Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

View Poll Results: Poate acest film sa detroneze succesul SW3-ROTS?
DA 4 17.39%
NU 19 82.61%
Voters: 23. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Jul 2005, 00:37   #81
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@Ghitza
Vezi cä ne putem întelege?
Fatä de observatia ta (justä) cä SF-ul impune lumi cu legi proprii, se cuvin douä precizäri:
- Evident, prima "lume" dintre cele douä aflate în räzboi aici e a noasträ - iar a doua, e incidentä cu ea. Asadar, reprosurile noastre de mai sus se referä la ignorarea unor legi ale ACESTOR lumi.
- Cu cât fantezia autorului e mai avântatä si se îndepärteazä tot mai mult de universul nostru familiar (vezi Ursula K. Le Guin, Frank Herbert, sau Aldiss, cu incredibila lui "Helliconia" - ca sä citez doar trei dintre cei mai notorii "worlds makers"), cu atât se impune ca inventiile stranii si aparent neveridice sä fie înscrise într-un sistem logic propriu, pe care sä-l întelegem clar. (Evident, nu trebuie sä fie explicat däscäleste - cum se întâmplä în SF-ul scris prost - ci expus economic, discret, eficient.) Dacä aceastä cerintä nu e satisfäcutä, se produce glisarea în fantastic - ceea ce nu e bine, când autorul si-a propus sä facä SF, nu fantastic. In schimb, într-un caz ca "War of the Worlds", unde optiunea SF e 100% clarä, alunecarea nu poate duce decât în neglijentä crasä.
In fine, cu privire la pläcerea de a vedea filmul. Cum spuneam si mai sus, am simtit-o în angoasanta jumätate dintâi. Ulterior, din cauza tuturor neajunsurilor subliniate mai sus, a devenit plicticos si enervant. Deci... s-a achitat de sarcinä doar pe jumätate.

@M-olecuta
Nu mai tin minte, sunt vreo 23 de ani de când am citit cartea, si vreo 10 de când am împrumutat-o cuiva. Cred însä cä nu, pe vremea aia trenurile erau la începuturile lor, si e cam improbabil sä-i fi inspirat lui Wells o asemenea imagine.
Oricum, cineva care a citit cartea recent, sau o are la îndemânä, poate ne lämureste.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2005, 08:38   #82
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...&hist=0#107680
am spus aici ce cred eu despre film...
si as vrea sa mai adaug ca si eu am vazut faza cu Masina langa casa "bombardata" de avion si am ras la ea la greu...
mie nu imi vine sa cred ca din 200-300 de oameni cati au lucrat la film, nu s-a gandit nimeni: "wei, da masina asta de ce nu a patit nik, un avion s-a prabusit la 50 de metri de ea peste casa..." just fuc*ing idiotic...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2005, 13:57   #83
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Pitbull:
JUST ceea ce spuneti, cä faza cu microorganismele nu stä-n picioare nici de fricä

pai, tu singur ai zis: faza cu bacteriile trona si la sfarsitul romanului... deci, e chiar asa fantasmagorica ? :? probabil koepp a vrut doar sa ramana fidel romanului.

n-am vazut filmul, dar romanul mi-a placut dintr-o singura perspectiva: felul in care este urmarita reactia in masa a omenirii in contact cu extraterestrii distrugatori, felul in care este urmarita teama ce se transforma in frica ce se transforma in panica ce se transforma in groaza. indescriptibila scena gloatei ce paraseste londra, descrisa prin ochii fratelui eroului principal.

p.s.: o sg kestie vreau sa stiu - robbins este si aici prajit la inceput de raza arzatoare ? are asa o fata de idiot...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2005, 16:32   #84
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by Pitbull:
JUST ceea ce spuneti, cä faza cu microorganismele nu stä-n picioare nici de fricä
pai, tu singur ai zis: faza cu bacteriile trona si la sfarsitul romanului... deci, e chiar asa fantasmagorica ? :? probabil koepp a vrut doar sa ramana fidel romanului.
Tocmai asta e.
Romanul a fost scris la sfârsitul secolului al XIX-lea. Pentru acea epocä, faza cu bacteriile era vizionarä si genialä. Dar mai erau vreo saizeci de ani si ceva pânä la Gagarin...
Azi, pânä si amärâtii de noi, care de-abia ne aburcäm pe orbitä (unii zic c-am ajuns si pe lunä), stim sä ne protejäm de ele. Costume de protectie, medii etanse, carantinä, chestii-socoteli. Si sä se frigä la faza asta unii care deja invadeazä alte planete, si au un nivel tehnologic de ne rad ca pe muste?
Apropo de fidelitatea fatä de roman, am dezbätut-o pe larg în cronichetä, expunându-mi acolo toate opiniile despre cum s-ar fi putut face, ca sä iasä bine (în diverse variante)...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 12:01   #85
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Pitbull:
Dakota Fanning: un freak/fluke, sau viceversa. O pustoaicä urâtä, bätrânicioasä, antipaticä si partial expresivä. Interpreteazä corect si nimic mai mult. Una din douä: sau e un produs comercial umflat cu pompa, sau rolurile alea geniale le-a fäcut în alte filme. Cine are idee, sä-mi recomande.

:lol: ai gratulat-o cu niste epitete mai frumoase ca ale mele (eu am zis ca e un rozator enervant). roluri geniale iti zic eu: NU ARE. ca fapt divers, pe movies.go.com am gasit un chestionar: 'credeti ca dakota fanning va ajunge viitoarea: a. drew barrymore b. lindsay lohan c. jodie foster d. nu-stiu-mai-cine'

eu am votat drew barrymore :sick: desi, i-auzi, majoritatea au vazut-o ca pe viitoarea jodie foster. :lol: :lol:

Quote:
En passant, treaba asta a fäcut-o splendid Verhoeven, în "Starship Troopers", unde regäsim viziunea futuristä proprie S.F.-ului din anii '50, cu acel inefabil unic al lui Heinlein, iar aluziile contemporane la Internet, manipulare si cenzurä sunt subtile si inteligente.

sunt de acord cu toate comentariile tale vis-avis de RL. intamplator, eu in timp ce citeam romanul, visam ca realizez o varianta a filmului transpusa total in epoca lui wells, incercand sa exclud totusi naivitatile tipice vremii (infatisarea extraterestrilor si, ah, da, FINALUL !), probabil si datorita calitatii cinematice a romanului lui wells (MAI ALES, repet, in scena multimii panicate care paraseste londra), care imbina perfect descrierile cu naratiunea.

dar, cu cel de mai sus, bleah !!! 'starship troopers' ?? subtil si inteligent ! pai, tocmai asta zic eu ca NU este, cu tot feeling -ul de sf retro pe care il degajeaza ! filmul este, intr-un fel, tot o strutocamila, pt ca pe langa calitatea mai sus-mentionata a filmului, verhoeven 'baga de la el' acele neverosimilitati gogonate pe care le astepti de la orice sf minor de televiziune (parca intr-un moment al filmului, pamantenii lanseaza o bomba nucleara de mici dimeniuni ca sa starpeasca insectele, pt ca apoi soldateii - trupetii - pleaca la locul cu pricina in maneca scurta !), dar si acel efect visceral atat a-la-verhoeven, incompatibil cu cuminteii ani '50, totusi. nu mai are rost sa spun ca e prost jucat si gratuit (nu numai privit prin prisma violentei continute, dar vezi, de exemplu, si scena dusului comun, in care - vocile rele zic - ca verhoeven s-a prostituat de dragul B.O.-ului). nu vreau, totusi, sa ne certam in privinta asta...

in rest, traiasca 'total recall'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 16:29   #86
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by notorious:
'credeti ca dakota fanning va ajunge viitoarea: a. drew barrymore b. lindsay lohan c. jodie foster d. nu-stiu-mai-cine'
Ete püla! Drew (în "E.T.", în "Firestarter"...) si Jodie (în "Taxi Driver", în "Tom Sawyer"...) aveau TALENT, FARMEC, HAR, dom'le! Nu ca momâiuta asta!

Originally Posted by notorious:
nu vreau, totusi, sa ne certam in privinta asta...

Päi nici n-avem de ce. Tu remarci defectele (reale) ale lui "Starship Troopers". Eu m-am referit la una dintre calitätile lui.

Originally Posted by notorious:
in rest, traiasca 'total recall'.
In sfârsit, SA TRAIASCA!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 07:15   #87
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Pe scurt:

de bine:
1. atmosfera angoasanta care nu se concentreaza doar in prima parte ci merge bine pana dupa episodul cu casa
2. tensiunea gradata a primului contact
3. perspectiva restransa individualizata, celulara: un om, o familie
4. realismul reactiilor pamantene la un posibil first contact.. :lol: e amuzant sa ne privim din afara la cinema, the real thing might not be that funny :shock:
5. economia de efecte speciale-spre deosebire de Lucas care umple ecranul si retina cu tot felul de culori si vietati, Spielberg a ales un stil oarecum minimalist care da bine
6. respectarea spiritului cartii-introul si epilogul din off, solutia salvatoare-oricat ai fi de BMF super tech alien nu poti planifica sau prevedea totul, neprevazutul te poate da peste cap-asa ar trebui privita lectia din final si are aplicabilitate mai ales pentru a noastra rasa care se considera super dezvoltata. Asa ca nu mai conteaza daca e un virus sau o bomba atomica, daca e conform cu teoria fantasticului sau nu daca e stiintific valid sau nu;important e ca s-a sugerat acest lucru si ca la momentul conceptiei sale romanul lui Wells nu a fost un roman de aventuri SF, ci o alegorie menita sa ridice intrebari contemporanilor sai ca si Masina Timpului de altfel
7. Tom Cruise si partial Dakota Fanning

de rau:

1. umor involuntar : lights go out...Are we still alive?...s-a dus dreq suspansul cu jumate de sala care se tavalea pe jos de ras
2. lookul alienilor parca se putea mai mult
3. anumite scene de famile prea voit lacrimogene-deh Spielberg nu se dezminte, dar parca in ET si AI ii iesea mai bine
4. neverosimilul unor scene se actiune-masina magica care e ocolita de ramasitele avionului ce spulberase de altfel tot cartierul, 3 grenade distrug un tripod cat un bloc cu 10 etaje

Per total agreabil si bine facut-nici nu m-a dezamagit, nici nu m-a dat pe spate
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 14:30   #88
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Faenor:
partial Dakota Fanning

adica din parti ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 16:51   #89
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Adik i-am suportat replicile si jocul in momentele usor comice, dar nu m-a convins in scenele dramatic-isterice-per total mi-a placut disociat, partial :lol: . Fata de alte filme ale ei usor miscast aici, as fi preferat o actrita necunoscuta.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 17:17   #90
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Faenor:
Adik i-am suportat replicile si jocul in momentele usor comice, dar nu m-a convins in scenele dramatic-isterice-per total mi-a placut disociat, partial :lol: . Fata de alte filme ale ei usor miscast aici, as fi preferat o actrita necunoscuta.
dakota fanning desi ii place sa se ia de mana cu cedric the entertainer - au aparut in 1000 de filme anu asta ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 19:23   #91
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ce jeg... Ma dor ochii, ma doare capul de la filmul asta. Ma solidarizez 101% (ca dalmatienii) cu Nightwane. Nu cred ca va mai reusi Spielberg sa faca un film atat de prost pana moare. Ceea ce sper ca se va intampla destul de curand.

Ce cauta Dakota Fanning in filmul asta? Mi s-a parut ca functiona pentru simplul motiv de a tipa ca o isterica idioata blonda batrana slut-looking ce e. Nu era destul de obositor filmul, mai trebuia sa tipe si tampita asta incontinuu.

Cat de penibile chestiile cu steagurile americane aliniate, toti aveau unul la casa. Si copilul ala tampit care voia neaparat sa se duca el sa se lupte si se intoarce victorios acasa dupa aia. Gretos putin spus.

Cat de tampiti americanii... O chestie iese din pamant si il crapa si scuipa masini afara si ei gen "Ok, ok, ma misc 2 metri inapoi, dar mai mult nu! Trebuie sa vad!"

Teoria mea privind extraterestrii e ca au mancat multi alcoolici. Si s-au imbatat. Si erau alcohol intolerant. Nu stiau ca pamantenii sunt niste betivi. Si s-au imbatat, de-aici si chestia cu ala care mergea in cerc si dupa aia s-a prabusit pe o cladire. Makes sense, nu? Asteptam sa zica soldatul "Are dreptate! Uitati-va la pasarici!". Dar ar fi fost prea cool pentru filmul asta.

L-au facut varza pana si pe Tim Robbins! You gotta try really hard to do that.

Si se putea ceva mai rau decat intalnirea aia de la sfarsit? God, no.

Spielberg e atat de tampit incat nu intelege ca NU poti sa faci un remake la film de serie B, SF din anii 50 ca tot PROST o sa iasa. Oricat de multi bani bagi in el. Dovada ca poti sa te pisi pe efectele lui speciale. Ceea ce am si facut. Deci, muie Spielberg, corporationist muist.

I'll be back.

Edit: Nota: 0.5/10, 1/10 daca sunt dragut
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 23:41   #92
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Originally Posted by BeNnY:
Spielberg e atat de tampit incat nu intelege ca NU poti sa faci un remake la film de serie B, SF din anii 50 ca tot PROST o sa iasa.
WotW-ul lui Spielberg nu e un remake dupa filmul din 53. E adaptarea in viziunea lui a cartii lui H.G.Wells.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 01:44   #93
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
BeNnY cu draci!!!!! :w00t: :w00t: :w00t:
Am träit s-o väd si pe asta. Bravo, Fane! Mäcar pentru atâta lucru, meriti felicitäri!
Acum mai astept doar filmul care va face din MinRep un Becali!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 11:54   #94
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Pitbull:
Acum mai astept doar filmul care va face din MinRep un Becali!
:? "Fun with Duck and Jane"?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 16:01   #95
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Nu cred ca va mai reusi Spielberg sa faca un film atat de prost pana moare. Ceea ce sper ca se va intampla destul de curand. ... Deci, m*** Spielberg, corporationist muist.

bai, nu pot s inteleg de unde tot sentimentul asta anti-spielberg ! :shock: nimeni nu cred ca pana acum a reusit sa-mi explice care sunt pacatele acestui mare regizor american modern (ok, i admit !), nici nightwane (iceberg), nici leonard (spitbag)... poate imi explici tu, totusi.

Originally Posted by BeNnY:
Teoria mea privind extraterestrii e ca au mancat multi alcoolici. Si s-au imbatat. Si erau alcohol intolerant. Nu stiau ca pamantenii sunt niste betivi. Si s-au imbatat, de-aici si chestia cu ala care mergea in cerc si dupa aia s-a prabusit pe o cladire. Makes sense, nu? Asteptam sa zica soldatul "Are dreptate! Uitati-va la pasarici!". Dar ar fi fost prea cool pentru filmul asta.
.

that was funny.

Originally Posted by BeNnY:
Spielberg e atat de tampit incat nu intelege ca NU poti sa faci un remake la film de serie B, SF din anii 50 ca tot PROST o sa iasa. Oricat de multi bani bagi in el. Dovada ca poti sa te pisi pe efectele lui speciale. Ceea ce am si facut

incearca 'invasion of the body snatchers' al lui don siegel cu remake-ul destul de ok de abel ferrara. mie imi plac sf-urile anilor '50-'60, cu paranoia tipica razboiului rece, cu teama de aproapele tau s.a.m.d.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 17:14   #96
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ii urasc filmele. De aici anti-spielberg. Is that enough for you? E americanul perfect.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 16:25   #97
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
poate Spielberg sa fie mai patetic? WoW (nu in sensul de wow!) nu e altceva decat un filmuletz de vara, la care te uiti pe plaja, din tufisuri, in timp ce te caci...de preferabil, sa te gati cat mai repede, ca e riscul mare sa te constipe filmul acestui Spielberg, un produs perfect a tot ceea ce inseamna comercial la Hollywood...un maestru al masturbarii vizuale si un hapsan ce se hraneste cu parania si teama americanilor...de teroristi, extraterestri...pule, sule si caciule

Dakota Fanning...i-au bagat reactii exagerate de isterie cu pompa, numai pentru a fi siguri, ca o sa ne sperie...intra-devar, Pitbull, the chick joaca corect...

Tom Cruise...asta cine mai e? o semnatura (de vreo 20 de milioane sau mai mult) pe un contract cu producatorii filmului...

wow a incalcat pana si toate regulile unui film B

A castigat premiul pentru Golden Trailer...futu-va muma-n cur...pai clar ca a castigat...au stiut ce laba de film au si s-au scremut din greu sa convinga omu' sa mearga la cinema. So: calitatea unui film este invers proportionala cu gradul de reclama si tam-tam, facute pentru promovarea filmului

in legatura cu faza aia cu trenul care goneste in flacari, pun pariu ca e inspirata dupa turma de vaci in flacari din Mars Attacks!, care e o capodopera pe langa wow. :lol:
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 16:38   #98
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by Cinemania:
Mars Attacks!, care e o capodopera pe langa wow. :lol:

E o capodopera, punct. Altfel, WoW-u' nici nu mai merita discutat. E un mare mare jeg. Si atat
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 18:44   #99
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Ii urasc filmele. De aici anti-spielberg. Is that enough for you? E americanul perfect.

in cazul acesta, nici nu-ti mai bate capul cu frank capra... it's not enough for me (you should know that).
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 18:46   #100
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Faci ca atunci cu explicatul filmelor fratilor Quay. And that's enough said.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells