Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Aug 2008, 16:48   #201
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Faza cu we are spartans ii penibila,la fel si lupta in chiloti a spartanilor,cand l-o aruncat pe mesager in groapa n-avea motiv,spartanii nu luptau ca matrix cu rostogoliri si alte prostii,leonidas jaca ca un caine castrat,la fel ca majoritatea actorilor,deci filmu asta de rahat nui demn nici macar de 3,ii un rahat pur si simplu.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 16:52   #202
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Este parerea ta.Inteleg ca esti patimas dar trateaza totul cu umor.
Originally Posted by Suspect de bizar:
Faza cu we are spartans ii penibila,la fel si lupta in chiloti a spartanilor,cand l-o aruncat pe mesager in groapa n-avea motiv,spartanii nu luptau ca matrix cu rostogoliri si alte prostii,leonidas jaca ca un caine castrat,la fel ca majoritatea actorilor,deci filmu asta de rahat nui demn nici macar de 3,ii un rahat pur si simplu.
"We are spartans" da e un imbold,o mandrie ce voiai sa strige,"Ultra Steaua"?Da,mi-ar fi placut sa-i vad goi,cum luptau pe vremea aia,atunci aveati motive sa radeti mai mult.Ai fost acum 2000 de ani sa vezi cum luptau spartanii?
Caine castrat?Mi se pare un mascul adevarat,e drept ca filmul si prestatia mai exagereaza,dar era cool,nah.Restul ,no comment.

Filmarile au durat 60 de zile iar post-productia un an.Rodrigo Santoro (excelent joc) trebuia sa fie tanarul fiu decapitat ,Astinos,dar Zack Snyder a fost miscat de talentul sau la auditii si l-a facut Xerxes.Filmul e neconventional,iar muzica rock trebuia aleasa cu mai multa grija..Armele sunt de la "Alexander" si" Troy "pt a economisi bani..Frumoasa Lena Headey,regina,a jucat in Fratii Grimm rolul Angelikai,cea care ii insotea pe cei doi frati..Mi se pare expresiva,dura si feminina,exact cum trebuie.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 16:55   #203
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Cel mai mult ma enerveaza ca isi bate joc de istorie,asta pe langa faptulca rasa umaa s-a facut de rusine cu 'filmul' asta.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 16:59   #204
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Suspect de bizar:
Cel mai mult ma enerveaza ca isi bate joc de istorie,asta pe langa faptulca rasa umaa s-a facut de rusine cu 'filmul' asta.
Care din rase? Arabii? Fundamentalisti? Pe specia umana o doare undeva de 300,nu politiza,e absurd.Iar faza cu istoria e aiurea,nu-si are locul,nu a fost scopul asta,asa cum a spus regizorul,asadar informeaza-te.
Daca vreti documentare uitati-va la History Channel,Discovery,etc.E un film de divertisment,un experiment in majoritate reusit.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:01   #205
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Rasa umana in genaral,ii un jeg si daca criticu lu' peste zice ca daca mancam rahat ii bine nu trebe' mancat rahat.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:06   #206
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Suspect de bizar:
Rasa umana in genaral,ii un jeg si daca criticu lu' peste zice ca daca mancam rahat ii bine nu trebe' mancat rahat.
Rasa umana e un jeg? Sau filmul?
N-ai argumente,si rahatul e chiar bun uneori,ma refer la ala de pus in cozonaci. Bag seama ca nu citesti ce am scris mai sus.
Esti sub scut.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:36   #207
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Dupa umana am pus virgula,am citit ce ai scris,bati campii ca un cal in calduri.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:42   #208
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ma distreaza ca in lipsa de argumente faci comparatii tampite" caine castrat","cal in calduri",ceva tendinte zoo..?
Nu te mai ambala degeaba.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:47   #209
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Suspect de bizar:
Faza cu we are spartans ii penibila,la fel si lupta in chiloti a spartanilor,cand l-o aruncat pe mesager in groapa n-avea motiv,spartanii nu luptau ca matrix cu rostogoliri si alte prostii,leonidas jaca ca un caine castrat,la fel ca majoritatea actorilor,deci filmu asta de rahat nui demn nici macar de 3,ii un rahat pur si simplu.
uitetetzi argumentele.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:52   #210
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ti-am raspuns mai sus,am citat si am raspuns la chestiile astea..E problema ta ca nu ti-a placut.Punct.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 17:54   #211
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Daca ne luam dupa gusturile nu se discuta atunci ar trebui inchis forumu.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2008, 12:09   #212
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
A mai vazut cineva 300? Si care sa nu aibe pareri radicale?Si (contra) argumente? 8)
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2008, 12:14   #213
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Analiza mea e pe pagina-ntâi a topicului.
(Da-i radicalä. Sorry.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2008, 12:21   #214
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Analiza mea e pe pagina-ntâi a topicului.
(Da-i radicalä. Sorry.)
Am citit-o.
Dvs doriti sa-i dati filmul (alta) greutate si alte conotatii.Filmul e pt divertisment( a fost propus si refuzat de Warner Bross care face animatii de ex).Nu trebuie cautate mari adevaruri aici si nu se comite nici o impietate,nici o manipulare(asocierea cu nazismul mi se pare patologica).E facut bine( pt un film prelucrat,mult peste "Beowulf"de ex,film cam in acelasi gen.
Actorii sunt super(nu stiam de ei) Leonidas a jucat Attila,Coriolan si mai toti eroii istoriici si duri,regina Gorgo e o femeie absolut magnifica nu doar ca aparitie( scena violului..consimtit denota ca e aspra si judeca rece ca o spartana,se sacrifica),personajele sunt parca din povesti,f grotesti,expresive totul e ales si prelucrat cu mare grija.
Sunt si multe defecte( ma refer la scene de lupta),dar filmul are calitati ,nu pot fi negate doar pt ca vi se pare ideea in sine a filmului ridicola.Mai ridicoli sunt suporterii de azi de pe terenurile de fotbal si injuraturile intre forumisti care nu s-au vazut si nu se vor vedea in viata lor
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 17:25   #215
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
filmul e cool si f. entertaining chiar daca putin centrat pe o masculinitate usor atavica
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2008, 16:17   #216
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Of, iarasi despre 300, un film atat de plictisitor.
ALS a decretat ca e bun, din motive pe care doar le pot banui ("nu poti respira zi d zi aerul rarefiat al inaltimilor", cum bine a spus pe cinefan); fanii hardcore s-au bucurat afland ca un critic le confirma capodopera (desi ei sunt lobotomizati de imaginile sulitasilor musculosi, de basinile patriotice si machismul ridicol); au aparut apoi pretinsii rafinati, nici macar snobi ci afectand snobismul, incercand sa-si etaleze bun-gustul, incercand sa declare filmul o creatie de valoare (urmandu-l pe ALS). Nu e. E copilaresc, e stupid, e plictisitor, e groaznic.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2008, 16:30   #217
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bogie, Bogie...
De ce nu vii tu mai des pe forum?
Mai vino seara pe la noi, Bogiele dragäää...! :happy:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 09:47   #218
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Bogie:
Of, iarasi despre 300, un film atat de plictisitor.
ALS a decretat ca e bun, din motive pe care doar le pot banui ("nu poti respira zi d zi aerul rarefiat al inaltimilor", cum bine a spus pe cinefan); fanii hardcore s-au bucurat afland ca un critic le confirma capodopera (desi ei sunt lobotomizati de imaginile sulitasilor musculosi, de basinile patriotice si machismul ridicol); au aparut apoi pretinsii rafinati, nici macar snobi ci afectand snobismul, incercand sa-si etaleze bun-gustul, incercand sa declare filmul o creatie de valoare (urmandu-l pe ALS). Nu e. E copilaresc, e stupid, e plictisitor, e groaznic.
Frumosule,ce ai scris dumneata mai sus(alambicat si amalgamat de ma apuca ipohondria) nu ma impiedica sa mai cumpar doua trei DVDele cu "300" si sa-l mai vad de cel putin doua ori.ALS a scris pe Cinefan doua propozitii,dar iata ca si acelea sunt memorabile.Am scris mai sus ca multe filme nu mi-au placut care i-au placut si cu multe critici nu am fost de acord,dar acest domn merita tot respectul si admiratia,dar pt unii e mai usor sa se tavaleasca prin cacao si sa-l injure asa,fara motiv,ca i-a placut nu stiu care film.Si chiar daca domnul ALEX LEO SERBAN :love: ar fi realizat un curent de opinie,nu mi-era jena sa ader la el.Te-ai gandit ca userilor,oamenilor,baietilor si fetelor le place acest film din motive diferite nu aceleasi?Poate ca nu e"creatie de valoare" dar e placut( nerecomandat constipatilor si traditionalistilor).
Restul chiar m-a plictisit ce-ai scris,nu filmul.N-ai logica,casazicasa.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 11:15   #219
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Pitbull:
Bogie, Bogie...
De ce nu vii tu mai des pe forum?
Mai vino seara pe la noi, Bogiele dragäää...! :happy:

esti incredibil de partinitor.... nu mai ai niciun haz... :?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2008, 13:20   #220
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mersi, stiam - placa asta o tot pui de vreun an; fii si tu mai original - hai cä poti!
(Trebuie sä recunosc cä, în materie de HAZ, "logica" ta e antilogicä - scuzati, antologicä am vrut pentru ca sä spun: dacä-i dau dreptate cuiva care-i de-aceeasi pärere cu mine, sunt "pärtinitor"; evident, pentru tine "obiectivitatea" înseamnä sä fii de acord cu cineva care te contrazice. Curat rezon, coane Supicä!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells