Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Aug 2009, 14:20   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Error again. "Diverse muieri de la Cucuietii-din-Deal" se referea la cu totul altcineva. M-ai fäcut tu vreodatä pe mine "copac falnic"? Sau pe altcineva, for thar matter? Nici tu nu esti o pupincuristä, nici eu nu suport linsu-n cur - deci, nu de noi era vorba.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 10:48   #22
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Bastardi senza gloria

Am vazut in week-end filmul italian de-acum 3 decenii care, zice-se, l-ar fi inspirat pe QT. Aiurea-n tramvai! E cu totul altceva. OK, e tot WW2 si Franta ocupata de nazisti, printre personajele principale sunt si aici niste ticalosi fara nici un Dumnezeu (acolo erau chiar dezertori), dar atat - nici macar trenul amintit in titlul italian n-a fost pastrat. QT a schimbat o litera din titlul american si a adaugat alta, apoi i-a dat chiar un cameo regizorului Enzo G. Castellari (btw, l-ati identificat? pe generic apare "as himself", o alta glumita marca QT), insa e vorba mai degraba de un omagiu adus filmelor de razboi de serie B ale anilor '70 decat de vreo influenta directa a filmului italian.

Mihnea, chiar daca scenariul nu e construit dupa reguli si nici inovatiile nu respecta vreo regula , faptul ca filmul ne tine 2 ore juma' ii dovedeste eficienta, nu? Poate ca QT pleaca la drum cu pere si apoi ne vinde... capsuni, dar, pana la urma, fanaticii evrei americani casapesc nu doar nazisti, ci nazismul! Ce-i drept, cu sprijinul Shosannei... Prin urmare, constructia are logica.

Stefan, afirmatia ta ca filmul ar fi "irelevant dpdv istoric, uman, din orice punct de vedere" este complet irelevanta. QT nu a vrut nici un film istoric ca la carte / manual, nici un film de autor in sensul tare al sintagmei, care sa ne spuna ceva despre lume si viata (desi este un autor, la fel ca si Hitchcock, Melville sau Peckinpah!). It's just entertainment!
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.

Last edited by mihaifulger : 11 Sep 2009 at 13:34.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 12:33   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, tin bine minte "Acel bestemat tren blindat" - unul dintre blockbusterele generatiei '80 - si n-are nimic comun cu "Inglorious Basterds". Dacä i l-o fi inspirat cu adevärat, nici o problemä - dar rezultatul e altä gâscä-n altä traistä.

Desigur, faptul cä ne tine-n prizä douä ore jumate, cum am si spus, e marea lui calitate la nivel de lucräturä - narativ si vizual. Vorba ta: It's just entertainment! Dar sub nivelul cu care ne-a obisnuit. In "Pulp Fiction" si "Kill Bill", paregzamplu, conventia entertainmentisticä se lega organic - aici rämâne inegalä, neomogenä si, în ultimä instantä, anticlimacticä. Sau, altfel spus: absurdului deliberat, raportat la istorie, îi lipseste poanta (nu neapära în sens comic; în sens mai larg, ca "istetime", "inteligentä"). La fel ca-n "300", e doar spectacol de-amorul artei, care de la un moment dat se-nvârteste în jurul cozii. Nu asteptam de la el neapärat un mare mesaj, ci mäcar un mare twist (în spiritul entertainment-ului pe care si l-a propus) - si nu-l are... Tot ceea ce se întâmplä pân-la coadä, atât în sala de cinema, cât si în pädure, e telefonat si liniar. Asteptam s-o vedem pe Shosanna cum le dä foc cu cinema cu tot, si asta vedem - când, la o adicä, altceva era dacä se cäsca beciul sub ei si cädeau cu totii în canalele Parisului... (Un exemplu simplist, desigur - dar numai cu rol ilustrativ.)
In limbajul lui McKee: "The gap between expectation and payoff is close to nonexistent."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2009, 15:20   #24
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Intr-adevar, filmul nu ajunge la nivelul "Pulp Fiction", da' e oricum una dintre cele mai bune mostre de entertainment cinematografic din ultimul timp. Nu are un mare twist, insa inteligenta sa sta in primul rand in joaca cu orizontul de asteptare al spectatorilor, cel putin la prima vizionare. De ex, noi ne asteptam ca Hitler sa nu apara la premiera, ca stim din manualele de istorie ca n-a murit asa, iar QT ne arata - dupa ce ne-a tinut destul in suspans - cum e ciuruit de gloante... La a doua - treia vizionare, cred ca primeaza dialogurile savuroase (doar e QT!) si interpretarile incantatoare (Waltz si Pitt in primul rand); eu unul voi merge sa-l revad.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:20   #25
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
nu mi-a placut, in primul rand ca principiu. sa expui violentza de dragul violentzei si avand ca justificare violenta insasi (ne impuscam pt ca ne impuscam, e dragutz asa!) e cinema de vomi(ss)ment.

povestioara e la randul ei ridicola, s-a mai spus si in Ryan, parca. comando-uri (nu partizani -comandouri aliate) care sa execute operatiuni in spatele liniilor germane, pe termen lung, in mod autonom si planificat, sunt o idee creatza. pur si simplu nu ar fi rezistat nici o saptamana. eu inteleg ca e fictiune dar fictiunea trebuie sa nu frizeze ridicolul.

Hitler ciuruit de niste paramilitari, si implicit un nou deznodamant in WWII dupa mintea lu' Tarantino! Wow! Senzational! (ca la Dan Elodia Diaconescu) Ce mistoo! Ce cool! si ala care da cu bata in capatzana! si scalpurile! ce efecte tari! superfilm, frate!

bleaaaaaaaaaaaah!
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:26   #26
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by StefanDo:
e irelevant dpdv istoric, uman, din orice punct de vedere

tot ce se intampla acolo e un pretext pentru excese si acrobatii vizuale

subscriu.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:28   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
Hitler ciuruit de niste paramilitari, si implicit un nou deznodamant in WWII dupa mintea lu' Tarantino! Wow! Senzational! (ca la Dan Elodia Diaconescu) Ce mistoo! Ce cool! !
Partial ai dreptate, partial nu.
Sau, mai bine, invers. Hai, în ordine logicä:
Asemenea versiuni alternative ale istoriei pot avea tâlcul lor (un prim exemplu îmi vine în minte: "The Man In the High Castle") - cu douä conditii:
- sä fie inteligent compuse;
- sä fie semnificative.
Iar de-aici încolo, ai zis bine:
- asta de-acum e simplistä si rudimentarä;
- nu spune nimic; e un "hai ne jucäm de-a ucronia".
Meritul filmului rämâne regia (scenariul rämânând o clismä), si jocul celor doi actori principali (Pitt si Waltz - splendizi, ambii).
In rest... nimic decât diaree.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:41   #28
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Floydman:
Hitler ciuruit de niste paramilitari, si implicit un nou deznodamant in WWII dupa mintea lu' Tarantino! Wow! Senzational! (ca la Dan Elodia Diaconescu) Ce mistoo! Ce cool! !
Partial ai dreptate, partial nu.
Sau, mai bine, invers. Hai, în ordine logicä:
Asemenea versiuni alternative ale istoriei pot avea tâlcul lor (un prim exemplu îmi vine în minte: "The Man In the High Castle") - cu douä conditii:
- sä fie inteligent compuse;
- sä fie semnificative.
Iar de-aici încolo, ai zis bine:
- asta de-acum e simplistä si rudimentarä;
- nu spune nimic; e un "hai ne jucäm de-a ucronia".
Meritul filmului rämâne regia (scenariul rämânând o clismä), si jocul celor doi actori principali (Pitt si Waltz - splendizi, ambii).
In rest... nimic decât diaree.

da dom'le de acord la chestia cu TALCUL ! DAR in cazul nostru nu exista NOIMA d-apai TALC!

cei doi actori la care te-ai referit incearca sa creeze niste personaje. pentru mine insa Chit (cum ar zice Divertis) e plictisit iar Walts reuseste sa devina plictisitor. (dupa prima secventa, foarte buna de altfel)
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 01 Sep 2009 at 16:44.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:43   #29
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Floydman:
nu exista NOIMA d-apai TALC!
Da' pudrä de talc, existä?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 16:45   #30
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Floydman:
nu exista NOIMA d-apai TALC!
Da' pudrä de talc, existä?

adica ce, la tine noima e egala ca sens cu talcul?
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 19:20   #31
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
si-acum, o ampla discutie terminologica si semantica pe seama talcului si a noimei.
Pentru ca e mai bine asa, decat sa te bucuri de filmul de mai sus.

Io tocmai sunt pe-un picior de plecare sa-l mai vaz odata.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2009, 19:35   #32
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Nu-mi vine sa cred, sunt de acord cu Illo: m-a incitat atat discutia asta, incat am sa merg sa-l vad si presimt ca o sa-mi placa la nebunie.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 00:30   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
L-am revazut. De data asta a fost mult mai misto. Filmul. Cand am sa-l revad a treia oara cred ca am sa lesin in sala de cinema.

Sunteti cautatori de trasnpiratie in stele si de pete in soare. Filmul e foarte bun.

Reprosul cum ca abunda de violenta de dragul violentei e cel putin copilaresc. E un film a carui actiune se petrece in al doilea razboi mondial, in plin macel evreies, nemtesc, frantuzesc, for Christ's sake, e normal sa apara violenta, nu? Duh, a fost poate cea mai violenta si sangeroasa perioada din ultimele 2-3 secole????? Sau mai pe limba scolarilor spus, e un film cu razboi, ce vroiati sa vedeti, lebede negre, piane diafane, zane adoelscentine si nuferi pe lac?

In plus, violenta este o marca a lui Tarantino (el insusi spune ca prin aceste filme satisface nevoia de violenta a copilului de 12 ani din el - inner 12 years old child), va mirati de parca n-ati sti. Nu ati uitat, desigur, sangele tasnind ca din stropitoare din Kill Bill si etc.

Altcumva: tesatura actiunii e cat se poate de complexa, provocatoare, ai o gramada de intrigi, multe personaje cu multe scopuri, e o actiune dinamica, alerta, tre sa fii atent sa nu-ti scape ceva, sa intelegi cine cu cine coalizeaza si cine vrea cui sa i-o traga. Personajele sunt extrem de diferite intre ele ceea ce iarasi, creeaza dinamism. Nu mai zic ca anumite personaje sunt extrem de imprevizibile, cum ar fi Hans Landa, actrita dublu spion (nu stii ce-i cu ea si cu cine tine) sau soldatul actor.....asadar, unde este linearitatea, ma rog?

Despre twist-ul din final.....Pitbul, te-ai gandit ca poate citind atatea carti de scenaristica, ai ajuns sa gandesti strict in paradigmele alea? S-ar zice ca tot ce nu respecta regulile lui McKee sau Wallon e un film ratat din pdv scenariu....or sa fim seriosi, nu poti reduce toata lumea cinematografica la cei 3 autori. In plus, filmul are o gramada de twisturi, o gramada de demascari, rasturnari de situatie. sa incep sa le insir?

Last edited by illotempore2002 : 02 Sep 2009 at 10:02.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 09:56   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by mihaifulger:
Poate ca QT pleaca la drum cu pere si apoi ne vinde... capsuni, dar, pana la urma


Sunt total de acord cu Mihaifulger, pana la urma capsunie sunt excelente, nu? cui nu-i plac capsunile
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 10:14   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mie-mi plac, dar când am poftä de cäpsuni - nu când îmi lasä gura apä dupä un pepene galben.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 11:04   #36
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Mai bune-s capsunile...
Deci, revedem sambata filmul, la lansarea Fan Clubului?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 11:48   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Nu, ca daca-l mai vad o data, lesin

Se lanseaza fanclub? adica mai exact asta ce presupune, in termeni de activitati, actiuni?

Mihai, stii ceva de ultimul Woody Allen?

Last edited by illotempore2002 : 02 Sep 2009 at 11:54.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 13:10   #38
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Eu am aflat de pe Facebook:

"Cinemagia si The Light Cinema te invita sa sarbatorim impreuna lansarea fun page-ului Cinemagia!


Te provocam la un exercitiu de imaginatie! Daca ai putea sa fii intr-un film, ce film ai alege si de ce? Ce ti-ar placea sa faci acolo? Poate ai vrea sa modifici cursul actiunii, poate ai vrea sa asisti la un anumit moment... Spune-ne in wallul concursului! Noi vom premia cei mai creativi participanti cu invitatii la petrecerea de lansare a fun page-ului Cinemagia.

Sambata, 5 Septembrie, ne intalnim la cinema ca sa vedem Inglorious Basterds oferit de partenerul nostru, cinematograful The Light Cinema, sa socializam si sa participam la o tombola festiva cu premii surpriza (nu divulgam decat trei excursii de un weekend all inclusive la Nisipurile de Aur).

Tot ce trebuie sa faci e sa devii fan oficial al Cinemagiei (cu become a fan) si sa oferi un raspuns creativ la intrebarea concursului. Atentie! Nu exista limita de numar la castigatori! Daca ne impresioneaza toate raspunsurile inscrise in concurs, invitam la petrecere toti fanii care le-au scris.

Asteptam raspunsul tau in wallul concursului! Succes!"

Mai mult nu stiu. Asa ca, daca n-ai inca, nu e rau sa-ti faci cont pe Facebook.

Nu stiu nimic de "Whatever Works", il astept si eu cu mare curiozitate.
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 13:13   #39
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
joaca cumva Larry David in Whatever Works?
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2009, 13:59   #40
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Da. Uite trailerul:
http://www.youtube.com/watch?v=wAgp2Bgrl0g
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells