Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Dec 2011, 13:57   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
SONDAJ: Top Filme 2011

REGULAMENT

Sondajul are, ca in fiecare an, 2 capitole:

- Top 10 Released - filme care au avut premiera in Romania in 2011.
Lista filmelor eligibile: http://www.cinemagia.ro/boxoffice/premiere/?year=2011
Pot fi incluse in acest top si alte filme care nu sunt in lista de mai sus dar despre care aveti informatii sigure ca au rulat cel putin o saptamana intreaga la cinema in Romania.
Data limita pentru postarea topului personal la aceasta categorie este 31 Ianuarie 2012.

- Top 10 Unreleased - filme care au avut premiera publica (wide sau limited) in 2011 dar nu au avut (inca) premiera in Romania. Pentru a afla anul premierei publice: in pagina imdb a filmului click pe data de sub titlul filmului, in lista care se deschide - prima data care nu corespunde unui festival e ceea ce cautati.
Data limita pentru postarea topului personal la aceasta categorie este 29 Februarie 2012 (in luna februarie circula prin lume multe DVD-uri "for awards consideration" cu filme eligibile pentru acest top).

Pe masura ce vedeti noi filme, va puteti updata top-urile postat initial, pana la deadline-ul mentionat. Nu e nevoie sa editati si in postarea initiala. Ultima varianta de top-uri a fiecaruia va fi cea luata in considerare.

Daca nu considerati ca ati vazut 10 filme bune, puteti pune si mai putine in top (minim 5). Calitate nu cantitate !

Pentru clasamentul final se va puncta cu 10p filmul de pe locul 1, 9p - locul 2 .... 1p - locul 10

Last edited by Chambord : 13 Jan 2012 at 10:13.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 14:02   #2
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Top 10 Released

1. Melancholia (Lars Von Trier)
2. Another Year (Mike Leigh)
3. 127 Hours (Danny Boyle)
4. Never Let Me Go (Mark Romanek)
5. Midnight in Paris (Woody Allen)
6. Drive (Nicolas Winding Refn)
7. Margin Call (J.C. Chandor)
8. The King's Speech (Tom Hooper)
9. Black Swan (Darren Aronofsky)
10. True Grit (Coen brothers)


Top 10 Unreleased

1. Nader And Simin, A Separation (Asghar Farhadi)
2. The Turin Horse (Béla Tarr)
3. Cold Weather (Aaron Katz)
4. The Tree of Life (Terrence Malick)
5. Martha Marcy May Marlene (Sean Durkin)
6. Submarine (Richard Ayoade)
7. Meek's Cutoff (Kelly Reichardt)
8. The Kid with a Bike (Dardenne brothers)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 14:05   #3
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Rezultatele sondajului de anul trecut:


Top 10 Released (21 participanti)

1. Inception (Cristopher Nolan) 118p
2. Shutter Island (Martin Scorsese) 92p
2. Un Prophete (Jacques Audiard) 92p
4. The Social Network (David Fincher) 75p
5. Antichrist (Lars von Trier) 52p
6. The Road (John Hillcoat) 50p
7. Up in the Air (Jason Reitman) 46p
8. Bakjwi (Chan-wook Park) 45p
8. Toy Story 3 (John Lasseter) 45p
10. An Education (Lone Scherfig) 41p
10. Kick-Ass (Matthew Vaughn) 41p



Top 10 Unreleased (13 participanti)

1. Winter's Bone (Debra Granik) 64p
2. 127 Hours (Danny Boyle) 47p
2. I saw the devil (Ji-woon Kim) 47p
4. Black Swan (Darren Aronofsky) 35p
4. The Kids Are All Right (Lisa Cholodenko) 35p
6. The King's Speech (Tom Hooper) 32p
7. Animal Kingdom (David Michôd) 28p
8. Exit Through the Gift Shop (Banksy) 27p
9. How I Ended This Summer (Aleksei Popogrebsky) 19p
10. My Joy (Sergei Loznitsa) 18p
10. The Fighter (David O. Russell) 18p
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 14:36   #4
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Pai prima data o sa dau un top 10 overall (released & unreleased), vazut prin toate mijloacele posibile, cinema, festival, net etc. pentru o imagine generala, dupa care o sa fac o despartire in doua topuri asa cum se cere pentru a fi luat in considerare.
Din ce am vazut eu anul asta, facute in anul asta (sau in 2010), top 10-ul meu arata asa:

TOP 10 overall (released & unreleased)
1. Melancholia

la mare distanta de celelalte 9 titluri din clasament

2. Drive
3. Nader And Simin, A Separation
4. The Turin Horse
5. La Piel que Habito
6. Mysteries of Lisbon (Raoul Ruiz)
7. Aurora
8. Another year
9. The tree of life
10. True grit

Cu precizarea ce nu are nicio importanta ca am vazut locul 2 si locul 1 in aceeasi zi, la mall , unul dupa altul, la o distanta de o ora si un pic unul de altul. Asa a fost sa fie, asa le-am si departajat.

Si acum cele doua topuri in forma in care mi s-au cerut

TOP released
1. Melancholia
2. Drive
3. La Piel que Habito
4. Aurora
5. Another year
6. True grit

TOP unreleased
1. Nader And Simin, A Separation
2. The Turin Horse
3. Mysteries of Lisbon
4. The tree of life
5. We need to talk about Kevin

Last edited by varu : 30 Dec 2011 at 14:48.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 15:02   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Top 10 Released

1. Drive
2. Biutiful
3. Melancholia
4. Des hommes et des dieux
5. Incendies
6. The girl with the dragon tattoo
7. Black Swan
8. La piel que habito
9. Haevnen
10. Midnight in Paris

Top 10 Unreleased

1. The Tree of Life
2. Once Upon a Time in Anatolia
3. The Sunset Limited
4. A Separation
5. Tinker Tailor Soldier Spy
6. Tyrannosaur
7. Warrior
8. The Day He Arrives
9. Carnage
10. Le Havre

In cel oficial singurele care nu le-am vazut si care probabil au sanse mari sa intre in topul meu sunt Haevnen si The Girl with the Dragon Tatoo. Sunt sanse maricele sa schimb si ordinea primelor 3 pentru ca pentru mine sunt toate cam la egalitate. Primele doua le-am vazut de doua ori, iar dupa o eventuala revizionare a Melancholiei s-ar putea sa urce.

In cel neoficial mai sunt destule de vazut si sigur o sa sufere multe modificari. Am pus si The Sunset Limited, chiar daca nu a iesit deloc in vreun cinematograf. Cred ca pentru filme care au iesit direct la TV se poate face o exceptie. Ultimele 3 locuri sigur o sa dispara dupa ce vad mai multe filme.

Last edited by Liviu- : 13 Jan 2012 at 21:45.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 17:05   #6
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Top 10 Released

1. Biutiful
2. The King's Speech
3. Midnight in Paris
4. Drive
5. Another Year
6. Black Swan
7. The Help
8. Melancholia
9. Moneyball
10. Incendies

Top 10 Unreleased

1. A Separation
2. Rundskop
3. The Sunset Limited
4. Tyrannosaur
5. The Artist
6. Perfect Sense
7. Book chon bang hyang
8. Warrior
9. Senna
10. The Tree of Life

Last edited by mvpsebi : 04 Mar 2012 at 16:27.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 21:08   #7
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:
Top 10 Released

1. Drive
2. Biutiful
3. Melancholia

Oau, cat de sus ai cocotat "Biutiful"-ul!! Si deasupra cui!
Si eu eram super curios sa-l vad cand am auzit ca-i pe teava dar "melodramatismul bulimic" al lui Gorzo si inca vo cateva zvonuri mi-au rupt in patru cheful. Dar acum parca mi l-ai resuscitat tu un pic.

Top Released

1. Drive
2. Melancholia
3. 127 Hours
4. The Kids Are All Right
5. Black Swan
6. Le quattro volte
7. Rabbit Hole
8. Rise of the Planet of the Apes
9. You Will Meet a Tall Dark Stranger
10. Crazy Stupid Love


Spatiile marcheaza niste grabene mai abrupte decat o face diferenta de un singur punct oficiala dintre doua trepte consecutive. Ultimele 5 sunt de umplutura. Stiu ce s-a spus dar prefer asta decat sa las topul gol. Unele dintr-astea chiar le-am urat dar n-aveam cu ce sa le inlocuiesc - mai vazusem doar "No Strings Attached" (nota 2) si "Never Let Me Go" (nota 0).

Top Unreleased

1. A Separation
2. The Tree of Life
...
nu stiu dac-am mai vazut altceva...
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 31 Dec 2011 at 16:05.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 21:31   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Federico:
Oau, cat de sus ai cocotat "Biutiful"-ul!! Si deasupra cui!
Si eu eram super curios sa-l vad cand am auzit ca-i pe teava dar "melodramatismul bulimic" al lui Gorzo si inca vo cateva zvonuri mi-au rupt in patru cheful. Dar acum parca mi l-ai resuscitat tu un pic.

Nu cred ca-s cea mai de incredere sursa pentru chestia asta. E o chestie mai mult personala, pe mine m-a atins filmul asta, chiar l-am simtit, ceea ce nu pot spune si despre Melancholia, cel putin nici pe aproape la nivel emotional. Poate valoric Melancholia e mai bun, de fapt aproape sigur e mai bun, dar am ales sa merg, cel putin pentru moment, pe ce m-a impresionat pe mine mai mult. Am citit si eu cronica lui Gorzo si nu sunt deloc de acord cu ea. Nu mi se pare exagerata deloc drama personajului principal, ci una foarte realista. Mi-a placut enorm si rolul lui Bardem si cred ca ar fi meritat mai mult Oscarul.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 21:51   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Umm, nu vreau sa deranjez, dar ati remarcat ca Drive e un film cu batai, nu? Cu personaje de benzi desenate. Care nu are practic nimic de spus. Idealul vostru in materie de filme e sa va uitati la imagini frumoase?

Frederico, inteleg ca in nota aia de zero (ZERO!) data lui Never Let me Go ai inclus si interpretarea lui Carey Mulligan? Da-mi voie sa-ti spun ca Mulligan transmite de zece ori mai mult in Never Let Me Go decat in Drive si asta nu are nimic de a face cu timpul in care e pe ecran.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 22:03   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Opa,Twinsen a facut prima mutare,presimt ca iese cu scantei.

Ca sa fiu on-topic,o sa mai astept vreo luna pana se mai aduna titluri ca mai sunt destule care nu le-am vazut inca.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 30 Dec 2011 at 22:20.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 22:58   #11
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Twinsen, no offense, dar chiar ma doare undeva de impresiile altora despre filmul ala. Tu ai fost tot timpul sustinatorul impresiilor personale despre un film, ar trebui sa realizezi ca ceea ce simte cineva cand vede un film e foarte diferit de ce simte altcineva. N-am de gand sa continui pe subiectul Drive, mi-am batut gura degeaba pana acum si n-am de gand sa explic ceva ce e in primul rand personal: modul in care traiesti, simti si intelegi un film. A fost destul de clar ca mie filmul mi-a transmis mai mult decat scenariu mediocru sau ce alte impresii au avut diverse persoane fata de Drive. La fel s-a intamplat si cu The Tree of Life.

Nu ca as incerca sa ma ascund dupa parerea criticilor, chiar nu-mi pasa foarte mult de parerea lor, e doar ceva strict orientativ, dar din moment ce atatia il apreciaza trebuie sa fie ceva de capul lui, nu? Oamenii aia trebuie sa fi simtit si ei ceva cand l-au vazut, ceva ce clar voi n-ati reusit sa apreciati la filmul asta. Nu ma intelegeti gresit, asta nu-i neaparat un defect, fiecare cu ce-i place. Cu cat mai repede intelege toata lumea lucrul asta, cu atat mai bine. De asta am pus si Biutiful inaintea lui Melancholia, de asta am pus Warrior inaintea lui The Turin Horse, film care mi s-a parut ca a avut o idee foarte buna, o imagine foarte buna, dar care m-a plictisit prin repetitivitatea sa, desi aceasta era necesara pentru tema filmului.

PS: Apropo de Never let me go, uite, mie mi s-a parut un film extrem de banal, desi a avut cateva roluri bune. Cred ca a avut o idee foarte buna, dar povestea decurge mult prea rapid si mi s-a parut ca lasa niste gauri (emotionale, nu de scenariu). Cred ca filmul s-a terminat prea rapid. Sunt sigur ca si tu ai aceeasi impresie despre Drive. E clar ca n-am rezonat cu filmul ala si, desi rolul lui Mulligan e mai bun acolo, filmul per total nu mi-a transmis nimic. O fi vina mea, dar asta sunt eu, i-am dat atentia filmului si am considerat ca nu e destul. In topul meu filmul asta n-ar prinde nici macar locul 20. But that's just me...

Last edited by Liviu- : 30 Dec 2011 at 23:06.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 23:29   #12
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
We can agree to disagree,asta vrei sa spui Liviu,nu?
Eu unul mi-am spus exprimat parerea despre Drive destul de clar,cat si despre celelalte 2 filme recente ale lui Refn,fiecare gandeste,simte si apreciaza in felul lui,e normal sa avem pareri diferite.
Ca tot se vorbeste despre Never let me go,pot sa spun ca mi-a placut intr-o oarecare masura,mai ales din cauza tridentului care joaca bine dar m-a frustrat faptul ca nu aveau pic de lupta in ei,s-au multumit cu faptul ca erau donatori de organe.Asta n-are treaba cu scenariul ci cu conceptia filmului care desi e interesanta parca lipseste o scanteie sau o nevoie de revolta.
Apropo,nu vreau sa instig dar oricare alt rol al lui Carey e mai bun decat cel din Drive.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 23:36   #13
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Twinsen, no offense, dar chiar ma doare undeva de impresiile altora despre filmul ala. Tu ai fost tot timpul sustinatorul impresiilor personale despre un film, ar trebui sa realizezi ca ceea ce simte cineva cand vede un film e foarte diferit de ce simte altcineva. N-am de gand sa continui pe subiectul Drive, mi-am batut gura degeaba pana acum si n-am de gand sa explic ceva ce e in primul rand personal: modul in care traiesti, simti si intelegi un film.
Da, impresiile personale sunt ceea ce conteaza pentru fiecare. Insa nu cred am fost vreodata sustinatorul ideii ca ar trebui sa "te doara undeva" de parerile personale a altora. Mie daca imi place un film, il sustin si comunic inclusiv cu cei carora nu le place. Daca ne blocam in "gusturile sunt personale" asta aduce mult cu "gusturile nu se discuta" si atunci care mai e rolul unui forum de filme?
Quote:
Apropo de Never let me go, uite, mie mi s-a parut un film extrem de banal, desi a avut cateva roluri bune. Cred ca a avut o idee foarte buna, dar povestea decurge mult prea rapid si mi s-a parut ca lasa niste gauri (emotionale, nu de scenariu). Cred ca filmul s-a terminat prea rapid. Sunt sigur ca si tu ai aceeasi impresie despre Drive.
Never Let Me Go a fost in buna masura o dezamagire pentru mine, exact din motivele enumerate de tine: gauri emotionale si poveste prea rapida. Imi place mult Ishiguro, deci am citit cartea imediat cand a aparut si m-a impresionat. Dar e genul de adaptare extrem de dificil de facut intr-un film de doua ore. Am apreciat la film interpretarile excelente ale lui Mulligan si Garfield si ca a reusit sa surprinde ceva din melancolia cartii.

Despre Drive nu am nici pe departe aceeasi impresia pe care o ai tu despre Never Let Me Go. Drive pentru mine e senzatia pe care o am cand merg la un restaurant elegant, admir bunul gust cu care e decorat, tacamurile de argint, serviciul impecabil a personalului. Dar in meniu au doar cartofi prajiti si cotlet de porc.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 23:43   #14
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Twinsen:

Despre Drive nu am nici pe departe aceeasi impresia pe care o ai tu despre Never Let Me Go. Drive pentru mine e senzatia pe care o am cand merg la un restaurant elegant, admir bunul gust cu care e decorat, tacamurile de argint, serviciul impecabil a personalului. Dar in meniu au doar cartofi prajiti si cotlet de porc.

LMAO!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 23:46   #15
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Top 10 Released*

# 1 Pina --- Wim Wenders --- Nota filmului: 10
# 2 Life in a Day --- Kevin Macdonald, Natalia Andreadis --- Nota filmului: 9
# 3 127 Hours --- Danny Boyle --- Nota filmului: 9
# 4 Black Swan --- Darren Aronofsky --- Nota filmului: 9
# 5 Never let me go --- Mark Romanek --- Nota filmului: 9
# 6 Midnight in Paris --- Woody Allen --- Nota filmului: 9
# 7 Rango --- Gore Verbinski --- Nota filmului: 9
# 8 The King's Speech --- Tom Hooper --- Nota filmului: 8
# 9 Biutiful --- Alejandro González Iñárritu --- Nota filmului: 8
#10 Mission Impossible: Ghost Protocol --- Brad Bird --- Nota filmului: 8
sau
#10 Rise of the Planet of the Apes --- Rupert Wyatt --- Nota filmului: 8

Top 10 Unreleased*

# 1 The Tree of Life --- Terrence Malick --- Nota filmului: 10
# 2 Senna --- Asif Kapadia --- Nota filmului: 10
# 3 Sunset Limited --- Tommy Lee Jones --- Nota filmului: 9
# 4 Warrior --- Gavin O'Connor --- Nota filmului: 9
# 5 Attack the Block --- Joe Cornish --- Nota filmului: 8
# 6 Cave of Forgotten Dreams --- Werner Herzog --- Nota filmului: 8
# 7 Oranges and Sunshine --- Jim Loach --- Nota filmului: 8


*liste in lucru, prima in mare parte e ok .. dar mai am de vazut cateva filme pt a completa a 2-a lista
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2011, 23:49   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Twinsen:
Da, impresiile personale sunt ceea ce conteaza pentru fiecare. Insa nu cred am fost vreodata sustinatorul ideii ca ar trebui sa "te doara undeva" de parerile personale a altora. Mie daca imi place un film, il sustin si comunic inclusiv cu cei carora nu le place. Daca ne blocam in "gusturile sunt personale" asta aduce mult cu "gusturile nu se discuta" si atunci care mai e rolul unui forum de filme?

Nu am vrut sa sune in felul asta. Nu sunt deloc adeptul zicalei "gusturile nu se discuta", din contra, mi se pare o prostie, dar am discutat atat de mult pe filmul asta ca mi s-a intors. Nu mai simt nevoia sa explic nimic, am incercat cat de bine am putut, poate nu am facut-o foarte bine, dar inevitabil ne lovim de niste bariere, bariere care tin de experienta de viata a fiecaruia, suma tuturor lucrurilor care ne-au facut ceea ce suntem acum. Pana la un anumit nivel poti sa discuti, dar exista ceva peste asta, unde discutia devine de-a dreptul inutila si ceea ce ne face pe noi sa fim noi intra in actiune. Asta e bariera, iar o simpla discutie nu o poate muta deloc. Pentru asta e nevoie de mai multa experienta, de mai multa viata, de lucruri care sa ne schimbe in modul nostru de a fi. Si poate dupa asta o discutie blocata isi poate regasi sensul. Pana atunci n-avem ce face.

LE: Ben, hotaraste-te asupra locului 10 Nu poate ramane decat unul.

PS: Federico, ma simt nevoit sa aduag ca probabil vei fi de acord cu Gorzo in ceea ce priveste Biutiful, asta dupa cat te cunosc de pe forum. Sper sa nu am dreptate, dar am simtit ca trebuie sa te avertizez, daca mai era nevoie sa o fac

Last edited by Liviu- : 30 Dec 2011 at 23:57.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 00:12   #17
adinachitu
Novice
 
adinachitu
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 12
Top 10 Released

1. Melancholia
2. Pina
3. Drive
4. Midnight in Paris
5. Aurora
6. Biutiful
7. Black Swan
8. Life in a day
9. HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS - PART 2
10. Balada triste de trompeta


Top 10 Unreleased

1. The Turin Horse
2. The tree of life
3. Film pentru prieteni
4. Another Earth
5. The yellow sea
6. The Future
7. Hesher

Last edited by adinachitu : 31 Dec 2011 at 00:32.
adinachitu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 08:13   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Top 10 Released

1. Melancholia
2. Drive
3. Aurora
4. True Grit
5. 127 Hours


Top 10 Unreleased

1. The Tree of Life (Terrence Malick)
2. Tinker Tailor Soldier Spy (Tomas Alfredson)
3. Kill List (Ben Wheatley)
.........................................

Deocamdata atit. Mai vad, mai bag...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 13 Jan 2012 at 20:50.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 12:39   #19
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Top 10 Released

1. Melancholia
2. Incendies.
3. Io sono l'amore
4. Hævnen
5. Drive
6. Biutiful
7. The Kids Are All Right
8. Rabbit Hole
9. Pina
10. Periferic

Last edited by omudindulap : 31 Dec 2011 at 12:44.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2011, 15:52   #20
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Twinsen:
Umm, nu vreau sa deranjez, dar ati remarcat ca Drive e un film cu batai, nu?
Mi se pare mie sau chiar incerci sa sugerezi ca am/as avea o problema cu ideea de batai in sine? Did I just hear you say that?! Am I fucking dreaming here?!! (Relax, nu e tonul pe care vorbesc, doar citez din o faza superamuzanta din "Ghost Dog"). Si "7 Samurai" si "Pulp Fiction" si "Godfather" si "Taxi Driver" sunt filme cu batai...
Quote:
Cu personaje de benzi desenate.
WTF?!
Quote:
Care nu are practic nimic de spus.
Cui? Mie mi-a "spus" destule. Sunt sigur ca daca cercetezi cu atentie mai gasesti si prin randul criticilor profesionisti din toata lumea indivizi care ar tine sa te contrazica.
Quote:
Idealul vostru in materie de filme e sa va uitati la imagini frumoase?
Nu, nu cred. Dar "Drive" nici nu e genul ala de film (calofilie fotografica).
Quote:
Frederico, inteleg ca in nota aia de zero (ZERO!) data lui Never Let me Go ai inclus si interpretarea lui Carey Mulligan? Da-mi voie sa-ti spun ca Mulligan transmite de zece ori mai mult in Never Let Me Go decat in Drive si asta nu are nimic de a face cu timpul in care e pe ecran.
E o poveste mai lunga si mai veche aici. Dar ideea e ca eu am o problema cu ecranizarile de obicei. Daca vine si dupa ce am trecut prin carte in prealabil, si la scurt timp dupa (24 h in cazul asta) si daca mi-a si placut mult lectura, si daca si filmul nu exceleaza dpdv al unei obiectivitati elementare... atunci e crima si pedeapsa. Ceea ce s-a si intamplat aici. Nota aia e evident nu e una ortodoxa, daca ar fi sa fac un efort si sa-mi obiectivez cat de cat subiectivitatea as zice ca filmul e de o mediocritate "hexagonala" deplina. Insa eu am notat cu 0 experienta mea subiectiva si personala in sine. A fost un dezastru.
Quote:
Da-mi voie sa-ti spun ca Mulligan transmite de zece ori mai mult in Never Let Me Go decat in Drive si asta nu are nimic de a face cu timpul in care e pe ecran.
Speak for yourself pls.
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Opa,Twinsen a facut prima mutare,presimt ca iese cu scantei.

Ca sa fiu on-topic,o sa mai astept vreo luna pana se mai aduna titluri ca mai sunt destule PE care nu le-am vazut inca.
LOL, instigator mic si afuristi ce esti! Eu zic sa-ti sa-ti rezolvi intai problemele cu doamna gramatica si abia apoi sa vii sa bagi batul pe la garduri. (Pls no offense, n-o spun cu rautate, glumesc doar. )
Originally Posted by Liviu-:
Nu cred ca-s cea mai de incredere sursa pentru chestia asta. E o chestie mai mult personala...
Yeah yeah I know (and hate) the feeling too. Sa fii responsabil de timpul cuiva, de-aia urasc sa fac recomandari (persoanelor de care imi pasa cat de cat ) chiar si cand ma roaga insistent. Dar las c-am bagat eu de seama, e o compatibilitate decenta intre frecventele pe care ne situam ca sa mai smulg un hint cu forta de la tine... Insa, pe langa asta, uitasem sa spun ca m-a mai bulversat ceva din topul tau. Si anume:
Quote:
3. The Sunset Limited
4. A Separation
I mean, G... si mie mi-a placut "Sunset" dar saracul e in postura in care ii poate fi contestat si statutul de film autentic. Da, poti sa zici ca e ceva filmat deci e film, dar totusi... limbaj cinematografic - ioc.

LE: Mi-am adus aminte ca am vazut si "Le Quattro Volte" si l-am bagat in top. Mi se pare ca nu era prezent in lista cinemagiei si de-aia l-am trecut cu vederea desi filmul este eligibil.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 31 Dec 2011 at 16:07.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells