Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Oct 2010, 21:38   #41
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Chambord:
Eu am auzit ca e chitit pt Cannes 2011. Dar tot asa se zicea si de editia 2010. Ma rog, nu stiu daca Malick sau producatorii au facut intentionat toata mascarada asta cu premiera dar cert e ca toata lumea e si mai atenta acum.

27 Mai 2011 - Limited Release .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2010, 09:56   #42
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
atunci e clar ca trece pe la Cannes
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2010, 10:11   #43
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ Cu siguranta . Poate va fi si A Dangerous Method gata la timp ca sa apara la Cannes.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 10:08   #44
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Cronenberg fiind un Cannes darling, sunt sanse sa nu dezamageasca asteptarile
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2010, 08:56   #45
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
The Tree has now a face

http://blogs.indiewire.com/theplayli...m_medium=feed#
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 00:29   #46
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ati inceput si voi sa cititi The Playlist acum ca s-a mutat pe indiewire?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 18:31   #47
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pai daca nici acu atunci cand. Eu mai poposisem pe el dar dintr-o regretabila eroare am omis sa-i dau add to favorites. Fixed now
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 13:22   #48
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Inception
Shutter Island
How to train your dragon
Harry Potter 7 part 1
The Book of Eli
Wall Street: Money Never Sleeps
The Last Airbender
Prince of Persia: The Sands of Time
Percy Jackson: Lightning Thief
Ramona and Beezus


Mai de vazut niste filme care sigur o sa intre in lista asa ca e doar temporara. Oricum 2010 mi s-a parut un an destul de slabut pentru filme.

Last edited by Moody : 03 Dec 2010 at 09:41.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2010, 15:40   #49
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Un an destul de dezamagitor .Nu avem un film mare ,o capodopera. Avem filme bune si atit .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2010, 20:40   #50
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^ http://www.thewrap.com/awards/column...21998?page=0,1 - there's still hope!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 10:17   #51
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://features.metacritic.com/featu...d-nominations/
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 11:06   #52
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Anne Hathaway for Love and Other Drugs. Jesus H. Christ.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 20:03   #53
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338

pentru mine metacritic reprezinta cel mai tembel site de "orice"...

e bun doar pentru jocuri... in rest... mai degraba ma uit pe IGN decat pe MetaCritic...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2010, 23:19   #54
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
In nici o ordine speciala:

Shutter island
The kids are all right
El secreto de sus ojos
Inception
Toy story 3
How to train your dragon
Scott Pilgrim versus the world
Kick ass
Un prophete
The ghost writer
Animal kingdom
Solitary man

Mai sunt destule care nu le-am vazut inca.

@ rifa: Mai e bun metacritic si pentru seriale dar pentru filme de referinta raman rottentomatoes si allmovie pentru mine cel putin .
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 09:05   #55
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Doar ca sa continui putin acest OT, metacritic e de fapt un RT mai selectiv din cate imi dau eu seama. Nu ai indivizi de genul lui Armond White pe acolo.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 19:13   #56
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@metacritic haters : couldn't you guys ... like ... ya know ... eat your heart out ... or ... stop playing smartasses ... or wash the dishes or smth ?

e cel mai bun agregator de critici in limba engleza si cam asta e.
mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva.
RT e o mare jena, in maniheismul lui desantat: alba-neagra, bun-rau, cucu-rucu, alabala portocala.

Imi cer scuze sincer daca jignesc pe cineva, dar cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site. Sorry.

Last edited by Chambord : 08 Dec 2010 at 19:20.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 03:03   #57
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Problema cu Metacritic e ca are o lista de filme oarecum restransa fata de RT.Mie mi s-a intamplat de multe ori sa nu gasesc filme celebre pe Metacritic.Nu zic ca nu e bun dar totusi e usor "limitat".Daca esti mai selectiv atunci verifici filmul si pe RT si pe Metacritic si pe Allmovie ca sa-ti faci o idee despre el.
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 11:46   #58
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Chambord:
@metacritic haters : couldn't you guys ... like ... ya know ... eat your heart out ... or ... stop playing smartasses ... or wash the dishes or smth ?

e cel mai bun agregator de critici in limba engleza si cam asta e.
mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva.
RT e o mare jena, in maniheismul lui desantat: alba-neagra, bun-rau, cucu-rucu, alabala portocala.

Imi cer scuze sincer daca jignesc pe cineva, dar cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site. Sorry.

Nu ai inteles. Mie pur si simplu sistemul lor de rating in orice domeniu, muzica, filme, jocuri mi se pare stupid (mai stupid ca pe RT, desi ele sunt asemanatoare la baza). Insa nici rottentomatoes nu are un sistem pe placul meu... as fi preferat ca unul din cele 2 siteuri sa adopte sistemul de rating folosit de IGN....

In al doilea rand ca sa-ti dau un exemplu (posibil putin cam penibil) de ce consider stupid MetaCritic asta..... cauti sa zicem ceva de genul "The Best Releases of 2009"... si-ti apare...

1 Up - 88
2 Ponyo - 86
3 Avatar - 84
4 Fantastic Mr. Fox - 83
5 Star Trek - 83
6 Drag Me to Hell - 83
7 Up in the Air - 83
8 District 9 - 81
9 Coraline - 80
10 Precious: Based on the Novel by Sapphire - 79

Superb nu? Cat despre numarul de productii... e limitat rau...

In primul rand prefer rottentomatoes pentru ca 100% din criticii de pe metascore (cel putin cei pe care-i urmaresc) apar si pe rottentomatoes. Armond White e un "tampit" amuzant... putin imi pasa de recenziile sale... In al doilea rand consider deplasat modul tau de a-i aborda pe presupusii "hateri"... Ambele sunt niste simple pagini de internet, get over it. Sper ca reactii de genul "mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva" sau "cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site." sa nu mai apara. Sunt irelevante.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 15:26   #59
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Eu nu inteleg de ce tot trebuie sa-l bagati la inaintare pe Armond White.Toata lumea stie ca este cel mai mare troll de pe RT si asa aduce trafic catre site-ul lui,la un film bun vine cu o cronica negativa si invers.Roger Ebert a spus despre Armond ca este un troll dar un troll inteligent si pana la urma cine va pune sa cititi cronicile lui ?
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 18:29   #60
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by rifa:
In al doilea rand ca sa-ti dau un exemplu (posibil putin cam penibil) de ce consider stupid MetaCritic asta..... cauti sa zicem ceva de genul "The Best Releases of 2009"... si-ti apare...

1 Up - 88
2 Ponyo - 86
3 Avatar - 84
4 Fantastic Mr. Fox - 83
5 Star Trek - 83
6 Drag Me to Hell - 83
7 Up in the Air - 83
8 District 9 - 81
9 Coraline - 80
10 Precious: Based on the Novel by Sapphire - 79

Superb nu? Cat despre numarul de productii... e limitat rau...

In primul rand prefer rottentomatoes pentru ca 100% din criticii de pe metascore (cel putin cei pe care-i urmaresc) apar si pe rottentomatoes. Armond White e un "tampit" amuzant... putin imi pasa de recenziile sale... In al doilea rand consider deplasat modul tau de a-i aborda pe presupusii "hateri"... Ambele sunt niste simple pagini de internet, get over it. Sper ca reactii de genul "mai incercati si allocine daca limba franceza va spune ceva" sau "cine stramba din nas la metacritic, ori n-are habar despre ce e vorba ori e, sadly, destul de paralel cu fenomenul care face obiectul acestui site." sa nu mai apara. Sunt irelevante.

Nu stiu ce la ce dracu ai dat tu search acolo (and i'm not dying to find out) dar topul ratingurilor pe 2009 pe metacritic e ASTA:
http://www.metacritic.com/browse/mov..._selected=2009

Dupa cum vezi e foarte diferit de ce ai bagat tu acolo (nu-i o rusine sa intrebi daca nu stii sa cauti ceva, eu asa fac). Si ar fi de bun simt sa recunosti ca e un Top foarte bun dpdv al opiniei majoritare a criticilor. Ca fiecare are propriul sistem top si nu intotdeauna acesta reflecta opinia critica, OK, dar oamenii aia sunt profesionisti iar tu si eu doar niste cinefili. Putem sa nu fim de acord cu ei dar sa ne pisham pe topurile sau ratingurile lor, ar fi jenant si stupid.

Numarul de productii ... Are 99.99 % din filmele bune lansate in America dupa 1999, cand site-ul si-a inceput activitatea. Deci faza cu "limitat rau" e jenanta.

Despre RT nu am ce sa mai adaug. Orice nu are nuante ci vede in alb si negru ... e chior !
IGN ?! Pfff

Allmovie. Da. Tatic. One of my favorites since long ago.

Cat despre tonul de tataitza cu care imi spui "sa nu mai apara" ... sa nu mai apara ! E irelevant !

Last edited by Chambord : 09 Dec 2010 at 18:53.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells