Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Dec 2010, 15:18   #121
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
10 I guess, desi pt filmele romanesti cred ca un top 5 e mai mult decat suficient.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 18:39   #122
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
Rifa, potoleste-te, nu-ti mai da atatea aere. Lipseste si omu' doua zile and everything's gone to pot. Relevanta e ca daca il vede in 2016 si ii place din cale-afara, nu are in ce top sa-l mai includa, fiindca va fi deppasit dpdv al topului anului respectiv. Asa daca il vede la timp si ii place, e relevant pentru ca are sanse de a-l "salta" in topul general, acordandu-i un punctaj bun. Savvy?

Exact, dar unii pricepe mai greu.

Aa, si daca nu vi se pare prea mult, propun sa facem si un top 5 al celor mai proaste filme sau al dezamagirilor anului 2010.
Sau daca nu top, fiecare user sa numeasca filmul pe care il considera a fi dezamagirea anului, sau asa ceva. Just for fun.

Last edited by omudindulap : 26 Dec 2010 at 19:59.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 23:22   #123
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Haha topuri peste topuri. Tare ma tem ca la mine dezamagirea va fi Turistul, tocmai pentru ca aveam asteptari mai mari de la el si criticii l-au distrus, asa ca ma astept acum la ce e mai rau . Atentie: a nu confunda un film prost cu o dezamagire. Un film dezamagitor e unul de la care aveai pretentii sa fie bun si nu s-a ridicat la inaltime. Nu bagati filme la care doar uitandu-te la poster iti dai seama ca e o porcarie. Ah da...miercuri, sa nu cumva sa bagi AiW la dezamagiri .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 09:49   #124
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Liviu-:
Cat despre sondajul pe deceniu, nu cred ca cele care vor fi prezente vor face parte din genul arthouse, poate doar intr-un numar foarte mic. Nu stiu, poate aici imi dai tu exemple din filmele de mai sus pentru ca eu nu prea le-am vazut. Eu sunt curios sa vad filmul thailandezului cu nume de nepronuntat ca vad ca-i cap de afis cam peste tot.

Wild Grass
Eccentricities of a Blonde-haired Girl
The Strange Case of Angelica
Around a Small Mountain
Ne change rien

ca sa dau doar 5 exemple din primii 20. Iar din lista de unreleased, marea majoritate sunt arthouse, in frunte cu cel al lui Weerasethakul, de care ziceai. Oricum e irelevant daca un film e sau nu arthouse, ceea ce voiam sa punctez in reply-ul initial e ca in nici un caz nu pot fi numite filmele din lista respectiva artsy&boring, chiar daca unele dintre ele nu se adreseaza publicului larg ci pasionatilor, celor pentru care filmul e mai mult decat entertainment. The Ghost Writer nu mi-a placut nici mie (nu mai zic de The Social Network pe care il gasesc obscen de supra-evaluat, practic nu e critics poll sau award in care sa nu il vezi pe primul loc sau pe acolo)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 11:05   #125
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Chambord:
The Ghost Writer nu mi-a placut nici mie (nu mai zic de The Social Network pe care il gasesc obscen de supra-evaluat, practic nu e critics poll sau award in care sa nu il vezi pe primul loc sau pe acolo)
Mi-ai luat vorba din gura (tastatura) :The Ghost Writer e doar un film mediocru in filmografia lui Polanski . Am incercat sa revad saptamina trecuta The Social Network si l-am abandonat dupa 30 de minute .Mi-am zis ca la prima vizionare poate am avut eu prejudecati si m-am hotarit sa-i mai dau o sansa.Pierdere de vreme .Rar am vazut ceva mai insipid ;nota 6 cu ingaduinta.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2010, 15:14   #126
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
The Most Disappointing & Overrated Films Of 2010

http://blogs.indiewire.com/theplayli...of_the_year /

Oups a daisy ! The Social Network again !
This time where it belongs.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2010, 18:46   #127
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Chambord mi-ai stricat ziua cu recomandarea ta (Bal /Honey ).Excelent film dar atat de deprimant de vazut la sfirsit de an.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2010, 00:03   #128
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
Daca te grabesti mai poti sa inghesui si un Exit Through the Gift Shop, eu asta intentionez in seara asta.

L-am vazut acum vreo 2 zile si cu cat ma gandesc mai mult la el, cu atat mai genial mi se pare, cu mentiunea ca pare mai degraba a fi un mockumentary.

Trailer-ul l-am vazut abia acum si chiar daca practic nu face parte din film, adauga un plus de geniu la intreaga idee.

http://www.youtube.com/watch?v=oHJBdDSTbLw

Quote:
Best Picture... of leaves on a trailer

Cannes... is a nice place to visit

(Sounds like a load of) ****, Total Film

Cu siguranta intre primele locuri in topul oficial, neoficial sau care o mai fi
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Dec 2010, 22:58   #129
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
1. The American (Anton Corbijn)
2. Marti, după Crăciun (Radu Muntean)
3. The Killer Inside Me (Michael Winterbottom)
4. Devil (John Erick Dowdle)
5. Winter’s Bone (Debra Granik)
6. The Ghost Writer (Roman Polanski)
7. Medalia de onoare (Calin Peter Netzer)
8. The Town (Ben Affleck)
9. Shutter Island (Martin Scorsese)
10. Inception (Christopher Nolan)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 13:22   #130
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Chambord mi-ai stricat ziua cu recomandarea ta (Bal /Honey ).Excelent film dar atat de deprimant de vazut la sfirsit de an.

Of of of. Greseala elementara.
Nicidata nu se vede un film bun la sfarsit de an, inainte, intre sau dupa party-uri/bairamuri/etc !

Ultimul meu film din 2010 a fost Knight and Day, acum vreo 2 zile, cu nevasta-mea, la laptop, in pat. That's how you end the film year !
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 14:17   #131
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Windom: in sfarsit cineva care a apreciat "Devil". Vine si topul mai incolo, intai sa il cern.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2011, 21:05   #132
legolas05
Junior
 
legolas05
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 58
prince of persia...step up 3...inception.....centurion....predators.....the last airbender...
legolas05 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 05:29   #133
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Virgula... o enigma... pentru... tine...
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 08:32   #134
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Scoateti sticky-ul topicului pentru a se observa mai usor celalalt topic si pentru mai putina confuzie.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 23:08   #135
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Done! Apropo de topuri...si Mr. Tarantino are ceva de zis, ca de obicei :

http://www.tarantino.info/2011/01/03...ovies-of-2010/

Quentin Tarantino’s Favorite Movies of 2010:

1. Toy Story 3, 2. The Social Network, 3. Animal Kingdom, 4. I Am Love, 5. Tangled , 6. True Grit, 7. The Town, 8. Greenberg, 9. Cyrus, 10. Enter The Void (“Hands down best credit scene of the year … Maybe best credit scene of the decade. One of the greatest in cinema history.” – QT), 11. Kick Ass.

And the runners up are 12. Knight and Day, 13. Get Him To The Greek, 14. The Fighter, 15. The Kings Speech, 16. The Kids Are All Right, 17. How To Train Your Dragon, 18. Robin Hood, 19. Amer, 20. Jackass 3-D
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2011, 23:20   #136
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Unde e Somewhere?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 00:22   #137
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Explicația lui e că nu a pus filmele de la Veneția.

http://blogs.indiewire.com/theplayli...his_fave-of-/#
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:48   #138
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Dilema existentiala: The King's Speech si Blue Valentine in weekend sau slide-urile pentru examene? Hmm








Luati-o ca pe un pont, am pus "dilema", ca sa stiti ca sunt deja disponibile
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 19 Jan 2011 at 12:52.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells