Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Feb 2010, 18:51   #41
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Mea culpa! Ce mi-am furat-o singur
Cum am putut tocmai la actorul si la unul dintre regizorii mei preferati, sa le stalcesc numele in halu asta
Corect e Johnny Deep si Guilermo del Toro, pe acesta din urma l-am incurcat cu vestitul actor
M-am grabit, sper sa imi fie invatatura de minte
Va iubesc vave si StefanDo
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 18:56   #42
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Genialitatea continuă... trebuie să recunosc că nu mi s-a mai spus niciodată pe un forum că cineva mă iubeşte. O fi evoluţie?

Şi ca să nu fiu total off-topic, de abia aştept să văd filmul.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 20:41   #43
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
GUILLERMO del Toro.
Johnny DEPP.

asta numai genialitate nu e....
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2010, 21:09   #44
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
on topic: are careva pile sa ne bage la IMAX pe la primele spectacole?
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 19:57   #45
bogdan0125
Guru
 
bogdan0125
 
Join Date: Jul 2009
Location: Constanta
Posts: 453
Cred ca va fi un film foarte interesant avnd in vedere distributia si regizorul. Din trailer pare destul de bun. Imi pare rau ca nu-l pot vedea in 3D.
__________________
Nobody is perfect. I am Nobody.

A gresi este omeneste, dar a da vina pe altul este si mai omeneste.
bogdan0125 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 11:12   #46
kensu
Novice
 
kensu
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 18
Originally Posted by SoX:
Traileru filmului "Alice in Wonderland" m-a facut sa ma intreb daca filmul imi poate deschide o alta fereastra prin care sa-mi extind imaginatia, avand momente cand sunt plictisit de realitate. Si mi-a placut faza cu motanul ce se apropia de mine cu un ranjet pana la urechi incat imi venea sa-i dau un cap in gura.
"incat imi venea sa-i dau un cap in gura " ai fost tare la faza asta
kensu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 13:48   #47
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
5 martie @ IMAX. pareri dupa....... bineinteles
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2010, 10:39   #48
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
vazut aseara, e funny şi alert, iar formatul IMAX e really immersive, în ciuda imaginii neclare în cazul secvenţelor de acţiune (vezi căderea prin gaură, unde aproape nu se discerne nimic).

mia wasikowska foarte bună în rolul reticent-voluntarei Alice, helena bonham carter la fel în cel al istericei regine roşii, depp cam prea catatonic şi jack sparrow-esc ca să convingă (ca să nu mai zic de secvenţa de dans de la sfârşit care e mega-silly).

Ce mi s-a părut cel mai mişto e că Burton reuşeşte să te facă să pătrunzi într-un mediu familiar (dacă ai citit cărţile) şi în acelaşi timp să te surprindă la tot pasul. Chiar nu-ţi dai seama când se termină cele aproape două ore, deşi sunt momente în care ai fi vrut şi ai fi putut primi mult mai mult (lupta finală, mai ales).

Cred că o să-l revăd 2D, Alice în ţara minunilor e unul dintre acele filme care îţi arată ce poate, dar mai ales ce NU poate formatul IMAX.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2010, 16:16   #49
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Depp danseaza AGAIN? No way ! Tre' sa fie o experienta traumatizanta pentru el, Helena vorbea despre asta intr-un interviu, ca e singurul lucru la care nu exceleaza. Si culmea - danseaza in Sweeney Todd, in Public Enemies, in The Imaginarium of Doctor Parnassus, in The Rum Diary si acum si in Alice. The Mad Hatter is supposed to be...mad, e un personaj care cere o doza ridicata de excentricitate, asa ca Depp isi permite sa fie un pic goofy. Eu de abia astept sa il vad sambata, pretentia mea e ca Burton sa le fi dat o inima personajelor - nu doar sa ti le arunce in fata, sa te faca sa iti pese de soarta lor. Oh da si fara love story intre Alice si The Mad Hatter. Depp a spus ca relatia lor e de brother-sister si l-am crezut pe cuvant. Nu am vazut prea multe versiuni AiW si cele pe care le-am vazut nu m-au dat pe spate, asa ca o revigorare e binevenita, nu ma deranjeaza asta deloc si cu atat mai putin faptul ca au decis sa duca povestea mai departe. Cum e 'the smoking caterpillar' ? Cum e scorul lui Elfman? Tot sper la un Oscar pentru el. Nu pot comenta prestatiile in momentul de fata,nici povestea, insa ce pot afirma cu siguranta e ca voice casting-ul e PERFECT!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 04 Mar 2010 at 16:35.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 16:43   #50
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Una dintre cele mai fascinante poveşti ale tuturor timpurilor - Alice în Ţara Minunilor - ajunge pe marile ecrane din România în format 2D, 3D şi 3D IMAX, de vineri, 5 martie. Inspirat de cartea lui Lewis Caroll, filmul este regizat de Tim Burton, sub egida studiourile Walt Disney Pictures. Abordarea este, cum ne-am aşteptat, inedită.

Alice (Mia Wasikowska) nu mai este un copil, ci o tânără de 19 ani, în pragul căsătoriei, prin urmare într-o etapă următoare poveştii lui Lewis Carroll.

Aflată cu mama ei la o petrecere unde înţelege că urmează să fie cerută în căsătorie de un bărbat bogat - îngâmfatul şi, în acelaşi timp, plicticosul Hamish Ascot (Leo Bill) - Alice fuge chiar la momentul jurămintelor, urmărind un iepure cu jachetă şi ceas
de buzunar (vocea lui Michael Sheen). Iepurele Alb spune că s-a întors după Alice pentru că ea este singura în stare să-l ucidă pe Jabberwock, monstrul care apără regatul Reginei de Inimă-roşie. Alice cade prin vizuina Iepurelui Alb, în Ţara Minunilor, un loc pe care nu şi-l mai aminteşte. Faptul că Tim Burton, împreună cu scenarista Linda Woolverton fac din ţara Minunilor o lume creată de imaginaţia unui tânăr se apropie mai mult de spiritul poveştii lui Lewis Carroll. Lumea uşor sadică a Wonderland-ului, cu regine care comandă tăierea capetelor supuşilor şi personaje care terorizează eroina, e mai credibil plăsmuită de imaginaţia unui tânăr, şi nu de cea a unui copil.

Apoi, lumea pe care o descoperă tânăra Alice dincolo de vizuina iepurelui nu mai este alcătuită din personaje exclusiv sărite de pe fix. De data aceasta Tim Burton ne prezintă nişte revoluţionari. Într-o lume pe dos, personajele vor să o dea jos pe Regina de Inimă-roşie şi chiar supuşii au curajul să se întoarcă împotriva ei la primul impuls venit din partea lui Alice sau a Pălărierului (Johnny Depp, în continuare creativ, oferind un spectacol al mimicii - după ce a făcut personaje ca Edward Scissorhands, Sweeney Todd, Jack Sparrow, Willy Wonka, Ichabod Crane)... Pont: să nu pierdeţi dansul din final al Pălărierului!

Pe de altă parte, personajele din regatul reginei rele sunt groteşi în maniera lui Tim Burton. Regina de Inimă-roşie (Helena Bonham Carter) are un cap hidrocefalic, iar supuşii ei - extremităţi acromegalice. Burton a scos din Wonderland tot ce era necesar şi previzibil ca scenografie: pisica Cheshire (vocea lui Stephen Fry) nu stă niciodată pe vreo creangă, iar omida Absolem (vocea lui Alan Rickman) scoate nori groşi de fum fără să aibă vreo narghilea. Lupta dintre armata Reginei Albe (Anne Hathaway) şi cea a Reginei de Roşu nu se dă pe un câmp de luptă, ci pe o tablă de şah.

Tim Burton ia elemente dramaturgice şi personaje atât din „Aventurile lui Alice în Ţara Minunilor” (1865), cât şi din „Aventuri în Ţara Oglinzii” (1871 - personajele la indigo Tweedledee şi Tweedledum), peste care presară propriile idei. În "point of no return", alegerea majoră pe care o face Alice este să-l salveze pe Pălărierul Nebun, capturat de oamenii Reginei Roşii. Preferă să nu-şi continue drumul către Palatul Reginei Albe (Anne Hathaway serafică, aeriană, dar cu un machiaj de Cicciolina) - care ar pune-o la adăpost de urmăritori. În Palatul Reginei de Roşu este şi singura sabie care ar putea să-l omoare pe Jabberwock, creatura cu care Regina Roşie îşi ţine supuşii în teroare. Jabberwock este la fel de înspăimântător în ilustraţiile lui John Tenniel precum e în filmul lui Tim Burton, dar - când începe să vorbească (vocea lui Christopher Lee) - nu mai este atât de convingător.

Odată ajunsă în Palat - prima confruntare nu o are, cum era de aşteptat, cu Regina, care o ia ca favorită, ci cu Bandersnatch - o creatură blănoasă, cu capul turtit ca al unui buldog, păzitorul sabiei. Dintr-o singură mişcare a ghearelor lui lungi, acesta o lasă pe Alice cu o amintire destul de dureroasă. Dar până la urmă veţi vedea
ce rol important are Bandersnatch... Încercarea grea, lupta lui Alice cu Jabberwock, vine în plot point 2, ceea ce e corect dramaturgic, însă epuizează povestea, astfel încât ultimul act
e anost - prin liniaritate. Scena de luptă dintre cei doi "campioni" ai reginelor surori are un moment absolut spectaculos, în rest e destul de puţin coregrafiat.

După ce am fost pe Pandora, căluţii de mare zburători din Wonderland nu ne mai impresionează la fel de mult, însă cromatica este mai puţin virulentă/violentă decât în lumea imaginată de James Cameron. Alice în Ţara Minunilor, versiunea Tim Burton, este cu totul un film pe care merită să-l vezi.

Dacă vei alege să urmăreşti producţia în format 3D IMAX, trebuie să ţii cont că subtitrarea este 2D. De asemenea, optează pentru rândurile 7-8, zona centrală.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 23:29   #51
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Talking of Burton... chop off his head!

Daca tot au adaugat o expozitiune atat de consistenta fata de -prima- carte, nu strica sa-i gaseasca si un rost mai de Doamne-ajuta. De altfel, inceputul mi-a placut cel mai mult; promitea.
Cuprinsul e destul de sterp, iar vizualul nu poate sa compenseze si sa-ti distraga atentia pana la capat. Binenteles, asa cum banuiam numai uitandu-ma la postere, cromatica,scenografie, machiaj, costume, efecte - superbe, cu o clasa peste kitsch-ul din "Avatar" , desi nu e tocmai indicata o comparatie avand in vedere ca sunt din registre cam diferite. Anyway, pentru mine cam atat a insemnat, o suita de tablouri care iti confisca privirea; a fost bun sa-mi clatesc ochii dupa o zi posomorata ca azi, dar in rest nu m-a miscat deloc.

PS: Mi s-a parut mie sau Wasikowska seamana suspect de mult cu Gwyneth Paltrow?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 23:56   #52
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
The futterwacken was gay, but the rest was OK. Just OK.
E un Disney. Si Disney suge tot, suge si farmecul lui Depp, suge si excentritatea lui Burton, suge orice si oricat, doar sa faca un film cat mai vandabil.


Filmul e ok, trebuie vazut pentru imagine, pentru scenografie, pentru machiaj, pentru 3d, in genere pentru impresia vizuala. E la nivelul Avatar-ului la acest aspect. Dar nu e la nivelul Avatarului din punct de vedere al feeling-ului, al scenariului, al povestii, asta desi a avut o materie prima mult mai potenta.
Iti ia ochii, si Burton iti ofera tot ce se poate cumpara cu bani. Ce nu-ti ofera insa e ce nu se poate cumpara cu bani, acea sclipire, acel geniu al sau, acel non-conformism. Depp e anemic. Alice e destul de plata, si non-evolutiva, desi asta ar fi fost toata ideea filmului.
La final, am fost putin dezamagit. Am fost dat pe spate de lumea din Wonderland, dar parca m-am uitat la Narnia, sau la Harry Potter. Ceva ce putea fi may edgy, mai dark, mai nu asa de disney, de let's hold hands and dance like idiots.
Ending specific Disney, cu o lupta nici epica, nici semnificativa in vreun fel, ci doar sa fie acolo, cu dansul ala stupid, care a stricat si mai mult deja o impresie nu prea buna.
Si apoi Alice devine un fel de business woman. Si in loc de "the end", apare un mare: Fuck you, yours truly, Disney,
Nota mea: 7/10
Recomandare: See it, but lower your expectations. Ceea ce e greu de facut, cand astepti un film de 5-6 luni. Totusi Depp, chiar si asa, ca dupa o betie cum pare aici, are momentele sale si e the mother fucking Depp. Si Alice are cel putin o replica care va va face sa zambiti si s-o placeti.

Last edited by marius_em : 06 Mar 2010 at 00:14.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 19:37   #53
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
SPOILERS AHEAD:

Acum am ajuns si eu acasa de la Alice si a fost pe masura asteptarilor. Prestatii excelente, voice acting idem (o coincidenta placuta faptul ca majoritatea actorilor "regulars" ai lui Tim au voci demne de a fi imprumutate personajelor ), CGI idem - Underland is gorgeous. Moara aceea rupta de la Tea Party si copacul din secventa in care Alice falls through the rabbit hole mi-au adus aminte de Sleepy Hollow. Ce-mi place e ca desi Disney e...Disney, you know...pretty,cute,sweet, Tim tot isi poate face damblaua. Cred ca secventa lui preferata e cea in care Regina Alba prepara potiunea pentru a o aduce pe Alice la dimensiuni normale . Povestea desi pare rushed spre final, e ok. A fost o alegere inspirata sa o faca pe Alice majora,rebela si hotarata - I don't like damsels in distress, m-am saturat de ele. Relatia intre ea si Mad Hatter e bine construita, la fel ca background-ul lui,care e scurt si de efect. Toate personajele se bucura de un screen time considerabil,au timp sa straluceasca si contrar a ceea ce credea lumea, it was Alice in Wonderland, not The Mad Hatter in Wonderland. Nu prea am ce-i baga de vina luptei de la final, de cand apare oracolul se stie ca acea batalie va avea loc si cum cele doua tabere nu au fost echilibrate ca numar, nu putea fi de lunga durata. Lupta e pretextul de care aveau nevoie pentru ca Alice sa fie acolo - ar fi fost sec ca Alice sa se intoarca in Underland doar sa ii vada pe toti la fata,fara sa aiba vreo misiune de indeplinit. Futterwacken-ul mi s-a parut chiar funny, poate pentru ca ma asteptam la cu totul alte miscari, ceva mai subtile + Alice repetandu-l cand se intoarce la locul ei a fost neasteptat. Au mai fost multe momente care ori mi-au starnit rasul,ori m-au facut sa zambesc, pe scurt, I was entertained. "Off with his/her head" always cracks me up!

Alt lucru care mi-a placut a fost ca nu au pulsat pe ideea de "It was all a dream". Cand Alice revine, are inca pe brat zgarieturile de la Bandersnatch si il recunoaste pe Absolem in postura de fluture. Cand Palarierul mentioneaza faptul ca odata plecata de acolo va uita de ei,ma temeam ca asa se va intampla,dar din fericire nu a fost cazul. Si thank Goodness, nu i-au indragostit pe cei doi,mi s-ar fi parut de prost-gust.

Cat despre Mad Hatter - am citit cartile acum un milion de ani lumina, dar am avut un deja-vu cu unele ghicitori,i-au pastrat esenta. Johnny Depp i-a dat personajului doza necesara de nebunie, nu prea multa cat sa fie ridicol si nici prea putina,cat sa nu fie mad. E nebun,dar uman in acelasi timp. Trebuia sa se ridice la inaltimea numelui. Lucrurile random pe care le spune,accentul in continua schimbare si papionul care isi schimba culoarea in functie de starea lui de spirit - nice touches! La urma urmei,Depp e deja in elementul lui cu astfel de roluri. Ar fi putut avea o cariera gen Denzel Washington, cu roluri "serioase" in care sa joace straightforward average-joes, dar a preferat sa aleaga un drum cu mai multe provocari. Pare sa se simta chiar bine facand ceea ce face, he seems to enjoy the ride.

La capitolul tehnic sta excelent. Nu are rost sa il comparam cu Avatar, doar pe considerentul 3D, pentru ca Avatar a ridicat stacheta la un nivel ridicol de inalt. Ar trebui macar sa faca parte din acelasi gen pentru o comparatie ca lumea. Apropo de 3D, AiW a devenit filmul 3D cu cele mai mari incasari avute vreodata in ziua de debut si se preconizeaza ca pana duminica va bate suta .

Nici mie nu mi-a placut prea tare faptul ca odata ce aude de Wonderland,brusc isi aminteste. I mean...Underland suna aproape la fel si nu i-a starnit nicio reactie. Dar oricum secventa nu e anticlimatica,fiindca se leaga de visele sale care tot se repetau. La fel nici finalul nu e anticlimatic, desi faza cu China mi s-a parut teribil de grabita, 1) pentru ca i-a venit ideea asa brusc si dintr-o data si 2) pentru ca tipul i-a acceptat-o parca prea repede si a luat-o sub aripa doar pe considerentul acesta.Evident,si faptul ca era fiica prietenului sau l-a influentat intr-o oarecare masura, dar e ok - la urma-urmei e simetric cu inceputul,cand tatal ei vorbea despre aceleasi lucruri.Alice ii continua visul neindeplinit.

Overall, Burton inca nu si-a pierdut sclipirea, filmul e solid,magic,interesant,minunat chiar, dat fiind faptul ca se bazeaza pe niste carti atat de des folosite in adaptari,incat nici nu a apucat praful sa se puna pe ele. E greu sa vii cu ceva nou intr-un teren pe care au mai pasit multi inainte si totusi reuseste sa ii aduca o oarecare prospetime, chit ca mi-e dor de o poveste de a sa originala, precum Edward Scissorhands.


Oh da, inca un lucru pe care am uitat sa il mentionez.Publicul a fost foarte receptiv la film, sala radea in hohote la majoritatea secventelor cu Mad Hatter,March Hare si Red Queen si la sfarsit chiar am aplaudat cu totii. In ambientul potrivit parca si entuziasmul tau creste considerabil.DAR DAR,UN MARE DAR!!! Ar trebui interzis accesul minorilor intr-o sala preponderent plina cu adolescenti/adulti. M-a scos din sarite un tanc din spatele meu care la fiecare doua secunde intreba: Da' de ce face aia,da' o sa moara, da' asta cine e? Toata lumea din jur striga la el sa taca din gura,inclusiv eu,evident,vocea intai . Si nu era singurul caz, se mai auzeau multe asemenea comentarii din toate partile,zici ca erau batuti in cap. Am avut si eu varsta lor,dar da-o-ncolo de treaba,cand mergeam la filme - SI CHIAR MERGEAM, ma lasam absorbita de ele, nu-mi deschideam gura,pur si simplu le savuram,cu rabdare.Culmea, la iesire mai si spune ca nu a inteles nimic. For God's Sake, nici nu trebuie sa fi auzit vreodata de Alice in Wonderland ca sa intelegi filmul care a avut o structura narativa mai mult decat usor de urmarit. Ce sa mai zic de mizeria pe care au lasat-o la plecare, sala zici ca era un battlefield...popcorn,sticle,cutii peste tot. Parintii care ii educa astfel sau care mai degraba,nu ii educa deloc,ar trebui batuti cu biciul.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 06 Mar 2010 at 22:09.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 19:44   #54
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
bravo, buti! frumos expus.
p.s. vezi ca exuberanta din tine a apasat de 2x pe mesaj. chiar ma minunam cat ai scris....
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 20:17   #55
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Thanks! Laptop-ul asta e nebun ca Palarierul ,chiar si posturile de pe Twitter imi apar in dublu exemplar.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 20:37   #56
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Booty rulz!
Inca n-am väzut filmul - da' chiar dacä dupä ce-l väd nu-mi place si-l fac harcea-parcea, gen "Sweeney Todd", Booty tot rulz!
Adicä, STIE SA SE ESSPRIME, dom'le!
MARE lucru, nowadays!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 21:07   #57
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282


Ah haide, vrei doar sa ma inrosesc. Essprimatul intr-o maniera cat de cat in concordanta cu gramatica limbii romane plus un strop de engleza nu e mare lucru. Daca a ajuns sa fie mare lucru, e chiar sad. Am eu asa o vaga presimtire ca ii vei aplica tratamentul <i><b>"Sweeney Todd" </b></i>, dar tot nu te voi uri pentru asta. Nu o sa te uit, nu o sa te iert, dar nici nu o sa te urasc . Pfff si cand ma gandesc ca post-cronica Sweeney ne-am atacat in toate modurile posibile. Ba chiar mi-ai si schimbat sexul si m-ai numit clona . Odata si odata tot o sa te fac eu sa il revezi.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 23:13   #58
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by buticut:
Relatia intre ea si Mad Hatter e bine construita
Am simtit putina tensiune sexuala aici. Neelucidata in nici un fel insa, poate Burton nu a avut tupeu, sau nu a avut timp.

Originally Posted by buticut:
Lupta e pretextul de care aveau nevoie pentru ca Alice sa fie acolo - ar fi fost sec ca Alice sa se intoarca in Underland doar sa ii vada pe toti la fata,fara sa aiba vreo misiune de indeplinit.
Adica treabuia sa fie ca daca nu era, nu putea fi.

Originally Posted by buticut:
Alt lucru care mi-a placut a fost ca nu au pulsat pe ideea de "It was all a dream". Cand Alice revine, are inca pe brat zgarieturile de la Bandersnatch si il recunoaste pe Absolem in postura de fluture. Cand Palarierul mentioneaza faptul ca odata plecata de acolo va uita de ei,ma temeam ca asa se va intampla,dar din fericire nu a fost cazul.
Pe mine chestia asta m-a zgariat putin, mi s-a parut ca filmul isi pierde din semnificatie. Si asa avem o aceeasi Alice la sfarsit, ca la inceput, fara nici un fel de evolutie, doar un confidence boost, acum o mai punem si intr-un plan oarecum secund. Underworld nu mai e despre ea, despre maturizarea ei, despre lectia ei de viata. E un taram de sine stator, si Alice e doar un personaj, printre altele atatea, si filmul devine ceea ce ai zis tu ca nu a devenit, un Mad Hatter in Wonderland, or whatever. Asta e cam contrar si povestii originale. Si ultrima faza, cu fluturele Absolem... yack!... Asta sigur, 100%, i-a fost bagata pe gat lui Burton. Eu am impresia ca de la un anumit punct in film, Burton nici nu s-a mai prezentat pe platou, si au venit baietii de la Disney si l-au umplu cu clisee specifice.

Originally Posted by buticut:
La capitolul tehnic sta excelent. Nu are rost sa il comparam cu Avatar, doar pe considerentul 3D, pentru ca Avatar a ridicat stacheta la un nivel ridicol de inalt. Ar trebui macar sa faca parte din acelasi gen pentru o comparatie ca lumea.
3D-ul e la nivelul lui Avatar. Nu-mi bat capul cu cate reflexii se vad in ochii nu stiu cui, sau nu stiu ce alte detalii din asta, pentru mine a aratat foarte bine, si impresia a fost aceeasi ca la Avatar.

Originally Posted by buticut:
Overall, Burton inca nu si-a pierdut sclipirea, filmul e solid,magic,interesant,minunat chiar, dat fiind faptul ca se bazeaza pe niste carti atat de des folosite in adaptari,incat nici nu a apucat praful sa se puna pe ele. E greu sa vii cu ceva nou intr-un teren pe care au mai pasit multi inainte si totusi reuseste sa ii aduca o oarecare prospetime, chit ca mi-e dor de o poveste de a sa originala, precum Edward Scissorhands.
Ei, as! Filmul are ca setup cartea, dar nu are aceeasi poveste. Ia personajele, ia locatia, ia ideea, dar mai departe, tot ce se intampla e la cheremul scenaristului. Daca ai simtit ca nu e chiar original, poate e pentru ca nu e, nu pentru ca ar fi cartea nu stiu cum. Putea sa faca absolut orice vroia cu Alice. A facut ce-ai vazut.

Filmul e cu siguranta un Disney, se vede foarte clar asta.
Dar e un Burton? Poate unul timid de tot.

Originally Posted by buticut:
Oh da, inca un lucru pe care am uitat sa il mentionez.Publicul a fost foarte receptiv la film, sala radea in hohote la majoritatea secventelor cu Mad Hatter,March Hare si Red Queen si la sfarsit chiar am aplaudat cu totii. In ambientul potrivit parca si entuziasmul tau creste considerabil.DAR DAR,UN MARE DAR!!!

In Iasi, Vineri, la 19:45, sala plina. Nu prea multe rasete. Am numarat 6 care s-au ridicat si au plecat in timpul filmului. Nu stiu din spatele meu daca au mai fost. La sfarsit nu a aplaudat nimeni.


Originally Posted by buticut:
Ar trebui interzis accesul minorilor intr-o sala preponderent plina cu adolescenti/adulti.

Mie adolescentii mi se par cei mai nesuferiti intr-o sala de cinema. Cu copii m-am obisnuit, si sunt chiar draguti. Dar adolescentii se poarta exact la fel. Si ei nu sunt la fel de draguti, ca nu au falcile alora mici. Si filmul a cam fost pentru copii, desi nu ar fi trebuit sa fie. Ciudat, nu?

P.S. Pitbull, Sweeney a fost chiar foarte tare. E musicalul meu preferat. Daca ar fi sa compar filmul asta, atunci as zice Planet of the Apes. Filmul e bun pentru ce vrea sa fie, Planet of the Apes, e un SF cool, Alice un disney pentru copii, cu fluturasi la inimioara. Dar e atipic pentru Burton. Sau poate asta e noul tipic pentru el.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 23:25   #59
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai dreptate, "Planet of the Apes" e unul dintre SF-urile de top. Schaffner a nimerit-o bine cu el! Päcat cä remake-ul de peste ani al lui Burton a fost doar o labä tristä.
Apropo, de la "Sweeney Todd..." ne-am luat, Booty si cu mine. Eu l-am fäcut arsice, ea m-a fäcut arsice pe mine - si nimeni nu ne-a mai putut despärti!
Burton rämâne Burton äla dinainte de 2000!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2010, 18:51   #60
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by teh_chix0r:
Tot în Iaşi, Vineri, la 15:20, sala plină. [...] E un Disney feat. Burton bun.
Niciodată, de când tot am mers la cinematograf, nu am întâlnit să se aplaude.

S-a aplaudat la Inglourious Basterds.

Si ai dreptate, se vede si atingerea lui Burton, nu e chiar atat de naspa. Pe imdb cineva spunea ca felul in care a fost pictat pe ecran Wonderland-ul lui Burton e ca o experienta halucinogena a unui adult, nu ca visul unui copil. Insa cu toate astea, din cauza acelor mici dulcegarii, a unui al treilea act harry potterian, si in genere din cauza neseriozitatii scenariului, filmul e unul pentru copii. Putina profunzime, lucruri clare, alb si negru, nici un fel de ambiguitate, si mult prea multa dulcegarie pentru Burton.
Burton si Disney chiar nu fac o echipa buna.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells