Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Apr 2007, 14:53   #181
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo - si foarte on topic - click on the link in my signature!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 15:47   #182
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ai dreaqu! faceti mijto d filmu asta da la o adik va folositi d el minca-tzi-as! :lol:
ps good joke btw!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 20:55   #183
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by RIP:
nu cred doar ca e pe baricada adversa din punctul dumneavoastra de vedere
Eh, asa e viata, unii or fi idioti, dar cu siguranta criticul nostru se aproprie cu pasi rapizi de varsta senilitatii (a depasit 50 de ani), deci trebuie sa incepem sa-i dam circumstante atenuante, a obosit.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2007, 18:15   #184
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
Originally Posted by Alex Leo Serban:
asta ziceam si eu

gand la gand cu bucurie
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2007, 22:32   #185
Pui
Junior
 
Pui
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 73
300 ii o irosire de bani...se putea face un film superb ca subiectui bun
__________________
"Prostii mor da' prostia ramane.."(I.L. Caragiale)
Pui is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2007, 18:41   #186
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
..mie filmul-asta mi s-a parut foarte foarte nasol..crime, razbunare, mult mult sange si ragete..ce poate fi mai dezgustator??..n-am gasit nimic bun in el..erau acolo personaje unele mai rele decat altele iar cele care erau mai putin rele aveam pretentia de a da exemplu..patetic! mi s-a parut totul un vid imens, robotic si dezumanizant..
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2007, 19:40   #187
omulrosu99
Junior
 
omulrosu99
 
Join Date: May 2007
Posts: 50
Send a message via Yahoo to omulrosu99
filmul este foarte bun... pentru ca a reusit tata sa se uite la el cu sunetul stricat, o bolboroseala ingrozitoare, si cu ecranul zoom 2x pt ca nu suporta cinemascopul, si filmat in cinema... sa imi spuna cu zimbetul pe buze... super tare...
omulrosu99 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2007, 00:09   #188
Tom Cruise
Novice
 
Tom Cruise
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
Interesant acest film..."300"... e misto pentru ca are secventele de lupta super...prezentarea numarului de persi enorm intr-o batalie si secventele slow-motion din lupte sunt science-ficture spre reality...ceva de gen....sau invers.
Tom Cruise is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 11:38   #189
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
300 Eroi de la Termopile

scenariu e prost, foarte prost. Replicile pot fi anticipate cu o foarte mare usurinta.
Actorii sunt prosti, infuriatul,ganditorul, geniul de Leonidas ma face mai mult sa rad. Cum apare el ganditor ce sa faca, cum se opune leonidas in fata deciziei consiliului te apuca rasul din nou.
Tot platoul de filmare este un panou verde(referindu-ma la faptul ca e filmu facut pe pc) pana si Star Wars nu e facut atat de mult pe calculator.
De ce persanii aratau ca niste orici din Stapanul inelelor? Adica cei ei nu erau oameni...
Ma amuza teribil cand vad ca din 20 de frameuri 18 sunt filmate in slow motion gen matrix.

N-am inteles de ce toata lumea(cel putin cei de varsta mea.. am 17 ani) iti spun " moama nu l-ai vazut. e super jmeker, super marfa, super adevarat. cum sa nu il vezi""ce tare a fost filmul" etc.

Filmele alea din Canada pe care le da Protv sunt mai bune decat 300
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 13:30   #190
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Moama ce interesant alexihno...
Afla ca sunt oameni si mai mari decat carora le-a placut filmul...nu numai celor din categoria ta de varsta...dar da...asa, fi mai "matur" (sau cel putin asta crezi tu) decat cei de varsta ta doar fiindca nu-ti place 300.
Nu o faci cumva doar sa fi Gigi Contra cu restu?
Bat pariu ca ti-a placut filmul fiindca toate "minusurile" gasite de tine sunt estetice.
Tu stiai ca filmul e luat dupa o banda desenata scrisa de Frank Miller si nu dupa faptele istorice? Bine mai intai banda si apoi istoria care e modificata estetic.
Chiar iti recomand sa te uiti la comic book (daca nu il gasesti sa ma contactezi) si apoi mai comentam...
De ce arata persanii ca orcii din lotr...tu stiai ca ai vazut numai unul din ei fara masca? Sau credeai ca toti sunt mutilati la fata doar fiindca se imbraca la fel si au mainile in cicatrici?

Ii era bine topicului asta ingropat in trecut si mie imi statea mai bine fara sa arunc gaz pe foc...dar na, nu le putem avea pe toate
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2007, 15:47   #191
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by musetell:
..mie filmul-asta mi s-a parut foarte foarte nasol..crime, razbunare, mult mult sange si ragete..ce poate fi mai dezgustator??..n-am gasit nimic bun in el..erau acolo personaje unele mai rele decat altele iar cele care erau mai putin rele aveam pretentia de a da exemplu..patetic! mi s-a parut totul un vid imens, robotic si dezumanizant..

d aia ne-/mi-/a si placut 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 15:59   #192
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by M0n0:
Moama ce interesant alexihno...
Afla ca sunt oameni si mai mari decat carora le-a placut filmul...nu numai celor din categoria ta de varsta...dar da...asa, fi mai "matur" (sau cel putin asta crezi tu) decat cei de varsta ta doar fiindca nu-ti place 300.
Nu o faci cumva doar sa fi Gigi Contra cu restu?
Bat pariu ca ti-a placut filmul fiindca toate "minusurile" gasite de tine sunt estetice.
Tu stiai ca filmul e luat dupa o banda desenata scrisa de Frank Miller si nu dupa faptele istorice? Bine mai intai banda si apoi istoria care e modificata estetic.
Chiar iti recomand sa te uiti la comic book (daca nu il gasesti sa ma contactezi) si apoi mai comentam...
De ce arata persanii ca orcii din lotr...tu stiai ca ai vazut numai unul din ei fara masca? Sau credeai ca toti sunt mutilati la fata doar fiindca se imbraca la fel si au mainile in cicatrici?

Ii era bine topicului asta ingropat in trecut si mie imi statea mai bine fara sa arunc gaz pe foc...dar na, nu le putem avea pe toate

1) e un forum. topicul nu era closed

2) sa innebunesc ce amuzant ai fost.. cu matur si alea :lol: . Sincer, te rog frumos sa ma ierti, sa imi accepti umilele mele scuze pt ca am pritenit care se afla in perioada adolescentei poate pt ca ma aflu si eu in perioada aia. :lol:
eu ma refeream la "indobitocire" nu la "maturitate", la "efectul de turma" dar ms mult acum am descoperit ca sunt mai matur.
3) stiam de benzile desenate si am vazut cateva cu 300 asa ca nu iti face griji ca vorbesc in necunostinta de cauza.
Dar stiai ca batalia de la termopile chiar a existat :shock:
4) da mi-a placut filmuuu.. nam cuvinte a fost superb.. recunosc ma uit la el in fiecare zi.. cel mai interesant mi se pare inceputu ala cu warners bros.
5) minusuri estetice. :lol: mdea... nam ce zice.. chiar asa ce conteaza regia, actorii, scenariul cu ce mai ramane filmul poate publicitatea.

Un regizor bun ar fi putut face un film extraordinar, subiectul 300 de spartani impotriva a unui milion de persani, e un subiect fantastic se putea face un film cu mult, mult mai bun decat filmul in care doar reclama si cliseele il compun
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 18:05   #193
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Originally Posted by alexinho:
1) e un forum. topicul nu era closed
si ce daca? daca te uitai in urma puteai vedea alti pusti sau nu care au zis exact acelasi lucru...deci...de ce sa te repeti? Ca sa te bagi in seama? Ca sa fi bagat in seama?

2) sa innebunesc ce amuzant ai fost.. cu matur si alea :lol: . Sincer, te rog frumos sa ma ierti, sa imi accepti umilele mele scuze pt ca am pritenit care se afla in perioada adolescentei poate pt ca ma aflu si eu in perioada aia. :lol:
eu ma refeream la "indobitocire" nu la "maturitate", la "efectul de turma" dar ms mult acum am descoperit ca sunt mai matur.
Tu stii ce ai scris aici?
Ca eu nu cred ca stii. Eu nu stiu. Pritenitii aia a tai se comporta de varsta lor, tu nu o faci doar ca sa te crezi mai superior fata de ei...lasa ca stim cu totii asta.


3) stiam de benzile desenate si am vazut cateva cu 300 asa ca nu iti face griji ca vorbesc in necunostinta de cauza.
Dar stiai ca batalia de la termopile chiar a existat :shock:
Putin imi pasa daca stiai de comic book...Eu te-am intrebat daca l-ai citit/vazut...
Cat despre evenimentele reale ia si citeste Trivia de pe imdb la "300"...ai sa fi surprins...


4) da mi-a placut filmuuu.. nam cuvinte a fost superb.. recunosc ma uit la el in fiecare zi.. cel mai interesant mi se pare inceputu ala cu warners bros.
Pai stim ca ti-a placut...faza cu "ironia" e fumata.

5) minusuri estetice. :lol: mdea... nam ce zice.. chiar asa ce conteaza regia, actorii, scenariul cu ce mai ramane filmul poate publicitatea.
CE?

Un regizor bun ar fi putut face un film extraordinar, subiectul 300 de spartani impotriva a unui milion de persani, e un subiect fantastic se putea face un film cu mult, mult mai bun decat filmul in care doar reclama si cliseele il compun
Filmul e un spectacol audio-vizual de inalta calitate...pentru publicul care nu e insetat intotdeauna de cele mai destepte si cele mai bine gandite filme din istorie...eu chiar zic daca te uiti la toate filmele inteligente/artsy-farsty compun toate un an din viata ta, non-stop si nu zic ca toate sunt bune de ceva. Eu zic ca nu trebuie sa-mi deranjez intotdeauna neuronii gandidu-ma la actiunea filmului si la intelesurile ascunse din spatele scenariului sau la simbolurilor folosite de regizor...pur si simplu.

Filmul asta e perfect pentru exact ce vrea sa fie si pentru ce a fost facut.
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2007, 21:49   #194
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by M0n0:

Filmul asta e perfect pentru exact ce vrea sa fie si pentru ce a fost facut.

O comedie :lol:
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2008, 01:06   #195
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Review la cronica lu` Pitbul

total nedocumentata - nu existau uniforme???, wtf exista coifuri si cape spartane, datate/C14 620 I.Hr.

300 rules, onoare, demnitate, (Ephialtes - tradare, tocmai de aceea i-au dat look-ul care il are).

Uha!

Astept Gears of War.
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2008, 06:08   #196
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
UNIFORME, nu echipamente. "Uniforme", adicä trase în serie; la sablon; standard; stas; similare; identice; toate la fel; uniforme; uniforme. Erau unicate, prototipuri, fiecare mester, armurier, etc., le fäcea în stilul lui. Se asemänau doar prin elemente de ordin general, proprii perioadei si regiunii - si, uneori, de identificare: culori, flamuri, panasuri si alte însemne la fel de aproximative, sä nu se-omoare äia ca chiorii între ei pe câmpul de luptä. Chiar si când erau finantate de stat, erau tot doar echipamente, nu "uniforme". Ca atare, conceptul nici mäcar nu exista, cu sensul de azi, iar Gollum äla era firesc sä zicä ceva gen "Vreau o spadä...", "...un coif", "...o platosä" - da' nu o "uniformä". Ttf.*
__________________________________________________ ___________
* Ttf = this the fuck, räspuns la întrebarea "wtf". (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 03:31   #197
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Daca o dam pe dialectica si semantica. ia sa vedem:

Uniform se refera la regula generala, nu particularitati de limbaj-sintaxa. Daca un alien, gen Predator nu Blob, ar vedea 10 oameni, 9 cu 2 maini si 2 picioare iar unul cu o singura mana, prin deductie logica ar transmite bazei ca normalitatea o reprezinta cei 9. De aici si " exceptia confirma regula" cel fara o mana confirma ca ceilalti 9 au 2 maini, vizual-empiric.

"This the fuck" nu inseamna nimic, doar efort mediocru de a epata ieftin, folosind cuvinte in constructii fara sens.
De genul Tirotii caroleaza elatic, care e o propozotie cu subiect si predicat, dar il las pe Pitbull sa gaseasca sensul cuvintelor.

Exprimarea prin cuvinte e ca o ecutie, folosirea de variabile multiple (semantica cuvintelor) ilegal (incalcand regulile simple de gramatica si sintaxa) duce la crestere geometrica a variabilelor de rezolvare valide, uneori aceasta crestere duce spre infinit.

Ce face Pitbull cu limabjul e ca si cum te-ai caca pe tine in autobuz si insinua celorlalti calatori, loviti de miros si imagine, ca asta e procedura corecta.
__________________
"Guns blazing"
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 11:54   #198
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Abia acum am vazut 300 si asta din cauza tuturor desteptilor care au zis ca filmul e nasol.L-am vazut pt ca mi-am amintit ca am citit pe undeva pe forumul acesta ca Alex Leo Serban a spus ca i-a placut.
Mi s-a parut foarte bun! Are mici defecte,dar pe mine m-a captivat povestea .Cel mai mult mi-au placut personajele,foarte plastice,foarte bine realizate,nu aceleasi fete cu care ne-am obisnuit..prea mult.Un minus( la un moment dat se vdea prea clar ca erau f putini figuranti,dar asta pt ca stim cum e facut filmul si who cares?)Mult peste "Beowulf" care putea mai mult.Se pare ca tehinicile astea moderne nu prind la snobi.Si ca barbatii din timpurile noastre sunt atat de lasi si de stersi incat se tem de mitul spartanilor.Shame.Sub scut cu ei.

N-as fi vrut sa fiu mama de spartan,daca intelegeti,faza cu nou-nascutii de la inceput si cu baiatul luat de langa mama mi-a paralizat sangele in vine,sa dea naiba daca nu fugeam din Sparta..Personajele au fost minunate,Xerxes mi-a placut f mult,era asa de gretos in dispretul sau bizar,faza cu regina cand l-a injunghiat pe Theon mi-a placut( de ce nu l-o fi injunghiat mai devreme,si cam repede s-a dezbracat).Femei misto,sani misto..Si toate femeile au fost cucerite la faza din final cand Leonida murind zice" My queen,my wife,my love" ,fortat -romantic dar atat de straight ( nu in sens neaparat sexual).Acum sa citesc topicul asta..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 16:34   #199
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Daca Alex Leo Serban n-ar fi zis ca-i bu nu-ti placea,ii unul din cele mai mari jeguri facute de rasa umana.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2008, 16:44   #200
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Multe filme pe care le-a laudat ALS nu mi-au placut,si nu sunt de acord cu toate criticile sale,dar il respect intr-un mod firesc.Arata-mi doua persoane care au aceleasi gusturi pe Cinemagia in materie de filme,persoane cu personalitate si discernamant,si promit ca nu mai scriu in veci.Fiecare are personalitatea lui.300 nu e de 10,nu e de Oscar dar m-a impresionat,mai ales jocul anumitor actori,de care nu stiam(Xerxes,regina,chiar Leonidas f macho),fetze noi,si reprezentarea f artistica si moderna.Sunt si lucruri care nu mi-au placut ,dar asta nu inseamna ca e cum ai zis.
Trivia: Leonidas copil atunci cand se antrena si o incasa e fiul regizorului.Scena violului nu exista in comicsuri si Sienna Miller trebuia sa fie regina Gorgo,mai bine ca n-a fost.Regizorul insusi a recunoscut ca filmul n-are nici o treaba cu istoria.
Nu mai fiti asa constipati de prejudecati.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells