Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2010, 17:27   #201
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Did that some time ago, au facut-o si altii. Nu o sa ma repet.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2010, 17:44   #202
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Nu pot spune ca asta e cel mai prost film al lui Tarantino.A fost ok,digerabil.Mult mai reusit mi se pare Reservoir Dogs
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 10:41   #203
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Mie mi-a placut ”tupeul” lui Tarantino de a rescrie istoria. Sa-l ucizi pe Hitler dupa bunul plac - e foarte tare!
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 10:47   #204
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
adev e ca e chiar originala ideea si pot sa zic ca a reusit sa-mi induca satisfactie scena killaririii lui Hitler
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 11:37   #205
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Sfideaza istoria intr-un mod satiric. Si adevarul e ca si-a ales bine tinta. Niciodata nu o sa fie condamnat pentru acest tupeu pentru ca nu multi l-au "adorat" pe Hitler.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 20:13   #206
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Revenind on-topic (mai bine zis, on-brains):
Originally Posted by SoX:
Sfideaza istoria intr-un mod satiric. Si adevarul e ca si-a ales bine tinta. Niciodata nu o sa fie condamnat pentru acest tupeu pentru ca nu multi l-au "adorat" pe Hitler.
Ba realitatea e cä foarte multi l-au adorat pe Hitler în acei ani (si nu numai). Cum, însä, aceastä atitudine a fost declaratä de-atunci încoace nu doar "politically incorrect" ci chiar ilegalä (delict de opinie pasibil uneori fie si cu sanctiuni penale), cei mai multi suntem nevoiti sä facem ciocu' mic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:06   #207
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Nu sunt convins, faptul ca au existat tentative de asasinare chiar din sanul dictatorului tind sa cred ca situatia a fost tocmai invers, multi din acei ani nu-l doreau viu dar au fost "nevoiti sa faca ciocu' mic" dand impresia de fidelitate si adoratie.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:09   #208
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Deci, te rog. Ce dracu' apreciem tupeul unei prostii? De cand sunt laudate veleitatile retardate?

Filmul, si in special finalul, reprezinta o insulta adusa oricarui om cu o cultura generala decenta. Multi nu isi dau seama de acest lucru pentu ca nu poseda nici macar umbra unei culturi liceale.


Vrei sa faci o satira legata de istorie? Sa il iei la misto pe Hitler? Totul sa fie indeplinit cu succes? Atunci uita-te la Marele Dictator. Ala, cu adevarat, un exemplu de luat la misto istoria. O face cu stil, o face bine, are umor, transforma tragedia in comedie.

Fanteziile unui pusti de 14 ani virgin si prost reusesc sa culeaga enorm de multe laude. Asta arata ca am ramas fara valori.

Filmul lui Tarantino nu e amuzant, e prost. Nu e inteligent, e prost.
De ce? Pentru ca asa zici tu si o sa vii sa bati din picior pe fiecare topic care nu-ti convine. Eu una astept numai sa-ti iei jucariile si sa pleci.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:36   #209
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In ziua aia, däm de bäut!
Punem de-un forumeeting!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:40   #210
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Fac cinste!
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:40   #211
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by danonino:
Deci, te rog. Ce dracu' apreciem tupeul unei prostii? De cand sunt laudate veleitatile retardate?

.

In caz ca intrebarile nu sunt retorice, sau ai o barna in ochi si nu vezi cele 10 pagini in care oamenii au adus fel de fel de argumente de bun-simt, printre care se numara si o analiza profesionista, sau nu esti constient ca exista ceva numit cronica de film care se gaseste din belsug pe net in ce limba vrea muschiuletul tau (pt romana iti recomand LiterNet-ul) ... te rog, da-ne o sansa, si consulta si aceste puncte de vedere, pt ca vad ca inteligenta sau cultura cinematografica (inca nu-mi dau seama care e de vina) nu iti permit confortul autosuficientei.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 21:44   #212
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by SoX:
Nu sunt convins, faptul ca au existat tentative de asasinare chiar din sanul dictatorului tind sa cred ca situatia a fost tocmai invers, multi din acei ani nu-l doreau viu dar au fost "nevoiti sa faca ciocu' mic" dand impresia de fidelitate si adoratie.
cred ca fidelitatea si adoratia au existat din plin, la inceputul razboiului si mult mai inainte, pe la mijlocul anilor '30.
cum putea sa ajunga Hitler pe culmile gloriei fara sustinatori infocati?
gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca situatia era inversa si anume Germania nazista era pe cale sa castige razboiul. ar mai fi fost el, cel tradat?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 22:06   #213
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
La inceput adoratia a "inflorit" ca semn al sperantei in a construi un imperiu puternic sub al Treilea Reich, pe parcurs a intervenit "fidelitatea" ca semn al fricii, deoarece atrocitati din partea nazistilor au avut loc si in interiorul "imperiului nazist". Si nu cred ca s-ar fi oprit doar la 42 (din cultura mea generala, unii zic ca 13) tentative de asasinare in ciuda unei eventuale victorii a Germaniei naziste. Chiar si cei mai fideli oameni si de mare importanta in regimul nazist au lasat impresia de tradare. Tarantino a evidentiat acest lucru prin prisma personajului Hans Landa, si ca un exemplu real l-as nominaliza pe Hermann Göring.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 22:34   #214
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
@ miercuri
asa. ia atitudine. "Nu pot sa argumentez logic! Atunci, du-te dracu'!" Asa sa faci in continuare.

Ai perfecta dreptate legata de atitudinea ei, iar ea are perfecta dreptate sa o aiba. Atat timp cat nu ai spus decat ca filmul, regizorul, scenariul si ce ai mai gasit la indemana sunt proaste, dar nu ai adus nici un argument, logic sau ilogic, sa-ti argumentezi punctul de vedere, nu stiu ce pretentii ai ca altii sa o faca.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 22:48   #215
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@sox,
Goring era numai unul, cu siguranta cel mai important.au fost si altii, singuri sau in grupuri oraganizate cu tot ce vrei.chiar e interesant, cum a avut norocul sa scape ca prin urechile acului, de fiecare data.
sa nu uitam ca Hitler era foarte bolnav.Parkinsonul de care zic istoricii ca suferea, n-ar mai fi putut fi ascuns multa vreme si el,in mod sigur, ar fi clacat.

@ iaurtica, sorry, dar p-aci nu te vrea nimeni.
se pare sa esti singur impotriva "tutulor"...

Last edited by rvn : 08 Jun 2010 at 22:54.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 22:53   #216
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by danonino:


@ miercuri
asa. ia atitudine. "Nu pot sa argumentez logic! Atunci, du-te dracu'!" Asa sa faci in continuare.

Asa-i ca stii ca miercuri a adus diverse argumente pe paginile 7-8-9? Dar nu, la tine cand bati din picior toti trebuie sa danseze in ritmul tau.

Quote:
Imi mentin ideea ca aici avem o comunitate care sufera de sindromul "curtea Frantei", un grup ermetic si impermeabil de orice parere nealiniata lui.

Ideea e proasta. Schimb-o! Just so you know, poate daca citeai cronica lui Pitbull iti dadeai seama ca el nu a fost la fel de entuziasmat ca noi si mi se pare ca nici Federico, din cate imi amintesc, asa ca sunt pareri si pareri.

Cat despre Hitler, da, probabil a avut multi sustinatori infocati, asa cum si Chavez, presedintele Venezuelei ii are pe acei Chavistas care ii sustin toate decizile, chiar daca datorita lui tara se duce de rapa. Le taie apa, le taie electricitatea, intra in conflict cu tari vecine, inchide statii de radio care refuza sa ii faca propaganda, dar nu conteaza, pentru ei el tot 'comandantul lor' este.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 22:56   #217
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
asta se cheama fanatism, buti, asa cred eu.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 23:00   #218
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ideea e ca oamenii aia il adora .
Intr-o alta ordine de idei si Emir Kusturica a declarat ca ii place de Chavez...un great film-maker cu gusturi dubioase.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 23:09   #219
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
@ buti, de la adoratie la fanatism nu e decat o mica distanta, iar fanatismul inseamna "kamikaze". pentru ce?
in numele cui? pentru cine? cum? de ce mor atatia civili nevinovati in atentate fara sens, din cauza unor nebuni fanatici care au creierul spalat?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2010, 23:17   #220
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
In ceea ce-l priveste pe Hitler nu cred ca a avut parte de astfel de fanatisme intense. Daca unii l-au adorat sau apreciat, au facut-o din interese politice, pentru a profita pe urma acestuia sau pentru a-si asigura ziua de maine.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells