Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2008, 12:15   #41
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by victor:
Reintrand in subect, nu ar fi trebuit tradus : Nu e o tara pentru batrani ?
Eventual...
Sensul titlului, luat la modul cât mai exact, ar fi cam asa:
"Lumea asta nu-i pentru bätrâni"
"Nu mai e loc pentru bätrâni pe lumea asta"
"Nu mai e rost de trai pentru bätrâni pe lumea asta"
Cred cä eu i-as fi zis:
"Nu-i loc pentru bätrâni"
(Evident, acel "Nu EXISTA tarä..." e la fel de literal/pidosnic ca "Ultima aventurä a eroului" pentru "Last Action Hero".


Imi mentin parerea ca titlul face referire la Us ale A adica la tara in care traieste Tom Bell. Confuzia poate fi facuta de la prescurtarea care poate avea ca variante : There is no country for old man dar si That is no country for old man.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 12:27   #42
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
eu as traduce "Asta nu-i tara pentru batrani"

uite si poezia lui Yeats, de unde s-a inspirat mccarthy pentru titlul cartii:

Sailing to Byzantium

THAT is no country for old men. The young
In one another's arms, birds in the trees
- Those dying generations - at their song,
The salmon-falls, the mackerel-crowded seas,
Fish, flesh, or fowl, commend all summer long
Whatever is begotten, born, and dies.
Caught in that sensual music all neglect
Monuments of unageing intellect.

An aged man is but a paltry thing,
A tattered coat upon a stick, unless
Soul clap its hands and sing, and louder sing
For every tatter in its mortal dress,
Nor is there singing school but studying
Monuments of its own magnificence;
And therefore I have sailed the seas and come
To the holy city of Byzantium.

O sages standing in God's holy fire
As in the gold mosaic of a wall,
Come from the holy fire, perne in a gyre,
And be the singing-masters of my soul.
Consume my heart away; sick with desire
And fastened to a dying animal
It knows not what it is; and gather me
Into the artifice of eternity.

Once out of nature I shall never take
My bodily form from any natural thing,
But such a form as Grecian goldsmiths make
Of hammered gold and gold enamelling
To keep a drowsy Emperor awake;
Or set upon a golden bough to sing
To lords and ladies of Byzantium
Of what is past, or passing, or to come.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 13:37   #43
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
de cand a castigat Oscarul toata lumea vb de filmul asta.
e chiar asa bun? merita sa merg sa il vad? :hmm:
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 13:41   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da. Nu stiu... :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 14:18   #45
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by savoria:
de cand a castigat Oscarul toata lumea vb de filmul asta.
e chiar asa bun? merita sa merg sa il vad? :hmm:

Cat de bun este depinde de gustul tau. Este sigur atat de bun incat sa merite o vizionare in bune conditii la un cinematograf vs laptop, ipod sau TV(fie el plasma de tzpse inci)
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2008, 14:24   #46
savoria
Veteran
 
savoria
 
Join Date: Feb 2008
Location: Bucuresti
Posts: 149
poate ca totusi o sa merg in weekend la cinema. asa o sa vad ce si cum si ramane sa mai discutam dupa 8)
savoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2008, 22:27   #47
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
Din ce am inteles eu din carte, lucrurile sunt putin mai nuantate ... "old boy" era o expresie, pe care Bell o folosea foarte des pentru a se referi la ceilalti, in special cei pe care ii descoperea asasinati de-a lungul povestirii ... si, in final, apare si o explicatie a expresiei, conform careia lucrurile incep sa sa schimbe, "old" facand referire mai degraba la "vechi", "arhaic", care trebuie sa lase loc "noului", "inovatiei" ... tehnologia se schimba si, implicit oamenii care o folosesc se schimba ... criminalii devin mai aprigi, mai nemilosi, afacerile lor sunt din ce in ce mai mari si interventia politiei din ce in ce mai impotenta impotriva acestora ... prin urmare, "the old boys" nu mai au loc pe lumea asta (in general, nu doar in USA ... tara respectiva nu e un personaj al povestirii, nici pe departe), cu metodele lor rustice si desuete ...ei trebuie sa faca loc pentru "the new boys" ...

Nu am vazut inca filmul, dar o voi face cat de curand, si cred ca o sa revin cu o parere
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Feb 2008, 22:36   #48
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eu cred cã era vorba de Old men, dar nu-i bai, e tot un drac la urma urmei, vb bancului. Nici eu nu l-am vãzut, am primit aci o referinþã de "valoare" ºi deci nu mã voi uita.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 06:47   #49
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ati citit asta?

http://www.gandul.info/puterea-gandu...l?4237;2424053

vba aia: citesti & t crucesti! :shock:

stiam eu k ctp-u a pierdut d mult trenu cinema-ului, raminind cu okii-n soare p la ciulnitza & fluierind a paguba, dar - cum e vba d ctp, & nu d oameni obisnuiti k noi - isi varsa amaru-n pagina d gind & s enerveaza singur, acu, k s-a certat cu sirbu & nu mai e nici shef d 'gind'...
mai tineti minte cind il facea p mungiu d 2 parale, in coloanele ac ziar?? ei, acu mungiu e o 'referinta', pt k ctp-u sa improashte in fratii coen. bleah! :sick:

voi c parere aveti?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 07:06   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Säraaaaaaaaaaacu' Cristi...
S-o prostit di tät. :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 08:05   #51
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Din modul in care si-a scris articolul reiese foarte clar ca CTP nu doar ca n-a inteles filmul sau nu l-a apreciat ca urmare a unor preferinte personale, ci ca nici macar nu are idee cum sa se apropie de ceva de genul asta.
Adica genul asta de reteta de a povesti hipersimplificat actiunea, apoi "hai sa radem de cat de prost e filmul pe care vi l-am povestit"+niste lamentatii despre starea deplorabila a cinematografiei se poate aplica cu mici adaptari la o gramada de alte realizari valoroase artistic, pe care le-ar desfiinta: jazz-ul, Camus, Ionesco, pop art, orice chestie care nu declama explicit si patetic un mesaj conventional poate sa fie demolata asa.

Oricum, dezmatul se continua si dupa finalul articolului, in comentariile care fac referire ba la malefica ideologie americana promovata de filmele de genul asta, ba la conspiratia iudaica ce trimite Oscarurile spre Coeni ("daca sunt de origine evreiasca,atunci e clar de ce au luat oscarul").
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 08:09   #52
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
ce praf e! :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 08:13   #53
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Cazeemeer:
Adica genul asta de reteta de a povesti hipersimplificat actiunea, apoi "hai sa radem de cat de prost e filmul pe care vi l-am povestit"+niste lamentatii despre starea deplorabila a cinematografiei se poate aplica cu mici adaptari la o gramada de alte realizari valoroase artistic, pe care le-ar desfiinta: jazz-ul, Camus, Ionesco, pop art, orice chestie care nu declama explicit si patetic un mesaj conventional poate sa fie demolata asa.
Mi-e foarte cunoscutä starea - un bun prieten comun al meu si al lui A.L.S. (întâmplätor, si el scrie uneori pe Liternet, da' asa, ca un hobby, nu-i de meserie), istet de picä, si cu o culturä onorabilä, dar la fel, complet opac la anumite chestii (de pildä, la tot ce-nseamnä "gen": thriller, SF, horror, noir, policier, romance, zi-i sä-i zic...). Drept pen' care, se-apucä si le desfiinteazä exact dupä reteta asta - cä o datä, exasperat, n-am mai räbdat si i-am zis: "Bäi inefabile, dac-ar fi s-o luäm pe-asa, tu pânä si pe Shakespeare l-ai spulbera din trei vorbe si douä bancuri - si s-ar gäsi destui care sä te creadä!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 09:14   #54
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
articol scris la mahmureala.asa,ca postare pe vreun forum,ar merge

nu stiu ce circumstante atenuante ar avea pentru aiureala asta reductionista si simplificatoare.probabil ca simtul lui logic(e inginer)s-a simtit violentat de aleatoriul ideatic al filmului.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 09:49   #55
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
ctp e varza varza : )) mai trista e sleahta de comentatori - am citit ce ziceau citiva, e jale (mi-a placut unul care se intreba unde e h-ul din cohen )
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 10:47   #56
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
nasol,
dupa ce am citit povestea despre mungiu m-am gindit ca o mai avea omu' momente de ratacire, ca asa, in genere, o mai ia pe aratura... dar acum e clar, nu a fost o gafa, o scapare, o neatentie atunci. ctp pare doar un infumurat care, in tinerete, la o bere, si-a auzit colegii spunind ca exista doua filme mari in epoca - oglinda si odiseea spatiala 2001 - si el, ctp, a inceput sa creada in asta si sa se comporte ca atare - tot ceea ce nu seamana cu cele doua filme, inevitabil nu e bune (casazicasa), e cu personaje de cartoane si e mai slab decit Segiu Nicolaescu daca e cu actiunea, decit Veroiu daca e western (gen proposition sau jesse james), decit BD daca e comedie - gen monty python ( :sleep: )... sper, totusi, ca nu se va enerva asa tare incit sa cumpere toate numerele cu Barton Fink din Romania libera (de azi, creca), pe care sa le arda in Piata Universitatii in semn de protest fata de decizia AMPAS.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 10:57   #57
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by gionloc:
sper, totusi, ca nu se va enerva asa tare incit sa cumpere toate numerele cu Barton Fink din Romania libera (de azi, creca), pe care sa le arda in Piata Universitatii in semn de protest fata de decizia AMPAS.
Hmm, film despre un scriitoras semi-talentat, dar self-important si convins ca ceea ce scrie face lumea mai buna, desi evident nu e asa si desi e dat la o parte de the big guys din industria in care lucreaza? Il vad mai degraba regasindu-se in film si cumparand toate DVD-urile pentru sine.
Poate ne face maine-poimaine si un review extaziat despre tragedia scrittorului neinteles.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 11:28   #58
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mega-lol
ma bucur k am deskis ctpia pandorei
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 16:11   #59
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL. Chiar am citit tot, ºi iar am râs, nu m-am putut abþine! Ok. Nu am sã cad în pãcatul unora de pe-aci care nu vãd filmele, dar totuºi le comenteazã, pentru cã X sau Y le-a vãzut ºi dacã lui nu i-a plãcut, categoric nu o sã le placã nici lor! LOL!

Dilema mea, inteligibilã sper nu doar pentru mine, constã în neacceptarea pãrerii celuilalt, dacã lui nu-i place filmul pe care eu îl apreciez automat s-a prostit "di tãt"! Hmmmm... Mã pune pe gânduri (a se citi fugã) insistenþa asta cu care-i desfiinþaþi pe cei care nu gândesc ca voi, nu au aceleaºi gusturi cu voi, eu fiind genul de om care ºtie cã cei care nu sunt cu noi nu sunt AUTOMAT împotriva noastrã. Raþiunea-mi spune cã aci e ceva putred. Mã rog, treaba voastrã, dar se vede ca dracu! Lãsaþi, domnule, omul în pace, fiecare are dreptul la o opinie (personalã - ºtiu e pleonasm, dar aci chiar e necesar), numai în comunism trebuia sã gândim ºi sã simþim toþi la fel!

Paralela aceea dintre puterea de înþelegere ºi jazz, sau Camus a fost de-a dreptu' tembelã!

Oricum, iar am râs!

O sã mã uit ºi eu la film, motivele pentru care nu ar trebui sã-l vãd, cele postate aci sunt doar hilare.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2008, 16:59   #60
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ctp-ul e complet pe langa. iar ce ma uimeste pe mine e siguranta pe care o afiseaza de fiecare data, indiferent de domeniul in discutie. as zambi si as sarbatori ziua in care omul sa zica "fratilor, nu ma pricep, nu stiu ce sa zic". pana atunci astept cu infrigurare sa vad vreo critica si la textele de pe biletele de tramvai.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells