Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Dec 2010, 12:57   #101
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Poate ai dreptate, n-am vazut decat 10 din cele 50 de filme prezente in primul top, deci in nici un caz n-as putea spune ca sunt in stare sa am o parere demna de luat in seama macar. Iar din cele 10 vazute nici unul nu intra in categoria de care spuneam, doar ca mi se pare ca The Ghost Writer e departe de pozitia a 4a de exemplu, irelevant insa pentru subiectul in cauza. Din celelalte nevazute observ aproape 15 titluri de care mai stiu cate ceva si nu par a intra nici ele in categoria respectiva, iar cele care au ramas in nici un caz n-au cum sa fie toate asa cum le-am descris. Deci poate am exagerat putin...

Cat despre sondajul pe deceniu, nu cred ca cele care vor fi prezente vor face parte din genul arthouse, poate doar intr-un numar foarte mic. Nu stiu, poate aici imi dai tu exemple din filmele de mai sus pentru ca eu nu prea le-am vazut. Eu sunt curios sa vad filmul thailandezului cu nume de nepronuntat ca vad ca-i cap de afis cam peste tot.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 08:28   #102
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
1. Inception
2. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
3. The Social Network
4. Shutter Island
5. The Town

prefer sa ma opresc aici...
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 09:59   #103
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Liviu-:
Ce zici tu de wide release sau de international nu poate fi un criteriu pana cand nu definesti exact ce e aia. Altfel se creeaza confuzie...

Asta cu wide release ai scos-o tu, dar nu o practica nimeni ca regula si nici nu e de mirare pentru ca nu poate fi un criteriu.

Scuza-ma ca sar asa ca din "horn"... dar mi-e greu sa cred ca esti atat de batut in cap... Ai insirat 3864,2 de caractere si ai reusit sa spui "nimic".

In principiu, nu sunt sclav la comanda, sa-ti definesc anumiti termeni. Exista un google daca te intereseaza atat de mult subiectul asta.

In al doilea rand, confuzie e numai in capul tau. In 9 din 10 topuri facute pe baza filmelor ce apartin anului curent (2010) Agora este mentionat. Ce-ti spune asta?

Asta cu "wide-release" e practicata ca regula pentru ca este acceptata (oficial/neoficial) de marea "adunatura" de cinefili. True Grit nu s-a incardat in cadrul Golden Globes din cauza unor probleme cu data lansarii. Multi critici nu au apucat sa vada filmuletul. Poti spune ca True Grit nu e un film din 2010? Nu! Sti care este data limita de lansare (preferabila WIDE) a unui film pentru a intra in vizorul "Academiei"? 31 decembrie, de pe 1 ianuarie putand incepe selectia de filme pentru oscarurile de anul viitor.

Sa-ti dau un exemplu de alti "imparati" ca tine care gandesc la fel si uite ce se intampla... Taken este un film din 2008. Cu toate astea filmul a fost nominalizat la Saturn Awards la categoria Best International Film in 2010. Asta pentru ca acei critici/membri nu au vazut filmul la timp. E ca si cum as vedea Inception in 2011 si decid sa-l nominalizez in 2012 la cel mai bun film.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 11:31   #104
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu asteptam o definitie de-a ta, sa vad cum intelegi tu termenul. Poftim:

"Wide release is a term in the American motion picture industry for a motion picture that is playing nationally (as opposed to a few cinemas in cities such as New York and Los Angeles). Specifically, a movie is considered to be in wide release when it is on 600 screens or more in the United States and Canada."

Pai termenul "international" pentru doar doua tari anume parca nu prea merge. Cu ceilalti cum ramane? Cel putin tu asa ai folosit prima data. Te-ai contrazis iar cumva?

Cu ce te incalzeste pe tine ca un film ruleaza in SUA sau Canada? Ai de gand sa iei avionul pana acolo si sa vezi filmul? Daca un film ruleaza doar in SUA si Canada toti criticii de film si toti cinefilii trebuie sa vina pana in SUA ca sa vada filmul in acelasi an cu cei nativi si sa-l poata puna si ei lista pe anul respectiv? Normal ca nu, il pun in anul in care apare in cinematografele lor. Listele nu au legatura cu wide release, ci cu faptul ca a fost lansat sau nu in tara din care criticii respectivi fac parte. Si crede-ma ca nu e nevoie de wide release ca sa-l treaca in lista, doar ca de multe ori se intampla sa fie.

Originally Posted by rifa:
In al doilea rand, confuzie e numai in capul tau. In 9 din 10 topuri facute pe baza filmelor ce apartin anului curent (2010) Agora este mentionat. Ce-ti spune asta?

Ca persoanele respective au vazut filmul in 2010. E si normal avand in vedere ca in majoritatea tarilor a iesit in 2010. Dar n-a aparut mai mult in listele respective pentru ca ei au trebuit sa consemneze mai inainte faptul ca-i "wide release", ci pentru simplul fapt ca atunci au putut sa-l vada. Crezi ca sta cineva sa numere cinematografele in care a aparut un film, sa vada daca e wide release si apoi li se da unde verde sa-si faca lista?

Originally Posted by rifa:
Asta cu "wide-release" e practicata ca regula pentru ca este acceptata (oficial/neoficial) de marea "adunatura" de cinefili.

Poate ai dreptate aici cand e vorba de cinefili, eu ti-am zis de critici. Dar as vrea sa poti sustine cumva lucrul asta, ca nu stau de acum sa caut clasamente facute de cinefili. Dar as vrea sa vad ca asta e regula, nu o "coincidenta" in sensul ca e prezent in top pentru ca in acelasi an a aparut in tara din care fac parte cinefilii.

Originally Posted by rifa:
True Grit nu s-a incardat in cadrul Golden Globes din cauza unor probleme cu data lansarii. Multi critici nu au apucat sa vada filmuletul. Poti spune ca True Grit nu e un film din 2010? Nu! Sti care este data limita de lansare (preferabila WIDE) a unui film pentru a intra in vizorul "Academiei"? 31 decembrie, de pe 1 ianuarie putand incepe selectia de filme pentru oscarurile de anul viitor.

Si ce relevanta au datele astea? Uita-te pe RT si vezi cati critici au vazut deja filmul, apoi uita-te la calendar si vezi ca inca esti in 2010. Normal ca tot in listele de 2010 o sa apara pentru criticii americani. Iar chestia cu Oscar-urile n-are absolut nici o relevanta. Tu mai tii minte despre ce vorbim? Si vad ca zici si tu "preferabila", ceea ce nu implica wide release ca regula. Oscar-urile sunt premii americane si e normal sa se ia in considerare ce a iesit in cinematografele lor. La fel se intampla pentru toate tarile cu premii nationale, indiferent de cat de mult au iesit filmele in alte state. Prin asta mai mult mi-ai sustinut punctul meu de vedere...

Originally Posted by rifa:
Sa-ti dau un exemplu de alti "imparati" ca tine care gandesc la fel si uite ce se intampla... Taken este un film din 2008. Cu toate astea filmul a fost nominalizat la Saturn Awards la categoria Best International Film in 2010. Asta pentru ca acei critici/membri nu au vazut filmul la timp. E ca si cum as vedea Inception in 2011 si decid sa-l nominalizez in 2012 la cel mai bun film.

Si care e problema pana la urma? Lucrul asta se intampla tot timpul cu filmele straine. Pentru ca e vorba de unul american nu mai e voie, nu?

Apropo, ca idee, uita-te pe listele criticilor romani si ai sa vezi ca lipsesc toate filmele de care ziceai tu. Dar pana la urma cum ramane cu faptul ca te-ai contrazis singur ceva mai sus? Filme pe care tu le pui in 2010 nu indeplinesc criteriul pe care tu insuti il cunosti si nu simti nevoia sa mi-l explici.

Eu m-am saturat sa vorbesc la pereti. Intelegi ce vrei din cele "3864,2 caractere". Fa-ti listele exclusiv dupa americani daca asta vrei, indiferent daca lucrul asta are vreo logica sau nu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 12:15   #105
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mi se pare mie sau nu aveti ocupatie?!
Fiecare sa-si faca lista cum doreste, ca doar nu participam la vreun concurs de competenta, sau ceva. In definitiv, cui ii pasa de listele noastre?! Consumati-va energia cu cei care merita, zau.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 14:32   #106
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by omudindulap:
Mi se pare mie sau nu aveti ocupatie?!

E vacanta, trebuie sa pierd timpul cumva

In alta ordine de idei am vazut The Town in sfarsit si cum nu cred ca mai vad nimic din anul asta vin si eu cu niste titluri dupa ce am tot facut teoria chibritului pe aici.

1. Inception
2. The Social Network
3. Shutter Island
4. Toy Story 3
5. Animal Kingdom
6. I Saw the Devil
7. 127 Hours
8. Winter's Bone
9. The Town
10. How to train your dragon
11. Kick-Ass
12. The Ghost Writer
13. Buried
14. The Kids Are All Right
15. You don't know Jack
16. Rabbit Hole
17. This Man
18. Scott Pilgrim vs The World
19. Easy A
20. Somewhere
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:02   #107
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Daca te grabesti mai poti sa inghesui si un Exit Through the Gift Shop, eu asta intentionez in seara asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:10   #108
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Hold your horses, ppl, mai avem inca o saptamina in fatza. Where's the fire?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:13   #109
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
Daca te grabesti mai poti sa inghesui si un Exit Through the Gift Shop, eu asta intentionez in seara asta.
Si un Enter the void
( O cronicuta draguta aici.)

Listele se inchid pe 31?
Pentru ca mi-ar placea sa includ si Black Swan in lista, dar mi-e teama ca o sa-l vad abia la inceputul lui 2011. Si altele.

Last edited by omudindulap : 25 Dec 2010 at 15:15.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:26   #110
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by omudindulap:
Listele se inchid pe 31?
Dap. De la 1.01.2011, orele 00.00, s-a zis, doar cu pile mai strecori un film in top.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:52   #111
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by miercuri:
Daca te grabesti mai poti sa inghesui si un Exit Through the Gift Shop, eu asta intentionez in seara asta.

Ah, uitasem de documentare. Chiar vroiam sa-l vad. Ma mai interesa si Inside Job, dar pana acum nu le-am gasit. Adevarul e ca nici nu le-am cautat prea bine.

Cat despre liste, pentru cine ii pasa, ca pana la urma sunt doar niste liste ale unor amatori, eu am mai zis ceva mai sus, dar ma tem ca s-a pierdut printre aberatii, inclusiv ale mele. Ziceam sa facem un topic nou de la 1 ianuarie ca aici e o varza totala. De ce atata graba?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 15:55   #112
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Quote:
Ziceam sa facem un topic nou de la 1 ianuarie ca aici e o varza totala.

Da, unul curat, fara alte aberatii si contre.

Quote:
Dap. De la 1.01.2011, orele 00.00, s-a zis, doar cu pile mai strecori un film in top.
Cui tre sa-i dau Kentul?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 18:54   #113
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by omudindulap:

Listele se inchid pe 31?
Pentru ca mi-ar placea sa includ si Black Swan in lista, dar mi-e teama ca o sa-l vad abia la inceputul lui 2011. Si altele.

Alta "replica" inteligenta... Poti sa-l vezi si in 2016... ce relevanta are? ...

@Liviuliniuta - am inteles. e mai greu de priceput. sarbatori fericite.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2010, 22:42   #114
topbalti
Novice
 
topbalti
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2
Salut,
primele filme care imi vin in cap sunt....

1. Inception
2. The Social Network
3. Shutter Island

Sarbatori fericite.
topbalti is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 03:01   #115
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Putem relua modelul 2009, mai exact:

Originally Posted by Chambord:
Fiecare user cinemagia poate posta un Top 10 personal al filmelor cu premiera romaneasca in 2010. Lista lor completa o gasiti aici:
http://www.cinemagia.ro/boxoffice/romania/
Nu vor fi luate in considerare filmele care nu au avut premiera romaneasca in 2010.

Pentru acestea puteti trimite un Top 10 aditional cu "filme cu premiera mondiala in 2010 (anul imdb)" vazute de voi dar care nu s-au difuzat in cinema-urile noastre in acest an. Vom calcula un top final si in acest caz
.

Ramane de stabilit o data pana la care se poate vota.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 11:59   #116
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sau nu.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 12:11   #117
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Eu am propus ori 1-15 ianuarie, ori 1-31 ianuarie.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 13:25   #118
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by rifa:
Originally Posted by omudindulap:

Listele se inchid pe 31?
Pentru ca mi-ar placea sa includ si Black Swan in lista, dar mi-e teama ca o sa-l vad abia la inceputul lui 2011. Si altele.

Alta "replica" inteligenta... Poti sa-l vezi si in 2016... ce relevanta are? ...

@Liviuliniuta - am inteles. e mai greu de priceput. sarbatori fericite.

Rifa, potoleste-te, nu-ti mai da atatea aere. Lipseste si omu' doua zile and everything's gone to pot. Relevanta e ca daca il vede in 2016 si ii place din cale-afara, nu are in ce top sa-l mai includa, fiindca va fi deppasit dpdv al topului anului respectiv. Asa daca il vede la timp si ii place, e relevant pentru ca are sanse de a-l "salta" in topul general, acordandu-i un punctaj bun. Savvy?

Facem doua topuri, unul cu lansarile anului in cinematografele din Romania si unul cu filmele care au fost lansate anul asta, dar care nu au rulat la noi. La a doua categorie, daca sunt dubii cu privire la anul lansarii, se ia cel in care filmul s-a lansat pentru prima oara wide, indiferent de tara, ca doar USA nu e buricul pamantului. Asta ar insemna ca Agora e valid pentru topul cu lansarile in cinematografele din Romania, fiindca teoretic s-a lansat anul trecut wide in Spania. Daca ne-am lua dupa data lansarii in State, Agora nici macar n-a rulat acolo wide.

Bottom line, o sa deschid doua topicuri in care vor fi sterse absolut toate abaterile de la teme. Vom face un top cu lansarile in Romania si unul cu filmele care nu au aparut (inca) la noi.

Premierele:
http://www.cinemagia.ro/boxoffice/premiere/

__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 26 Dec 2010 at 14:15.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 13:58   #119
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
EDIT: Ahh never mind, m-am zapacit de tot . Facem un top "standard" dupa lansarile in Romania si alt top cu filme romanesti si eventual un al treilea cu filme care nu au fost inca lansate in Romania.

Pentru topul "standard", urmatoarele filme sunt eligible, fiind lansate in cinematografele noastre:

• A Nightmare on Elm Street
• Agora
• Alice in Wonderland
• An Education
• Antichrist
• Autobiografia lui Nicolae Ceausescu
• Bakjwi (Thirst)
• Capitalism: A Love Story
• Caravana Cinematografica
• Casanova, Identitate Feminina
• Case 39
• Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore
• Ces amours-la
• Charlie St. Cloud
• Cirque du Freak: The Vampire's Assistant
• Clash of the Titans
• Cop Out
• Date Night
• Daybreakers
• Despicable Me
• Despre Alte Mame
• Devil
• Did You Hear About the Morgans?
• Due Date
• Easy A
• Eat Pray Love
• Edge of Darkness
• Eu cand vreau sa fluier, fluier
• Europolis
• Eva
• Faster
• Felicia, inainte de toate
• From Paris with Love
• Genova
• Get Him to the Greek
• Giallo
• Going the Distance
• Green Zone
• Grown Ups
• Gulliver's Travels
• Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I
• Hot Tub Time Machine
• How to Train Your Dragon
• Inception
• Invictus
• Iron Man 2
• It's Complicated
• Kapitalism - Reteta Noastra Secreta
• Kick-Ass
• Killers
• Knight and Day
• Leap Year
• Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
• Legion
• Les herbes folles
• Letters to Juliet
• Life as We Know It
• L'illusionniste
• Little Fockers
• Looking for Eric
• Louise-Michel
• Luna Verde
• Machete
• Magic Journey to Africa
• Mar Nero
• Marmaduke
• Marti, dupa Craciun
• Medalia de Onoare
• Megamind
• Micmacs a tire-larigot
• Morgen
• Nanny McPhee and the Big Bang
• Nine
• Ninja Assassin
• Nos enfants nous accuseront
• Nowhere Boy
• Nunta in Basarabia
• Old Dogs
• Oul de Cuc
• Paranormal Activity
• Partir
• Percy Jackson şi Olimpienii: Hoţul Fulgerului
• Periferic
• Piranha
• Poker
• Portretul Luptatorului la Tinerete
• Predators
• Prince of Persia: The Sands of Time
• RED
• Remember Me
• Resident Evil: Afterlife
• Robin Hood
• Salt
• Sammy's Adventures: The Secret Passage
• Saw 3D
• Scott Pilgrim vs. the World
• Sex and the City 2
• Sherlock Holmes
• She's Out of My League
• Shrek Forever After
• Shutter Island
• Soul Kitchen
• Splice
• Step Up 3D
• Takers
• Tell-Tale
• The American
• The A-Team
• The Back-Up Plan
• The Book of Eli
• The Bounty Hunter
• The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
• The Countess
• The Expendables
• The Ghost Writer
• The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
• The Girl Who Played with Fire
• The Girl With the Dragon Tattoo
• The Imaginarium of Doctor Parnassus
• The Karate Kid
• The Killing Jar
• The Last Airbender
• The Last Song
• The Last Word
• The Lightkeepers
• The Losers
• The Lovely Bones
• The Men Who Stare at Goats
• The Next Three Days
• The Nutcracker in 3D
• The Other Guys
• The Princess and the Frog
• The Road
• The Social Network
• The Sorcerer's Apprentice
• The Spy Next Door
• The Town
• The Twilight Saga: Eclipse
• The White Ribbon
• The Wolfman
• Toy Story 3
• Triage
• TRON: Legacy
• Un Prophete
• Unstoppable
• Up in the Air
• Valentine's Day
• Wall Street: Money Never Sleeps
• Websitestory
• Whatever Works
• When in Rome
• Wild Target
• You Again

EDIT: lista asta e un FAIL mare...heavy night last night
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 26 Dec 2010 at 14:18.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2010, 15:01   #120
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
So, this is like a top 5,10,20,30? Or whatever works?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells