Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Dec 2010, 11:45   #81
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
S-ar parea ca ne luam dupa data aparitiei in Romania, caz in care intr-adevar apartine lui 2010.

De pe la 1 ianuarie ar trebui sa refacem topicul separat ca sondaj, cum am facut si anul trecut, in care sa trecem filmele dupa data aparitiei in Romania si separat, "neoficial", dupa data internationala. Propun si un timp de votare ori pana la 15 ianuarie, ori chiar pana la sfarsitul lunii ca sa vedem cat mai multe pareri, desi e riscul sa apara de cam multe ori Twilight si alte dude asemanatoare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 02:23   #82
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Windom:
Pe Imdb de ce apare 2009? Care-i criteriul dupa care ne luam?

Acel 2009 reprezinta anul productiei. Agora este o productie 2009 lansata in cinematografe in 2010, deci face parte din filmele anului 2010.

Alt exemplu: Paranormal Activity (2007): desi filmul a fost produs in 2007 a fost accesibil publicului larg de-abia prin 2009.

Last edited by rifa : 23 Dec 2010 at 02:26.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 09:44   #83
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Agora a intrat in cinematografele spaniole in 2009, fata de Paranormal Activity care a iesit pentru prima data larg in SUA in 2009. Nu e aceeasi chestie...

Cum ziceam, probabil ne luam dupa data aparitiei in Romania asa cum am facut si anul trecut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 11:04   #84
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Agora a intrat in cinematografele spaniole in 2009, fata de Paranormal Activity care a iesit pentru prima data larg in SUA in 2009. Nu e aceeasi chestie...
Cum ziceam, probabil ne luam dupa data aparitiei in Romania asa cum am facut si anul trecut.

Interesant. Si tu l-ai vazut in Spania?

Cele mai bune filme din 2010:

1. A Prophet - genial. Subiectul ii va zdruncina pe multi imbecili.
2. Agora
3. Shutter Island
4. The Hot Tub Time Machine - Minunat film. Faza cu telefonatul nevestei a fost geniala. Si cu ananasul a fost misto.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 11:13   #85
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Interesant. Si tu l-ai vazut in Spania?

Tu tii neaparat sa ne arati inteligenta ta? Ia mai citeste o data, poate te prinzi...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 12:37   #86
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ar trebui sa stabilim daca ne luam dupa dat aparitiei in Romania sau data oficiala.
Eu de exemplu am inclus Un Prophete in topurile de anul trecut.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 13:51   #87
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu mai am de gand sa mai vad vreun film anul asta asa ca imi incropesc un top din toata saracia...

1. Un Prophete
2. The Kids Are All Right
3. The Town
4. The Killer Inside Me
5. Shutter Island
6. The American
7. You Will Meet a Tall Dark Stranger
8. Toy Story 3
9. Inception
10. Eu cand vreau sa fluier, fluier

(am ales din lista aparitiilor de anul asta de pe wikipedia)

Last edited by Federico : 24 Dec 2010 at 07:54.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 14:34   #88
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Liviu-:
Tu tii neaparat sa ne arati inteligenta ta? Ia mai citeste o data, poate te prinzi...

Stai sa-ti "desenez"...

Una este ca un film sa fie produs in 2005, lansat in doar 10 cinematografe din Portugalia si sa fie prezent in cadrul a doua festivaluri de film si alta e sa fie lansat international.

Cine clasifica filme "cronologic" le clasifica dupa anul lansarii (internationale) nu al productiei. In paranteze este trecut anul productiei si atat.

Exact ce a zis miercuri... A Prophet (Un Prophete) e un film din 2009... Iar ca sa ne luam dupa data aparitiei in Romania mi se pare putin "deplasat"... Ar insemna ca 127 Hours, The King's Speech, Black Swan etc. sa le notam ca fiind filmele anului 2011... iar The Tree of Life 2012 nu? Daca vrei sa faci un top personal cu cele mai bune filme lansate in Romania, fa-l ... dar e irelevant ...

Last edited by rifa : 23 Dec 2010 at 14:39.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 16:04   #89
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Si tu esti pe dinafara cu inteleseul din cate observ. De altfel practic n-aveai nimic de "desenat", dar ai vrut sa te dai si tu inteligent total aiurea cand nu era cazul...

Tu vorbeai de data productiei, care e una. Eu am precizat ca exista o diferenta intre Agora, care a avut si premiera in afara unor festivaluri de film in acelasi an in care a fost produs, si Paranormal Activity care a iesit abia la 2 ani dupa ce a fost produs.

Agora a fost lansat in 3 tari in 2009. Tu dupa ce criterii te iei atunci cand zici "international"? Trebuie sa apara in jumatate din tarile lumii, in mai mult de 10, in SUA, in Romania sau cum?

Si daca faci topul doar cu filme aparute international bagam si filmele romanesti aparute anul asta? Cate din ele au mai iesit si in alte tari in afara festivalurilor de film?

@miercuri - Anul trecut am facut 2 topuri separate, unul "oficial" pentru filmele cu premiera in Romania si altul "neoficial" in care erau incluse, pe langa cele din topul precedent, si cele care n-au ajuns pe la noi. De altfel ziceam mai sus sa refacem topicul la inceputul lui ianuarie ca aici e o varza totala...

LE: Tot pentru rifa: Madeo unde il bagi dupa criteriile tale? In Coreea de Sud a aparut in mai 2009, dar in majoritatea tarilor a avut premiera in 2010. In ce an il bagi avand in vedere ca a aparut in 3 tari in 2009, cu atat mai mult cu cat a aparut chiar in mai in tara de origine? La astea se adauga faptul ca nu a aparut in Romania si nici nu o sa apara (TIFF nu se pune ca e festival). Deci, unde ii e locul?

Last edited by Liviu- : 23 Dec 2010 at 16:14.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 20:57   #90
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by miercuri:
btw circula un screener numa bun

You're right !! Maine bag un maraton nocturn, ca am ramas in urma cu multe filme. Dupa aia poate ma incumet si eu la un top, ca daca l-as face acum, it would be embarrassing

Rifa, danonino, lasati desenele si ironiile, da?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 23 Dec 2010 at 21:02.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:13   #91
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Tu tii neaparat sa ne arati inteligenta ta? Ia mai citeste o data, poate te prinzi...

Uite-l pe "disectia filmul" cum se enerveaza, ia un Xanax.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:27   #92
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stai la fel de prost cu engleza pe cat stai si cu intelegerea unor banale propozitii sau cu umorul. Presupun ca asta ai incercat, sa fii amuzant, nu? Mai bine ai sta in banca ta daca nu te intreaba nimeni nimic...

Acum, totusi, am putea ramane on-topic? Imi place circul, dar pastrat in anumite limite.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:37   #93
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Liviu-:
Si tu esti pe dinafara cu inteleseul din cate observ. De altfel practic n-aveai nimic de "desenat", dar ai vrut sa te dai si tu inteligent total aiurea cand nu era cazul...

Tu vorbeai de data productiei, care e una. Eu am precizat ca exista o diferenta intre Agora, care a avut si premiera in afara unor festivaluri de film in acelasi an in care a fost produs, si Paranormal Activity care a iesit abia la 2 ani dupa ce a fost produs.

Agora a fost lansat in 3 tari in 2009. Tu dupa ce criterii te iei atunci cand zici "international"? Trebuie sa apara in jumatate din tarile lumii, in mai mult de 10, in SUA, in Romania sau cum?

Si daca faci topul doar cu filme aparute international bagam si filmele romanesti aparute anul asta? Cate din ele au mai iesit si in alte tari in afara festivalurilor de film?

LE: Tot pentru rifa: Madeo unde il bagi dupa criteriile tale? In Coreea de Sud a aparut in mai 2009, dar in majoritatea tarilor a avut premiera in 2010. In ce an il bagi avand in vedere ca a aparut in 3 tari in 2009, cu atat mai mult cu cat a aparut chiar in mai in tara de origine? La astea se adauga faptul ca nu a aparut in Romania si nici nu o sa apara (TIFF nu se pune ca e festival). Deci, unde ii e locul?

Am auzit de tine. Nu exista criteriile "mele"... exista doar niste criterii logice conventionale... Dar ca sa-ti fac pe plac, Madeo "il bag" la 2010... Problema e ca te faci ca nu cunosti termenul de "wide release" si-ti imprastii "inteligenta" (daca tot iti place sa fi zeflemist) pe-aici degeaba...

LE:
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 21:45   #94
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ilumineaza-ma, te rog. Ce inseamna criterii logice conventionale? Dupa ce imi spui sa-mi explici si unde pui un film care a fost difuzat in mod egal in cinematografe pe parcursul a doi ani?

Cat despre problema de origine, poate ar trebui sa-ti recitesti mesajul la care ti-am raspuns prima data. Poate asa iti aduci aminte ca acolo n-ai specificat nimic de "wide release", lansare internationala sau cum vrei sa-i mai spui. Ti-am raspuns in concordanta cu ce ai scris acolo. Apoi s-au mai schimbat putin datele problemei.

Cat despre atacurile mele, tin sa-ti readuc aminte ca si ele au aparut in urma insistentei voastre de a va arata superioritatea cand nimeni nu v-a cerut-o.

PS: "sa fii"
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 23:54   #95
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Liviu-:
Stai la fel de prost cu engleza pe cat stai si cu intelegerea unor banale propozitii sau cu umorul. Presupun ca asta ai incercat, sa fii amuzant, nu? Mai bine ai sta in banca ta daca nu te intreaba nimeni nimic...

Acum, totusi, am putea ramane on-topic? Imi place circul, dar pastrat in anumite limite.

Credeam ca esti o disectie cu pretenti. Ce dracu' , vii cu replici de profesoara confruntata cu menopauza?

Pentru un nume atat pretentios, sa te impiedici in diferenta catorva saptamani, nu e chiar onorant.

ps. "confruntata cu menopauza", alaturarea nu e folosita in sens peiorativ, tine locul "profesoara cu varsta mai mare de 50 de ani"
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 08:02   #96
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Am vazut aseara ultimul opus al lui Woody Allen si a trebuit sa-mi editez topuletul. E destul de neglijent si ieftin tehnic, dar in rest mi-a placut mai mult decat speram. Are personaje bune.
Asa e cu marii maestri, si fara cel mai mic efort nu pot sa faca ceva mai jos de decent.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 08:54   #97
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
danonino, daca mai continui acest conflict (in care esti pe dinafara), ai un avertisment

pentru topul oficial puteti folosi lista premierelor 2010 din Romania. o gasiti aici:
http://www.cinemagia.ro/boxoffice/romania/

in topul neoficial puteti pune orice premiera a anului, chiar daca nu a aparut in ro. Daca anul nu este precizat pe pagina filmului de pe cinemagia, confruntati cu imdb-ul.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 10:22   #98
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Dar nu eu l-am continuat, nici eu nu l-am inceput.

Am fost sarcastic spunand ceva despre topic, ala, probabil e un fustrat, de a sarit de cur in sus din cauza unei intrebari simple.

Si daca faci abstractie de nickname-urile de pe forum, ia spune-mi si mie... cine a inceput off-topicul? eu sau el?
Nu cred ca m-am luat eu primul de inteligenta lui.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 11:01   #99
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Sarcasmul fata de o alta persoana e in sine un atac la acea persoana. Si asta in conditiile in care ai raspuns la mesaj luat din contextul sau. Practic noi nici nu discutam despre faptul ca puteam sau nu sa vedem filmul in Spania, ci de data productiei vs data premierei.

Cat despre ce vorbeam cu rifa, vroiam ca discutia sa ajunga intr-o anumita directie, in schimb am primit desene si intrebari fara raspuns in mare, asa ca trec direct acolo de data asta.

Ce zici tu de wide release sau de international nu poate fi un criteriu pana cand nu definesti exact ce e aia. Trebuie sa stii unde sa incadrezi pe baza unor criterii exacte, care nu se schimba de la un film la altul si care sa se poate aplica oricarui film fara nici un fel de discutii. Altfel se creeaza confuzie...

De exemplu, de ce iei tu un film iesit de jumatate de an in Coreea de Sud ca apartinand anului urmator si unul care a aparut in doar cateva cinematografe americane si canadiene precum Black Swan, ca apartinand anului respectiv? Idem, The King's Speech apare in mai multe tari in 2011. Iar 127 Hours e un exemplu si mai bun, a aparut limitat doar in SUA. Practic te contrazici singur si te mai si amuza lucrul asta. Iti redirectionez si intrebarea lui Danonino, ai vazut Black Swan in SUA?

In continuarea intrebarii de mai sus, de ce ar conta pentru tine ca e wide release daca nu apare in Romania? Ai de gand sa pleci in alta tara ca sa-l vezi? Exista situatii, dar cred ca pentru majoritatea singurul lucru pe care-l putem face sa-l vedem in anul respectiv e sa-l consumam prin cai... mai putin ortodoxe. De asta ti-am dat si cazul lui Mother, filmul a avut destul timp incat sa ajunga pe torrente si sa-l vada toata lumea in 2009, anul in care a aparut pentru prima data in cinematografe.

Criticii de exemplu nu-si fac listele dupa cand a avut un film wide release, ci dupa cum au reusit ei sa vada filmul. Ori pe la un festival sau prin putinele cinematografe in care a rulat in anul initial, ori cand a ajuns la ei in tara, iar aici luam cazul aparte in care apare in anul urmator. Ei nu pot spune ca l-au vazut pe un torrent.

Asta cu wide release ai scos-o tu, dar nu o practica nimeni ca regula si nici nu e de mirare pentru ca nu poate fi un criteriu. E doar o intamplare faptul ca unele filme aflate in situatia asta apar pe liste in anul urmator, dar explicatia e simpla. Totul depinde de cand iese filmul in SUA sau alte tari cu un numar important de critici ale caror pareri conteaza pentru astfel de topuri. Atunci o sa apara cel mai mult un titlu in cadrul unor liste. Si n-are nimic de-a face cu "wide release", ci cu momentul in care criticii respectivi vad filmul, legal, desigur.

Criteriul cu prima lansare in cinematografe in oricare tara, chiar si in una e mult mai simplu, dar si mult mai corect decat cel pe care-l sustii tu pentru simplul fapt ca e clar, practic nimic confuz.

De asta anul trecut am facut doua topuri separate, unul oficial pentru filmele care au iesit in cinematografele din Romania, si unul neoficial la care adaugi si filmele care au aparut oriunde in anul respectiv pentru prima data.

Last edited by Liviu- : 24 Dec 2010 at 11:06.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 12:43   #100
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Liviu-:
Am o vaga impresie ca foarte multe filme, din prima lista cel putin, sunt genul artsy & boring, pe care pana si cei care le-au votat le vor uita pana in aceeasi perioada a anului viitor...

E exact pe dos, zic eu. Arthouse da, artsy&boring - nu (marea majoritate cel putin), iar cu uitatul pana la anul ... sa zicem ca pe unele o sa le gasesti in 2019 in sondajele Best of 2010's
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells