Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 May 2010, 21:05   #121
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Cu formula secretă a lui Burton nici nu e de mirare...

http://www.youtube.com/watch?v=bFzLRP8e4vE
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2010, 18:18   #122
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
L-am vazut si eu. Filmul e ok dpdv tehnic, atat cat ma pricep eu. Problema: zero feeling.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2010, 18:50   #123
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Mi-a placut ! Nu o capodopera dar bunicel !
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 06:39   #124
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by buticut:
Worldwide: $980,503,000
Yeah, complete failure....

O, da. Uitasem, calitatea unui film se masoara in banii dati de niste imbecili.

Imbecilul:
<< Toata lumea se duce sa il vada. Trebuie sa ma duc si eu ca se duce lumea. Toti mi-au spus ca cel mai misto film, ca e foarte tare 3d, ca "se" merita sa il vezi. Cum pot sa nu ma duc sa il vad? Cum pot sa zic ca nu mi-a placut dupa ce s-a dus atata lume la el? E misto rau filmul, chiar daca eu nu l-am vazut. Trebuie sa fie tare, toata lumea zice asta, clar ca e meserie filmul. Mai e si 3d, nu are cum sa fie decat un film bun. >>

Tim Burton, o sa mai creasca si el? A ramas la mintea unui copil de 5 ani.
Charlie si fabrica de ciocolata, Edward Maini de Foarfece, Alice in Tara Minunilor ... un film mai inteligent ca altul, plin de substanta, abunda de materie cenusie.

Sa nu uit de alt film penibil: Batman Returns. Oribil. Nu inteleg cum de e apreciat de lumea care a depasit varsta de 5 ani.

Planeta Maimutelor mi s-a parut ok, nu m-am luat la injuraturi pentru timpul petrecut la film, multumita finalului.
O sa ma uit si la Sweeney Todd sa vad cum e.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 08:40   #125
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Booty, there's fresh meat here!
Go for it!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 13:57   #126
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by buticut:
Worldwide: $980,503,000
Yeah, complete failure....

O, da. Uitasem, calitatea unui film se masoara in banii dati de niste imbecili.

Tu citesti vreodata ce se scrie inaintea ta sau vrei doar sa te faci singur de ras?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 14:02   #127
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nici una, si alta.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 15:02   #128
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by danonino:
Tim Burton, o sa mai creasca si el? A ramas la mintea unui copil de 5 ani...

Sa nu uit de alt film penibil: Batman Returns. Oribil. Nu inteleg cum de e apreciat de lumea care a depasit varsta de 5 ani...

Scrise un user plin de maturitate-n el si totodata avand un nume de iaurt foarte apreciat de copii sub 5 ani.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 15:20   #129
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
E un Trollatozaur.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 15:58   #130
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by buticut:
Worldwide: $980,503,000
Yeah, complete failure....

O, da. Uitasem, calitatea unui film se masoara in banii dati de niste imbecili.

Imbecilul:
<< Toata lumea se duce sa il vada. Trebuie sa ma duc si eu ca se duce lumea. Toti mi-au spus ca cel mai misto film, ca e foarte tare 3d, ca "se" merita sa il vezi. Cum pot sa nu ma duc sa il vad? Cum pot sa zic ca nu mi-a placut dupa ce s-a dus atata lume la el? E misto rau filmul, chiar daca eu nu l-am vazut. Trebuie sa fie tare, toata lumea zice asta, clar ca e meserie filmul. Mai e si 3d, nu are cum sa fie decat un film bun. >>

Tim Burton, o sa mai creasca si el? A ramas la mintea unui copil de 5 ani.
Charlie si fabrica de ciocolata, Edward Maini de Foarfece, Alice in Tara Minunilor ... un film mai inteligent ca altul, plin de substanta, abunda de materie cenusie.

Sa nu uit de alt film penibil: Batman Returns. Oribil. Nu inteleg cum de e apreciat de lumea care a depasit varsta de 5 ani.

Planeta Maimutelor mi s-a parut ok, nu m-am luat la injuraturi pentru timpul petrecut la film, multumita finalului.
O sa ma uit si la Sweeney Todd sa vad cum e.



Imbecilul:
<< Nu obisnuiesc sa citesc cu atentie mesajele dintr-un topic. Consider ca doar ceea ce scriu eu merita pierdere de secunde/minute/ore. Cateodata insa, mai imi fuge privirea pe un reply scris cu litere ingrosate. Decid sa nu il citesc in intregime - nu ma intereseaza decat sa postez un atac cat mai rapid si feroce, asa ca ma uit la ultima parte a sa, cea cu multe numere. Ma bag precum musca in ciorba, scotand citatul din context, ca deh, asa vor muschii mei. >>

Stii ca daca te-ai dus sa il vezi la cinema, intri si tu in 'categoria' propusa de tine, nu? Si mai stii si ca a contat mai mult pentru public implicarea lui Johnny Depp si a lui Tim Burton in proiect, decat faptul ca a fost in 3D, nu?

Quote:
Tim Burton, o sa mai creasca si el? A ramas la mintea unui copil de 5 ani.
Charlie si fabrica de ciocolata, Edward Maini de Foarfece, Alice in Tara Minunilor ... un film mai inteligent ca altul, plin de substanta, abunda de materie cenusie.

Tim Burton are doar entuziasmul unui copil de 5 ani. And that's a good thing. Un regizor care nu pune pasiune in ceea ce face, indiferent ca ii iese sau nu filmul, nu va putea fi vreodata numit 'artist'. For your information, dintre filmele mentionate de tine, doar ES a fost scris de catre Burton. Ca 'isi mai da si el cu parerea' si isi mai aduce aportul la scenarii, e altceva. De ex. 'the daddy issues' din CatCF - clar mana lui Tim . Tu cam confunzi regia cu scenaristica...
Totusi intr-o alta ordine de idei, as dori ca Tim sa regizeze ceea ce scrie...stiu ca inca mai poate!

Quote:
Sa nu uit de alt film penibil: Batman Returns. Oribil. Nu inteleg cum de e apreciat de lumea care a depasit varsta de 5 ani.

Mi-a placut mai mult decat primul Batman, in mare parte pentru ca am scapat de strigatele lui Kim si a intrat Catwoman in peisaj . Eh, asa e viata, nu le putem intelege pe toate. Mai mananca Danonino sa cresti mare, poate atunci o sa reusesti sa pricepi mai multe.

Quote:
Planeta Maimutelor mi s-a parut ok

Ouch ouch...daca pana si eu care il ador pe Tim si il apar cu pretul vietii am considerat filmul asta o porcarie....clar, avem o problema. Nu il consider in asa mare parte responsabil de esecul filmului, dar tot e o pata neagra in CV-ul lui.

Quote:
O sa ma uit si la Sweeney Todd sa vad cum e.
Sweeney Todd e EPIC! Don't listen to Pitbull!

Alice e pe punctul de a depasi miliardul, dar atat Tim, cat si Johnny merita asta. Si cand te gandesti ce greu ii era lui Tim prin anii '90 sa ii convinga pe producatori ca Johnny era cel mai potrivit pentru roluri...

Originally Posted by Pitbull:
Booty, there's fresh meat here!
Go for it!


Yay, fresh supplies ! O bucata meat pie for the gentleman?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 27 May 2010 at 16:32.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 19:59   #131
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by buticut:
Originally Posted by Pitbull:
Booty, there's fresh meat here!
Go for it!

Yay, fresh supplies ! O bucata meat pie for the gentleman?
Mie-mi place creierul pané, da' cum de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, mä multumesc c-un antricot. Da' asa, mai crudut...
Originally Posted by SoX:
E un Trollatozaur.
Ba mai degrabä trolleybus!
(Sau "trolebuz" ori "troleu", vorba rumânului.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 20:44   #132
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
O, da.
"Edward maini de foarfece", povestea unui tip care avea foarfece in loc de maini. Intr-un mod interesant si realist filmul ne arata ca un ciudat care are foarfece in loc de maini nu se poate adapta in societate. El reuseste totusi sa devina gradinar, unul ciudat. Lumea il reneaga, insa o fata, din mila (sa stabilim un lucru, aia nu era iubire, aia era mila) il accepta ca amic. El se indragosteste de mila ei. Cat de frumos. Dar prietenul miloase face scandal si urla la biata fata, Edward, inarmat cu ale sale taietoare de crengi, il omoara pe scandalagiu. Fata se indragosteste, cica, de inadaptat. Dar iubirea lor e imposibila. El e nevoit sa plece. Atat de frumos. Frumoasa si Bestia, acum Bestia cu o noua infatisare.

Care e scopul filmul? Sa ne arate cum un om dotat cu foarfece in loc de maini poate sa devina un gradinar ostracizat? Si ne mai arata o autentica poveste de dragoste, chiar daca se revarsa in clisee.

danonino - nume de iaurt cu fructe pentru copii? n-as fi crezut. Sigur?
Ce tare sunt! La 5 ani stiu sa scriu si sa citesc, pot chiar si aduna. Sa nu uit, mai stiu si cate ceva dintr-o limba straina.

Batman Returns - Pinguinul, cu siguranta un adversar de temut, traia in canale si era inconjurat de pinguini, scary!!! Era si foarte urat.... ce tare!!!

Ai dreptate. Imbecilul de la colt, care se imbraca, asculta si vede ceea ce ii dicteaza moda, mai mult ca sigur, a fost sa vada Alice in Tara Minunilor pentru jocul magistral al lui Johnny Depp in rolul Palarierului Nebun si talentul regizoral al lui Tim Burton in acest superb si abstract film. El nu s-a dus pentru ca era 3D, el s-a dus pentru cei 2 insi. Filmul putea sa fie mut si alb-negru, el tot s-ar fi dus.

Din fericire, nu am fost sa vad filmul.

Nu confund scenariul cu regia.
Avem una bucata scenariu fenomenal de inept pe care Tim Burton se decide sa il regizeze. Se pot deduce 2 motive pentru decizia asta: a facut-o pentru bani sau e prost. Daca e necesar, putem cumula variantele intr-un singur raspuns.

Referitor la partea cu troll-ul. Pareti asa de fericiti comentand despre asta incat mi-ar parea foarte rau sa demontez toata treaba.

Last edited by danonino : 27 May 2010 at 20:56.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 21:26   #133
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Hmm se pare ca vlad4s are concurenta. Neah...de fapt, danonino e un mix intre vlad4s si rc-st.

Quote:
Mie-mi place creierul pané, da' cum de unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere, mä multumesc c-un antricot. Da' asa, mai crudut...

Asa asa, ti-l fac in sange !

Quote:
Filmul putea sa fie mut si alb-negru, el tot s-ar fi dus.

+ PG-13

Dude, Depp + Burton + Disney = Shitload of money
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 27 May 2010 at 21:33.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 21:33   #134
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Asa te vreau!
Iaurtel cu sânge!
Imi aminteste de trei frati pe care voiam sä-i bag într-o piesä a mea absurdä, prin liceu - voiam sä-i cheme asa: Horatiu, Pancratiu si Menstruatiu.

Ia zi, iaurtel - vrei sä te cheme Menstruatiu de-acum încolo?
(Cu tîzî.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 22:02   #135
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Buti, daca in mare iti dau dreptate, la Batman Returns ai cam exagerat. Singurele Batman-uri care pot fi considerate filme sunt originalul lui Burton(in mare datorita lui Nicholson), si ultimele doua ale lui Nolan. Restul sunt balarii. Cu Batman Returns, Burton a reusit sa arunce in ridicol franciza asta pentru doua decenii, pana a restartat-o Nolan.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 22:11   #136
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by marius_em:
Buti, daca in mare iti dau dreptate, la Batman Returns ai cam exagerat. Singurele Batman-uri care pot fi considerate filme sunt originalul lui Burton(in mare datorita lui Nicholson), si ultimele doua ale lui Nolan. Restul sunt balarii. Cu Batman Returns, Burton a reusit sa arunce in ridicol franciza asta pentru doua decenii, pana a restartat-o Nolan.

Of course, faceam exceptie de Batman-urile lui Nolan. I don't know, I have a thing for Batman Returns. Poate si pentru ca l-am revazut relativ recent (r x 3 ) si mi s-a parut mai bun decat imi aminteam eu.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 22:24   #137
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Batman Returns" e vizibil peste "Batman".
Nu cu mult, dar vizibil.
Nu e o opinie, e un fapt.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 22:42   #138
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sunteti nebuni.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 23:01   #139
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Thank you!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2010, 23:03   #140
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am vazut eu la House. Daca spui ca Batman Returns e mai bun decat Batman, e un semn de dementa.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells