Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Mar 2006, 12:33   #101
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by bulumulu:
ma lasi? scena cu camasa lacrimogena cu urmele sangeroase (ennis was a bloody amateur ) e o labba si complet penibila si chiar nu (mai) era nevoie...

intamplator, scena in care ennis strange la piept camasa lui jack mi s-a parut cea mai sensibila si mai emotionanta din tot filmul. evident, insa, cineva care numeste momentul acesta o 'labba penibila', nu prea merita sa intre in discutii contradictorii cu restul. sorry, nu vreau sa fiu patronizing (sau spune tu, korben, cum se scrie), dar asa stau lucrurile !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2006, 14:58   #102
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by neanae:
daca tot discutam despre cine merita mai multe oscaruri: mie mi s-a parut ca BM si crash au fost slabutze in comparatie cu capote, dar ala era un film prea inteligent ca sa ia oscar pentru best movie

'capote' e vax. k film i mean: se fac d-astea 3 la leu pe dealu pe care scrie 'american independent'. nothing to write about. misto e scenariul. si, of course, psh - but this is already overstating: he's always been brilliant, doar k acu are un film intreg to prove it 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2006, 15:02   #103
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
andrei cretulescu is making a very good point about the whole oscar run:

"Oscar 2006 - Greu la deal...

...cu boii mici. Da' mulþi. Au venit Oscarurile, au plecat Oscarurile. Contrar aºteptãrilor, calculelor ºi pariurilor, Brokeback Mountain nu a luat potul cel mare. "Pânã aici!" va fi zis Academia privind îngrijoratã în jur - am înþeles negrii, am înþeles rebelii, am înþeles pânã ºi chinezii, dar p-ãºtilalþii nu. Nu încã. V-aþi prins cã prin Academie înþeleg membrii votanþi, dar m-a mâncat în fund chestia cu femininul.

Dacã aº continua pe acelaºi ton riscãm sã cãdem în capcana dezbaterilor interminabile. However, oricât de surprinzãtor (convenabil?) ar fi faptul cã yankeii au premiat Crash în dauna BM, trebuie remarcat (cu tristeþe-n cuget ºi-n simþiri) cã aproximativ aceiaºi oameni care s-au folosit de BM ca de un manifest pro-gay au profitat de înfrângerea de la Oscaruri pentru a sublinia lipsa de toleranþã & inteligenþã a ºtim noi cui. Nu zic nu, (duh!), dar cu filmul cum rãmâne? De când judecãm cinema-ul STRICT dupã implicaþii sau masaje împachetate în mesaje? Dupã astfel de criterii, Crash ar fi o tezã anti-rasistã, cu moralã nobilã - "Why can't we all just get along!?". Dupã criterii filmice, însã, Crash este o adunãturã de situaþii cãutate, însãilate forþat ºi al cãror grad de ºantaj emoþional creºte exponenþial, pe mãsurã ce personajele abandoneazã orice alt subiect de discuþie afarã de rasism. Bre, da'ncercaþi ºi un dram de subtilitate, cã n-a omorât pe nimeni - baºca, eu sunt ãla care trage concluziile, nu ãia din film, cã altfel mã uit aºa, ca vaca?

ªi cred cã e momentul sã revenim la masculi... BM comportã doi, iar povestea lor de dragoste emoþioneazã mult dincolo de faptul cã poartã acelaºi hram. Adicã sex. Filmul lui Ang Lee (ecranizat, nota bene, de Larry McMurtry dupã o povestire "pulitzerizatã") e mai aproape de The Remains of the Day decât de The Bridges of Madison County, lucru vizibil mai ales la finalul dezolant ºi singur, final care se cam lasã aºteptat, dar ºi când vine... O menþiune personalã pentru performanþa rãvãºitoare a lui Heath Ledger ºi pentru poezia ironicã a ultimului cadru, dar menþiune nu înseamnã Oscar.

Sã fie clar - în disputa (cam caraghioasã) dintre BM ºi Crash sunt de partea primului, dar anul ãsta, sub titulatura Best Picture trebuia scris un singur cuvânt: Munchen." (preluat din Apropo TV)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2006, 17:14   #104
zaoshang
Novice
 
zaoshang
 
Join Date: Feb 2006
Location: Cluj
Posts: 21
Send a message via Yahoo to zaoshang
Quote:
ma lasi? scena cu camasa lacrimogena cu urmele sangeroase (ennis was a bloody amateur ) e o labba si complet penibila si chiar nu (mai) era nevoie...

well, technically, era nevoie de o scena de genul asta, pt ca trebuia sa ne arate cumva ca iubirea lor era reciproca. scena cu camasa si cu 'I swear' din final e singura 'declaratie' pe care ennis i-o face lui jack in tot filmul. lacrimogena e, bineinteles. filmul in sine e lacrimogen.
zaoshang is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2006, 21:14   #105
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Quote:
baºca, eu sunt ãla care trage concluziile, nu ãia din film, cã altfel mã uit aºa, ca vaca?

noooooooo... :lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2006, 11:22   #106
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'capote' e vax. k film i mean: se fac d-astea 3 la leu pe dealu pe care scrie 'american independent'. nothing to write about. misto e scenariul. si, of course, psh - but this is already overstating: he's always been brilliant, doar k acu are un film intreg to prove it 8)

Pai nu pricep: scenariul e misto, PSH e misto, atunci de ce-i din categoria "3 la leu?" Recunosc ca nu-i cine stie ce triumf regizoral, dar e solid si nu-ti baga concluzii pe gat cu lingura.
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2006, 14:16   #107
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
adica suma partilor nu rezulta in ceva nemaivazut.
kiar cred (ma rog, e parerea mea!) k, filmat de cineva mai inspirat, ar fi putut fi un film mare... asha, nu ramii decit cu performanta 'bigger than life' a lui psh si cu un scenariu sub-servit. de ce? pt k it's too 'by the book' - the movie has no balls, so to speak. nu-ti amintesti de el de prin cele deja amintite... honestly, poti sa identifici o scena macar care sa stand out on its own??
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2006, 15:09   #108
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Ce parere ai despre The Hours, ALS?
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2006, 18:43   #109
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'capote' e vax. k film i mean: se fac d-astea 3 la leu pe dealu pe care scrie 'american independent'. nothing to write about. misto e scenariul. si, of course, psh - but this is already overstating: he's always been brilliant, doar k acu are un film intreg to prove it 8)

als-ule, cred ca exagerezi.
Capote e un film cat se poate de onorabil: bine regizat, excelent jucat de PSH. nu e capodopera, nici nu marcheaza o etapa ca BM (...), dar nu e deloc vax...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 03:15   #110
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by RinTinTin:
Originally Posted by Bulumulu:
@rintintin
ma lasi? scena cu camasa lacrimogena cu urmele sangeroase (ennis was a bloody amateur :lol: ) e o labba si complet penibila si chiar nu (mai) era nevoie...

singura scena superok e discutia la telefon spre sfarsit intre ennis si blonda, chiar excelenta scena... zice mai mult decat tot filmul

crash a meritat oscaru de x ori mai mult decat bb-mountain

Gurea. Stai p-aci ca se filmeaza.

? :shock:
scena in care asasinu vine de la spate
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 03:18   #111
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by bulumulu:
ma lasi? scena cu camasa lacrimogena cu urmele sangeroase (ennis was a bloody amateur ) e o labba si complet penibila si chiar nu (mai) era nevoie...

intamplator, scena in care ennis strange la piept camasa lui jack mi s-a parut cea mai sensibila si mai emotionanta din tot filmul. evident, insa, cineva care numeste momentul acesta o 'labba penibila', nu prea merita sa intre in discutii contradictorii cu restul. sorry, nu vreau sa fiu patronizing (sau spune tu, korben, cum se scrie), dar asa stau lucrurile !

ai plans?
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 07:21   #112
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by RinTinTin:
Ce parere ai despre The Hours, ALS?

cam aceeasi k in cazul lui 'capote': adica excelent jucat, un scenariu destul de fidel cartii - dar cartea e mai buna! ce m-a deranjat e faptul k, film fiind, lucrurile care in carte se intindeau pe pagini intregi, dindu-ti ragazul respiratiei si meditatiei asupra lor, aici se accelerau de la o scena la alta... cred k exista subiecte care au nevoie de timp 'to sink in' & think about; nu poti face 'clip' din proust!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 17:49   #113
neanae
Senior
 
neanae
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 98
Originally Posted by Alex Leo Serban:
honestly, poti sa identifici o scena macar care sa stand out on its own??

touché! totusi, mi-a placut ca nu degenereza in tearjerker, chestie de care nici BM nu scapa (vezi mai jos).


Notorious: Faza cu camasa demonstreaza ca oamenii astia n-au o parere foarte buna despre inteligenta spectatorilor. E o simbolistica de 2 bani (it's his shirt, see? HIS shirt! Get it? Now cry, you callous son of a bitch!! ) Imi plac mesajele exprimate un pic mai subtil (chiar cu riscul ca filmul sa nu contina scene care stand out on their own)
neanae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 19:23   #114
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
nu vad de ce ziceti voi ca scena respectiva e un loc comun. poate fara multa legatura, dar asta imi aduce aminte de american beauty unde la sfarsit e o faza relativ asemantoare, cu nevasta care in final o apuca plansul cand vede hainele sotului dupa ce acesta a murit. e coplesitoare scena respectiva. si in BM cam la fel; afterall, filmul a 'construit' mult pana sa se ajunga la scena respectiva.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2006, 21:38   #115
zaoshang
Novice
 
zaoshang
 
Join Date: Feb 2006
Location: Cluj
Posts: 21
Send a message via Yahoo to zaoshang
Quote:
Notorious: Faza cu camasa demonstreaza ca oamenii astia n-au o parere foarte buna despre inteligenta spectatorilor. E o simbolistica de 2 bani (it's his shirt, see? HIS shirt! Get it? Now cry, you callous son of a bitch!! ) Imi plac mesajele exprimate un pic mai subtil (chiar cu riscul ca filmul sa nu contina scene care stand out on their own)

simbolul e un pic mai elaborat. nu era doar 'his shirt'. erau doua camasi, bagate una intr-alta: cea a lui jack si cea a lui ennis (pe care jack i-o furase pe munte). ceea ce inseamna ca jack le purta pe ambele deodata. iar in scena finala, agatate in cui, camasile sint invers: a lui jack e in interior.
zaoshang is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 03:07   #116
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Buna paralela cu American Beauty: sunt cateva secvente care-ti raman "pe retina" din ambele filme si care croiesc cumva identitatea lor. In AB mi-e cu neputinta sa uit stropii de apa siruind in barba lu Frank cand, plouat ca un caine, deschide garajul, privirea hamesita a lui Lester de fiecare data cand o intalneste pe nubila Angela, terminata aia de nevasta-sa care si-o trage cu guru ala artificios al imobiliarelor oracaind refrene publicitare, and much more...And, desigur, secv. din final cu periplu anamnezei in care imaginile-alea in sepia curg asa de fain...
Imediat ce ii constientizeaza moartea , Carolyn deschide dulapul in care Lester isi tinea hainele si se pravaleste realmente peste ele, imbratisandu-le...In BB, secventa vesmintelor e mai "saracacioasa" ca intensitate, dar puncteaza acelasi tempo: disparitia celuilalt. Nu e deloc intamplator faptul ca fiica lui isi "uita" puloverul, si ca , intr-un final, Ennis va aseza vesmintele in acelasi loc. In a way, si fata dispare din viata lui, aidoma lui Jack.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2006, 06:42   #117
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cum vad eu problema, lucrurile stau asa:

exista useri pt care un 'tearjerker' e ceva demn de dispret, le insulta inteligenta & stuff; ok, it's their decision, their tears - there's not much to talk about left. i admit proudly k i cried an ocean la 'titanic' - ceea ce nu s-intimplat la 'bm', de la care am iesit demn cu un ditamai nodul in git...

acuma, in comparatie cu 'titanicul', 'bm' e un film subtil; cum am mai scris, l-as apropia mai curind de 'bridges of madison county' - un eastwood care kiar mi-a placut... :o in orice caz, dl lee reuseste sa te implice (emotional & intelectual - kiar si refuzul e o decizie intelectuala!) in filmu sau, in timp ce acelasi dl eastwood, in 'million $ baby', n-a reusit - pe mine cel putin, care sint oricum pro-euthanasie - deloc...

where does this leave us?
dunno. i guess 'bm' e un film bun. dar cred k deja se scrie prea mult dspr el; mai rasfirati-va si pe la 'bf'(= 'broken flowers'), alt film bun care nu face gaura-n cer...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2006, 16:48   #118
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Linku care largea pagina

I cried.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2006, 00:21   #119
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
:shock: :lol: .... :love:
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2006, 02:24   #120
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
:lol:

Da' tot mai tare a fost parodia din em. lui Jay Leno
Un clip very touching de vreo 30 de sec. in care, pe acelasi soundtrak, se insista doar pe sotiile celor doi.
ceva de genul: un film emotionant despre o "ea" ( si apare sotia lui Ennis in tot soiul de ipostaze) care imparte acelasi destin nefericit cu...(si iarasi tot felul de ipostaze cu sotia lui Jack)
Si tot asa aproape tot clipul: secvente melodramatice din film cuprinzandu-le exclusiv "numai pe fete".
In final:" O poveste tragica despre destinul nefericit a doua femei in cautarea identitatii..bla-bla-bla, fraza lunga, lacrimogena (in genul ala persuasiv al comentatorilor hollywoodieni)...clipul se incheie (stupoare, nimic despre ennis and jack)
Apoi brusc,incredibil de sec, pe genericul de incheiere ca si cum
si-ar fi amintit din intamplare:...Si despre doi cowboy.
(apar si Ennis and Jack pretz de-o secunda, secventa neutra, oarecare) and Fade Out.
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells