Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2014, 09:11   #361
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Salutare. Lista cu castigatorii e gata, sunt persoane cu 23/24 categorii corecte. Mai am de verificat, insa, daca s-au respectat cerintele din regulament - acelea de a nu interveni asupra postarii si de a nu face clone, pentru mai multe postari. Am observat cateva nereguli, vom verifica amanuntit. Revin cu clasamentul pana la finalul saptamanii.
Pana atunci, sa ne amuzam putin:

__________________
I am not lucky, I am good...

Last edited by Gloria : 05 Mar 2014 at 09:41.
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 13:14   #362
Antimatt3r
Novice
 
Antimatt3r
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 10
Da am văzut destule conturi făcute special pentru acest concurs...
Antimatt3r is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 19:20   #363
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Gebeleizis:
Si eu m-am prostit la categoria costume. Eram sigur ca The Great Gatsby va lua premiul, dar nu stiu cum m-am scapat cu mintea si am ales American Hustle. Stupid me!

Mai bine ca ai ales AH la costume, ca daca ai fi avut mai multe predictii corecte, ti-ai fi facut sange rau. Ai fi fost descalificat pentru ca ti-ai editat postarea.

Quote:
Orice editare ulterioară a predicţiilor vă descalifică din sesiunea de predicţii!

Read the rules, people!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 19:35   #364
victor_neo75
Novice
 
victor_neo75
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Daca am castigat cumva vreun tricou sper sa fie si masura L pe acolo, altfel cred ca il fac cadou
victor_neo75 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 20:41   #365
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by buticut:
Quote:
Orice editare ulterioară a predicţiilor vă descalifică din sesiunea de predicţii!

Read the rules, people!

Dar poate vrem să fim descalificați. La asta nu te-ai gândit?
Am făcut și eu 21, dar când alții fac 23 ce rost mai are... Totuși e de remarcat că acum 3-4 ani câștigam cu 18-20 de puncte, acum s-a ajuns la 23 pentru primu loc.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 21:22   #366
gelosu
Novice
 
gelosu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 2
Originally Posted by victor_neo75:
Daca am castigat cumva vreun tricou sper sa fie si masura L pe acolo, altfel cred ca il fac cadou


Port M, daca vrei sa faci un cadou
gelosu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2014, 00:26   #367
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Gebeleizis:
Si eu m-am prostit la categoria costume. Eram sigur ca The Great Gatsby va lua premiul, dar nu stiu cum m-am scapat cu mintea si am ales American Hustle. Stupid me!

Mai bine ca ai ales AH la costume, ca daca ai fi avut mai multe predictii corecte, ti-ai fi facut sange rau. Ai fi fost descalificat pentru ca ti-ai editat postarea.

Quote:
Orice editare ulterioară a predicţiilor vă descalifică din sesiunea de predicţii!

Read the rules, people!
Rectificarea mea a fost cu câteva zile înainte de seara Oscarurilor, deci mi se pare injust să fiu descalificat.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2014, 01:04   #368
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nu conteaza cand, ai facut-o si gata. Regulamentul nu spunea ca ai voie sa editezi pana la o anumita data - e interzis cu totul. Oricum cu 21/24 ma indoiesc ca ai vreo sansa de a castiga ceva.

@sergiuseling Da, anul asta a fost ridicol de previzibil, desi toti spuneau ca ar fi o cursa stransa. Eu am gresit fix la categoriile pe care le-am considerat cele mai dificile de prezis (Scenariu original si editing) + 2 shorts. Desi Her avea momentum, credeam ca AH nu va pleca acasa cu mana goala si ca ii vor da un premiu lui David O. Russell, daca tot le place atat de mult de el. Cat despre Captain Phillips la editing, mersesem pe mana lui pentru ca luase premiu la ACE Eddie Awards. Oricum cred ca din ultimii ani, asta a fost editia care a fost cel mai mult pe placul meu, dpdv al castigatorilor.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2014, 22:25   #369
victor_neo75
Novice
 
victor_neo75
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Sunt 4 useri care au nimerit 23 din 24 de categorii, dar numai unul (Rusty (pagina 12)) e inscris de anul trecut. 3 si-au creat cont taman luna asta. Felicitari castigatorilor!!! Problema a fost cu animatia scurt-metraj si scurtmetrajul. Mi se pare incredibil ca destui au nimerit corect ambele categorii (Mr. Hublot si Feral), dar au gresit la alte categorii mai sigure. Cred ca e primul an in care multi au nimerit peste 20 de categorii (se poate spune ca a fost usor previzibila ceremonia de anul asta).
victor_neo75 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2014, 10:16   #370
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by victor_neo75:
Sunt 4 useri care au nimerit 23 din 24 de categorii, dar numai unul (Rusty (pagina 12)) e inscris de anul trecut. 3 si-au creat cont taman luna asta. Felicitari castigatorilor!!! Problema a fost cu animatia scurt-metraj si scurtmetrajul. Mi se pare incredibil ca destui au nimerit corect ambele categorii (Mr. Hublot si Feral), dar au gresit la alte categorii mai sigure. Cred ca e primul an in care multi au nimerit peste 20 de categorii (se poate spune ca a fost usor previzibila ceremonia de anul asta).

Bine ca nu te ocupi tu de numaratul predictiilor. Ehm, Rusty are 22 corecte - a gresit doua scurtmetraje. Nu mai speria oamenii, Feral a castigat Oscarul intr-un univers paralel probabil.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 07 Mar 2014 at 10:19.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2014, 23:01   #371
victor_neo75
Novice
 
victor_neo75
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 8
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by victor_neo75:
Sunt 4 useri care au nimerit 23 din 24 de categorii, dar numai unul (Rusty (pagina 12)) e inscris de anul trecut. 3 si-au creat cont taman luna asta. Felicitari castigatorilor!!! Problema a fost cu animatia scurt-metraj si scurtmetrajul. Mi se pare incredibil ca destui au nimerit corect ambele categorii (Mr. Hublot si Feral), dar au gresit la alte categorii mai sigure. Cred ca e primul an in care multi au nimerit peste 20 de categorii (se poate spune ca a fost usor previzibila ceremonia de anul asta).

Bine ca nu te ocupi tu de numaratul predictiilor. Ehm, Rusty are 22 corecte - a gresit doua scurtmetraje. Nu mai speria oamenii, Feral a castigat Oscarul intr-un univers paralel probabil.

Am gresit si acuma rectific. Scurtmetrajul animat este intr-adevar Mr. Hublot, dar scurtmetrajul se numeste Helium. Sunt totusi 3 useri care au nimerit 23 din 24 de categorii (Rusty a nimerit 22 din 24) si toti au gresit la scurtmetrajul animat. 2 sunt creati in martie 2014, iar unul DKARMEN_76 (pagina 16) e membru din 2009. Succes castigatorilor inca o data!
victor_neo75 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2014, 11:05   #372
Dany23
Novice
 
Dany23
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 24
Nu s-a afisat inca lista cu castigatorii, nu?
__________________
http://twitter.com/daninovac
Professional dreamer. Amateur writer. The influence.
Dany23 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 08:40   #373
bilamagica
Novice
 
bilamagica
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
buna ziua membri su state vechi in cinemagia profit de faptul ca nu s au afisat castigatorii pentru concursul de predictii oscar pentru a mi spune parerea care poate va fi luata in serios sau nu . acest mesaj se adreseaza celor care NUMARA VOTURILE ...CRED CA AR FI NORMAL SI CORECT SA PARTICIPE LA ACEST CONCURS CEI CARE SUNT MEMBRII VECHI PE ACEST SITE CARE NE BUCURA DE FIECARE DATA CU INFORMATII NOI DIN LUMEA FILMULUI SI NU NUMAI .CRED CA AR TREBUI SA PARTICIPE LA UN CONURS DE PREDICTII DOAR CEI CARE AU CONT MAI VECHI DE UN AN .NU POATE FI ACCEPTAT UN PARTICIPANT LA CONCURS ,CEL CARE CA DE OBICEI IN ROMANIA, CAND E UN PREMIU SAU CEVA CAT DE MARUNT ISI FACE UN CONT SAU MAI MULTE CLONE PENTRU A PARTICIPA LA ACEL CONCURS.E INACCEPTABIL E O LIPSA DE RESPECT PENTRU NOI RESTUL CARE AVEM O TRADITIE CU ACEST CONCURS ,NU ESTE DISCRIMINARE,PROPUN SA FIE O REGULA IMPUSA CONT VECHI DE MINIM UN AN PENTRU PARTICIPANTI . DIN CEI 346 DE CONCURENTI MAI MULT DE JUMATATE SI AU FACUT CONT SI CLONE PENTRU ACEST CONCURS CUM VI SE PARE???/?? MIE MI SE PARE CEVA DE GENUL A AAAA E PROMOTIE LA TIGAI PAI MA TREZESC LA 5 SA FIU PRIMUL CAND SE DESCHIDE CA SA MA POT IMBULZI SA POT FI UN CEVA CE NU CRED CA SE POATE NUMI OM...DAR MA ROG ASTA E ALTA DISCUTIE ... CRED CA AR TREBUI LUATE MASURI PENTRU CA EU CRED CA CINEMAGIA E MAI MULT DE ATAT MULT MAI MULT .CINE E DE ACORD CU MINE ...GIVE A REPLY
bilamagica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 08:44   #374
bilamagica
Novice
 
bilamagica
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
am scris cu cl pentru a fi mai vizibil mesajul
bilamagica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 12:02   #375
angesa
Novice
 
angesa
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Eu cred ca se citeste mai dificil , scris cu majuscule, decat normal ! Zau !
angesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 12:15   #376
doinarac
Novice
 
doinarac
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5
Nu inteleg de ce anul asta , se procedeaza astfel :

"Dacă vor exista zece participanţi cu acelaşi punctaj, premiile le vor fi distribuite în ordinea postării; astfel, cel mai rapid din cei 10 cu punctaj egal va primi Premiul 1" .

De ce nu se trag la sorti , pt a avea o sansa : oricare din cei cu 23/24?
Anul trecut nu s-a tinut cont de "rapiditatea postarii" , in fond daca exista limita finala temporala 2 martie 00:00 , de ce "cel mai rapid " ? ........este mult prea "limitativ"!
Fair -play , dupa parerea mea personala, ar fi la rezultate egale: tragere la sorti, ca in anii precedenti.
Si nu sunt decat 3 , inteleg eu ......
In fond au realizat rezultate egale : 23/24 ! Sunt egali in predictii , ce mai conteaza " viteza"?
Poate chiar nu au citit in acceasi zi de existenta concursului ?
Da regulile erau scrise dinainte , se mai pot schimba anual , ... eu mi-am exprimat "simtirea" adica "opinia" ...
doinarac is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 14:40   #377
dany6960
Novice
 
dany6960
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
Eu nu stiu ce dureaza atat cand e foarte simplu de aflat castigatorii.
Sunt primii 10 ce au raspunsurile cele mai bune. Nici nu trebuie sa cauti in toata lista de 346 de participanti, ci ii iei pe primii 10 cu raspunsuri corecte. Bineinteles avand grija ca din cei 10 sa nu existe conturi multiple.
Trebuiau afisate intr-o zi rezultatele, de ce se asteapta atat?

P.S.: O idee buna e ca anul viitor sa participe la concurs cei cu vechime de cel putin 1 an pe site.
Iar premiile ar putea fi impartite altfel incat sa ajunga la 30 de oameni de ex. NU vad rostul atator premii la 10 insi. Unde mai pui ca lista castigatorilor nu e gata nici pana la ora asta.

P.S.2: Daca de ex al 346-lea a ghicit 24 din 24 de raspunsuri. E normal sa castige? Eu zic ca nu. Ci numai cei care au dat raspunsurile cele mai rapide. Asa ca hai mai repede cu lista aia. E vorba de rapiditate aici.

Last edited by dany6960 : 09 Mar 2014 at 14:52.
dany6960 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2014, 05:48   #378
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by dany6960:
Eu nu stiu ce dureaza atat cand e foarte simplu de aflat castigatorii.
Sunt primii 10 ce au raspunsurile cele mai bune. Nici nu trebuie sa cauti in toata lista de 346 de participanti, ci ii iei pe primii 10 cu raspunsuri corecte. Bineinteles avand grija ca din cei 10 sa nu existe conturi multiple.

Imi explodeaza capul cu rationamentul tau. Nu trebuie sa treci prin toata lista de participanti (340+) ca sa vezi care sunt cei 10 care au cel mai bun scor? WTF, ce intelegi tu prin raspunsuri corecte? Sunt 24 de predictii, trebuie sa verifici fiecare predictie de la fiecare user, pentru a vedea cate sunt corecte. Te crezi la "Cine a regizat filmul 12 Years a Slave"? A) Ridley Scott B) Steve McQueen C) Steven Spielberg. Raspunde corect pentru a castiga invitatii duble la film ???

Nici nu stiu de ce imi bat capul cu persoane ca tine.

Quote:
De ce nu se trag la sorti , pt a avea o sansa : oricare din cei cu 23/24?
Anul trecut nu s-a tinut cont de "rapiditatea postarii" , in fond daca exista limita finala temporala 2 martie 00:00 , de ce "cel mai rapid " ? ........este mult prea "limitativ"!
Fair -play , dupa parerea mea personala, ar fi la rezultate egale: tragere la sorti, ca in anii precedenti.
Si nu sunt decat 3 , inteleg eu ......
In fond au realizat rezultate egale : 23/24 ! Sunt egali in predictii , ce mai conteaza " viteza"?

Pentru ca

1) Cu cat postezi mai tarziu, cu atat sansele cresc sa nimeresti cat mai multe, pentru ca mai toti expertii vor avea deja finalizate listele lor de predictii. Postand mai devreme risti sa pierzi ultimele schimbari.

2) De multe ori se intampla ca userii 'noi' (a.k.a. cei care si-au facut cont cu o saptamana inainte de premii) sa nu aiba habar de asa ceva, ci sa posteze copiind predictiile celor care au mai multa vechime pe forum si par mai experimentati. Am vazut si useri care nici nu s-au obosit sa dea copy-paste, ci au dat quote direct. In alti ani am avut un typo la predictii si mai multi mi-au copiat postarea cu typo cu tot.

3) Eu nu am niciodata noroc la tragerile la sorti
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 10 Mar 2014 at 05:56.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2014, 07:50   #379
dany6960
Novice
 
dany6960
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 4
NU ma cred nicaieri. Dar ce rost mai are daca in cei 340+ pe ultimele pozitii unii au dat copy-paste si au 24 de raspunsuri corecte? Chiar daca sunt aproape de capatul listei. Mi se pare aberant sa stai sa-i cauti pe cei cu 24 de raspunsuri printre cei 346. Se incurajeaza copy-paste sau cei ce au copiat raspunsurile corecte de la casele de pariuri. Normal ar fi primii 10 cu raspunsurile cele mai bune. Asa vor castiga cei mai rapizi nu cei care au asteptat sa le parvina raspunsurile.
E doar o parere nu aruncati cu pietre.

Last edited by dany6960 : 10 Mar 2014 at 07:53.
dany6960 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2014, 09:50   #380
Dany23
Novice
 
Dany23
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 24
Originally Posted by dany6960:
Eu nu stiu ce dureaza atat cand e foarte simplu de aflat castigatorii.
Sunt primii 10 ce au raspunsurile cele mai bune. Nici nu trebuie sa cauti in toata lista de 346 de participanti, ci ii iei pe primii 10 cu raspunsuri corecte. Bineinteles avand grija ca din cei 10 sa nu existe conturi multiple.
Trebuiau afisate intr-o zi rezultatele, de ce se asteapta atat?

Vezi că-ți dă eroare urâtă algoritmul ăsta.

Eu cred că s-au gândit la ordinea postării datorită userilor care intră aproape zilnic pe cinemagia și văd printre primii știrile.
__________________
http://twitter.com/daninovac
Professional dreamer. Amateur writer. The influence.
Dany23 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells