Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Mar 2008, 18:08   #121
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Nu mi-a placut asa mult "Dragoste in vremea holerei", da' ma asteptam la un fel de cold mountain - care desi e bun, nu doream un film pe aceeasi/aceleasi retete, a fost peste asteptari, mult peste asteptari, nu neaparat scenariul e stralucit, interpretararile, regia, soundtrackul face toti banii.
Crede-ma, filme de calibrul asta sunt mai pe gustul mio, decat smiorcaieli roz-bon-bon sub clar de luna...de exemplu detest Notebook, ca sa-ti faci o idee.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 00:43   #122
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
BE-'TON! :happy:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 06:14   #123
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da c parere aveti dspr parerea lu gorzo, cf careia 'no country...' este un film - citez - 'afectat si aburitor'?...
(el pune 'there will b blood' deasupra si, k sa pound his point, simte nevoia sa bagatelizeze filmu coenilor) acuma, sincer, mie filmu lu pta mi s-a parut mai 'afectat'... dar tot nu cre k e 'the right word' :?
cre k 'there will bb' t ingheata, in timp c 'no country...' t pune p ginduri; deci premiu 1 pt reflectie il iau tot coenii... 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 16:56   #124
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da c parere aveti dspr parerea lu gorzo, cf careia 'no country...' este un film - citez - 'afectat si aburitor'?...
(el pune 'there will b blood' deasupra si, k sa pound his point, simte nevoia sa bagatelizeze filmu coenilor) acuma, sincer, mie filmu lu pta mi s-a parut mai 'afectat'... dar tot nu cre k e 'the right word' :?
cre k 'there will bb' t ingheata, in timp c 'no country...' t pune p ginduri; deci premiu 1 pt reflectie il iau tot coenii... 8)

n-am vazut twbb, dar diagnosticul pe care gorzo il pune lui no country... mi se pare exact. standard entertainment cu pretentii de fabula postmoderna.

un film care te pune pe ginduri blah blah... am auzit formula asta de n ori, o fraza banala si bineinteles vaga. fii mai precis, ce anume ti-a dat de gindit? s-ar zice ca mecla lui bardem inspira activitatea cerebrala, dar mie disputa asta expirata old vs new mi s-a parut plata ca encefalograma alienului chigurh. ok, valorile traditionale sunt in declin, raul este indestructibil, ce e nou aici?

sigur, oricine poate observa "licentele" si derogarile de la canonul hollywoodian. fratii coen sunt versati, stiu sa manipuleze abil trickurile si conventiile genului etc, dar intregul nu este egal cu suma partilor. no country... e limitat pentru ca face apel explicit la o filosofie mediocra.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2008, 20:00   #125
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by crissis:
n-am vazut twbb, dar diagnosticul pe care gorzo il pune lui no country... mi se pare exact. standard entertainment cu pretentii de fabula postmoderna.

un film care te pune pe ginduri blah blah... am auzit formula asta de n ori, o fraza banala si bineinteles vaga. fii mai precis, ce anume ti-a dat de gindit? s-ar zice ca mecla lui bardem inspira activitatea cerebrala, dar mie disputa asta expirata old vs new mi s-a parut plata ca encefalograma alienului chigurh. ok, valorile traditionale sunt in declin, raul este indestructibil, ce e nou aici?

sigur, oricine poate observa "licentele" si derogarile de la canonul hollywoodian. fratii coen sunt versati, stiu sa manipuleze abil trickurile si conventiile genului etc, dar intregul nu este egal cu suma partilor. no country... e limitat pentru ca face apel explicit la o filosofie mediocra.

1 pai dc 'pretentii'?? kiar este fabula postmoderna! iar 'standard entertainment'-u face parte din package - k sa ajunga la public morala fabulei...
2 pai a t pune p ginduri nu inseamna k e cine stie c 'filozofie' la mijloc! k principiu, o buna 'filozofie' (in cinema) e aia kre rezoneaza cel mai direct cu o stare d spirit la un mom dat - ceea c s intimpla cu 'ncfom'. c ai fi vrut, heidegger in moving images?? :lol: si nu e nevoie sa fie cva 'nou' (postmodernismu nu aduce nimic nou - 'noul' e vekiul revizitat.
3 cum spuneam, e vba dspr package (= standard entertainment'), k dk n-ar fi el fabula n-ar ajunge la public. filozofia e 'mediocra' precum the times we live in & oamenii kre l traiesc. dar sa nu uitam k e vba dspr ecranizarea - f fidela, s pare - a unui roman d cormac mccarthy, deci 'ideile' (alea kre sint) nu sint ale coenilor, ci ale lu cc! cine vrea filozofie 'hardcore' s poate duce la godard - dar ma-ndoiesc k multi ajung acolo
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 09:37   #126
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
am vazut si eu filmul asta intr-un final
impropriu zis ca l-am vazut pt ca dupa 3 sferturi din film am renuntzat dupa ce de vreo 20 de ori era sa renuntz....pt ca filmul asta nu m-a motivat sa-l vad! efectiv ma intrebam: de ce m-as uita la filmul asta?

ca sa vad niste unii intr-o poveste cu droguri, crime, bani si urmariri?
ca sa vad niste personaje lineare, nedezvoltate, neinteresante, banale???
ca sa urmaresc o actiune simplista, clasica, tipica care nu are efectiv nici un element de noutate? la o structura narativa neinspirata?
sa ma uit la filmul asta sa ma simt fascinata de criminalul jucat de Bardem care vai, m-a facut sa-mi inghete sangele in vine pt ca e neiertator, si ucide ca si cum ar stinge o tigara, si pt ca are ceva de psihopat? si ce e cu asta? nici macar nu e un psihopat interesant!
sa ma uit la filmul asta pt ca are niste dialoguri acolo inteligente cat de cat? da' de unde!

nu tu atmosfera (sa fim seriosi, nu m-a impresionat nici desertul, nici hotelurile, nici nimic) - unde ati simtit voi atmosfera apasatoare? adica ce face filmul asta sa fie apasator, faptul ca unul il urmareste pe altul noaptea, pe la usi si stim ca detine un potential violent si niste arme de nu stiu de care?

Hai ca ma opresc aici, am sa vad si ultimul sfert de film, ca poate totusi se salveaza pe ultima suta de metri si revin cu comentarii...despre filmul asta perfect UITABIL
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 10:32   #127
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
illo, amice, esti ...
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 10:34   #128
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
cum spui tu! nu-mi pasa
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 14:28   #129
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu-ti face iluzii, Illo, nu "se salveazä" pe ultima sutä de metri; acolo, nu face decât sä desävârseascä tot ce-a impus din primele zece minute, si a sustinut ascendent pe parcurs: efectul räscolitor, atmosfera de o expresivitate unicä, originalitatea si complexitatea personajelor, angoasa färä iesire pe care ne-o induce, forta cu care ne determinä sä chibzuim mai temeinic la unele adeväruri fundamentle ale lumii noastre, pe care prea le credeam grantate - tot ceea ce face din el un film MEMORABIL.
Da' nu-i nimic, erai tu într-o pasä proastä, sau pur si simplu n-ai vibrat la el. Se mai întâmplä. Uite, "Orfelinatul", de pildä: toti îl ridicä-l slävi, pe mine m-a plictisit, adormit si enervat; nici mäcar analiza n-am avut stare sä i-o fac, am tot amânat-o, pânä am UITAT filmul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 14:38   #130
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Pitbull:
Nu-ti face iluzii, Illo, nu "se salveazä" pe ultima sutä de metri; acolo, nu face decât sä desävârseascä tot ce-a impus din primele zece minute, si a sustinut ascendent pe parcurs: efectul räscolitor, atmosfera de o expresivitate unicä, originalitatea si complexitatea personajelor, angoasa färä iesire pe care ne-o induce, forta cu care ne determinä sä chibzuim mai temeinic la unele adeväruri fundamentle ale lumii noastre, pe care prea le credeam grantate - tot ceea ce face din el un film MEMORABIL.
Da' nu-i nimic, erai tu într-o pasä proastä, sau pur si simplu n-ai vibrat la el. Se mai întâmplä. Uite, "Orfelinatul", de pildä: toti îl ridicä-l slävi, pe mine m-a plictisit, adormit si enervat; nici mäcar analiza n-am avut stare sä i-o fac, am tot amânat-o, pânä am UITAT filmul.

care efect rascolitor? Ce anume te-a rascolit pe tine?
ce este unic in expresivitatea atmosferei? este atmosfera tipica pt un film de genul asta, pt o urmarire, pt un criminal....este atmosfera cliseica....adica daca e criminal psihopat, atunci e musai noapte, e umbra sub usa, sunt zgomote ciudate si chipuri imobile+terifitae....astea sunt componentele clasice prin care se creeaza atmosfera de genmul asta....

de ce afirmi ca personajele sunt complexe? nici macar nu evolueaza....nu se intampla nimic cu ele....sunt la fel, niste tipologii: criminalul fara suflet, urmaritul care a fugit cu valiza de bani....politistii filosofi-ratati-blazati....
nu sunt personaje rele, javier bardem e beton, dar NU e original ca si constructie .... decat prin freza poate....

nu se ridica nici unul la nivelul personajului lui Steve Buscemi in Fargo....

iarasi: care angoasa? spune-mi si mie: cum anume te-ai angoasat tu? sau ce personaj ti s-a parut angoasat/angoasant?
si va rog, nu va luati iar de "principiile" criminalului jucat de Bardem....trebuia sa zica si personajul asta ceva....sau sa faca ceva altfel ar fi fost o nulitate
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 14:42   #131
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
sunt chiar indignata 8) : auzi, COMPLEXITATEA personajelor

dimpotriva as zice, personajele astea sunt contra-exemplu de complexitate

cred ca avem tendinta prea usor de a baga niste personaje sau niste filme intr-o categorie

daca astia din filmul asta sunt complecsi, ce naiba mai zicem de Brando in Last tango in Paris, de regizor in Otto e Mezzo, sau, ca sa ma restrang la zona filmelor de azi Oscarizate, ce sa mai zicem de personajele din There will be blood?
de preotul impostor?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 14:54   #132
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai dreptate: ar fi aberant sä-i desconsideräm pe Paul, pe Guido, pe Sunday... Sunt personaje la fel de complexe ca Ed Tom Bell, Llewelyn Moss si Anton Chigurh. Ce-i drept, Bell, Moss si Chigurh au o constructie subtilä, proprie sistemului de caracterizare folosit adesea de fratii Coen, asa cä la o vedere superficialä pot pärea o idee mai putin complexe decât sunt de fapt.
Da' de ce mä pui tu pe mine sä repet tot ce-am scris în analizä? Citeste-o, ia-o la bani märunti, si continuä controversa de ACOLO mai departe. Nu-mi place sä mä repet.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 14:58   #133
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hahaha

auzi, personaje subtile

da, in alte filme ale Coenilor, personajele sunt subtile, nu si in acest film unde sunt grosiere simpliste neinteresante
:w00t:

iau imediat la disecat analiza ta dar cand aud afirmatii entuziaste de genul "atmosfera apasatoare" pentru o atmosfera cat se poate de cliseica, tipica, banala si tocita, sau "personaje originale".....hm....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 16:37   #134
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
n-am citit chiar tot ce ati scris, dar ma bag si eu sa zic: cred ca e mare diferenta de unde vezi filmul, la cinema sau prin alte mijloace... asta e film de cinema! mie mi-a placut, chiar mult, insa prefer orice alt film al coen-ilor. celelalte filme sunt mai umane.

cat despre comparatia cu there will be blood... there is no comparison! coen-ii sunt mai buni
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 16:44   #135
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
lasa mah....coenii sunt mai buni.....sunt mai buni cu alte filme dar nu cu asta....
in fine, o sa-l revad, ii mai dau o sansa,
sper sa ma trezesc captivata si cu sufletul la gura multumita atmosferei tensionante si a originalitatii acestui film
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2008, 17:13   #136
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by europe_east:
cred ca e mare diferenta de unde vezi filmul, la cinema sau prin alte mijloace... asta e film de cinema!
(...)
cat despre comparatia cu there will be blood... there is no comparison! coen-ii sunt mai buni
L-am väzut tras de pe net, färä sä fi stiut nimic despre el dinainte (ba chiar, fac o märturisire: a fost PRIMUL meu Coen! Abia DE-ACUM încolo încep sä mä coenizez - le adunä Collins pe toate, are nevoie, si le iau de la el). Deci, l-am väzut pe loc complet neted, lipsit de orice prejudecäti sau expectative; eram pregätit pentru orice, de la un stift snob pânä la o capodoperä. Ei bine, m-a läsat cu ochii-n cizmä! :shock: De mult nu mai väzusem ceva atât de bun - bun în adâncime, cu substantä... dar si la nivel profesional. Am simtit nevoia sä-l väd si pe ecran - si, da! Abia ACUM m-a räväsit total! O bunä prietenä, extrem de exigentä (a desfiintat enspe mii de filme cärora eu le mai dädusem oarece sanse), lângä mine, stätea mutä... Niciodatä n-am mai väzut-o asa de impresionatä. Si pe urmä, sä te tii discutii!

Intr-adevär, Coenii sunt mai buni ca Anderson - aici, fatä de "T.W.B.B." - dar nu cu mult! Si "T.W.B.B." mi s-a lipit de suflet (tot asa: luat de pe net, väzut pe loc gol, fell in love, apoi pe ecran), si-l consider marele nedreptätit al Oscarurilor de anul ästa. Cinstit ar fi fost ca, împreunä cu "N.C.F.O.M.", sä-si adjudece mai echitabil marile premii.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 13:39   #137
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
marota asta cu "dezvoltarea personajelor" e iritanta. nu intotdeauna trebuie sa se dezvolte, nu intotdeauna e nevoie de story-arc pentru protagonist. dimpotriva, Coenii au mers intotdeauna pe apasatul obsesiv pe o o clapa-doua ale unui personaj. in NCFOM avem o peroada scurta, o saptamina- doua, in care practic cadem alaturi de oamenii astia. ce sa se dezvolte? tocmai faptul ca Moss ramine acelasi il face veridic. el e un good old boy, good for nothing, care se exprima lapidar dar cu umor cinic, si care da peste doua milioane de dolari. Ii ia desi stie in ce se baga. In carte, si asta nu stiu cit de bine e translat in film, McCarthy sugereaza ca Moss simte ca intr-una din zilele astea oricum o s-o-ncurce, asa ca de ce nu acuma. altfel, scriitura e curata si taioasa ca o lama de cutit, si Coenii au gasit exact limbajul cinematografic potrivit: romanul nu se deda mai deloc la introspectii, si nici filmul nu se preocupa de complexitati de care ar avea pasamite nevoie spectatorul mai cu kultura.

Iar despre dialoguri, I beg to differ. or fi ele laconice, dar sint dementiale:

Carla Jean: "Three o'clock"
Llewelyn: I can come back later.
...
CJ: Where did you get that pistol?
LM: At the gettin' place.
...
CJ: Where have you been all day?
LM: Went to get you some cigarettes
CJ: I don't even want to know. I don't even want to know what all you've been up to.
LM: That'll work.


CJ: You want me to get on a bus and go to Odessa
LM: You are getting on a bus and going to Odessa
CJ: What am I supposed to tell Mama?
LM: Well, try standin in the door and hollerin: Mama, I'm home.
CJ: Where's your truck at?
LM: Gone the way of all flesh. Nothing's forever.


Shopkeeper: Will there be somethin else?
Chigurh: Will there?
S: Is there something wrong?
C: With what?
S: With anything?
C:Is that what you're asking me? Is there something wrong with anything?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 13:50   #138
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
da, nici eu nu tin neaparat ca personajele sa se dezvolte, sa evolueze sincer (desi avand in vedere dramatismul situatiei in care se afla unele din personajele de aici, ar fi de asteptat ca ceva sa se intample cu ele la nivel psihic.....asa cum omul se transfroma de exemplu in situatie de razboi, te astepti ca in orice alt tip de situatie - limita, tensionanta, amenintatoare, sa iti modifici comportamentul iar reactiile tale sa fie atipice, anormale dar ma rog).... ceea ce nu imi place mie la personajele din filmul asta este simplitatea lor grosiera, mlipsa oricarei variatiuni, a oricarei scantei, nebunii, obsesii, orice care sa le scoata din cliseu, din standard, din platitudine....sunt mult prea neinteresante, prea sterse, neputiincioase....de fapt esueaza in a deveni personaje de film....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 13:56   #139
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
"McCarthy sugereaza ca Moss simte ca intr-una din zilele astea oricum o s-o-ncurce, asa ca de ce nu acuma"


Foarte misto asta
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2008, 14:14   #140
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mami, apasä si tu pe butonachele "Edit" (nu Piaf!) - si eventual, precizeazä-n mesaj: "L.E.", adicä "Later Edit", care-n româneste vra sä zicä: "Päi uite, am mai stat, m-am mai gândit, et voilÃ* ce idei mi-a mai bubuit mintea, care le pun acum aici-sa, sä luati si voi la cunostintä de ele, prin aceastä interventie tardivä de mai târziu în mesagiu, deci ca nu care cumva sä credeti cä de la-nceput am scris asa. Nu, abia acum am scris asa. OK, pupici, merci". E mai habitual si habitudinal, decât sä vorbesti tu cu tine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells