s-a intamplat la incalzire. Dupa terminarea incalzirii, Ronaldo s-a intors de la intrare in vestiare si i-a oferit copilului tricoul lui de incalzire. Nu stiu daca o face stiind ca e urmarit la tot pasul, dar aceste gesturi conteaza.

Halep apare mai putin in public, e adevarat. Eu prefer sa ma tin departe de cancanuri si sa ma uit la ea doar in timpul meciurilor. Iar acolo atitudinea nu imi place. Este mult prea aroganta. Comparativ cu oricine ai vrea sa compari este mult peste. Nu vrea antrenor in momentele grele ca o deranjeaza. Cand apar probleme face gesturi reprobabile umilindu-si propria echipa. Schimba antrenorii ca si cand sunt o marfa perisabila. Iar asocierea cu familia Becali.... nu stiu! Mie nu-mi place. Nu cunosc persoana in cauza. Poate ma insel, dar probabilitatea e mica tinand cont cat de implicati sunt capii fara de cap in tot ce se intampla in jurul lor.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2015, 06:42   #30
cezarika21
Novice
 
cezarika21
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 9
Nu judec oamenii, dar mă simt de fiecare dată mândru că sunt român când Simona Halep sau o ală jucătoare de la noi câștigă un meci. Iar asta nu e puțin lucru.
cezarika21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2015, 22:03   #31
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am mai auzit azi un cuvânt sau doar azi mi-a rămas blocat în minte .
E vorba de " zguristă " . Iată ce ştire am citit azi pe un blog de sport :" Irina Begu a eliminat-o pe Barbora Strycova , o adevărată zguristă."

E rău cu zguristele astea şi trebuie eliminate fără milă.Unele vor să-ţi fure zgura de la gura copiilor .Păi nu trebuie să le stârpeşti ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2015, 16:07   #32
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Wow! La ce lectie de umilinta am asistat pana in urma cu un minut!
In tot acest an si jumatate in care Halep a fost, fara niciun fel de discutie, chiar daca le place sau nu unora, cea mai constanta jucatoare din circuit si care si-a respectat in mai toate turneele rangul de a 2-a sau a 3-a favorita, uneori chiar depasind acest statut, m-am ofuscat pana la crize nervoase pe toti cei care o criticau si cautau tot felul de forme de defaimare a jocului, a tenismenei Halep, astazi am ramas cu senzatia ca Halep e terminata ca si sportiva.
Pana acum nu m-am grabit sa imi dau cu parerea. Nici dupa prima infrangere surprinzatoare, nici dupa a 2-a, nici dupa a 3-a. Dar astazi! Umilinta totala! Si asa cum am spus, e ultima dintr-o serie.
Nici acum nu o sa le dau dreptate celor care o desfiintau pana acum 2 luni. Nu aveau motive si argumente. O faceau din pura rautate sau din frustrari. Dar de 2 luni incoace.... nivelul jucatoarei noastre este lamentabil daca nu chiar dezastruos. Ciudat e ca nimeni nu vrea sa vada.
Cu o schimbare de ciorapi, asta(!)..., antrenori, (scuzati greseala ), pana cand a gasit acest copil de mingi care "antreneaza ce vrea" domnisoara, cum singura marturisea, si pana cand a reusit sa cristalizeze aceasta echipa profesionista de care este atat de multumita ca o intelege (a se citi ca ii canta in struna), totul arata o crestere a nivelului jocului si a mentalitatii, incredibila! Doar noi publicul nu intelegem.

Oricum, acum, cu aceasta pauza binevenita, are probabil timp sa se marite, logodeasca sau orice obicei ar mai fi in comunitatea din care face parte si poate sa si puieze. Oricum, va fi un membru de vaza al familiei Becali.
Ca e doar Regina Sportului romanesc nu? Cel putin dupa cum razbate din tabara ei... Iar cum familia bOiereasca avea un rege, de ce nu si o regina?!

Ps. Pe cand o printesa, ducesa sau marchiza? Sau de ce nu imparat si imparateasa? Ah stai! Ca locul e luat de proaspatul absolvent, tocmai lasat la vatra.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2015, 22:16   #33
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
alali,
cand am zis mai sus, acum ceva vreme ideile mele , am fost facut troll.
dar dupa meciul de astazi , nu aud pe nimeni comentand, zicand ceva sau etc.
classic romanesc, apreciem la victorie si la esec mucles. cand fatuca asta o sa castige un turneu adevarat, atunci o sa scriu aici bravo! pana atunci : " Hai Simona Halep " .
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2015, 22:53   #34
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
nu stiu sincer ce anume ai postat de ai fost alintat cu acest calificativ si mai ales de cine Nu imi aduc aminte....
Cat priveste evolutia de azi a jucatoarei romance, eu sincer uitandu-ma la meci ma intrebam daca halep si-a platit biletul de intrare in arena. ...Asa derutata parea.
Eu imi pastrez ideea mea, am putine dar sunt consecvent macar , cum ca nu poti face performanta fara profesionalism. Nu poti sa ai antrenori cate unu la doua luni si ala asa, din mila sponsprului. Cum ai un antrenor care iti identifica punctele slabe si trage de tine ca sa progresezi, tu "renunti" la colaborare ca nu iti place sa ti se spuna ca trebuie sa muncesti. Si gasesti trepadusi din astia la care poti si sa tipi ca iei nu se vor supara. Vorba aia, tu esti patronul doar nu?!

Amatorism ieftin si fite de regina...

Si un exercitiu de memorie pentru cine a urmarit meciurile si evolutia lui Halep. Cand era acel Fissett sau parca asa ceva il chema si a spus omul ca Halep are probleme la serviciu si ca la antrenamente ii cere sa lucreze foarte mult partea asta. Ce progres incredibil facuse... cum era vizibil pentru oricine aceasta crestere in felul in care servea. Media serviciului era undeva intre 170 si 175 km/h... Se apropia de Williams... Iar acum? Este unul din cele mai slabe servicii din top 50 sau poate si mai si..., fara forta si fara asi cate un meci intreg....
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2015, 01:35   #35
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
”Înainte de Roland Garros, am luat o decizie împreună cu stafful meu tehnic, pentru a-mi îmbunătăți jocul.

Am încercat la antrenamente să dau mai tare în minge, să am lovituri mai puternice.

Acum îmi dau seama că nu e stilul meu, că nu mă caracterizează și, de aceea, cred că voi reveni la jocul cu care mă simțeam confortabil, adică cel de dinainte”, a explica Simona Halep.

alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2015, 05:21   #36
cezarika21
Novice
 
cezarika21
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 9
Asta-i treaba, Simona și-a atins limita. Nu poate mai mult de atât, iar dacă nu se va antrena serios are toate șansele să iasă din top 10.
cezarika21 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2015, 02:28   #37
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
"Nu ştiu dacă Andreea Mitu va trece şi de belgianca Van Uytvanck. Sper să se bucure de meciul pe care îl va juca la Roland Garros, să rămînă la fel de graţioasă, să progreseze natural şi să aibă parte de nişte profesori buni. Şi să vrea să îi asculte. Aici intervine din nou comparaţia cu Simona Halep. "
CRISTIAN GEAMBAŞU
intr-un articol de pe http://blogsport.gsp.ro/geambasu/201...am-pe-andreea/


Iata ca incet, incet, oamenii deschid ochii si incep sa fie corecti... jurnalistic si ... profesionali.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2015, 22:06   #38
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Kvitova si Sharapova au parasit si ele RG. Chiar trebuie sa dam in Halep (adica sa fim "corecti si profesionali") Adica o aplaudam pe Mitu ca le-a batut pe Pliskova si Schiavone si intoarcem capul ca a mancat bataie categoric de la VanUytvank ? Suntem corecti si profesionali cu Mitu ?

Halep e in continuare pe locul 3. Si nu vom avea in curand inca o romanca in primii 10, oricat le apreciem pe Dulgheru, Begu, Niculescu sau Mitu.

Daca Halep nu a fost criticata nu e vina ei, dar sa vii acum sa bagi fitile ca nu asculta antrenorii, ca nu vine la Fed Cup nu e "corect si profesional".

Am urmarit in ultimii doi ani indeajuns de mult tenisul feminin ca sa imi dau seama ca Halep a facut un salt enorm si a intrat in elita feminina. A facut meciuri senzationale, a dat lovituri pe care nu le vezi la alte jucatoare, lovituri ce tin de talent, munca si antrenament. Faptul ca a dezamagit acum nu inseamna ca i se sterg cu buretele meritele. Are valoare. Cum si foloseste valoarea e treaba ei nu a comentatorilor sau a noastra. Desigur si eu am fost nervos, am injurat-o nu m-am mai uitat la ultimele ghemuri din paritda de debut la RG, dar ce sa fac acum. M-am trezit noptile sa o vad, am tinut cu ea si la bine si la greu si o sa tin cu ea in continuare. Nu ii gasesc scuze, dar nici vina. Nu asculta antrenorul, OK, dar Tiriac ce mama dracu face ? Daca simte ca nu il asculta nici pe el de ce sta langa ea ? Si daca totusi il asculta, nu e si vina lui ? Si daca tot vorbim de vina, ce treaba avem noi cu vina unuia sau a altuia ? Noi ne uitam si incurajam. Nu noi suntem cei ce trebuie sa judecam si sa dam verdicte. Noi trebuie sa aplaudam si la victorie si la infrangere, ca asta e sportul. E sport nu ?
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2015, 17:29   #39
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Of Victore! Daca ai fi si inteles ceea ce ai citit, era mult mai usor acest dialog.

Halep are merit ca a facut acest salt urias! Nimeni, asa cum am scris mai sus, nu are dreptul sa ii conteste acest aspect al carierei ei. Ca nu vom mai avea prea curand o jucatoare de orice, ba chiar niciun un jucator, in primii 10 ai lumii, de asta nu ma indoiesc.

"Corect si profesional" era o remarca pe care o faceam la adresa jurnalistilor din presa de sport romaneasca. Nimeni nu si-a permis pana acum sa vorbeasca de acest aspect al ... lipsei unei echipe in spatele jucatoarei noastre. Este imposibil sa faci performanta, a se intelege sa te menti la un nivel foarte inalt, cat timp tu ai un antrenor de forma si alti consultanti pe care ii schimbi daca nu la o luna, atunci la doua luni, consultanti pe care ti-i trimite sponsorul tehnic. Asta e amatorism de cel mai jos nivel. Nu am auzit astfel de experimente in staful celorlalte jucatoare din top 10. Poate nici de mai jos...

Cat priveste denigrarea pe care i-as face-o eu si altii care ne permitem sa vedem si minusuri in evolutiile ultime ale lui Halep, e prost inteleasa. Halep vine dupa o serie de rezultate foarte slabe daca e sa comparam cu nivelul aratat in ultimul an si jumatate, exceptand ultimele 3-4 luni.
Daca tu ai limitarea sa vezi doar acest ultim turneu, ori nu ai memorie, ori nu ai prea urmarit in ultimul timp tenis. Tu stii unde e adevarul!

Iar acel articol, pe langa ipocrizia ce te izbeste inca din titlu, are acea remarca la adresa lui Halep, remarca pe care am subliniat-o. Atat! Dupa cum se poate observa, eu nu am ingrosat niciun alt fragment referitor la acel tip de discurs perfid, cu atacuri nejustificate. Am subliniat doar acel aspect care se bazeaza pe observatie si nu pe sentimente meschine de scandalagiu specific ziaristilor de tabloid. Si presimt ca este primul jurnalist dintr-o lunga lista de trepadusi din aceasta breasla care o sa inceapa sa vorbeasca de acest tip de atitudine si comportament care desi s-a vazut si pana acum, avandu-si apogeele cand d-soara era pe val, nimeni nu a vorbit despre el, dar de acum inainte, tot mai multi vor avea astfel de revelatii "profesionale".

Asa ca, Victore, citeste mai atent si argumenteaza-ti parerile si afinitatile mai matur. E mai fair asa. Parerea mea!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2015, 10:58   #40
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
si iata ca mai apare unu:

"CTP: Simona Halep s-a schimbat. E arogantă, încăpățânată și încearcă să joace tenisul ăla unic pe care îl știe ea de pe fundul terenului. Nu vrea să învețe nimic"
sursa.

Ce e ciudat ca abia acum incepe jurnalistul sa aiba ochi critic pentru aceste tipuri de comportament. Pana acum chiar nu s-a vazut nimic?

si continua omu....

Quote:
"... Antrenorul Kristinei, fratele ei, a mai venit de două ori la bancă pentru a-i repeta calm ce-i mai spusese şi a o face chiar să râdă relaxată. E bine să-ţi spună cineva în care ai încredere să faci ce ştii să faci.

La Simona nu numai că n-a venit nimeni, dar legătura ei cu antrenorul Ioniţă a însemnat nişte apostrofări către tribună şi gesturi cu sensul „Nu vezi că nu merge?!”
Nu e o înfrângere oarecare ce s-a întâmplat azi...."
sursa.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells